Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa

Amerika'da Master & MBA

Amerika'da Master (Yüksek Lisans)

Dünyanın Nabzını Tutan Ülkede, En Son Gelişmelerle İç İçe Yüksek Lisans Yapma İmkanı…

Amerika yüksek lisans yapmak isteyen gençlerin ilk tercih ettiği ülkelerin başında geliyor. Sınırları içerisinde bulunan dünyanın en iyi üniversiteleriyle dikkat çeken ABD; her bütçeye ve her bilgi düzeyine uygun alternatiflerle öğrencilerin seçme alanını genişletiyor. Yoğun bir rekabetin bulunduğu iş hayatına donanımlı bir şekilde girmek isteyenler ABD’de yüksek lisans yaparak hem mesleki yeterlilik kazanıyor hem de ülke içerisinde bulunan dünyanın önde gelen şirketlerini yakından takip ederek geleceklerine yön verebiliyorlar. 

Neden Amerika’da Yüksek Lisans?

ABD üniversitelerinden alınan master diplomaları dünya çapında itibara sahiptir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına pek çok üniversite sokması ve her yıl tüm üniversitelerinde bir adım daha öteye taşınan eğitim kalitesiyle öğrencilere parlak bir kariyer vaadetmektedir. 

Amerikan üniversiteleri çok kültürlülüğün merkez noktasıdır. Kültürel çeşitliliği sağlamak adına özel çaba sarf eden okullarda; çeşitli milletten insanlarla iletişime geçebilir, fikirleri ve bakış açıları hakkında bilgi edinebilir, toleranslı ve diğer kültürlere açık olmayı öğrenir ve bu şekilde kendi perspektifinizi genişletebilirsiniz.

ABD üniversiteleri uluslararası öğrencilere büyük kolaylıklar sağlamakta ve her açıdan destek olmaktadır. Gerek oryantasyon döneminde, gerek dil yeterliliği ile ilgili konularda, gerekse mezuniyetten sonra başarılı öğrencilerinin dünyanın önde gelen şirketlerde iş bulabilmesi adına pek çok adım atmaktadırlar..

Teknolojik gelişmelerin merkezi olan ABD’deki üniversiteler tüm imkanlarla donatılmış sınıfları, geniş veritabanları, okul içerisindeki tesis ve imkanlarıyla öğrencilere en iyi şartları sunarlar.

Amerikan üniversiteleri özgür ve rahat bir eğitim anlayışını benimserler. Öğrencilerin yapmakla yükümlü olduğu konular bellidir, sonuca giderken zorunlu olarak uymak zorunda oldukları kurallar yoktur. Örneğin her derse devam edilecek diye bir zorunluluk getirmezler. Öğrenci derslere devam etmeden bilimsel çalışmasını en iyi şekilde tamamlayabiliyorsa bu yeterlidir. Metotsal zorunluluklar ve kurallarla kısıtlanmış programlar yoktur. Özgür, rahat ve bilimsel bir ortamda master yapma fırsatı sunarlar.

Devamını Oku
Başvuru Şartları

Türkiye’de YÖK tarafından tanınan devlet yada özel üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışındaki master programlarına başvuru yapabilmektedir. Mezun olunan üniversitenin sıralaması yada bilinirliği bu noktada sıkıntı teşkil etmemektedir.
Yurtdışındaki üniversitelerin bir takım kendi özel şartları olsa bile genel başvurada aradıkları nitelikler hemen hemen aynıdır:

4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.2 ve üzeri olmalı
Yurtdışında master yapmak istenen bölümün eğitim dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalı. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir, ancak eğitim başlamadan yeterlilik belgesinin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir.
Yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra Global Vizyon eğitim danışmanlarınızla bir araya gelerek başvuru şartları hakkında daha detaylı bilgi alabilir, kendi şartlarınıza uygun üniversiteleri araştırabilirsiniz.

Devamını Oku
Yüksek Lisans için Girilmesi Gereken Sınavlar

Üniversitelere kabul alabilmek için çeşitli sınavlardan geçerlilik almanız gerekebilir. Bunların en başında gelenler GMAT, GRE, TOEFL, IELTS… gibi sınavlardır. İşletme yüksek lisansı yapacaksanız GMAT adlı sınavadan başarılı bir sonuç almanız, mühendislik eğitimi alacaksanız GRE adlı sınavadan başarılı sonuçlar almanız beklenebilir. Sınavlardan alınan sonuçlar üniversite kabullerinde oldukça etkilidir.  Üniversiteler dil yeterliliği istemektedir. Bu yeterliliğinizi TEOFL ve IELTS gibi sınavlardan alacağınız neticelerle kanıtlayabilirsiniz.

Yüksek Lisans Programlarına Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Mezun adaylardan iyi derecede bir lisans diploması (4. sınıf öğrencileri Haziran döneminde mezun olacak ise başvuru yapabilmektedir)
Not dökümü- Transkript
İngilizce yeterlilik belgesi (Toefl 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
2 adet referans
Niyet mektubu “Statement of Purpose”
Eğer iş deneyimi varsa CV (özgeçmiş)
Girmeniz gereken bilgi ve yetenek testleri varsa bunların sonuçları

ABD’de Yüksek Lisans Süresi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amerika’da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren master programları vardır. ABD’de özel üniversiteler veya devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alınmaktadır. ABD’de yüksek lisans yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ‘YÖK Denkliği’dir. Kimi özel ünviersitenin Türkiye’de denkliği bulunmamaktadır. Bu sebeple seçim yaparken Global Vizyon danışmanlarıyla sıkı iletişim içerisinde olmak önemlidir.
Amerika’daki üniversiteler yüksek lisans yapacak öğrencilerden GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. Mühendislik, fen ve sosyal bilimler, güzel sanatlar, spor gibi alanlarda eğitimlerine devam etmek isteyenlerin GRE sınavına girmeleri gerekebilir. Bunun yanı sıra işletme alanında yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrencinin GMAT sınav sonuçlarıyla başvuru yapması istenebilir. Her üniversitenin kendi özel koşulları vardır. Bu koşulları en iyi şekilde yerine getirebilmek ve hatasız başvurular yapabilmek için deneyimli eğitim danışmanlarımızla görüşmenizi öneririz.

Devamını Oku
Amerika'da MBA

Kariyerinize ABD’de Yön Verin…

Kariyer basamaklarını sağlam ve hızlı bir şekilde çıkmak isteyenlerin tercih ettiği MBA programları öğrencilerin liderlik yeteneklerini geliştirirken, eşsiz bir network kurmalarına da imkan sağlar. Dünyanın önde gelen şirket ve start-up’larının büyük bir çoğunluğunun Amerika kökenli olduğu ve genel merkezlerinin bu ülkede bulunduğu düşünüldüğünde;  Amerika, MBA yapmak isteyen öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmektedir. MBA programına devam ederken dünyanın önde gelen şirketlerini yakından inceleme, izleme, analiz etme ve hatta bu şirketlerde staj yapmak fırsatı bulan öğrenciler eşsiz networkler oluşturarak kariyerlerine yön vermektedir. 

Devamını Oku
Neden Global Vizyon?

Global Vizyon 1996’dan bu yana Türkiye’deki gençlere yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Her yıl binlerce öğrenci Global Vizyon’un yönlendirmeleriyle yurtdışında eğitim almaktadır. Global Vizyon; öğrencilerin kendileri için en doğru kararı almasını sağlayan eğitim danışmanlarına sahip, en kaliteli eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde olan, akreditasyona sahip güvenilir kurumlarla çalışan, öğrencilerine en uygun fiyatı sunan köklü bir eğitim danışmanlığı şirketidir. Geleceğini kurgularken en doğru kararı vermek isteyenler için Global Vizyon en doğru adres olacaktır.

1
Global Vizyon
 • MBA Nedir?

  MBA; “Master of Business Administration” yani “İşletme Yüksek Lisans” programının kısaltmasıdır. Türkiye’de ve dünyada MBA diye bilinen program aslında İşletme Yüksek Lisansı’dır. Bu program ulusal ve uluslararası kurumların üst düzey konumlarında yönetici olarak görev almak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir programdır. Farklı alanlarda lisans eğitimi alan kişiler, MBA programlarına katılarak yöneticilik formasyonu kazanmaktadır. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i, MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır.

  Program Size Neler Katacak?
  Günümüzde bankacılık veya diğer finans sektörlerinde pek çok kişinin istek ve hedefleri arasında MBA yapmak vardır. 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimlerini eğitimleriyle harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır.
  MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen,  yöneticilik kariyerlerinde yol almış kişilerdir. MBA eğitimi, bazı büyük şirketlere girebilmek için ön şart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir. MBA; kariyerinizde otomatik bir yükselme sağlamasa da, kişiyi doğru bilgi ve becerilerle donatarak iş hayatındaki fırsatları artırmaktadır.
  MBA Association tarafından İngiltere’de yaptırılan araştırmaya göre, MBA mezunlarının maaşlarının bekledikleri düzeyden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.
  Çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler, çalışanlarının MBA diploması sahibi olmalarına büyük önem vermektedir.  MBA programında genelde; finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi…
  MBA programını bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedir.

 • MBA’inizi Neden Amerika’da Yapmalısınız?

   Amerika’daki üniversiteler sınıflarda yapılan sıkıcı eğitimlerdense innovatif öğrenme metotlarını tercih ederler. Alanında en iyi eğitimenlerden eğitim almanın yanı sıra seminerler, konuk eğitimenler, vaka analiz çalışmaları ve teorinin haricinde pratik çalışmalar sayesinde öğrenci sektöre donanımlı bir şekilde hazırlanır. 

   Öğrenci girdiği sınavların yanı sıra bireysel performansına dair de değerlendirilir. Bu sayede öğrencinin kişisel olarak kendini geliştirmesi ve liderlik becerileri kazanması amaçlanmaktadır. 

   Amerika’daki MBA programlarında genellikle staj şartı bulunmaktadır. Dünyanın en iyi ve en büyük şirketlerine ev sahipliği yapan bir ülkede staj yapmak ve deneyim kazanamak öğrenci için büyük bir tecrübedir. Üniversiteler, staj zorunluluğu getirerek öğrencinin sektörel zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenmesini amaçlar. Dünyanın en iyi 10 şirketinden 9’unun ABD’de bulunduğu göz önüne alındığında ülkenin öğrencilere sunduğu fırsatların enginliği anlaşılabilir. 

   Amerika sadece kendi vatandaşı olan öğrencilere değil uluslararası öğrencilere de burs imkanları sunmaktadır. Ülkede pek çok çeşit burs imkanı sunan devlet ve özel kurum bulunmaktadır. 

   Amerika’daki üniversiteler çok çeşitli MBA imkanları sunmaktadır. ABD’deki üniversitelerde klasik ve bilinen MBA programların yanı sıra özel programlarda bulunmaktadır.

 • MBA Süresi

  Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. Amerika’daMBA programı genelde 2 yıl sürer. Ancak kimi üniversitelerde 1 yıl süren programlar da bulmak mümkündür. 

  MBA Maliyeti
  MBA ücretleri; üniversite veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, sosyal ve kültürel aktivite seçenekleri dolayısıyla farklılıklar göstermektedir. Amerika’da yıllık eğitim ücreti 8.000 ile 45.000 Amerikan Doları arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için 16.000- 90.000 Amerikan Doları arası değişir.

  MBA Kabul Koşulları
  ABD’deki üniversitelerin herbirinin kendine özel kabul şartları bulunmaktadır. Üniversitelerin genellikle dikkat ettiği konuları saymamız gerekirse;
  Yeterli düzeyde İngilizce bildiğinize dair belge (TOEFL yada IELTS)
  Belirli bir düzeyde not ortalaması (GPA) (4 üzerinden en az 2.5)
  GMAT (Graduate Management Admission Test) yada GRE (Graduate Records Examinations) sınavı skoru
  Staj yada profesyonel iş deneyimi
  2 adet referans mektubu
  Kendinizi tanıtına bir ön yazı mektubu
  Mesleki yeterlilik belgesi


  Öğrenci bu faktörlerin büyük kısmını tamamlıyor fakat İngilizcesi yetersiz kalıyorsa üniversitelere şartlı kabul edilebilmektedir. Öğrenci üniversiteye kaydını yaptırır fakat eğitimine başlamadan önce bir dil okulunda hazırlık eğitimine katılır. İngilizce yeterliliğini alan öğrenci MBA eğitimine başlayabilmektedir.


Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım