Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa
  • yurtdışı eğitim

Üniversitelerin ve Teknolojinin Merkezi Boston'da Dil Eğitimi Hayata Bakışınızı Değiştirecek!

Amerika Boston’da Eğitim, Dil Kursu Yaşam ve Çalışma

Amerika’da dil eğitimi almak isteyenler için tüm ülkeyi karış karış gezip Amerika’da dil okullarını incelemeye karar verdik. Bu macera dolu ülkede yola koyulduk. Çok gezdik, çok yorulduk… İnanılmaz şeyler öğrendik, farklı milletlerden arkadaşlar edindik… Ülkeye geri dönerken hiçbirimiz eskisi gibi değildik. Bu ülkede eğitiminiz için geçireceğiniz süre size çok şey katacak… İngilizcenizin gelişmesinin yanı sıra hayata bakış açınızda da büyük farklıklar olacak. Biz yolculuğumuza Boston’dan başladık… Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu ucunda bulunan bu şehirden hepinize ‘merhaba’ diyerek başlıyoruz anlatmaya… Bostan’a nasıl ulaşırsınız, Boston’da en iyi dil okulları hangileridir, Boston’da nereleri gezebilirsiniz… Hepsinin cevabı bu yazımızda olacak. Sonrasında ise tek tek Boston’daki dil okullarını size tanıtmaya başlayacağız.

Boston’da Dil Eğitimi

Boston ABD’nin Massachusetts eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Şehir; dünyaca ünlü Harvard ve MIT gibi üniversitelere ev sahipliği yapar. Bu sebeple bu şehirde öğrenci nüfusu fazladır ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle tanışma imkânı bulursunuz. Boston; New York, Los Angeles, San Francisco kadar büyük bir şehir değildir. Bu sebeple diğer şehirlere göre Boston’da yaşam daha kolay ve stressizdir. Dünyaca ünlü pek çok üniversite ve koleje ev sahipliği yapan şehrin bir teknoloji merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeple dünya çapında ünlü pek çok markanın bu şehirde merkezleri bulunmaktadır. Harvard Üniversitesi, MIT, Massachusetts Üniversitesi, Boston Üniversitesi, Wellesly Koleji gibi dünya çapında eğitim kalitesini kanıtlamış eğitim kurumlarına sahip olan Boston’da öğrenci hayatı oldukça renkli ve güzeldir. Boston’da neler yapabileceğinize, sizi nelerin beklediğine dair detaylı bilgi vereceğiz fakat öncesinde bu şehre nasıl geleceğinizi anlatarak konuya başlamak isteriz.

Boston’a Nasıl Giderim?

Türkiye’den Boston’a direkt uçuşlar bulunmaktadır. Türkiye – Boston arası uçuşlar 11 saat sürmektedir. Boston –Türkiye arasındaki saat farkını bilmeniz sizin için önemlidir. Bizim için dünyanın bir ucu olan ABD ile zaman farkımız fazladır. Boston Türkiye’den 7 saat geridir. Bu saat farkını göz önünde bulundurarak uçak biletlerinizi almanızı öneririz. Global Vizyon danışmanlarını yardımıyla ABD vizenizi aldınız, Boston’a uçak biletinizi aldınız peki ya hiç yurtdışına çıkmadıysanız havalimanında ne yapacaksınız? Bu konunun gözünüzü korkuttuğunuz biliyoruz. Lütfen çekinmeyin. Çünkü sizin gibi dil eğitimi alan pek çok genç hayatında ilk kez eğitimi için bu yolculuğa çıkıyor ve onlar da ne yapacaklarını bilmiyorlardı… Gelin Türkiye’de havalimanından başlayarak tüm seyahatinizi kısaca anlatalım.

Varan 1: Türkiye’den Gidiş:

Havalimanına uçuş saatinizde en az 2 saat önce gidin. Kimi zamanlar yoğunluk olduğundan dolayı sırlarda vakit geçirebiliyorsunuz ya da uçuş saatlerinde değişiklikler meydana gelebiliyor… Aksi bir durumla karşılaşmamak için en az 2 saat önce havalimanında olmayı unutmayın. Havalimanı güvenliğinden geçin ve artık havalimanındasınız. Havalimanından içeri girdiğinizde yan yana dizilmiş, üzerlerinde havayolu firmalarının logoları olan ekranlarla dolu küçük, yan yana sıralanmış kiosklar göreceksiniz. Kontuar dediğimiz bu yerde uçak biletinizi aldığınız havayolu firmasını kontuarını bulun. Ekranında sizin gideceğiniz şehir olan kontuar sizinki… Burada check-in (kayıt) işlemi yaptıracaksınız. Pasaportunuz ve nüfus kağıdınız yanınızda olsun. Valizinizi görevliye verin ve biniş kartınızı alın. Biniş kartınızı aldıktan sonra ülkemizde olan vergilendirme sistemi gereği yurtdışı çıkış harcı ödemek zorundasınız bu da bir pul almanızı gerektiriyor. Bu pulu nereden alacağınızı havalimanı görevlilerine sorun, pulunuzu alın ve saklayın. Haydi şimdi sıra pasaport kontrolünde… Pasaport kontrol noktalarına doğru ilerleyin. Burada memura pasaportunuzu, kimliğini, biniş kartınızı gösterin ve gümrüksüz bölgeye ‘merhaba’ deyin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta doğru kapıyı bulmak ve uçuş saatinden önce burada oturup beklemek. Biniş kartınızın üzerinde kapı numaranız (gate) ve uçuş saatiniz yazar. Bazı durumlarda bu kapı numaraları ve uçuş saatleri değişir. Bunu nerden takip edeceksiniz? Bunu takip edeceğiniz yer havalimanı içerisindeki ekranlardır. Bu ekranlardan gideceğiniz şehrin adını bulun, kapı numarasına ve uçuş saatine bakın ve o tarafa doğru yol alın. Uçağa sorunsuzca bindikten sonra 11 saatlik yolculuğun keyfini çıkartın. Yanınızda bir kitap kesinlikle bulundurun.

Varan 2: Uçaktan indiniz ve Amerika’dasınız!

Uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden geçeceksiniz. Uçaktan inenlerin gittiği yöne doğru ilerleyebilirsiniz, zaten ‘Passport Control’ tabelalarını da görürsünüz. Buradaki memurlar nereden geldin, nereye gidiyorsun, neden geldin, nerede kalacaksın gibi sorular sorabilir. İngilizce bilmiyorsan önceden bunları 1-2 cümlelik yanıtlar olarak çalışsan iyi edersin. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bagajlarına alacaksın. ‘Baggage Hall’ ‘Baggage Claim’ tabelalarını gördüğünde onları takip et. Bagajların alacağın kayan mekanizmanın üzerinde geldiğin şehrin adı yazar, o senin valizinin geleceği yer…

Valizini aldıktan sonra çıkışa doğru ilerle ve Amerika’ya hoş gedin!

Boston Havalimanı ve şehir merkezi arası sadece 7 kilometredir. Havalimanından Logan Express otobüsüne binerek 40 dakikada şehir merkezine (Back Bay) ulaşırsınız. Biz ilk seyahatiniz olacağından ve elinizde yüklü bir valiz olacağından ya okuldan karşılama istemenizi ya da bir taksi tutmanızı öneririz.

Boston’da Yaşam

Boston’da Öğrencilik Hayatı

Yazımıza başlarken de bahsettiğimiz gibi Boston öğrenci nüfusu yüksek olan bir şehir olduğundan burada hayat hareketlidir. Boston’da yaşarken bize göre sıkılmak için pek zamanınız olmaz… Zaten okulunuzda kuracağınız dostluklar sayesinde her gününüz farklı bir planla geçecektir. Bir müddet sonra şehre alışıp, tarihi yerlerini gezip, görülecek her şeyi gördükten sonra oranın yerlisi gibi yaşamaya başlayacaksınız. Bizce o zaman her şey daha da keyifli olmaya başlayacak. Boston bir liman şehri olduğundan mutfağı da güzeldir. Tadı damağınızda kalacak taze deniz mahsullerini uygun fiyatlara yiyebilirisiniz. Amerika’da porsiyonlar bize göre epey büyük olduğundan aç kalma gibi bir derdiniz olmayacak. Fakat fastfoodlar ve büyük porsiyonlar nedeniyle kilo almadan ülkeye dönmeye dikkat edin! Hep filmlerden izlediğiniz fakat bir anlam veremediğimiz, ‘acaba bu nasıl bir spor’ diyerek baktığımız beysbolun şehrine geldiniz. Beysbolun önemli takımlarından Red Sox’un bir maçını izlemeden dönmeyin deriz. Hem bir bakarsınız beysbolun nasıl bir spor olduğunu da anlamışsınız… Anlayanlar lütfen döndüklerinde bize de anlatsın…

Haydi Boston’da nereleri gezelim bir anlatın derseniz listemizi yapalım…

Boston’da Gezilecek Yerler

– Museum of Fine Arts: ABD’nin en büyük sanat müzeleri arasındadır. Burayı gezmeden dönerseniz çok şey kaybedersiniz.

– Museum of Science: Bilim ve teknolojiye meraklıysanız ya da meraklı değilseniz bile son gelişmeleri öğrenmek istiyorsanız ziyaret ediniz. İçinde bulunan IMAX sinemalarda gösterilen filmleri izlemenizi öneririz.
– John F. Kennedy Presidential Museum & Library: ABD’nin suikasta kurban giden Başkanı John F. Kennedy’i bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Bu liderin hayatını daha yakından incelemek isterseniz bu müzede gezmekten keyif alacaksınız.
– Acorn Street: Kızıl tuğlalı evleri, Arnavut kaldırımlı sokağıyla Acorn Street’i gezmenizi ve burada güzel fotoğraflar çekmenizi öneririz.
– Prudential Tower: 228 metre uzunluğundaki 52 katlı bu gökdelene çıkınız!
– Boston Public Garden: Yeşili sevenler buraya! Boston Publica Garden’ın huzurlu ortamında yürüyüşler yapmak gününüzü güzelleştirecek…
– Arnold Arboretum: Bin bir çeşit ağaç ve bitkiyi inceleyebileceğiniz bu arboretumda doğayla bütünleşeceksiniz.
– Trinity Kilisesi: 1900’lü yıllarda yapılmış bu kilisenin mimarisine hayran kalacaksınız.
– Freedom Trail: Boston tarihini merak edenler kırmızı çizgileri takip edin! Kırmızı çizgileri takip edip Boston’un tarihi tüm mekanlarını gezebileceksiniz.
– John Hancock Tower: Boston’u kuşbakışı izlemenin keyfi bambaşka…

Boston’da Yap!

Harika deniz mahsullerinden ye!

– Red Sox maçı izle!
– Limanda yürüyüşe çık!
– Acorn Street’te bol bol fotoğraf çek
– Fredom Trail’de kırmızı çizgileri izle! Tarihi keşfet!
– Boston’daki İrlandalıların aksanlarını dinle!
– İrlandalıların özel günlerinde düzenledikleri etkinliklere katıl!
– Eski bira fabrikalarına düzenlenen gezilere katıl!
– Eski fabrikaları gez! Duvarlardaki grafitileri incele!
– Harvard Üniversitesini gör!
– MIT’yi yakından gör!
– Duck Tours’lara katıl!
– New Burry Caddesinde zaman geçir!
– North End’deki restoran ve kafelerde yemek ye!

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım