Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa
 • yurtdışı eğitim

Sadece Dil Öğrenmek Değil Kültür Sanata da Doymak İsteyenler Melbourne'u Tercih Ediyor

Avustralya Melbourne’da Eğitim, Dil Kursu Yaşam ve Çalışma

MELBOURNE

Yurtdışında dil eğitimi almak öğrencilere bambaşka dünyaların kapılarını açar fakat Avustralya tam anlamıyla bunun hakkını veriyor. Coğrafya derslerinde öğrendiğiniz bilgileri tekrar tekrar size hatırlatan Avustralya başka bir yarım kürede, başka zaman dilimleri ve mevsimlerde yaşama imkânı sunuyor. Yüksek yaşam standartları, eşsiz doğası ve uzun sahilleriyle Avustralya’nın her köşesi başınızın döndürecek kadar güzel.

Avustralya 6 eyalete bölünmüş bir ülkedir. Bu eyaletlerden Victoria Eyaleti’nin başkenti olan Melbourne’da öğrencilik hayatı da size tahmin edemeyeceğiniz kadar çok şey katacak… Öğrencilerin eğitim alabileceği en iyi şehirler listesinde ilk 3’e giren Melbourne gerek güvenli olması gerek renkli sosyal hayatı gerekse eğitim kalitesiyle öğrenciler için cazibe noktalarından olmuştur. Avustralya’nın kültür şehri olarak bilinen Melbourne’da geçireceğiniz süre zarfında müzeler, sanat galerileri ve kütüphaneler en sevdiğiniz mekanlar olacak. “Ben böyle yerlerde vakit geçirmeyi sevmem” diyenler akıllarındaki karanlık ve sevimsiz algıyı bir kenara atıp bu mekanlarda zaman geçirirlerse üreticilik noktasında nasıl olumlu etkilendiklerini fark edecektir.

Melbourne hakkında detaylı bilgileri girmeden gelin size bu güzel şehre nasıl gideceğinizi anlatalım…

Melbourne’a Nasıl Giderim?

Ülkemizden yapılabilecek en uzun uçuşlardan biri Avustralya’ya yapılacak olanlardır. Bu sebeple Melbourne’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Uçuşlarınızı aktarmalı olarak yapmak zorundasınız. Bu aktarmalar zannettiğiniz kadar zor değildir. Uçağa binip aktarma yapacağınız ülkeye gittikten sonra uçuş görevlileri sizi bir sonraki uçuşunuz için yönlendirecektir. Belki iki uçuş arasında bekleme süreniz biraz uzun olabilir fakat bunu da havalimanında güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Melbourne’a uçuşlar genellikle 20 saat sürebilmektedir. Bu ülkeye gitmeye karar verdiğinizde bir gününüzün yolda geçeceğine kendinizi hazırlamanızı öneririz.

Melbourne Türkiye’den 7 saat ileridir. İki ülke arasındaki zaman farkı ilk günlerinizde aklınızı karıştırabilir fakat biyolojik saatiniz bir iki hafta içerisinde bu duruma alışacaktır. Ailelerinizle yapacağınız telefon görüşmeleri için saat ayarlamasını düzgün yapmanızı öneririz. Siz Avustralya’da gün başlamışken Türkiye’de henüz gece yaşanıyor olabilir.

Peki aktarmalı uçuşunuzu yaptınız ve Melbourne Tulamarine Havalimanına vardınız şimdi ne yapacaksınız? Eğer okuldan karşılama istemediyseniz ki biz ülkeye ilk gittiğinizde sıkıntı çekmemeniz için okul karşılamasını öneririz, havalimanı servisleriyle şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksi ücretleri biraz pahalı gelebilir bu yüzden gelişmiş toplu taşımayı ya da havalimanı servislerini kullanmanız iyi olacaktır. Havalimanı servisleri 24 saat çalışmaktadır. Havalimanından çıkar çıkmaz binebileceğiniz bu servislerle yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine varacaksınız. Bundan sonrası elinizdeki adrese göre şekillenecektir.

Eski Dünyada Yeni Bir Başlangıca Var mısınız?

Melbourne yurtdışında gidilebilecek en farklı şehirlerden bir tanesi olabilir. Bu şehirde yaşam bizim bildiğimizin çok aksine ilerlemektedir. Güney yarımkürede bulunan bu şehrin ikliminden doğasına, kültüründen insan ilişiklerine kadar pek çok şey sizin için farklı olacaktır. Bir kere çok sıcak kanlı insanlarla dolu bir şehre gittiğinizden emin olabilirisiniz. Sokakta başınız sıkıştığında yardım istediğinizde sizi geri çevirmeyecek insanlarla dolu bir topluluğun içerisinde gireceksiniz. Nezaketin büyük önem taşıdığı, insana ve doğaya saygının en üst düzeyde olduğu bu şehirde stresten uzak, hoşgörü içinde bir dönem geçireceksiniz.

Stresin az olduğu bir şehir dedik şöyle ki sokakta koşturan insanlar, trafikte sıkışmış ve bunalmış insanlar, asık suratlar asla görmeyeceksiniz. Özellikle İstanbul gibi yoğun stresli bir şehirden Melbourne’a giderseniz hayatın ne kadar yavaş aktığı konusunda şaşıracaksınız. Sıraya giren insanların birbirine gösterdiği nezaket, sabır size daha güzel ilişkilerin kurulabileceğini gösterecek. Bu şehirde aldığın eğitim sizi sadece bilgi yönünde geliştirmeyecek aynı zamanda hayata bakış açınız, nasıl yaşamak ve nasıl bir insan olmak istediğiniz konusunda da kendinizi bambaşka bir noktada bulacaksınız.

“E bu sakin şehirde hiç mi eğlenilmez?” diyorsanız cevabımız bu sakin şehirde çok da güzel eğlenebileceğiniz olacak. Doğası güzel, insanları güzel bu şehirde kültür sanat aktiviteleri, festivaller, spor aktiviteleri ön planda. Dünyanın en güzel müze ve sanat galerilerine gidebileceğiniz bu şehirde sürekli olarak düzenlenen festivaller hayatınıza renk katacak. Müzik festivalleri, yemek ve şarap festivalleri, film festivalleri, deniz turnuvaları… gibi birbirinden güzel etkinliklerde eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

Sydney’den sonra Avustralya’nın en popüler şehri olan Melbourne aynı zamanda önemli finans merkezlerinden biridir.  Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesine ilk sıralardan giren Melbourne, Yarra Nehri tarafından 2’ye bölünmüştür. Bu nehrin kenarında yapacağınız hoş gezintilerde keyifli zaman geçireceksiniz. Bu nehrin etrafında gezintiye çıkmak bir müddet sonra günlük rutininizin bir parçası haline gelecektir. Doğal güzellikleriyle ünlü olan şehrin içerisinde yeşil görmeye doyacaksınız. Özellikle Kraliyet Botanik Bahçelerini gezmek için size öneriyoruz. Yeşil her tonunu, birbirinden farklı egzotik bitkileri görmek ruhunuza iyi gelecek. Botanik bahçesinin içerisinde araştırma geliştirme çalışmaları yapılan tesisler, nesli tükenmekte olan bitkileri koruma altına aldıkları platformlar, bilimsel eğitimlerin verildiği kurslar ve keyifli zaman geçirilecek alanlar bulunuyor.

Melbourne gidip Puffing Billy ile yolculuk yapmadan da dönmek olmaz! 1900’lerin başında kullanıma açılan Puffing Billy treni günümüzde toplu taşıma aracı olarak kullanılmıyor. Turistik amaçlarla hizmet veren trenle yapacağınız yolculukta Melbourne doğasını yakından gözlemeyebileceksiniz. Bu trenle bir gezintiye çıkmanız hayatınız boyunca anlatacağınız anılar biriktirmenizi sağlayacaktır.

Melbourne’da Görmeniz Gereken Yerler

 • Federation Square: Melbourne’un en hareketli meydanı olan Federation Square’de pek çok etkinliğe katılabilirsiniz. Meydanda keyifli vakit geçirilecek pek çok kafe, restoran, bar ve mağaza bulunmakta.
 • National Gallery of Victoria: Dünyanın en tanınmış sanatçılarının eserlerini görebileceğiniz bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.
 • Paul’s Katedrali: 1835 yılında yapılmış olan bu tarihi katedral kumtaşı ve kireçtaşından yapılmıştır ve şehirde görülmesi gereken yerlerdendir.
 • Queen Victoria Market: Bildiğiniz gibi gittiğimiz her şehirde kurulan pazarları kesin görmeniz gereken yerler olarak söylüyoruz. Bu pazarları gezmeniz ülke mutfağı, kültürü ve insanları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Yediğin şahane yiyecekler de cabası…
 • The Crown: Melbourne’un simgesi Yarra Nehri kıyısında bulunan The Crown oldukça büyük bir tesis. İçerisinde sinemalar, gece kulüpleri, kafeler, restoranlar, mağazalar ve casino bulunan bu alan oldukça hareketli…
 • Alexander Garden: Şehrin tam ortasında bulunan bu güzel parkı günlük rutininizin bir parçası aline getirin. Sürekli acele etmeye gerek yok. Ev ve okul arasındaki yolu birazcık uzatıp bu parkın içerisinde yürümek günlük motivasyonunuzu almanız sağlayacak.
 • Melborune Hayvanat Bahçesi: Avustralya gibi egzotik bir ülkeye gidip oranın hayvanlarını tanımadan dönmek olmaz. Hayvanların parklara kapatılmasına karşı olsak da burada hayvanlara yapılan bakımı ve onlara duyulan saygıyı görünce bir şans vermek istedik. Koalaları kollarımıza almak, kangurularla bakışmak, birbirinden egzotik canlıları yakından görmek doğaya ve dünyaya duyduğumuz saygıyı bir kat daha artırdı.
 • Melbourne Müzesi: Keyifli ve zaman geçirilmesi güzel bir müzedir. Özellikle Avustralya yerlileri olan aborjinlerin yaşayışlarına ilgi duyuyorsanız kesinlikle ziyaret etmelisiniz.
 • Anzak Anıtı: Anzakları bilmeyeniniz yoktur diye düşünüyoruz. Avustralya askerleri olan ve birinci dünya savaşında hayatını kaybeden askerler için yapılan bu anıtı görebilirsiniz. Çanakkale Şehitliği’nde Atatürk’ün Anzak askerleri için yazdığı yazıyı okuyanlar olayın tarihi süreci hakkında bilgi sahibidir diye düşünüyoruz. Bilmiyorsanız da gitmeden bir okuyun deriz…
 • Immigration Museum: Bildiğiniz gibi Avustralya çok göçmen almış bir ülkedir. Bu sebeple göç tarihiyle ilgili bu müze kurulmuştur. Göç tarihini öğrenebileceğiniz, göçle ilgili bilgiler edinebileceğiniz bu müze ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz.
 • Great Ocean Road: Avustralya’nın neden bu kadar çok sevildiğini ve doğasının neden bu kadar çok anlatıldığını görmek istiyorsanız Great Ocean Yolunda bir yürüyüşe çıkın. Muhteşem manzaralar karşısında büyüleneceksiniz.
 • Eureka Skydeck: Avustralya’nın en yüksek binasına çıkın biraz da cesaretiniz varsa cam tavandan yapılan çıkıntıdan aşağıya bakın! Damarlarınıza pompalanan kanın sesini duyacaksınız…
 • Melborune Sanat Galerisi: Sanat sevenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bir müze. İçeri girin ve kendinizi sanat eserlerinin kollarına bırakın.

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım