Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa

Fransa'da Lisans Eğitimi

Fransa'da Lisans Eğitimi

Saygın Fransız Üniversitelerinde Eğitim Alarak Hayata Bir Adım Önde Başlayabilirsiniz…

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Fransa eğitim kurumlarına verdiği önem ile bilinmektedir. Saygın üniversiteleriyle adından sıkça söz ettiren Fransa köklü bir eğitim geçmişine sahiptir. Diplomasi, siyasete ve hukuka yön veren bir ülke olması dolayısıyla özellikle bu alanda eğitim almak isteyenlerin tercih ettiği Fransa bu bölümlerin yanı sıra pek çok alanda da dünya çapında başarıya sahiptir.
Fransa dünya çapında en çok yabancı öğrenciyi üniversitelerinde ağırlayan ülkeler arasındadır. Ülkesinde pek çok uluslararası öğrenci ağırlayan ülkenin sıkça tercih edilmesinin nedenlerinden biri de eğitim kalitesinin yanı sıra cazip üniversite ücretleridir. Devlet ve özel üniversitelere sahip Fransa’da özellikle devlet üniversiteleri uygun harç ücretleriyle öğrencilere masrafsız bir eğitim sunmaktadır. Ülkede yabancı öğrenciler Fransız öğrencilerle aynı statüde tutulmaktadır. Bu sebeple yabancı öğrencilerden ekstra ücret talep edilmez. Fransa’da eğitimde eşitlik ilkesine önem verilmektedir bu sebeple her öğrenciye aynı şartlar ve kurallar sunulur.
Ülkesinde 87 devlet üniversitesi bulunduran Fransa, eğitim kalitesinden taviz vermeden uzun yıllardır dünyanın en saygın eğitim kurumlarına sahip ülkeler arasında başı çekmektedir.

Devamını Oku
Program

Fransa’da devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler vardır. Bu üniversiteler uluslararası öğrencilere Fransız öğrencilerine sundukları tüm koşulları sunarlar. Tüm öğrenciler aynı fiyatlarda eğitim alır, aynı haklara sahip olur ve ayrıcalık görmezler. Bu da Fransızların eğitimde eşitlik ilkesine nasıl sıkı sıkıya bağlı olduklarının kanıtıdır.
Fransa’da devlet üniversitelerinde çok uygun fiyatlara eğitim alınabilmektedir. Özel üniversitelerde fiyatlar bir miktar daha artmaktadır. Fakat bu fiyat artışına rağmen Fransa’da özel bir üniversitede; Türkiye’de bir özel üniversiteye verilecek fiyatlarla eğitim alınabilmektedir.
Fransız üniversitelerinde eğitim dili Fransızcadır. Devlet üniversitelerinde eğitim dili zorunlu olarak Fransızcayken özel üniversitelerde İngilizce eğitim de verilmektedir. Türkiye’den Fransa’ya üniversite eğitimi almaya giden gençlerin büyük çoğunluğu Türkiye’deki Fransız liselerinden mezun olan gençlerden oluşmaktadır.
Eğitim sistemiyle dünya çapında üne sahip olan Fransa’nın diğer ülkelere göre farklı bir sistemi vardır. Fransa’da üniversite eğitimi biz de olduğu gibi 4 yıl sürmektedir. Yabancı öğrencilerin Fransız devlet okullarında eğitim alabilmesi için iyi derecede Fransızcaya sahip olması gerekmektedir. Öğrencilerin yeterli Delf-Dalf sınav skoruna sahip olması beklenir.
Fransız eğitim sistemi diğer ülkelere göre biraz farklıdır. Fransa’da yüksek öğrenim sistemi; üniversiteler, Grandes Ecoles (Büyük Ekoller), mimarlık okulları, sanat okulları ve uzmanlık okullarından oluşur.
Üniversiteler: Fransa’da 87 devlet üniversitesi bulunur. Bu üniversitelerde öğrenciler araştırma yapmaya yönlendirilir ve iş hayatına hazırlanır. Bu üniversitelere; Fransız Bakalorya diplomasına sahip veya kendi ülkelerinde üniversite sınavlarında başarılı olmuş öğrenciler başvurabilir. Fransız üniversitelerinde okumayı arzu eden öğrencilerin; başvuracakları bölüme Türkiye’de yapılan üniversite yerleştirme sınavında yerleştirilmiş olması beklenir.
Fransa’da lisans eğitimi 1 yıllık genel akademik hazırlık dâhil olmak üzere 4 yıldır. Üniversitelerde eğitim 3 aşamalı düşünülebilir. Bu aşamalar; ülkemizdeki 2 yıllık üniversiteler sonrasında 4 yıllık üniversiteler ve en son aşama olarak yüksek lisans olarak algılanabilir.
Uzmanlık Okulları: Uzmanlık Okulları üniversitelere kıyasla daha küçük ölçeklidir. Bu okullar devlet tarafından açıldığı gibi özel kurumlar tarafından da açılabilir. Uzmanlık okullarında alanında başarılı uzman ve profesyonel kişiler ders verir. Bu okullar sanat, mimarlık, hukuk ve mühendislik alanlarında eğitim verebilir.
Grandes Ecoles: Grandes Ecoles yani Büyük Ekoller anlamına gelen bu eğitim kurumları prestijli okullardır. Bu okullara kabul edilmek oldukça zordur. Büyük Ekoller’e kabul alınması durumunda öğrenci oldukça prestijli fakat zorlu bir eğitim alır. Bu okullarda genellikle işletme, ticaret, mühendislik, mimari, yaratıcı sanatlar, endüstriyel tasarım gibi alanlarda eğitim verilmektedir.
Fransız eğitim sistemi diğer sistemlere göre daha karmaşık yapıdadır. Fakat bu farklılık uluslararası öğrencilere daha geniş tercih alanları sunmaktadır. Öğrencinin kendisine en uygun eğitim kurumunu tercih edebilmesi için Global Vizyon’un deneyimli çalışanlarıyla bir araya gelmesi gerekmektedir.

Devamını Oku
Başvuru Koşulları ve Şartlar:

Fransa’da yabancı ve yerli öğrencilere ayrı şartlar uygulanmaz. Bir Fransız öğrenci üniversiteye kabul için hangi şartları yerine getirmeliyse yabancı bir öğrenci için de aynı şartlar geçerli olur.
Fransız üniversitelerine başvurabilmek için Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarından istenilen bölüme yerleştirilme zorunluluğu vardır. Özel üniversitelerden kabul almak yeterlidir fakat açık öğretime yerleştirilmek yeterli olmamaktadır. Öğrenci Fransa’da okumak istediği bölümü Türkiye’de kazanmış olmalıdır.
Fransa Üniversitelerinde hazırlık yılı sunulmamaktadır. Dolayısıyla en az B2 seviyesinde Fransızca bilme zorunluluğu vardır. Öğrenci; DALF-DELF B2 sertifikası ya da TCF-DAP ya da TEF sınavına girerek B2 seviyesinde derece almalıdır. Öğrenci; Türkiye’de bir Fransız lisesinden mezun olduysa dil yeterliliğini ispatlama şartı yoktur. Doğrudan üniversitelere başvurabilir. Bu liseler; Ankara Tevfik Fikret Lisesi, İstanbul Notre Dame de Sion Lisesi, İstanbul Saint Benoit lisesi, İstanbul Saint Joseph lisesi, İstanbul Saint Michel Lisesi, İstanbul Galatasaray lisesi, İstanbul Sainte Pulchérie lisesi, İzmir Saint Joseph Lisesi ve İzmir Tevfik Fikret Lisesi’dir. Bu liselerin haricinde bir liseden mezun olanlar dil yeterlilik sınavlarında geçerli puan almalıdır.

Neden Global Vizyon?

Global Vizyon 1996’dan bu yana Türkiye’deki gençlere yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Her yıl binlerce öğrenci Global Vizyon’un yönlendirmeleriyle yurtdışında eğitim almaktadır. Global Vizyon; öğrencilerin kendileri için en doğru kararı almasını sağlayan eğitim danışmanlarına sahip, en kaliteli eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde olan, akreditasyona sahip güvenilir kurumlarla çalışan, öğrencilerine en uygun fiyatı sunan köklü bir eğitim danışmanlığı şirketidir. Geleceğini kurgularken en doğru kararı vermek isteyenler için Global Vizyon en doğru adres olacaktır.

1
Global Vizyon
Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım