Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa
  • yurtdışı eğitim

İngiltere'nin Yazlık Şehri Bournemouth'da Kaliteli Eğitim Eğlence ile Buluşacak!

İngiltere Bournemouth’ta Eğitim, İngilizce Dil Eğitimi ve Yaşam

İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmek için dil eğitiminizi yurtdışında almaya karar vererek en doğru adımlardan birini attınız… Ülke seçimini İngilizcenin ana vatanı İngiltere’den yana kullanmanız bizim için şaşırtıcı olmadı. Çünkü her yıl tüm dünyadan yurtdışında dil eğitimine giden gençlerin ilk tercihi sizin gibi İngiltere’den yana oluyor. Sınırları içerisinde binlerce eğitim kurumunu barındıran İngiltere’de yabancı dil eğitimi büyük bir sektör haline gelmiş durumda… Hal böyle olunca siz tam ülke seçimini yaparak rahatladım diye düşünürken ülkedeki yüzlerce eğitim kurumuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Ülkede seçim yapılacak farklı özelliklere sahip, yüksek kalitedeki eğitim kurumları bulunması kararsızlığınızı artırıyor. Peki ne yapmanız gerekiyor? Bu noktada size önerimiz öncelikleriniz dahilinde eğitim almak istediğiniz şehre karar vermeniz ve ardından bu bölgedeki eğitim kurumlarını incelemeye başlamanız. Seçim yapmanızı kolaylaştırabilmek için sizin yerinize İngiltere’yi şehir şehir gezdik, dil okullarını yerinde inceledik ve hazırladığımız detaylı notlarla doğru tercihi yapabilmeniz için yardımcı olmaya çalıştık. Hazırsanız İngiltere turumuza Bournemouth’tan başlıyoruz.

Bournemouth’da Yaşam

İngiltere’de eğitim maceranıza başlarken seçeceğiniz şehir en önemli temel taşınız olacak. Kendinizi güvende hissetmeyeceğiniz, sıkılacağınız ya da yalnızlık hissedeceğiniz bir şehir sizin için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Bu sebeple kendiniz için en doğru şehri bulmaya zaman harcayın, okuyun, araştırın, notlar alın ve öyle karar verin.

Yurtdışında eğitim almak sadece eğitim alanında gelişmenizi sağlamak değildir. Eğitimle paralel bir şekilde sosyal olarak da gelişme gösterirsiniz. İletişim becerilerini geliştirmek, problem çözme yeteneği kazanmak, sosyal ilişkiler kurabilmek özgeçmişlerimize yazılmasa da özel yaşantımızda ve iş hayatımızda bizi bir adım öteye taşıyacak donamımlar. Bu yüzden kendinizi bu alanlarda da geliştirebileceğiniz bir şehirde eğitim almak sizin için en doğrusu olacaktır.

İngiltere’nin güney şehirlerinden olan Bournemouth ilk durağımız demiştik. Size tanıtacağımız ilk şehir olan Bournemouth; İngilizlerin yazlık ve sayfiye şehirlerinden… Düzenli sokakları, müstakil evleri, birbirinden güzel bahçe düzenlemeleri, parkları, sahil şeridi, kumsalı, yeşil alanları ile Bournemouth, öğrencilere pek çok aktivite fırsatı sunmaktadır. Bundan da önemlisi suç oranı en düşük şehirlerden biri olan Bournemouth’un en önemli geçim kaynağı turizmdir bu sebeple bölge halkı oldukça sıcak kanlı ve yardımseverdirler. Tüm dünyanın kanıksadığı kibirli ve soğuk İngiliz imajı Bournemouth sakinleri için geçerli değildir. Bölge halkının sıcakkanlı insanlardan oluşması ve suç oranlarının düşük olması kendinizi güvende ve bulunduğunuz ortama ait hissetmenizi sağlayacaktır.

Yurtdışına İlk Kez Çıkacaklar Bu Yazı Sizin İçin…

Yurtdışına çıkmak şahane bir özgürleşme hissi yaratsa da insanoğlu akılında bin bir türlü felaket senaryosu da yaratabiliyor. Hiç bilmediğiniz bir yere gitmek büyük bir stres bir de üzerine ilk kez yurtdışına çıkıyorsanız ne yapacağım derdi büyük. Ekip olarak ilk yurtdışı maceralarımızı hatırlayıp sizin bizim yaşadığımız aksilikleri yaşamamanız için kolları sıvadık. Başlıyoruz anlatmaya…

Öncelikle Türkiye’den uçağınıza sorunsuz bir şekilde binip, ara ara girdiğiniz türbülanslardan alnınızın akıyla sıyrılıp, sağ salim İngiltere’nin Heathrow Havalimanına inebildiyseniz sizi kutluyoruz çünkü içimizde bunu başaramamış arkadaşlarımız var, isim verip kendilerini üzmek istemiyoruz…

Evet Heathrow Havalimanına indiniz şimdi sizi ne bekliyor? Birazdan pasaport kontrolü için sıraya gireceksiniz. Uçaktan indikten sonra hosteslerin ve uçak kafilesinin yönlendirmesiyle pasaport kontrolüne varacaksınız. Sırada düzgün durmanızı ve sorun çıkaracak davranışlardan kaçınmanızı öneririz. Sıra size geldiğinde birkaç basit soru yöneltilecek. Bu sorulara en düzgün yanıtları veriniz. Örneğin ne için ülkeye giriş yaptığınızı, hangi okulda okuyacağınızı, ne kadar süre kalacağınıza dair soruların cevaplarını önceden kafanızda hazırlayın. Eğitim alacağınıza dair belgeleriniz yanınızda olsun. İngilizce seviyeniz yeterli değilse birkaç soruya önceden çalışmanızı öneririz. Bu basit soruları cevapladıktan sonra buyurunuz UK sınırlarına…

Bournemouth’a Ulaşım

Ülkeye giriş yapmayı başardınız pek ya Bournemouth’a gidiş? O da kolay… Pasaport kontrolünden çıktıktan sonra diğer yolcularla birlikte bagaj alanına doğru yürümeye başlayacaksınız. Bagaj alanlarının üzerlerindeki ekranlarda hangi uçuşa ait bagajların geldiği yazar, zaten uçaktaki insanlara göz aşinalığınız olacaktır… Gidince doğru sırada bekleyip, valizinizi alın ve otobüslere doğru yönelmeye başlayın. Otobüslere ulaşmanız da oldukça kolay çünkü havalimanının her yerinde “central bus station” yönlendirmelerini göreceksiniz. Bu yönlendirmeleri takip edin, göremezseniz de bir güvenlik personelinde yardım isteyebilirsiniz. Otobüs durağına vardığınızda burada kırmızı, mavi, beyaz çeşitli otobüsler göreceksiniz. Tek yapmanız gereken bilet gişesinde Bournemouth diyerek otobüs biletinizi almanız ve kalkış saatinizi beklemeniz. Biletinizin üzerinden otobüsün kalkış peronu ve saati yazacak endişe etmeyin. Alandaki tabelaları takip ederseniz hangi otobüsün sırasının geldiğini rahatça göreceksiniz. Otobüslerin sıklığı öğleden önce ve sonra değişiyor. Yoğun zamanlarda 15 dakikada bir ada 30 dakikada bir otobüs bulunabiliyor. Bournemouth bilet fiyatları 29 Sterlin (Gitmeden önce güncel fiyatları internetten öğrenebilirsiniz)

National Express adı verilen otobüslerle yapacağınız 2- 2,5 saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından Bournemouth’a varacaksınız. Bournemouth’da tren istasyonu ve otobüs terminali aynı alan içerisindedir şaşırmayın. İndiğiniz yerde şehir içi ulaşımı sağlayan otobüsler ve taksiler bulunmaktadır. Size önerimiz gitmeden önce okulun açık adresini telefonunuza not etmeniz ve bir kâğıda yazıp yanınıza almanız. Ülkeye gitmeden önce danışmanlarınıza okulun otobüs durağına yürüme mesafesinde olup olmadığını sorabilir, karşılama ayarlanıp ayarlanamayacağı hakkında bilgi alınabilir ve hangi otobüslerin okulunuzun önünden geçtiğini öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda teknolojinin yardımı ile pek çok yeri elimizle koymuş gibi bulabiliyoruz. Örneğin “mapsme” gibi aplikasyonlar şehir haritalarını önceden telefonunuza indirmenizi ve kotanızdan harcamadan navigasyon özelliğini kullanabilmenizi sağlıyor. Bu tarz aplikasyonlardan indirmenizi öneririz.

NOT: Bournemouth’a tren ile de gidilebilir. Biz kolay geldiğinden dolayı otobüs yolcuğunu tercih ettik. Yapacağınız küçük araştırmalar ile tren yolculuğunuzu da planlayabilirsiniz. Arzu ederseniz Global Vizyon danışmanları bu konu hakkında da bilgi verebiliyor

İngiltere’de Yazın En Güzel Yaşandığı Şehir

Londra- Bournemouth arası 2 buçuk saattir. Londra’ya 2.5 buçuk saat uzaklıktaki bu şehirde hayat yazları daha eğlencelidir. Kışın hayat rutin sınırları içerisinde akmaktadır. Bournemouth’da pek çok dil okulu ve üniversite bulunduğundan bölge nüfusu yaz aylarında büyük artış göstermektedir. Hem İngiltere içerisinden gelen yerli turistler hem uluslararası öğrenciler Bournemouth’u canlandırmaktadır. Yaz aylarında düzenlenen sahil festivalleri buradaki hayatı eğlenceli hale getirmektedir. Yıl boyunca 100’ün üzerinde festivale ev sahipliği yapan şehirde pek çok milletten öğrenci ile yakın dostluklar kurulabilir ve eğlenceli hatıralar biriktirebilirsiniz. Tam bir yaz şehri olan Bournemouth’da kaliteli ve tatmin edici bir eğitim alıp, unutamayacağınız bir yaz geçirebilirsiniz.

Bournemouth’da Öğrenci Olmak…

Keyifli ve Uzun Yürüyüşlerde Hayata Bakışınız Değişecek…

Bournemouth’da öğrenci olmak oldukça keyifli ve geliştiricidir… “Bournemouth’da ne yapılır?” diye düşünenlerdenseniz, şehirde yapacağınız yürüyüşlerin bile size çok iyi geleceğini söyleyebiliriz. Eğitimden arta kalan zamanlarda okulunuzla yurdunuz arasında yapacağınız kısa yürüyüşlerde bir şehrin nasıl bu kadar geniş yeşil alanlara sahip olduğuna şaşıracaksınız. Yeşilin içerisine kurulmuş bu şehirde gezinirken; birbirinden güzel evlerin bahçelerini inceleyecek, parklarda huzurlu oturmuş insanlarla selamlaşacak, futbol ve golf sahalarında spor yapan insanları izleyebileceksiniz.

Kilometrelerce uzunluğu sahip olan sahil şeridinde ise okyanustan gelen temiz havayı solurken uçsuz bucaksız kumsalda uzun yürüyüşler yapabileceksiniz. Yalnızca dikkat etmeniz gereken nokta İngiltere’nin en sıcak aylarında bile Türkiye’ye kıyasla daha serin olması… İngiltere’nin yaz ayları bizim ülkemizdeki ilkbahar sonbahar sıcaklıklarında geçtiğinden sahilde yapacağınız yürüyüşlerde kendinize dikkat etmenizi öneririz. Yaz aylarında okyanusa girenler ve sörf yapanları görecesiniz. Bizim gibi Akdeniz ikliminde büyümüş ülkelerden gelenler için hava denize girmek için yeterince sıcak gelemese de İngilizler bizimle aynı fikirde değil. Hazır gitmişken buz gibi okyanus suyuna girmek de unutulmaz anılarınıza bir yenisini eklemenizi sağlayacaktır bizden söylemesi. Hastalanmamaya dikkat!

Sahilden bahsederken iskele üzerine kurulmuş lunaparkı anlatmadan geçemeyeceğiz. Sahil şeridinin en eğlenceli alanlarından birisi o dev dönme dolabı gördüğünde yaklaşıyor demektir. Adımlarınızı sıklaştırın ve dev dönem dolapta yerinizi alın… Muhteşem bir şehir ve okyanus manzarası sizlerin olacak. Çok emin olmamakla birlikte bu lunapark alanın gezici olabileceğini duymuştuk. Siz gittiğinizde sahil şeridinde dev dönme dolabı göremezseniz çevredekilere bir sorun belki şehrin başka bir yerine taşınmış olabilir…

Bournemouth’da Gezilecek Yerler

İngiltere’yi sizin için karış karış gezdik diye boşuna söylemiyoruz… Eğitimden arta kalan zamanlarda vaktinizi yurt odanızda geçirmek yerine sosyal hayata karışmanız hem İngilizcenizi geliştirecek hem de hayata dair güzel aydınlanmalar yaşamanızı sağlayacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunda sosyalleşin.

Sınırlı bir bütçem var sosyalleşmek için bütçemi harcayamam kartını sunuyorsanız hata yaparsınız. Çünkü Bournemouth’da sosyalleşmek için yüksek bütçelere ihtiyacınız yok. Zaten Bournemouth Londra kadar pahalı bir şehir de değil… Yanınıza kendi hazırlayacağınız sandviçinizi ve içeceğiniz alıp uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Birbirinden güzel parklara ve bahçelere sahip olan şehir attığınız her adımda farklı bir sürpriz ile sizleri karşılayacak. Yorulduğunuzda sakin bir banka oturup dinlenirken, sizinle sohbet etmeye hazır İngilizleri göreceksiniz. Korkmayın Bournemouth’da konuşulan İngilizce saf ve temiz bir İngilizce, bu yüzden ağır aksanlı bir konuşmayı çözmek zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca sizin gibi yabancı dil öğrenmek için gelen diğer öğrencilerde konuşma pratiği yapmak için can atıyor olacak. Çekinmeyin sohbete başlayın hem bakarsınız keyifli bir yol arkadaşı edinmiş olursunuz…

Bournemouth’da yürüyüş yapacağınız yerler Hengistbury Head’den başlayıp Sandbanks’e kadar uzanmakta. İster yürüyerek ister bisiklet kiralayarak bu şerit boyunca gezebilirsiniz. Gezinizi renklendirmek isterseniz teleferikler ile falezlere çıkabilirsiniz. Şehrin içinden geçen The Bourne Nehri etrafında kurulan Lower Gardens, Central Gardens, Upper Gardens keyifli yürüyüşlerin ideal noktalarından…

Sahilde yapılan yürüyüşlerde Bournemouth’da yapılacak keyifli aktivitelerin başında geliyor. Uçsuz bucaksız sahilde yapacağınız yürüyüşlerde sörfçüleri izleyebilir, yol boyunca var olan restoran ve kafelerde bir kahve molası verebilir ve sahil festivallerine katılabilirsiniz.

Sahilde gezinirken sörfçüleri görüp özendiniz fakat sörf yapmayı bilmiyor musunuz? Üzülmeyin bizim gibi sörf yapmayı bilmeyenlere sörf deneyimi yaşatacak şahane bir sistem kurmuş İngilizler adı Pier Zip Wire. İskeleden 18 metre yüksekliğe kurulmuş bir kuleden, tele bağlı olarak atlanarak sörf yapıyorsunuz. Siz de bizim gibi extrem sporlar hem ilgi duyuyor hem azıcık kokuyorsanız; korkmayın! Bu şans kaçmaz, denemenizi tavsiye diyoruz….

Elinizde bir liste olsun diye Bournemouth’da gezilecek yerleri sıralamamız gerekirse;

The Square: Mağaza ve dükkanların yer aldığı güzel ve keyifli bir meydan…

Upper& Central& Lower Gardens: The Bourne Nehri etrafına kurulan gezmesi keyifli bahçeler…

Bournemouth Hebrew Congregation: Tarihi bir Ortodoks Yahudi Sinagog’u…

The Parish Church of Saint Peter: Tarihi bir kilise…

Bournemouth Pavilion Theatre: Bu yapıda Opera, bale ya da tiyatro izlemeden dönmeyin!

Bournemouth International Centre: Genellikle müzik performanslarının sergilendiği bir alan. Tabi ki bir konsere gitmeden dönmeyin!

Oceanarium: Deniz kıyısına kurulmuş olan bir akvaryum. Sualtı dünyasının güzelliklerini görmek için çok keyifli bir atmosfer!

Bournemouth Pier & Boscombe Pier: Güzel havalarda bu iskelelere her gün gitmek isteyeceksiniz.

Russell-Cotes Art Gallery & Museum: Viktoryan dönemine ait güzel eserleri görebileceğiniz bir müze.

Boscombe Chine Gardens: Gezilmesi keyifli bahçelerden bir tanesi daha…

Corfe Castle: Corfe Kalesi uzaktan bile tüm ihtişamıyla sizi etkisi altına alacaktır.

Poole: Bournemouth’un batısında yer alan bir balıkçı kasabası… Gidip görmenizi öneririz.

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım