Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa
 • yurtdışı eğitim

Müzik ve Futbol Severler İçin Manchester'da Dil Eğitimi Almak Unutulmaz Bir Deneyim Olacak!

İngiltere Manchester’da Eğitim, Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de eğitim almak isteyenler için çıktığımız ve tek tek en iyi dil okullarını ziyaret ettiğimiz yolculuğumuzda yeni durağımız Manchester oluyor. Müzik ve futbol severlerin bayılacağı bir şehir olan Manchester’da yaşama dair tüm bilgiyi bu içerikte sizlere aktaracağız. Londra ve Edinburgh’tan sonra İngiltere’nin en iyi üçüncü öğrenci şehri seçilen Manchester’daki dil okullarını tanıtmaya başlamadan önce şehri tanımanız gerektiğini düşünüyoruz. İngiltere’nin kuzeybatısında yer alan şehir, Londra’ya trenle 2 saat uzaklıktadır. Sanayi Devrimi’yle birlikte İngiltere’nin sanayi alanında gelişen ilk şehri olan Manchester’a bir sanayi şehridir diyebilir. Sanayi şehri olarak adını duyuran Manchester, kozmopolit bir yapıya sahiptir. Sanayi şehri olmasının yanı sıra farklı alanlarda da ön plana çıkan Manchester; dünyaca ünlü müzik grupları ve futbol kulübüne sahiptir. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlayan şehirde; çok sayıda kültür sanat etkinliği ve festival düzenlenmektedir. Müzeleri, mimarisi ile tanınan şehirde bulunan fabrikalar ve dünyaca ünlü markların merkezleri sebebiyle şehirde iş imkanları oldukça fazladır. İngiltere’nin en canlı öğrenci hayatına sahip şehirlerinden biri olan Manchester’da yaşam nasıldır, neler yapılır, nereler gezilir merak ediyorsanız aşağıdaki başlıklarımıza doğru alalım sizi…

Manchester’da Yaşam

Manchester’da Öğrenci Olmak

İngiltere’nin en iyi üçüncü şehri olan Manchester’da dünya sıralamasına üst sıralardan giren üniversiteler bulunmaktadır. 4 adet üniversite ve sayısız dil okuluna sahip olan Manchester’da hayat canlı ve renklidir. Öğrenci nüfusunun fazla olması dolayısıyla pek çok kültür sanat etkinliği ve festivale ev sahipliği yapan şehirde keyifli, eğlenceli ve geliştirici bir eğitim dönemi geçireceğinizi söyleyebiliriz. Yurtdışında eğitime karar verdiğiniz zaman en büyük endişenizin bütçeler olduğunu biliyoruz. Bu noktada doğru şehri seçmek bütçenizi koruyabilmeniz için önemli. Manchester öğrenci şehri olduğundan dolayı yaşam masrafları diğer şehirlere göre daha düşüktür. Özellikle Londra ile karşılattırırsak Manchester’da okuyan bir öğrenci bütçesini çok daha kolay idare ettirebilir. Eğitim hayatına dil okuluyla başlayıp devamını getirmek isteyenler için Manchester doğru bir adrestir. Sanayi şehri olan Manchester’da pek çok fabrika, endüstri kuruluşu ve global markaların genel merkezleri bulunmaktadır. Bu şehirde staj ve iş imkanları oldukça fazladır. Yurtdışında kariyer düşünen öğrenciler için Manchester’da bir dil okuluna gitmek şehri yerinde araştırmak için güzel bir fırsattır.

Manchester’a Ulaşım

Manchester’a Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. İlk kez yurtdışına çıkıyorsanız hangi aşamalardan geçerek Manchester’a ulaşacağınızı size kısaca aktaracağız fakat bunun öncesinde kısaca bir İngiltere vizesinden bahsedelim… “İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?”, “İngiltere Vize Çeşitleri Nelerdir?” diye düşündüğünüzü biliyoruz. Çok kısa açıklayalım. İngiltere vizesi alırken dil okulu programınızın süresi önemli bir faktördür. 6 aylık bir program için Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, 11 aya kadar olan programlar için Uzatılmış Öğrenci Ziyaretçi Vizesi, 6 aydan uzun programlar ve artı çalışma hakkı almak isteyenler TIER4 Uzun Dönem Öğrenci Vizesine başvurmaktadır. Bu noktada kafanız karışmasın çünkü danışmanlarının sizin için en uygun olanın hangisi olduğunu size belirtecek ve tüm evrakları toplama ve başvuru sürecinde yanınızda olacaktır.

Evet vize hakkında da kısa bilgi verdikten sonra gelelim Manchester’a nasıl gideceğinize… Öncelikle negatif düşünceleri kafamızdan atıyoruz. Yapmam, edemem demek yok! Yapacaksınız! Başaracaksınız!

Haydi başlıyoruz! Türkiye’de havalimanına gittiğinizde, biletinizi aldığınız uçuş şirketinin kontuarına gidip biletinizi almanız ve bagajınızı teslim etmeniz ilk işiniz. Sonrasında çeşitli güvenlik kontrollerinden geçip, gümrük kapısına geleceksiniz, burada memurdan aldığınız onay sonucunda uçağınızın kalkacağı kapıya (gate) doğru yol alınız. Bekleme alanında uçuş saatinizi bekleyin ve saat gelince uçağınıza gidip, koltuğunuzu bulup oturun. (Tüm uçuş bilgileri biletinizde yazar fakat kapınızın değişme olasılığına karşılık havalimanı içerisinde kurulu kocaman ekranlardan uçuş numaranızı ve kapı numaranızı kontrol edebilirsiniz)

Uçuşunuzu gerçekleştirdiniz ve İngiltere’desiniz peki şimdi ne olacak? Peki şimdi ne olacak gelin anlatmaya devam edelim…

Uçaktan indiniz, birazdan pasaport kontrolü için sıraya gireceksiniz. Uçaktan indikten sonra hosteslerin ve uçak kafilesinin yönlendirmesiyle pasaport kontrolüne varacaksınız. Sırada düzgün durmanızı ve sorun çıkaracak davranışlardan kaçınmanızı öneririz. Sıra size geldiğinde birkaç basit soru yöneltilecek. Bu sorulara en düzgün yanıtları veriniz. Örneğin ne için ülkeye giriş yaptığınızı, hangi okulda okuyacağınızı, ne kadar süre kalacağınıza dair soruların cevaplarını önceden kafanızda hazırlayın. Eğitim alacağınıza dair belgeleriniz yanınızda olsun. İngilizceniz çok temelse birkaç soruya önceden çalışmanızı öneririz. Bu basit soruları cevapladıktan sonra buyurunuz UK sınırlarına…

Pasaport kontrolünden çıktıktan sonra diğer yolcularla birlikte bagaj alanına doğru yürümeye başlayacaksınız. Bagaj alanlarının üzerlerindeki ekranlarda hangi uçuşa ait bagajların geldiği yazar, zaten uçaktaki insanlara göz aşinalığınız olacaktır… Gidince doğru sırada bekleyip, valizinizi alın ve otobüslere doğru yönelmeye başlayın.

“Konaklayacağım yere nasıl varacağım?” diyorsunuz. Hemen cevaplayalım Manchester Havalimanı’na indiğinizde havalimanı içerisinden 5 ile 15 dakika süren bir yürüyüşle tren istasyonuna varacaksınız. Bilgi olması için şöyle özetleyelim Terminal 1’den yürüyecekseniz 5 dakika, Terminal 3’den yürüyecekseniz 7 dakika, Terminal 3’den yürüyecekseniz 10 dakika sürecektir.

Terminaller; asansörler ve yürüyen yollarla tren istasyonuna bağlanır. Tren istasyonunu bulmak için yürüyen yolların üzerindeki yönlendirmelere bakmanız yeterli ya da emin olamıyorsanız bir görevliden yardım isteyebilirsiniz.

Manchester Havalimanı’ndan Manchester merkeze yani Picadilly İstasyonuna her 10 dakikada bir tren kalkmaktadır. Merkeze varışınız 20 dakika sürecektir. Biletinizi bilet makinelerinden ya da danışmadan alabiliyorsunuz. Picadilly’e vardıktan sonra okulunuz ve konaklama yapacağınız yerin konumuna göre yürüyerek ya da otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Önemli Not: Yola çıkmadan önce kalacağınız yerin adresini hem telefonunuza hem de bir kâğıda not edip yanınıza alın.

Manchester’da Ne Yapılır?

Manchester’da yaşam oldukça renklidir. Manchester müzeleri, sanat galerileri, tarihi yerleri ile gezilip, görülecek pek çok yeri sınırlarında bulundurur. Şehir uzun bisiklet gezileri ve yürüyüşler için oldukça idealdir. Oasis, The Smiths, Take That gibi dünyaca ünlü müzik gruplarının yetiştiği şehirde pek çok müzik festivali ve konser de düzenlenmektedir. Spora gönül veren ve özellikle futbolu sevenler Manchester’da pek çok karşılaşma izleyebilir. Manchester United ve Manchester City’nin karşılaşmalarını kendi evlerinde izlemenin tadı bambaşka olacak.

Manchester’da Gezilecek Yerler

 • Castlefield
 • Manchester Katedrali
 • Chinatown
 • Manchester Sanat Galerisi
 • Bilim ve Sanayi Müzesi
 • İnsanlık Tarihi Müzesi
 • Heaton Park
 • Manchester Belediye Sarayı
 • Platt Hall
 • Manchester Üniversitesi
 • Market Street
 • Wembley Stadı

Manchester’da Yap!

 • Wembley Stadı Gezisine Katıl!
 • Manchester – Irish Festivaline Katıl!
 • Chinatown’daki lezzetlerin tadını çıkar!
 • Düzenlenen uluslararası film festivallerinden birine katıl!
 • Oldham Caddesinde gezintiye çık!
 • Bisiklet turu yap!
 • Eski fabrikaları gez! Duvarlardaki grafitiler bayılacaksın!
 • En az bir konsere katıl!
 • Wembley Stadı’nda Manchester United maçı izle!

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım