Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş
 • yurtdışı eğitim

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’daki en iyi üniversiteler ve kolejler

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya her zaman kültür ve eğitimin beşiği olmuştur. Hatta 1088 yılında açılan Bologna Üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitesidir. İtalyan üniversiteleri, Batı Avrupa’daki muadilleri ile kıyaslandığında oldukça uygun ücretlidir ve eğitimin kalitesi de inkar edilemezdir. Özellikle moda ve mimari alanlarında İtalyan üniversiteleri mükemmeldir. Boş zamanlarınızda Roma’daki Kolezyum ve Panteon gibi eşsiz tarihi mekanları keşfederken Akdeniz’in hoş ikliminin, deniz esintisinin ve lezzetli yemeklerin keyfini de çıkarabilirsiniz.

İster eğitim için ister de sadece ziyaret etmek için gelin, İtalya büyüleyici bir ülkedir ve uluslararası bir öğrenci olarak bunların her ikisini de aynı zamanda yapabilirsiniz.

Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan ve aynı zamanda bugün bildiğimiz üniversite sistemini başlatmış olan Bologna Üniversitesine de ev sahipliği yapan İtalya’yı eğitim için seçmekle yanlış yapmış olmayacaksınız.

Çok fazla sayıdaki İngilizce öğretim yapan Programdan hangisini seçeceğinize karar veremeyeceksiniz!

 

İtalya’da Sanat’tan Bilgisayar Bilimlerine kadar hayal edebileceğiniz herhangi bir alanda birçoğu İngilizce eğitim veren uygun bir eğitim programı bulabilirsiniz. Aşağıda İtalya’da en popüler olan ve düşünebileceğiniz bazı bölüm seçeneklerini bulabilirsiniz:

 • Uluslararası İlişkiler
 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Elektrik Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Moda ve Dizayn

İtalya’daki en iyi üniversiteler ve kolejler

Müthiş yemeklerinin, harika manzaralarının ve olağanüstü mimarisinin yanı sıra İtalya, üst seviyede üniversitelere de sahiptir. Avrupa’daki en eski üniversiteye ev sahipliği yapan İtalya, dünyanın akademik sıralamada en iyi üniversitelerine de sahiptir. Hepsinden bahsetmek zor olacağından bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz: Bologna Üniversitesi (Bologna), Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi (Milano), Bozen-Bolzano Üniversitesi (Bolzona-Bozen), Padova Üniversitesi (Padova)

Eğitiminiz için düşünebileceğiniz İtalyan Üniversiteleri

Aşağıda yurtdışı eğitim maceranız için düşünmeniz gereken bazı üst seviye İtalyan Üniversitelerini bulabilirsiniz:

İtalya’da tavsiye edeceğimiz üniversiteler

 

İtalya’da Başvurabileceğiniz Eğitim Program Seviyeleri

Laurea – Lisans Diploması

Bu eğitimin amacı öğrencilerin genel metot ve bilimsel içerik hakkında genel ve yeterli bilgi almasını sağlamaktır. Bu seviye eğitimler 3 yıl sürelidir ve 180 CFU (ECTS)’ye eşdeğerdir. Öğrenciler, lise diploması veya yabancı ülkede alınmış olup İtalya’da kabul görecek başka yeterlilikleri varsa bu programa kabul görecektir. 1999 yılında Bologna’da tanımlandığı üzere bu seviye kurs, Avrupa Üniversite sisteminde Lisans seviyesine denk gelmektedir.

 

Laurea Magistrale – Master Eğitimi

Bu eğitimin amacı üst seviye yeterlilik gerektiren spesifik bir ortamda çalışabilmesi için öğrenciye yüksek seviyede eğitim sağlamaktır. Bu programlar 2 yıl sürelidir ve 120 CFU (ECTS)’ye eşdeğerdir. Lisans diploması olan veya İtalya’da kabul görecek başka yeterlilikleri olan öğrenciler bu programa kabul görecektir. Bazı üniversite ve bazı alanlarda (Tıp, Eczacılık, Hukuk vb.) tek devre master programı olup lise mezunu veya kabul görecek başka eşdeğer yeterliliğe sahip öğrenciler bu programa kabul görebilir. Bu çeşit master programı 5 veya 6 yıl sürer ve 300 veya 360 CFU (ECTS)’ye eşdeğerdir. Bologna’da 1999 yılında tarif edildiği üzere The Laurea Magistrale, Avrupa Üniversite sisteminde Master seviyesine denk düşmektedir.

 

Master Universitario di I Livello – Birinci seviye uzmanlaşma Masterı

Bu tarz kurs bazı üniversitelerde mevcut olup öğrencinin profesyonel eğitiminin artırımını sağlamayı amaçlayan özel bir eğitimdir. Bu eğitim Doktoraya girişi sağlamayacaktır. Bu eğitim, 1999 yılında Bologna’da tanımlandığı üzere Avrupa Üniversite sisteminin parçası değildir.

 

Dottorato di Ricerca – PhD (Doktora)

Bu program üst seviyelerde araştırma yapabilmek için gerekli becerileri sağlamayı amaçlar. Bu seviye eğitim programı 3 yıl sürelidir. Başvuranlar katılabilmek için İtalyan veya yabancı ülkede mezuniyet sonrası master eğitimi almış olmalıdır ve ayrıca bu program için açılacak kabul sınavına girmelidir.

 

Mezuniyet sonrası Diploma Programı

Bu eğitim özel profesyonel aktiviteler için gerekli fonksiyonların yapılabilmesi için gerekli bilgi ve becerinin verilebilmesini amaçlar. İnsanları bazı profesyonel mesleklere yetiştirir. Bu eğitim seviyesi en az 2 yıl süreli olurlar.

 

Master Universitario di II Livello – İkinci seviye uzmanlaşma masterı

 

Uzman Master seviye programı, Master programını tamamladıktan sonra   öğrencilerin başvurabileceği mezuniyet sonrası bir programdır. Öğrencilerin en az 60 CFU (ECTS) tamamlamasını gerektirir.

 

İTALYAN VE AVRUPA EĞİTİM SİSTEMİNDE EĞİTİM PROGRAMLARI

 

İtalyan Kalifikasyonları

Avrupa Kalifikasyonu

    CFU

    YIL

Birinci Safha

Laurea

Bachelor Degree (Lisans)

180

3

İkinci Safha

Laurea Magistrale

Master Degree(Master)

120

2

Master Universitario di I Livello 

First level Specializing Master

60

Laurea Magistrale a siclo unico

Single Cycle Master Program

300-360

5 or 6

Üçüncü Safha

Dottorato di Ricerca 

Phd(Doktora)

3

Specializzazione di          II livello

Postgraduate Diploma course (Mezuniyet sonrası Diploma Kursu)

2

Master Universitario di II Livello 

Second Level Specializing Master 

60

 

 

Üst seviye bir İtalyan üniversitesine başvurmaya başlamadan önce, kabul süreci ile ilgili aşağıdaki bazı faydalı olabilecek bilgilere göz atınız.

İtalya Üniversitelerine Başvuruya hazırlık

İtalya’da üniversiteye başvurmadan önce şartlarınızın yüksek öğrenim için uygun olup olmadığının kontrol etmeniz gereklidir.

 • Öğrenim ücretlerini ve yaşama maliyetini kontrol ediniz. İtalya’daki şehirler güzel olabilir ama bütçenizin limitlerine bağlı olmakla beraber oldukça pahalı da olabilir.
 • İlgilendiğiniz üniversite ile iletişime geçerek ön değerlendirme talep ediniz.
 • Üniversite, uygun olup olmadığınız hakkında geri dönüş sağlayacaktır. Eğer kabul şartlarını sağlıyorsanız başvuru öncesi talebinizi bölgenizdeki İtalyan Elçiliği veya konsolosluğuna sunmanız gerekecek.
 • İtalyan elçiliği veya konsolosluğu başvurunuzu ve gerekli evrakları, başvurmayı tercih ettiğiniz İtalyan Yüksek Öğrenim Kurumuna iletecektir.
 • İtalyan Elçiliği ve konsolosluğu kabul edilen adayların listesini genellikle ağustos ayının sonunda yayınlar.

İtalya’daki burs imkanlarına bakmayı da unutmayın. Ayrıca yurtdışındaki eğitim masraflarınızın finansmanı hakkında yardım alabilmek için studyportals.com sitesini ziyaret edebilirsiniz

İtalya Üniversite Başvuruları için ipuçları

Kabul edilen öğrenciler genellikle önceki eğitimlerinin mezuniyet not ortalamasına göre sıralanır. Favori üniversitelerinizi kontrol edip eğitim almak istediğiniz alanda tercih yapabilmek için gerekli minimum not ortalamasını tespit ediniz.

Unutmayın ki aşağıdaki gibi bazı uzmanlık gerektiren eğitim alanlarında spesifik kabul sınavlarına girmeniz de gerekebilir:

 • Tıp
 • Mimarlık
 • Mühendislik

10 veya 11 yıllık eğitim sonrası üniversiteye girebilmenin mümkün olduğu ülkelerden başvuran öğrenciler, üniversiteye girebilmek için gerekli olan toplam 12 yıl olan eğitim süresinin eksik kalan 1 veya 2 yılı için gerekli sınavları geçtiklerini kanıtlamalıdırlar.

İtalyan Üniversitesine başvuru için gerekli dil şartları

İtalyan Üniversiteleri hem İtalyanca hem de İngilizce dilinde eğitim programları sunmaktadır. Bununla beraber İngilizce eğitim programlarının çoğu Master veya Doktora gibi Lisans mezuniyeti sonrası seviyede mevcuttur.

Bazı İtalyan Üniversitelerinde İtalyanca dilinde eğitim veren fakat ödev ve sınav dili İngilizce olan programa başvurma seçeneğiniz de mevcuttur. Aşağıdaki dil testleri, İtalya’daki Üniversitelerce kabul gören dil testleridir:

İtalyanca Dil Testleri:

-        CILS – Bu sınava İtalya’da ve dünya çapındaki İtalyan Kültür Merkezlerinde girebilirsiniz.

-        CELI – Bu sınava Perugia Üniversitesi ile iş birliğinde bulunan sertifikalı Merkezlerde girebilirsiniz.

İngilizce Dil Testleri

Lisans programlarında eğitim dilinin (en az 3 yıl boyunca) İngilizce olduğunu kanıtlayabilen öğrenciler herhangi bir İngilizce dil sertifikası sunmaktan muaf olarak eğitim alabilirler.

 

İtalyan Devlet Üniversitelerine Lisans Başvurusu için gerekli evraklar

Laurea (Lisansa eşdeğerdir) programı 3 yıllık eğitim sonrasında alınan seviyedir ve temel bilimsel konular da olduğu kadar biraz daha uzmanlık ve profesyonel eğitim için de gerekli sağlam altyapıyı sağlayacaktır öğrenci için.  Üçüncü yıl süresince öğrencinin bir şirket ve stüdyoda staj yaparak iş tecrübesi edinmesi beklenir. Öğrenci Laurea seviyesini bitirdikten sonra iş piyasasına direkt olarak girebilir veya Laurea Magistrale (master seviyesine denktir) veya 1. Seviye Uzman master programına başvurabilir.

Laurea programına girebilmek için giriş test sınavına katılmak ve geçmek mecburidir. Eğer öğrenci giriş sınavını geçebilirse gerekli bir seri evrakı Uluslararası Öğrenci Ofisine sunarak resmi kayıt prosedürünü tamamlamak zorundadır.

Gerekli Üniversite Başvuru Evrakları

 • Kimlik Belgesi
 • Pasaport tipi Fotoğraf
 • Akademik Transkript
 • Üniversite Online Başvuru formu
 • Detaylı Eğitim programları/kursları tanımı (akademik özgeçmişe göre tamamlanan kursların veya eğitimlerin toplam saatini içermelidir.)
 • Özgeçmiş (CV)
 • Tavsiye Mektubu
 • Motivasyon Mektubu
 • Dil Yeterliliği (İngilizce veya İtalyanca)
 • Portfolyo (sadece Mimarlık, Şehir Planlamacılığı veya herhangi bir Tasarım Programına yapılacak başvurular için)
 • SAT veya ACT resmi skoru eğer istenir ise

İtalya Üniversitelerine Kayıt için gerekli evrakların hazırlanması

1.      Ortaöğretim Diploması (Minimum 12 yıllık)

Bu belge okul idaresince İngilizce, Fransızca veya İspanyolca düzenlenmediyse çeviri yapılması mecburidir. Politecnico di Milano, tercihen İtalyanca olmak üzere İngilizce, Fransızca veya İspanyolca çevirileri kabul etmektedir. Bu doküman aşağıdaki şekillerde doğrulanabilir olmalıdır:

 • CIMEA Doğrulama Bildirisi
 • Referans ülkenin yetkili merciinden alınan Elektronik Apostil
 • Belgeyi düzenleyen kurumun online database’i

2.    Denklik Belgesi

İtalyan diplomatik temsilcilerince düzenlenir.

3.     Orta öğretim sisteminin 12 yıl olmadığı ülkelerde 1 veya 2 yıl için akademik çalışmaların tamamlandığını gösteren sertifika

Bu belge aşağıdaki yollardan biriyle doğrulanabilmelidir:

 • İtalyan Diplomatik Temsilciliklerinin tasdiki
 • Referans ülkenin yetkili mercilerinden edilecek Elektronik Apostil veya kağıt apostil
 • Evrakı düzenleyen kurumun sağlayacağı online database

4.    Orijin ülkede üniversiteye giriş sınavının geçildiğini teyit eden sertifika

Örnek: Türkiye için YKS

5.    Onaylı Akademik Transkript (Sadece önceki Üniversite Kariyerlerinin değerlendirilmesi için başvuran öğrenciler için)

İtalyanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dilinde çevirisi olmalıdır. İtalya’da yapılmış olan çeviri kabul görmeyecektir. Bu belgenin aşağıdaki yollardan biriyle doğrulanabilir olması gereklidir:

 • İtalyan Diplomatik Temsilciliklerinin tasdiki
 • Referans ülkedeki yetkili merciden alınacak Elektronik Apostil veya kağıt apostil
 • Evrakı düzenleyen kurumun sağlayacağı online database

6.    Daha önceki Üniversite Kariyerlerinin değerlendirilmesi için başvuran öğrenciler için yapılmış kurs tanımı

Geçilen sınavlar belirtilmeli ve İtalyanca, İngilizce, Fransızca veya İspanyolca dillerinde düzenlenmeli veya çevirisi yapılmalıdır.

7.    İngilizce Dil Sertifikası

Aşağıdaki öğrenciler için kayıtın ilk yılı içinde sunulmalıdır

 • İngilizce dilinde eğitim veren Laurea programına kayıt yaptıran öğrenciler ilk yılın sonuna kadar geçerli bir İngilizce Dil Sertifikası sunmalıdır. Aşağıda kabul gören sınavlar ve alınması gerekli minimum puanlar mevcuttur:
   
 • TOEFL CBT ≥ 170
 • TOEFL IBT ≥ 59
 • TOEFL PBT ≥ 497
 • Our TOEFL code is 9795 *
 • TOEIC: 600
 • IELTS: 5
 • TRINITY COLLEGE: ISE II
 • Cambridge: FCE - C

 

İtalya Üniversitelerine Lisans Eğitimi için Kimler Başvurabilir

Laurea (Lisans seviyesine denk program) programına başvurabilmek için minimum 12 yıllık eğitimi orta öğretimini tamamlamak gereklidir. Dahası bu yetkinliği en az 2 yıl aynı eğitim sisteminde kaldıktan sonra gerçekleştirmiş olmalısınız.

Yabancı bir eğitim programından mezun öğrencilerin İtalyan üniversitelerine kabulü için yönetmelikler yıllık olarak Üniversite ve Araştırma Bakanlığınca raporlanır.

Eğer aşağıdaki kategorilerden birine uygun düşüyorsanız spesifik gereklilikleri inceleyiniz lütfen:

12 yıldan az eğitim almış öğrenciler: 10 veya 11 yıllık eğitim süresi ile aşağıdaki ilave şartlardan birisini sağlamıyorsanız İtalyan Üniversitelerine kayıt yaptıramazsınız

.  1 (11 yıllık öğrenim ile) veya 2 (10 yıllık öğrenim ile) yıl boyunca üniversite derslerine katılıp programın gerektirdiği sınavlara girdiyseniz

.  Üniversitede istediğiniz bölümde eğitim almak için eksik yıllarınızı tamamlamak için İtalyan veya yabanca bir kurumda hazırlık programına katıldıysanız

Birden fazla ortaöğretim kurumuna giden öğrenciler: Ortaöğretim Okulu Yeterliliği en az 2 yılı aynı eğitim sisteminde yapılarak tamamlandı ise geçerli sayılacaktır

İtalyan ve Avrupa Birliği vatandaşlarına eşdeğer olan Avrupa Birliği dışı vatandaşları

Bu kategoriye denk gelen adaylar, Avrupa Birliği vatandaşları ile aynı teste başvuracaktır.

 • Norveç, İzlanda, Lihteştayn, İsviçre ve San Marino ülkelerinin vatandaşları
 • İş, aile birleşimi, siyasi iltica, din gibi sebepler ile İtalya’da yaşayıp ikamet izni olan Avrupa Birliğinin dışındaki kişiler
 • Başka bir Avrupa Birliği ülkesinde uzun dönemli ikamet iznine sahip olan Avrupa Birliği dışı ülkelerin vatandaşları
 • İtalya’dan Lise diploması almış Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler
 • Eğitim izni olan ve Laurea programına kayıt yaptırmış ve Milano Politeknik üniversitesine geçiş yapmak isteyen Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler
 • Yabancı bir ülkede veya İtalya’da (veya yurtdışında) faaliyet gösteren uluslararası okullardan Ortaöğretim diploması sahibi Avrupa Birliği vatandaşı olmayan şahıslar ikili anlaşmalara ve veya özel mevzuatlara tabidir.
 • Siyasi iltica yapanlar ve Diplomatik temsilciliklerin çalışanları veya İtalya’da ofisi bulanan uluslararası kuruluşların çalışanları ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri -eş ve çocuklar ile sınırlıdır-
 • CLIQ (Certificazione di lingua Italiana di Qualità) kapsamında düzenlenen C1 veya C2 İtalyanca dil bilgisi sertefikasına sahip Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler.

 

 

Avrupa Birliği dışındaki vatandaşlar

Aşağıdaki kategorideki adaylar Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar ile aynı teste başvuracaktır:

 • İtalya’da ikamet etmeyen Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ve İtalya dışındaki bir ülkede yabancı yetkinlik edinmiş şahıslar.
 • İtalya’da eğitim izni ile eğitim almış ve öğrenci statülerini kaybetmiş Avrupa birliği vatandaşı olmayan kişiler. Bu kişiler Üniversiteye kayıt yaptırabilmek için yeni bir öğrenci vizesi almalıdır.
 • Yabancı dil kursuna katılan Öğrenci vizesi olan Avrupa Birliği vatandaşı dışındaki kişiler, üniversiteye giriş yapabilmek için yeni bir vize almalıdır.
 • Avrupa Birliği vatandaşı dışındaki eğitim izni olan İtalya’daki bir üniversitede tek kurslara katılan kişiler üniversiteye giriş yapabilmek için yeni bir vize almalıdır.

İtalyan Devlet Üniversitelerine Yüksek Lisans Başvurusu için gerekli evrakları

·        Online başvuruya başlamadan önce Ülkenize özel gereklilikleri ve ülkeniz için minimum CGPA’yı kontrol ediniz. CGPA gereklilikleri katıdır ve hiçbir istisna tanınmayacaktır. CGPA’nız talep edilen minimumun altında ise, adaylığınız değerlendirmeye alınmayacaktır. Ayrıca üniversite yeterliliğinizin Master programına katılım için yeterli olduğunu da teyit ediniz.

·        Aşağıdaki tüm belgelerin bilgisayarınızda PDF formatında kayıtlı olduğunu kontrol ediniz. Tüm evrakların orijinallerinin taratılmış hali gereklidir, fotokopiler kabul olmayacaktır.

·        Hem lisans hem de mastır dereceniz varsa Lisans seviyesine göre değerlendirileceksiniz.

·        Başvuru ücretini ödedikten sonra, adaylar yüklenen evraklardan başka evrak yükleyemeyecek ve değişiklik yapamayacak.

·        Örneğin Politecnico di Milano, başvuru ücreti ödenmemiş te dahil olmak üzere yarım kalmış hiçbir başvuruya devam etmeyecektir. 

Kişisel profilinize Online yüklenen her şeyin geçerli, tam ve açıkça okunabilir olduğundan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Evrakları eksik, yarım veya sahte olduğu anlaşılan adaylar kabul sürecinden elenecektir.

PDF dosyaları hazır olduğunda online başvuru formunu doldurunuz.

Resmi akademik evraklar (akademik transkript, Üniversite Yeterliliği, Detaylı eğitim programı ve tavsiye mektubu) İtalyanca, İngilizce, Fransızca veya İspanyolca olarak kabul edilecektir.

Geçerli olabilmesi için çevirinin resmi çevirmeninin orijinal kaşe ve/veya imzasını da içermelidir. Motivasyon Mektubu, Portfölyo ve CV İngilizce veya İtalyanca sunulmalıdır.

Mecburi Evraklar

1)     Üniversite Kalifikasyonu (Yeterlilik)

Lisans diplomasının bir nüshası yüklenmelidir. Eğer henüz diplomanızı almadıysanız üniversitenizden lisans programının son yılında olduğunuzu ve öngörülen mezuniyet tarihini belirten isim soy isminizi içeren ve lisan eğitiminizin süresini belirten bir tescil evrakı alınmalıdır. Geçerli olabilmesi için üniversitenizin kaşe imzasını içermelidir. Ayrıca belge İtalyanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinin dışında bir dilde düzenlendiyse bu dillerden birine resmi bir çevirisi de yer almalıdır. Çevirinin geçerli olabilmesi için resmi çevirmenin orijinal kaşe imzasını da içermelidir

2)    Akademik Transkript

Akademik transkript, üniversitenin öğrenci işlerince düzenlenen ve eğitim süresince alınan dersler ve bu derslerden alınan notları gösteren belgedir. Uluslararası Kabul ofisi, sadece orijinal transkriptleri (resmi üniversite kaşe ve imzalı) kabul edecektir. Her iki yüzlü taratılmalıdır ve açık bir şekilde okunabilir olmalıdır. Sadece lisans transkripti kabul edilecektir ve master gibi diğer seviyelerin transkriptleri kabul edilmeyecektir. Eğer belge İtalyanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinden birinde düzenlenmediyse resmi çevirisi gereklidir ve resmi çeviri çevirmenin orijinal kaşe ve imzasını içermelidir.

3)    Kümülatif Not Ortalaması Beyanı

Genel not ortalaması ve üniversitedeki minimum geçme puanı ve mezun olunan geçme puanını gösteren kümülatif not ortalaması beyanı gereklidir. Belge resmi olarak Üniversite tarafınca düzenlenmelidir. Bu bilgi temin edilirse Lisans transkriptini veya diplomayı yükleyebilirsiniz.

4)   CV

CV, iş tecrübelerinizi, eğitim geçmişinizi ve yeteneklerinizi gösteren bir belgedir. Maksimum 2 sayfa olmalıdır.

5)    Portfölyö (Mimarlık, şehir planlaması veya herhangi bir dizayn programlarına başvurmak isteyen adaylar için mecburidir)

Projelerinizin bir porfölyösini hazırlamasınız. “Master of Science programme(s) selection” sekmesinde yüklenmelidir ve 20 MB’tan büyük olmamalıdır. Mail ile hardcopy göndermeyiniz çünkü dikkate alınmayacaktır.

 

Portfölyö Nedir?

Geçmiş eğitim programlarınızın ve iş tecrübelerinizin toplamından oluşan bugüne kadar yaptığınız çalışmaları derlediğiniz belgedir. Eğitimlerinizin kapsam ve çeşitliliğini bilgi ve yeteneklerinizle beraber göstermelidir. Kişisel ilgi ve bakış açılarınızı gösteren ve aynı zamanda dizayn ve teknolojik yeteneklerinizi temsil eden projelerinizi sunmalısınız.

6)   Dil Yeterliliği (Kabul sonrası süreçte mecburidir.)

Dil Belgesi, online başvuru sürecini tamamlamak ve değerlendirmeye alınmak için mecburi değildir ama kabul mektubunuzu alabilmeniz, Vize alabilmeniz ve Politecnico di Milano üniversitesine kayıt yaptırabilmeniz için  mecburidir. Bununla beraber dil sertifikalarınız değerlendirme sürecinin sonucunu etkilemeyecektir. Bu sebeple bunun ibrazı için farklı bir son tarih belirlenmiştir.

 

İNGİLİZCE DİLİ: Tüm adaylar İngilizce bil seviyesini gösteren bir belge sunmalıdır. Bu hem İtalyanca hem de İngilizce eğitim veren programlar için geçerlidir.

Kabul edilen belgeler:

. TOEFL: CBT -210 / IBT – 78 / PBT- 547/ NEW! TOEFL ITP® Plus for China - 543 (Our TOEFL code is 9795)

. TOEIC (sadece dinleme ve okuma) – 720

. IELTS (Academic) – 6

. CAMBRIDGE: Proficiency – Pass at grade C / Advanced – Pass at grade C / First – Pass at grade B

. TRINITY COLLEGE: ISE II

Eğitim Dili İngilizce olan Lisans mezunları: En az 3 yıllık Lisans programında Eğitim dilinin İngilizce olduğunu ispatlayan öğrenciler, herhangi bir İngilizce test sonucu sunmaktan muaf olabilir. Bu durumda öğrenci üniversite tarafınca düzenlenmiş ve eğitim dilinin tamamen İngilizce olduğunu belirten belgeyi yüklemek zorundadır.

Dikkat: İngilizce belgenizi İtalya’ya vardıktan sonra doğrulatmalısınız. Bunu yapabilmek için belgenin orijinalini beraberinizde getirin veya testi geçtiğiniz kurumdan sonuç belgesini doğrudan Politecnico di Milano’ya göndermesini talep edebilirsiniz. Fotokopi veya PDF dosyaları orijinal olarak kabul edilmeyecektir.

İTALYANCA DİLİ: İtalyanca öğretim dili olan programa başvuran öğrenciler level B1 seviyesinde İtalyanca dil sertifikası sunmalıdırlar. İtalyan vatandaşlığı olan öğrencilerin herhangi bir dil sertifikası sunmasına gerek yoktur.

Dil Belgesi, online başvuru sürecini tamamlamak ve değerlendirmeye alınmak için mecburi değildir ama kabul mektubunuzu alabilmeniz, Vize alabilmeniz ve Politecnico di Milano üniversitesine kayıt yaptırabilmeniz için mecburidir. Bununla beraber dil sertifikalarınız değerlendirme sürecinin sonucunu etkilemeyecektir. Bu sebeple bunun ibrazı için farklı bir son tarih belirlenmiştir.

OPSİYONEL (TERCİHE BAĞLI) EVRAKLAR

Daha rekabetçi bir başvuru sunabilmek için ve seçilme şansınızı artırabilmek için aşağıdaki belgeleri sunmanız tercihinize bağlıdır:

GRE(Sadece Mühendislik ve Mimarlık Programına başvuran öğrenciler için)

Tavsiye Mektubu: Mevcut veya önceki profesör tarafından yazılmış olan mektup. Üniversite antetli kağıdına ve kaşeli olan tercih olacaktır. Spesifik bir formatı yoktur fakat sizi iyi tanıyan bir profesörden istemeniz iyi olacaktır.

Motivasyon Mektubu: Ne başarmak istediğinizi, kabul edilmek için tercih sebebi olacak ne gibi üst seviye özelliklere sahip olduğunuzu ve diğer üniversiteler arasından niye başvurduğunuz üniversiteyi tercih ettiğinizi belirten bir yazı.

Detaylı Kurs Programları: Maks. 4 MB olmalı ve aldığınız bütün derslerin detaylı tanımını içermelidir. Mümkünse, kursların toplam saatini de içermelidir.

İtalya’daki Üniversitelere başvuru son tarihi

Nisan Ortası - Mayıs Ortası arasında: Akademik Yeterlilik ve Uygunluk Mektubu yani Denklik Belgesi  almak için İtalyan büyükelçiliği/konsolosluğuna başvurabilirsiniz.

Başvuru son tarihleri, kurumdan kuruma değişebilir bu sebeple ilgilendiğiniz üniversitenin son başvuru tarihini mutlaka kontrol ediniz ve mümkün olan en erken sürede başvurunuzu yapmaya çalışınız.

 

İtalya Üniversitelerinden Kabul Mektubunuz alındıktan sonraki final aşamaları

İtalya’da eğitim, başvuru sürecinden sonra da birkaç ekstra adım anlamına gelecektir.

 • Öğrenci vizesine başvuru yapmanız gereklidir (özellikle Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler)
 • İtalya’ya vardıktan sonra 8 iş günü içerisinde yerel polise (Questura), ikamet izni başvurusu yapmalısınız.
 • Öğrenciler, İtalya’ya geldikten sonra derslerine başlamadan önce üniversitede resmi kayıt yaptırmalıdır.
 • En az EUR 30.000,00 tutarı kapsayacak bir sağlık sigortası planı yapılmalıdır. Avrupa Sağlık Sigorta Kartı (EHIC) sahibi Avrupa Birliği vatandaşları bu tutara kadar İtalyan vatandaşları ile aynı kapsayıcılıkta sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Hem Avrupa Birliği (EHIC sahibi olmayan) hem de Avrupa birliği olmayan vatandaşlar İtalya’ya gelmeden sigorta poliçelerini kendi ülkelerinde yaptırabilir veya İtalya’ya gelir gelmez İtalya’da satın alabilirler. Aynı zamanda İtalyan Milli Sağlık Servisine (Servizio Sanitario Nazionale - S.S.N.) kayıt olabilirler.

İtalyan Üniversitesine kaydolma konusunda İtalyan Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler ve Araştırma resmi sitesini her zaman ziyaret edebilirsiniz:

 

 

İTALYA ÜNİVERSİTELERİNE BAŞVURULARDA BAZI FAYDALI OLABİLECEK BİLGİLER

İtalya’da Uluslararası Öğrenciler için Üniversite harç bedelleri

 

Kamu üniversitelerinde harç bedelleri: İtalya’daki kamu üniversiteleri harç bedellerini bölüme ve seviyeye göre (Lisans, Master, Doktora) belirler Ortalama olarak akademik yıl için 0 - 5.000,00 EUR arasında değişir fiyatlar. Eğer Avrupa Birliği dışından bir öğrenci iseniz bazı eğitim bölümleri, daha fazla harç talep edecektir.

Özel Üniversitelerde harç bedelleri: İtalya’daki özel üniversiteler genelde kamu üniversitelerine kıyasla daha fazla harç bedeli talep ederler ve birçoğu Avrupa Birliği ve Avrupa Birliğinin dışındaki öğrenciler için aynı fiyat talep eder. Özel üniversiteler için harç bedelleri yıllık olarak yaklaşık 3.000,00-35.000,00 EUR arasındadır.

 

İtalya’daki en uygun fiyatlı bazı üniversiteler:

Reggio Calabria Akdeniz Üniversitesi, Camerino Üniversitesi, Bozen-Bolzano Üniversitesi,Pisa Üniversitesi

 

İtalya’daki uluslararası öğrenciler için yaşam maliyeti

İtalya’da uluslararası öğrenciler için toplam yaşam maliyeti aylık 700,00 ile 1.000,00 EUR arasında değişmektedir. Bu maliyetin içinde: kalacak yer, yemek, toplu taşıma, yerel seyahat ve/veya eğlence yer almaktadır.

İtalya’da yaşamak müthiş bir deneyimdir fakat aklınızda olsun Roma veya Milan şehirlerini seçerseniz bu sizin için İtalya’daki diğer şehirlere göre daha yüksek maliyetli olacaktır. Bazı şehirlerdeki öğrencilerin aylık yaklaşık yaşama maliyeti:

Bologna: Aylık yaklaşık 750,00 – 1.100,00 EUR aralığında

Floransa: Aylık yaklaşık 850,00 – 1.300,00 EUR aralığında

Milano ve Roma: Aylık yaklaşık 850,00 – 1.450,00 EUR aralığında

İtalya’da Öğrencilerin Konaklama Masrafları

Kalacak yer için aylık yaklaşık 300,00 -600,00 EUR arasında ödeme yapmanız gerekecektir. Fiyatlar yaşadığınız şehre ve seçtiğiniz ev tipine göre değişecektir. Aylık konut maliyetini düşürmek için diğer öğrenciler ile apartman dairesi paylaşmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca yerel bir İtalyan aile ile yaşayıp yerel kültürü ve yaşama biçimini daha yakından görüp İtalyancanızı da geliştirebilirsiniz.

Kalınan eve göre değişmekle beraber ortalama olarak öğrencilerin konaklama için yaptıkları masraflar şu şekildedir:

Yalnız kalan öğrenciler: Aylık 400,00 – 700,00 EUR arasında

Öğrenci Evinde kalan öğrenciler: Aylık 250,00 – 300,00 EUR arasında

Kiralık bir apartman dairesini paylaşan öğrenciler: Aylık 250,00 – 500,00 EUR arasında

Ev masraflarına ayrıyeten aylık 90,00-260,00 EUR arasında değişebilen kamu hizmet bedellerini de eklemeyi unutmamak gerekli.

İtalya’da Yemek Masrafları

Yerel Süpermarketlerden alışveriş yaparsanız aylık yaklaşık olarak 150,00-200,00 EUR harcama yaparsınız. Lidl, Penny Market veya Esselunga en düşük fiyatlı marketlerdir.

İtalyan restoranlarında öğlen veya akşam yemeği yemek yediğiniz restorana ve sipariş verdiğiniz yemeğe göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 8,00-15,00 EUR arasında değişecektir.

Orta sınıf lokantalarda hamur işi yemekler yaklaşık 6,00-12,00 EUR arasındadır. Ana yemekleri ise yaklaşık olarak 8,00-16,00 EUR arasında değişecektir.

Önemli bir detaya dikkat etmeniz gerekli: Bütün İtalyan restoranlarında ekmek ve kuver için ekstra ücret alınacaktır. Bu da kişi başı yaklaşık 1,00-2,50 EUR arasında değişir.

 

İtalya’da Ulaşım maliyetleri

İtalya’da en kolay ve en uygun seyahat biçimi toplu taşımadır.  Öğrenciler için aylık otobüs/tramvay/metro bilet fiyatları şehrine göre 25,00-45,00 EUR arasında değişmektedir.

İtalya’daki tren hatları oldukça bakımlı ve hızlıdır. Bu sebeple şehirlerarası yolculuklarda kesinlikle tren bir seçenek olmalıdır.

Tren bileti ücretleri yolculuk için yaklaşık 20,00 EUR ‘dan başlamaktadır fakat erken rezervasyon ile %70 e varan oranlarda indirim yakalayabilirsiniz.

İtalya’da Eğitim alırken oluşabilecek ekstra maliyetler:

 • Telefon ve internet ücretleri aylık 30,00- 50,00 Euro’ya ulaşabilir.
 • Eğlence ve sosyal aktivite maliyetleri haftalık ortalama 30,00-40,00 EUR olacaktır
 • Kitap ve diğer ders çalışma maliyetleri aylık yaklaşık 40,00-50,00 EUR olabilir.

İtalya’da Eğitim Bursları ve fon fırsatları

İtalya’daki bursların çoğu hükümet ve üniversiteler tarafınca karşılanır.

Uluslararası öğrenciler için İtalyan Hükümet bursları: tüm eğitim seviyeleri için burslar 3, 6 ve 9 ay için verilir.

Milano Politeknik Üniversitesi, Padova Üniversitesi, Bocconi Üniversitesi, Bologna Üniversitesi gibi bazı üniversiteler uluslararası öğrenciler için burs programları sunarlar. Bunlar genelde yıllık olarak 5.000,00 – 12.000,00 EUR arasındadır. Üniversitelerin resmi web sitelerinde daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İtalya’da Burs ayrımı, bursu dağıtan otoriteye göre yapılması gerektiğinden 3’e ayrılmıştır:

İtalya Bölgesel Otorite Bursları

Dağıtan kurum: Bağımsız bölgeler ve İller

Her bir bölgenin ve ilin kendi burs rekabet programı açıklayan otoritesi mevcuttur. Kafeterya hizmetinden, kalınacak eve, teminatsız kredi ve ücretlere kadar uluslararası mobilite programları için kapsamlı projeler vardır. Herhangi bir programa kayıt yaptıran ilk yıl öğrencileri için bursluluk rekabet programı, sadece ekonomik durumlarının gerektirdiklerini dikkate alacaktır.

 

İtalyan Üniversite Bursları

Dağıtan kurum: Üniversite

Bu burslar her bir üniversite tarafınca okul ücretlerini ödeyemeyen ve bursu almayı hak eden öğrencilere verilmektedir. Bunlar, ilk başta otonom bölge ve illerden herhangi bir burs kazanamamış ve bursu hak eden öğrencilere verilir.

 

 

İtalya Teminatsız Eğitim Kredileri

Dağıtan kurum: Üniversite-Banka anlaşması

Teminatsız kredi hak eden öğrencilere belirli oranlar üzerinden sağlanan finansmandır. Ödenen miktarın Öğrenim bitiminde öğrenci çalışmaya başladığında geri ödenmesi gereklidir. Genelde her üniversite spesifik bir banka ile anlaşma sağlar. Bu kredinin dağıtılması herhangi bir finansal ve şahsi garantiye bağlı değildir. Bu krediyi temin edebilmek için üniversiteniz ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Kurum, değerlendirme kriterlerini ve kredi başvurusunun sonucu tarafınıza bildirecektir.

 

 

İtalya’da Öğrenci Vizesi Başvurusu Hakkında Bilgiler

Öğrenci vize başvurusu, Üniversitaly web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Lisans programlarına başvurusu kabul edilen Avrupa Birliği dışı öğrenciler kendi hesaplarını oluşturmalıdır.

Belirtilen süreye kadar ret olmuş veya tamamlanmamış vizesi olanlar derslere katılamayacaktır. Bu durumda ödeme yapılan ilk taksiti geri almak için online hizmetlerden Kasım 14,2022 tarihine kadar derslerin kayıtlarını sildirmelisiniz.


İtalya Üniversite Başvurularında dikkat edilecek konular

1)     Bir İtalyan Üniversitesine Başvuru ve Kabul Mektubu alınması

Eğer halen İtalya’da nerede eğitim almak istediğinden emin değilsen öğrenci vizesine başvuru sürecini başlatmadan önce karar vermen gerekecek. İtalyan Üniversitesi’ne kabul edildikten sonra vize başvurusu için gerekli olan kabul mektubunu alacaksın.

2)     İtalya’da eğitim alabilmek için hangi tür vize alman gerektiğini tespit et

Avrupa Birliği öğrencileri vizesiz İtalya’da eğitim alabilirken diğer uluslararası öğrenciler bu kadar şanslı değil. Bununla birlikte vize süreci, tüm bilgilere sahip olduğunda daha az karışık olacaktır.

İtalya’da ne kadar kalmak istediğine ve hangi alanda eğitim almak istediğine bağlı olmak üzere aşağıdaki vizelerden birine başvurmalısın:

 • Kısa kalmalı vize (type C): Eğer 90 günden daha kısa bir dil veya kısa bir kursa başvuruyorsan.
 • Uzun kalmalı vize (type D): Eğer 90 günden daha uzun sürecek ve haftalık en az 20 saatlik (veya aylık 80 saatlik) bir kursa başvuruyorsan

İtalya’da Vize ye başvurabilmek için karşılaman gerekli olan şartlar

 • En az 2 boş sayfası olan geçerli bir pasaport
 • Uçuş planını gösteren bir kopya sunabilmelisin.
 • Adli sicil kaydın temiz olmalıdır.
 • Daha önce İtalya’ya girişin ret olmuş olmamalıdır.

Ne zaman ve nerde başvuru yapmalısın

. Ülkendeki bir İtalyan konsolosluğu veya büyükelçiliğinden başvurmalısın

. Yaklaşık 4-6 hafta öncesine bir vize görüşmesi ayarlamalısın

. İtalya’ya gelmeden en az 3 ay önce öğrenci vizesine başvurmalısın. Süreç 1-3 hafta arasında sürebilmektedir ve bazen daha da uzun sürebilir.

İtalya’da eğitim almak için dil gereksinimleri

İtalya’da öğrenci vizesi alabilmek için spesifik dil gereklilikleri bulunmamaktadır. Üniversiteye kayıt yapabilmek için mecburi şartlardan birisi olduğu için konsolosluklar, adaylardan yabancı dil yeterliliğine ilişkin bir belge veya kanıt talep etmez. Bununla beraber vize memurları sohbet seviyesinde biraz İtalyanca bilirseniz bunu takdir edecektir. Örneğin İtalyanca olarak selam verip kendinizi kısaca İtalyanca tanıtabilirsiniz.

İtalya’da İngilizce Eğitim veren bölüm için aşağıdaki dil testlerinden birini geçmiş olmalısın:

Hangi test veya testlerin kabul olduğunu kontrol etmelisin.

 

İtalya Eğitim- Öğrenci Vizesi için gerekli evraklar:

 • Vize giriş başvuru formu
 • Yakın zamanda çekilmiş pasaport tipi resim(ler)
 • Geçerli seyahat belgesi (son tarih vize talebinden en az 3 ay sonrasını içermelidir)
 • İtalya’da kalacak yerini ayarladığına dair belge (tüm öğrenim süresi için)
 • İtalya’daki eğitimin için yeterli finansal kaynaklara sahip olduğunun kanıtı (aylık minimum 900,00 EUR)
 • İlk yıl için ödenmiş sağlık sigortası.
 • Önceki eğitiminizin diplomasının kopyası
 • Bir İtalyan Üniversitesinden kabul mektubu
 • Vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont (EUR 50,00)

İtalya’da öğrencilerin çalışma vizesine başvurusu

Eğer Avrupa Birliği vatandaşı iseniz herhangi bir vize olmadan İtalya’da çalışabilirsiniz. Yine de dönem başına çalışma saatiniz haftada 20 saati geçmemelidir. Eğer full-time çalışmak istiyorsanız bunu dönemler arasındaki tatil dönemlerinde yapabilirsiniz sadece.

Avrupa Birliği dışından gelen öğrenciler, çalışma izni için İtalya’da ki yerel göçmen ofisine başvurmalıdır. Başvururken ilk başlangıçta iş sözleşmeniz olmalı ve bunu göçmen ofisine sunmalısınız. Part time iş ile eğitim ücretini karşılayacak bir para kazanamazsınız fakat öğrenci işi bulmak çok zor değildir özellikle de biraz İtalyanca konuşabiliyorsanız. Üniversite içinde bile iş bulma fırsatınız olabilir ve örneğin akademik yıl boyunca kütüphanede asistan olarak çalışabilirsiniz.

Yerel iş portalları, gazeteler ve uluslararası yardım ofisleri iş fırsatlarını bulmak için en iyi yerler olabilir.

İtalya’da İkamet izni için başvuru şartları:

Eğer Avrupa Birliği dışından geliyorsanız, varışınızdan 8 gün içerisinde ikamet izni (permesso di soggiorno) için başvuru yapmalısınız. Sunulması gerekli ana evraklar:

 • Pasaportun kopyası
 • Sağlık sigortası planınızın kopyası
 • İtalya için öğrenci vizesi
 • İtalya’da alacağınız dersleri gösteren doküman
 • 4 adet güncel çekilmiş pasaport tipi fotoğraf

Avrupa Birliği Vatandaşları: Sadece İtalya’ya vardıktan 8 gün içerisinde Polis merkezlerine bulunduğu yere dair beyanatta bulunacaklardır (dichiarazione di presenza)

Şimdi İtalya’da öğrenci vizesini nasıl alacağını bildiğine göre hayal ettiğin Lisans veya Master programına başvurabilirsin. İtalyan Üniversitesince kabul edildikten ve ülkendeki vize başvuru sürecini tamamladıktan sonra çantanı toparlamaya başlayıp tatil planları yapabilirsin.

Güneşli İtalya seni bekliyor!

 


Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım