Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa

Estonya'da Lisans Eğitimi

Estonya'da Lisans Eğitimi

Avrupa’nın Yükselen Değerlerinden Olan Estonya’da Kaliteli Eğitim Fırsatı…

Estonya son dönemde Avrupa’da uluslararası öğrenci çekmek için yaptığı atılımlarla dikkat çekmektedir. 1.3 milyon nüfuslu ülke 69.000 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Bu rakam her yıl artış göstermektedir.
Kaliteli bir eğitim sistemi ve dünya çapında bilinir üniversitelere sahip Estonya’da uygun fiyatlı eğitim almak mümkündür. Ülkenin yaşam giderleri Türkiye ile benzer olduğundan öğrencilerin yaşam masrafları diğer Avrupa ülkelerine nazaran düşüktür.
Estonya’da bir üniversiteye başvurmak için Türkiye’deki üniversite giriş sınavından taban puan almak yeterlidir. Taban puan aldığını ispatlayan öğrenci Estonya’daki üniversitelere başvurabilir. Bu da son dönemde bu ülkenin ön plana çıkmasını sağlayan etkenlerden biridir.
Estonya’da eğitim almayı seçen bir öğrenci 1600’lü yıllardan beri var olan köklü üniversitelerde, Avrupa Birliği standartlarında üst düzey eğitimi uygun fiyatlara alabilecektir. Estonya’daki üniversitelerin büyük çoğunluğunun YÖK denkliği olduğundan ve Avrupa’da geçerliliği olduğundan öğrenciler herhangi bir sorun yaşamazlar.
Ülkede 9 üniversite bulunmaktadır. Bu üniversitelerin 7’si İngilizce dilinde eğitim seçeneği sunmaktadır. Bu sebeple öğrenciler üniversite ve bölüm seçiminde zorlanmazlar. İngilizce dilinde eğitim alan öğrenci idealist ise ülkede Rusça, Estonca gibi ikinci bir yabancı dil öğrenme şansı yakalayabilir. Bir dili öğrenmenin en iyi yolu o ülkede yaşamak olduğundan öğrenciler biraz azim ile ikinci yabacı dili kısa sürede öğrenebilirler.
Baltık ülkelerinin Silicon Valley’i olarak bilinen Estonya özellik IT alanında oldukça gelişmiştir bu sebeple üniversitelerin bu alandaki bölümleri yoğun ilgi görmektedir. Bu alanda mezun olan öğrencilere ise ayrıcalıklar tanınır. Bu alanlardan mezun olan öğrencilere mezuniyetlerinin ardından ülkede 1 yıl tam zamanlı çalışma hakkı verilir. Ayrıca tüm öğrenciler üniversite hayatları süresince çalışma iznine başvurarak haftada 20 saat çalışma izni alabilir ve böylelikle kendi masraflarının çıkartıp, iş deneyimi edinebilirler. 

Devamını Oku
Program:

Estonya’da lisans süresi 3 yıldır, bazı bölümlerde süre 4 yılda tamamlanabilir. Tıp, veterinerlik, eczacılık, mimarlık, diş doktorluğu ve mühendislik gibi bölümlerde ise eğitim süresi yükselmektedir. Bu bölümlerde eğitim süresi genellikle 5-6 yıldır.
Genelde 3 yıl olan lisans süresi boyunca öğrenciler 180 ECTS kredisi almak zorundadır. Kredileri başarıyla tamamlayan öğrenci “bakalaureusekraad” adı verilen lisans diplomasını alır. Mesleki ağırlıklı eğitim almak isteyen öğrenciler ise “rakenduskõrgharidusõppe” adındaki diplomayı veren eğitim kurumlarında 180-240 arasın kredi tamamlayarak mezun olurlar.
Estonya’da programların büyük çoğunluğu İngilizce dilinde eğitim vermektedir. Bu sebeple öğrencilerin bölüm alternatifleri çoktur. İngilizce zaten genel olarak ülkede de yaygın olarak konuşulduğundan öğrenci günlük hayatta da sıkıntıyla karşılaşmaz.
Estonya’da üniversite eğitimi almak için dil yeterliliğine sahip olmak gereklidir. Öğrenci İngilizce yeterliliğini TOEFL ve IELTS gibi sınavlarla kanıtlamak zorundadır. 
Şartlar ve Koşullar
Lisans başvuruları için lise diplomasına sahip olunması ve Türkiye’de yapılan sınavlardan en az taban puan alınması zorunludur. Öğrencinin lise diplomasının 5 üzerinden en az 3 olması beklenir. Ayrıca dil yeterliliği de zorunlu olan ülkede, öğrencilerin TOEFL’dan en az 75, IELTS’den en az 5.5 alması beklenir. 

Devamını Oku
Konaklama

Öğrenciler genellikle yurtlarda kalmaktadır. Yurtlar oda paylaşımlı ya da özel odalar olabilir. Yurtların aylık ücretleri oldukça makuldür. Genellikle aylık 90-100 Euro verilerek yurtlarda kalınabilir. Konforuna daha düşkün öğrenciler ise ev kiralama yöntemine başvurabilir. 250-400 Euro arasında değişen ev kiraları 3-4 arkadaş tarafından paylaşılarak öğrenci evinde uygun fiyatlarla yaşanabilir. 

Neden Global Vizyon?

Global Vizyon 1996’dan bu yana Türkiye’deki gençlere yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Her yıl binlerce öğrenci Global Vizyon’un yönlendirmeleriyle yurtdışında eğitim almaktadır. Global Vizyon; öğrencilerin kendileri için en doğru kararı almasını sağlayan eğitim danışmanlarına sahip, en kaliteli eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde olan, akreditasyona sahip güvenilir kurumlarla çalışan, öğrencilerine en uygun fiyatı sunan köklü bir eğitim danışmanlığı şirketidir. Geleceğini kurgularken en doğru kararı vermek isteyenler için Global Vizyon en doğru adres olacaktır.

1
Global Vizyon
Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım