Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş
 • dil öğrenme

İngiltere'de Eğitim

İngiltere'de Eğitim ve Yaşam

İngiltere Nasıl Bir Ülke?

Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip İngiltere, prestijli diplomaları ve köklü gelenekleriyle öğrencilere unutulmaz bir eğitim deneyimi sunuyor. Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversitelerin yanı sıra geniş bir yelpazede eğitim programları ve burs imkanlarıyla İngiltere, her yıl binlerce öğrenciyi cezbediyor.

İngiltere'de eğitim almak sadece derslerden ibaret değildir. Çok kültürlü bir ortamda yeni insanlarla tanışma, tarihi ve kültürel zenginlikleri keşfetme, gelişmiş ulaşım sistemi ve güvenli bir yaşam ortamı gibi birçok avantaj da sunmaktadır. Öğrenciler farklı spor ve sosyal aktivitelere katılarak kişisel ve profesyonel gelişimini de destekleyebilir.

Neden İngiltere’de Eğitim Almalıyım?

Köklü bir eğitim mirası, prestijli diplomalar, global kariyer imkanları, geniş program yelpazesi, burs imkanları, çok kültürlü ortam, tarihi ve kültürel zenginlikler, güvenli yaşam ortamı ve kişisel gelişim imkanları... İngiltere'de eğitim almanın birçok avantajı var. Dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan İngiltere, Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü üniversiteleri ile her yıl binlerce öğrenciyi cezbediyor. Prestijli bir diploma ve yüksek maaş potansiyeli ile öğrenciler hayallerindeki kariyere adım atabilir.

İngiltere Eğitim Sistemi ve Süresi

İngiltere’de eğitim almak isteyen kişilerin kafasında “İngiltere’de eğitim kaç yıl sürer?” sorusu olabilir. İngiltere’de çoğu lisans programı 3 yıl ve yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürer. Ancak, bazı özel programlar veya alanlar farklılık gösterebilir. 

Lisans programları, öğrencilere belirli bir alanda derinlemesine bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlar. Bu programlar genellikle üç yıl sürer ve öğrencilerin belirli bir alanda uzmanlaşmalarını sağlar.

Yüksek lisans programları ise lisans eğitimini tamamlamış bireylere daha ileri düzeyde bilgi ve uzmanlık kazandırmayı hedefler. Bu programlar genellikle bir yıl sürer ve öğrencilerin belirli bir alanda daha derinlemesine çalışmalarını, araştırmalarını veya uygulamalı projeler yapmalarını sağlar.

İngiltere'de Eğitim Sistemi Nasıl İşliyor?

İngiltere'deki eğitim sistemi, ilkokuldan başlayarak çeşitli derslerin sunulduğu bir yapıya sahiptir. İlköğretimde (key stage 1 ve key stage 2), öğrencilere temel akademik beceriler ve konular öğretilir. Ortaöğretimde (key stage 3 ve key stage 4), öğrenciler daha geniş dersler görür ve genellikle GCSE (Genel Yeterlilik Sınavı) denilen bir sınava tabi tutulurlar. Sonrasında, öğrenciler genellikle lise veya kolejde A-levels adı verilen daha derinlemesine ve uzmanlaşmış derslere başlarlar.

İngiltere'de eğitim süresi genellikle 11 yıl veya daha fazla olabilir. İlköğretim, genellikle 5 ila 11 yaşları arasında 6 yıl sürer. Ortaöğretim 11 ila 16 yaşları arasında 5 yıl sürer ve sonunda GCSE sınavı yapılır. Ardından, lisans eğitimi veya mesleki eğitim için kolej veya liseye devam edilir. Üniversite eğitimi genellikle üç veya dört yıl sürer, ancak meslek yüksekokulları veya mesleki eğitim kursları daha kısa sürebilir.

İngiltere'de eğitim kurumları genellikle derslikler, laboratuvarlar, kütüphaneler ve spor tesislerini içeren modern ve donanımlı tesislere sahiptir. Özellikle üniversiteler, geniş kampüsler, araştırma merkezleri ve öğrenci kulüpleri gibi birçok ekstra olanak sunarlar. Eğitim, öğrencilerin hem sınıf içinde hem de sınıf dışında aktif olarak katılabilecekleri birçok fırsat sunar.

İngiltere’de İlk ve Ortaokul Seviyesinde Eğitim

İngiltere'de ilkokul eğitimi, genellikle 5 ila 11 yaşları arasındaki çocukları kapsar. İlkokul, genellikle "key stage 1" ve "key stage 2" olarak adlandırılan iki aşamadan oluşur

 • Key Stage 1 (KS1): 5 ila 7 yaşları arasındaki çocukları kapsar. Bu dönemde, öğrencilere temel beceriler ve konular, matematik, İngilizce, fen bilimleri, sanat, müzik ve beden eğitimi gibi dersler aracılığıyla öğretilir. Öğrencilerin okuma, yazma ve temel matematik becerilerini geliştirmeleri hedeflenir.

 • Key Stage 2 (KS2): 7 ila 11 yaşları arasındaki çocukları kapsar. Bu dönemde, öğrenciler daha derinlemesine dersler alır ve akademik becerilerini daha da geliştirirler. Temel derslerin yanı sıra, sosyal bilgiler, tarih, coğrafya ve bilim gibi dersler de verilir.

High School (Lise) Eğitimi

İngiltere'de lise genellikle 11 ila 16 yaşları arasındaki öğrencileri kapsar. Lise, "key stage 3" ve "key stage 4" olarak adlandırılan iki aşamadan oluşur:

 • Key Stage 3 (KS3): 11 ila 14 yaşları arasındaki öğrencileri kapsar. Bu dönemde, öğrenciler daha geniş dersler görür ve genellikle derslerin yanı sıra sanat, müzik, beden eğitimi ve diğer ek dersler de alırlar.

 • Key Stage 4 (KS4): 14 ila 16 yaşları arasındaki öğrencileri kapsar. Bu dönemde, öğrenciler genellikle GCSE (Genel Yeterlilik Sınavı) adı verilen ulusal sınavlara hazırlanırlar. GCSE sınavları, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için önemlidir ve genellikle çeşitli konuları kapsayan çoktan seçmeli ve yazılı sınavlardan oluşur.

İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere, birçok ünlü üniversiteye ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Oxford, Cambridge,Imperial College London gibi isimler dünya genelinde tanınan ve saygı gören eğitim kurumlarıdır. Öğrenciler, uzman akademisyenlerden yüksek kalitede dersler alarak kariyerlerine sağlam bir temel atabilirler. İngiltere’de lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, İngiltere’de Üniversite Okumak yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

İngiltere'de Lisansüstü Eğitim

İngiltere'de lisansüstü eğitim, geniş bir akademik yelpazede sunulmaktadır. Sanat ve beşeri bilimlerden mühendisliğe, işletmeden bilimlere kadar birçok alanda uzmanlaşma ve ileri düzeyde eğitim imkanları mevcuttur. Öğrenciler, kendi ilgi alanlarına uygun programları seçerek kişisel ve profesyonel hedeflerine ulaşabilirler. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, İngiltere’de Yüksek Lisans sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere'de Dil Okulu Eğitimi

İngiltere, dünyaca ünlü dil okulları ve üniversiteleri ile bilinir. Dil eğitimi konusunda uzmanlaşmış kurumlar, öğrencilere etkileşimli sınıflar, deneyimli öğretmenler ve modern öğrenme materyalleri ile donatılmış bir ortam sunar. Bu eğitim kurumları, dil becerilerini hızla geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik çeşitli programlar sunar. İngiltere dil okulları hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere Dil Okulu içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere’deki Üniversiteler

İngiltere'deki üniversiteler, dünya çapında yüksek kalitede eğitim ve araştırma fırsatları sunan prestijli kurumlardır. Oxford ve Cambridge gibi eski ve tanınmış üniversitelerden, Londra Üniversitesi gibi çok sayıda farklı kuruma kadar çeşitli seçenekler sunarlar. İngiltere'deki üniversiteler, geniş bir ders yelpazesi, nitelikli öğretim kadroları ile öğrencilere zengin bir öğrenme deneyimi sağlar. Daha detaylı bilgi almak için İngiltere’de Üniversite Okumak yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Üniversite Bölümleri

İngiltere'deki üniversiteler, geniş bir bölüm ve disiplin yelpazesine sahiptir, bu da öğrencilere çeşitli ilgi alanlarına ve kariyer hedeflerine uygun programlar seçme imkanı sunar. Örneğin, Fen Bilimleri bölümleri, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi temel bilimlerle birlikte, Mühendislik, Bilgisayar Bilimi ve Astronomi gibi daha spesifik alanları kapsar. İşletme ve Ekonomi bölümleri, İşletme Yönetimi, Pazarlama, Finans ve Ekonomi gibi derslerle birlikte, İnsan Kaynakları Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler gibi odaklanmış programlar da sunar. Sosyal Bilimler bölümleri, Psikoloji, Sosyoloji, Siyaset Bilimi ve Antropoloji gibi çeşitli disiplinlerde eğitim verirken, Hukuk Fakülteleri hukuk alanında uzmanlık kazandırır. Sanat ve Beşeri Bilimler bölümleri, İngiliz Edebiyatı, Tarih, Sanat Tarihi, Felsefe ve Dilbilim gibi disiplinlerde dersler sunar. Sağlık Bilimleri bölümleri ise Tıp, Hemşirelik, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Veterinerlik gibi sağlıkla ilgili alanlarda eğitim verir. Bu çeşitli bölüm ve disiplinler, İngiltere'deki üniversitelerde öğrencilere geniş bir kariyer yelpazesi ve akademik ilgi alanları sunar.

İngiltere’de Eğitimde Öne Çıkan Şehirler

İngiltere'de eğitimde öne çıkan şehirler, dünya çapında tanınmış üniversitelere ev sahipliği yapmaları ve zengin kültürel ortamlarıyla bilinirler. Bu şehirler şu şekildedir:

 • Londra

 • Oxford

 • Cambridge

 • Birmingham

İngiltere Eğitim Bursları

İngiltere’ye okumaya giden öğrenciler “İngiltere’de burs ve finansal destek imkanları var mı?” diye düşünebilir. İngiltere’de eğitim bursları bulunmaktadır. Çoğu üniversite öğrencilere kısmi burs vermektedir. Bu burs genellikle başarı, yetenek ve öğrencinin maddi durumuna göre verilir ve aylık ortalama £1.000 - £5.000 verilmektedir. Çok başarılı olan öğrencilere ise tam burs verilebilmektedir. 

İngiltere Eğitim Vizesi

İngiltere'de eğitim almak isteyen öğrenciler için farklı vize türleri bulunmaktadır. Bu vize türleri, öğrencinin eğitim seviyesine, program süresine ve diğer belirli koşullara göre değişiklik gösterebilir. Ana kategoriler arasında öğrenci vizesi (genel öğrenciler için), çocuk öğrenci vizesi (11 yaşından küçük öğrenciler için), kısa dönem öğrenci vizesi (11-17 yaş arası kısa dönem kurslara katılmak isteyen öğrenciler için) ve daha birçok seçenek bulunmaktadır.

İngiltere'de eğitim vizesi başvurusu yaparken, öğrencilerin belirli gereksinimleri karşılamaları gerekmektedir. Bunlar arasında geçerli bir pasaport, kabul mektubu, finansal güvence sağlayan belgeler, sağlık sigortası ve gerektiğinde biyometrik veriler bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin bu gereksinimleri dikkatlice incelemesi ve tamamlaması önemlidir.

İngiltere'de Yaşam

İngilizler Hakkında

İngilizler, geleneksel ve modern değerleri bir arada yaşatan, çeşitli kültürel miraslara sahip bir toplumdur. Kendilerine özgü nezaketleri ve kibarlıklarıyla tanınırlar. Çay kültürü, bahçe partileri ve krallık geleneği gibi unsurlar, İngiliz yaşamının önemli bir parçasını oluşturur. Aynı zamanda, sanat, edebiyat, müzik ve spor gibi alanlarda da önemli katkılarda bulunmuşlardır.

İngiltere Sağlık Sistemi

İngiltere'de sağlık sistemi, genel olarak kamu hizmeti olarak sunulan ve National Health Service (NHS) adı verilen bir sistemle işler. NHS, İngiltere'deki tüm vatandaşlara ve kayıtlı konut sahiplerine ücretsiz veya düşük maliyetli sağlık hizmetleri sunar. Bu hizmetler arasında doktor muayeneleri, hastane tedavileri, acil servis hizmetleri, reçeteli ilaçlar ve hamilelik hizmetleri bulunur.

Acil durumlarda, vatandaşlar NHS'in acil servislerine başvurabilirler ve acil tıbbi müdahale alabilirler. Hastalar, ihtiyaç duydukları tıbbi bakıma ihtiyaç duyduklarında genellikle uzun bekleme süreleri olmaksızın tedavi edilirler. NHS, reçeteli ilaçların maliyetini de kapsar, ancak belirli bir ücret ödenmesi gerekebilir. Bazı durumlarda, ücretsiz reçeteler için belirli koşullar veya yaş sınırları uygulanabilir.

İngiltere’de Ev Kiralamak – Ev Almak

İngiltere'de ev kiralamak veya satın almak, dikkate değer bir karar öncesi bilgi sahibi olmayı gerektiren bir süreçtir. İngiltere'de, genellikle ev sahibi olmanın ve kiralamanın belirli yasal prosedürleri bulunmaktadır ve bu prosedürlere dikkat etmek önemlidir. İngiltere’de ev kiralamak isteyenler kira sözleşmesi yapar ve bu sözleşme genellikle bir yıl geçerlidir. Ev satın alma sürecinde ise bir avukat veya konut uzmanı genellikle alıcının yasal haklarını korumak için hizmet eder. Her iki durumda da, İngiltere'de ev kiralamak veya satın almak, yerel pazar koşullarını, vergi yükümlülüklerini ve yasal gereksinimleri anlamayı gerektirir. Ayrıca, İngiltere'de konut piyasasının dinamiklerini anlamak ve bu piyasaya uygun bir şekilde hareket etmek de önemlidir.

İngiltere’de Yerel Hat Kullanımı

İngiltere’de yerel hat kullanımı, Türkiye’deki gibidir. İngiltere’de pek çok evde telefon hattı ve telefon aboneliği bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’de her yerde kolaylık sağlandığı gibi telefon aboneliğinde de kolaylık sağlanmıştır. Abonelik işlemlerini kolay bir şekilde telefondan halledilebilmektedir.

İngiltere'de Yaşam Masrafları

İngiltere'de yaşam masrafları, büyük ölçüde şehirden şehire ve yaşam tarzına bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak, İngiltere'de yaşam maliyetleri Avrupa'nın diğer büyük şehirlerine benzerdir ve bazı alanlarda daha yüksek olabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Eğitim ve Yaşam Giderleri yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere'de Çalışmak - İngiltere'de Çalışma İzni

İngiltere’ye okumaya giden öğrencilerin haftalık 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Öğrencilerin çeşitli işlerde çalışma imkanları bulunmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Work and Study yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İngiltere' Bölgelerinde Yaşam

East Midlands 

East Midlands’daki okulları yaz kurslarına devam etmek isteyenler için oldukça uygun programlar sunar. Derbyshire, Leicestershire, Lincolnshire, Northamptonshire ve Nottinghamshire bu bölgedeki şehirler olup tarih, doğa ve manzara açısından zengindir.

East Midlands ‘da birçok şato, müze ve büyük çiftlik evleri vardır. Bölge kralların, kraliçelerin, prens ve prenseslerin şatoları; şairlerin ve yazarların dinlence evleriyle çevrelenmiştir. Bölgenin en ünlü şehri imalat sanayi ile isim yapmış olan Nottingham’ dır. Nottingham yakınlarındaki Sherwood Ormanı (Sherwood Forest) dünyaca ünlü efsane kahraman Robin Hood’un yaşadığı yerdir. Robin Hood’a adanmış “Robin Hood Pageant“şenlikleri Ekim ayında Nottingham kalesinde düzenlenir ve birçok sayıda ziyaretçi bu şenliklere katılmak için bu bölgeye akın eder.

Bölgenin sahil kentleri Skegness ve Mablethorpe panayır ve gece eğlenceleri ile ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatır. Ayrıca vahşi doğa ile ilgilenenler burada birçok aktiviteyi yapma olanağı bulurlar. Belvoir kalesinde düello yapan şövalyelerin izlerini keşfettikten sonra, yüzyıl öncesinin buharlı trenleri ile bölgenin göz kamaştırıcı doğasında bir yolculuk yapılabilir.

Bölge ünlü olduğu el sanatlarıyla da anılır. Nottingham'daki Iace makarası yapımından Kraliyet Tacı Derby Fabrikasındaki el yapımı porselenlerine kadar birçok el sanatları alanında bölgenin kendine özgü eserleri vardır. Derbyshire Peak District dağcılık, mağaracılık, yürüyüş ve paraşüt atlayışı faaliyetlerini İngilizce eğitimleri ile yürütmek isteyenler için her türlü olanağa sahiptir.

Bölgede Eğitim: İngiltere’nin kalbi olarak bilinen bölgede özellikle üniversite eğitimi tercih edilmektedir. Leicester University ya da Nottingham University gibi araştırma ağırlıklı üniversitelerin bulunduğu bölgede çok sayıda yabancı öğrenci mastır veya doktora eğitimi yapmaktadır. Az sayıda Türk öğrencide bölgenin önde gelen üniversitelerinde eğitim yapmaktadır. Ancak eğitim yapan Türk öğrenciler için part-time çalışma olanakları oldukça sınırlıdır. 

Okulların Bulunduğu Şehir ve Kasabalar: Lincoln, Nottingham, Derby, Leicester, Northampton

Gezilecek Yerler: Bradgate Park, Clumber Park, Sherwood Forest Visitor Centre and Country Park, Upper Derwent Reservoirs- Bramford, Rutland Water

Gastroloji: Melton Mowbray Turtaları (Melton Mowbray’s pies), Stilton peyniri (Stilton cheese), Bakewell pudingi (Bakewell pudding), Ashbourne Ginger Ekmeği (Ashbourne Ginger Bread), Bramley elmaları (Bramley Apples).

Üniversiteler: Nottingham ÜniversitesiLeicester Üniversitesi, Northampton University

Doğu İngiltere'de Eğitim

Doğu İngiltere'nin bu kırsal bölgesi şirin kırları, sessiz köyleri, su yolları ve vahşi tuz bataklıklarıyla farklı bir havaya sahiptir. Ahşap, kamış çatılı kiliseler, ahşap evler, pembe boyalı veya kireç badanalı kır evleri bu bölgenin kendine özgün özelliğidir.

Büyük güzelliğe sahip "Constable Ülkesi", Suffolk ve Essex sınırında yer alır ve sakin köyleri, yel değirmenleri, şelaleleri, beyaza ya da pembeye boyalı mimari harikası şirin evleri ve kiliseleri ile ilgi çeken bölge birçok ressam gibi ünlü ressam John Constable’a da esin kaynağı olmuştur. Bölgenin kuzeyinde, durgun akan ırmakları ve gölleri ile Norfolk Broads yer alır ve binlerce meraklının sandal gezintilerinin gözdesidir. Norfolk, bataklıklarıyla vahşi hayat açısından zengin bir yere sahiptir. 

Doğu Anglia el değmemiş kilometrelerce uzanan kumsallara ve bu kumsallar arasında yer alan haliç ve koylara sahiptir. Sahil boyunca küçük balıkçı limanlarında yerel deniz ürünleri sunulur. Ayrıca Great Yarmouth gibi yerleşim yerleri sahil kenarında kendilerine yer edinmiştir. Bölgeyi saran Ortaçağ yolları, yarı ahşap yarı kagir evleri ve şatosuyla burası Britanya'nın en eski şehridir.

İngiltere’nin en büyük ve kayıtlara geçmiş en eski şehri olan Norwich büyük bir katedrale sahiptir. Ayrıca bölgenin başkenti olan Norwich eski caddeler, manastırlar, kiliseler ve antikacı dükkanlarıyla adeta tarihi havayı solumanızı sağlar. Norwich‘in ağaçlı dar sokakları, tarihi yerleri ve antika dükkanları gezilmesi gereken yerlerdir. 

Colchester yarı kauçuktan yapılmış evleri ve meşhur kalesi ile İngiltere’nin kayıtlara geçmiş en eski kasabasıdır. Dünyaca ünlü tarihi üniversitesi ile Cambridge bölgenin en gözde şehridir. Onlarca dil okulunun bulunduğu bölge öğrencilere gerek eğitim kalitesi gerekse sosyal aktiviteler açısından oldukça zengin programlar sunar. Kurslar küçük aile okulları tarafından düzenlenebileceği gibi büyük üniversite veya kolejler tarafından da düzenlenilir.

Bölgeler: Bedfordshire, Cambridgeshire, Essex, Hertfordshire, Norfolk and Suffolk

Dil Okulların Bulunduğu Şehir, Kasaba ve Köyler: Norwich, Peterborough, Hethershet, Ely, Cambridge, Bedford, Orwell, Framlington, Woodbridge, Saffron Walden, Colchester, Felsted, Hertford, Rickmansworth.

Üniversiteler: University of Cambridge, University of Hertfordshire, Anglia Ruskin University, Suffolk University, University of Bedford, University of Essex, East Anglia University- University of Norwich, Buckinghamshire New University

Gezilebilecek Yerler: Pleasurewood Hills American Theme park, Whipsnade Wild Animal Park- Bedfordshire, Imperial War Museum- Duxford, Southend Pier, Colchester Zooo, Essex

Gastroloji: Colchester’in Oysters urunu, Lowestoff’un dumanlanmış balıkları, East Anglikan şarabı, 

Aktiviteler: Norfolk Broads’ta bot gezintisi, kumsalda yürüyüşler, Cambridge’de bisiklet turu.

East Anglia Bölgesi ve Eğitim

Doğu İngiltere bölgesi İngiltere’nin eğitim merkezi olarak tanınır. Özellikle Cambridge Üniversitesi gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden birisinin bölgede olması büyük bir ayrıcalık olarak görülmektedir. Eğitim yuvası ünvanı sadece Cambridge Üniversitesi ile kalmaz ayrıca University of Bedford, East Anglia University gibi üniversitelerde on binlerce öğrenci eğitim yapmaktadır.

Bu bölge yabancı öğrencilerin gerek dil gerekse üniversite eğitimi açısından en çok tercih ettikleri bölgelerden birisidir. Özellikle Cambridge ve çevresinde bulunan dil okullarına ciddi ve kaliteli İngilizce eğitimi yapmak isteyenlerin akınına uğrar. Cambridge İngilizcesi olarak adlandırılan ve dünya genelinde en temiz ve aksansız İngilizce olarak kabul edilen İngilizce en iyi biçim de Cambridge ve çevresinde öğrenilir. 

Yaz aylarında bölgede çok sayıda yaz okulu çocuklar ve gençler için yaz okulları vermektedir. Bu yaz okulları genelde İngiliz yatılı (boarding) okullarda düzenlenir. Bu bölgede eğitim yapan öğrenciler aile yanı veya yurtlarda konaklayabilirler. Özellikle Cambridge şehri ve çevresinde aile yanında konaklayan öğrenciler ailelerinden çok memnunlardır. Nedeni ise ailelerin standart bir İngilizce konuşmalarıdır.

Bölgede çok sayıda Türk öğrenci dil ya da üniversite eğitimi yapmaktadır. Cambridge, Norwich ve Ricmansworth’da özellikle yaz aylarında çok sayıda Türk öğrenci bulunur. Üniversitelerde ise diğer bölgelere göre daha fazla sayıda Türk öğrenci bulunmaktadır.

Orta ve Güney İngiltere'de Eğitim

Central Southern

Orta Güney İngiltere tarlalar, ormanlar, nehirler ve diğer birçok coğrafi güzelliğin birbirini tamamladığı ve dar sokaklarında bulunan birçok çayevi ve meyhanelerin insanlar için keyif anlamına geldiği geleneksel bir İngiliz kırsal alanıdır. Renk cümbüşü vadileri, ovaları, ırmakları ve inleri ile doğal güzelliği tartışılamayacak kadar mükemmel olan ünlü olan bu bölgede New Forest güzelliğiyle önemli bir yer tutar. Ayrıca, Lyndhurst ve Brockenhurst köyleri kendilerine has güzellikleriyle bu bölgenin diğer güzel gezilecek yerleridir.

Tarihi ve mimari yapılara ilgisi olanlar için Thames ırmağının kenarlarına konuşlandırılmış meşhur Windsor Şatosu (Windsor Castle) ve antik İngiltere’nin başkenti Winchester en iyi yerlerdir. Orta çağ katedral şehri Salisbury İngiltere’nin en yüksek kulesine sahiptir. İngiltere'nin Druid geçmişini hatırlatan ve taştan yapılmış anıtlarla beraber dünyanın tarihi mirası olarak kabul edilen Stonehenge bu bölgeye çok yakın olup sıkça gezilen yerlerden birisidir. Portsmouth ticaret merkezi ve tersaneleri ile İngiliz gemicilik tarihini ve bugününü sergilemektedir. 

Edebiyata ilgisi olanlar için Dorcester kasabasını seçmek büyük yazar Thomas Hardy için ilham kaynağı olan güzellikleri görmek ve yaşamak sizin için de belki ilham kaynağı olabilir. Orta Güney İngiltere bölgesinin doğal olarak en önemli şehri tarihi üniversitesi ile Oxford’ tur. Oxford’un akademik havasını solumak isteyenler için onlarca dil okulu çok zengin programlar sunmaktadır. Oxford’un hemen yakınlarındaki Blenheim Sarayı (Blenheim Palace) İngiltere’nin dünyaca ünlü politikacı ve devlet adamı Sir Winston Churcill’ in doğum yeridir.

Gece eğlenceleri ve su sporlarına düşkünseniz bölgenin sahil şehri Bournemouth Akdeniz sahillerini aratmayacak güzelliktedir. Bournemouth yakınlarındaki Poole’ un tarihi rıhtımında küçük bir gezinti sonrası harika deniz ürünleri sunan balıkçı lokantalarına bir akşam yemeği sizi belki de bambaşka bir ortama alıp götürecektir.

Bölgeler: Berkshire, Buckinghamshire, Dorset, Hampshire, Oxfordshire ve Wiltshire.

Dil Okulların Bulunduğu Şehir, Kasaba ve Köyler: Banbury, Bloxham, Oxford, Eton, Windsor & Maidenhead, Reading, Newbury, Winchester, Bournemouth, Poole, Wimbourne, Weymouth

Gezilebilecek Yerler: Oxford Üniversite binaları, Windsor Kalesi, Beaulieu-Hampshire, Blenheim Sarayı- Oxon, HMS Victory- Portsmouth, Blavkgang Chine- Ventnor

Bölge ve Eğitim

İngiltere’de Eğitim denilince kuşkusuz akla gelen ilk yerlerden birisidir “Central Southern “. Bölgede İngiltere ve dünyanın en ünlü Üniversitelerinden birisi olan Oxford Üniversitesi bulunmaktadır. Oxford ayrıca Oxford Brookes gibi son yıllarda büyük bir atılım yapan üniversiteye sahiptir. Oxford İngilizce dil okulları açısından en zengin şehirlerden birisidir. Yabancı öğrenciler için çok iyi olanaklar sunan bölgenin diğer bir öğrenci ve eğitim şehri Bournemouth’dur. Bournemouth yaz aylarında onbinlerce öğrenciye ev sahipliği yapar. Bournemouth Üniversitesi ise çok sayıda yabancı öğrencinin lisans ya da yüksek lisans eğitimi yapmakta olduğu devlet üniversitelerinden birisidir. 

Bölgede çok sayıda Türk öğrenci eğitim yapmaktadır. Türk öğrenciler Oxford ve Bournemouth dil okullarında önemli bir ağırlık oluştururlar. Üniversite olarak ise Oxford Brookes ve Bournemouth Üniversitelerinde çok sayıda Türk öğrenci vardır. Türk öğrenciler bu bölgede part-time çalışma olanaklarına sahiptir. 

Güney Doğu İngiltere'de Eğitim

Tarihi antik katedraller, çok eski limanlar, geleneksel sahil kenarı yerleşim birimleri ve olağanüstü manzara uçurumları...

Bu bölge yıllardır tatilciler için vazgeçilmez bir bölge olmuştur. Geleneksel ve tarihi şehir ve kasabaları, limanları, antik katedralleri ile ün yapmıştır. Üzüm bağları, incir ağaçları, şerbetçiotu ve yulaf tarlalarının göz alabildiğine uzandığı bu bölge, dünyanın dört bir yanından, özellikle yaz aylarında gelen İngilizce öğrencileri tarafından işgal edilir.

Kuzey ve Güney Downs’ un yemyeşil tepeleri, ormanlık alanları ve çiftlik evleri ziyaret edenlerin gözlerini kamaştırır. Heybetli şato ve kalelerin bölgenin dört bir yanına serpiştirilmiş olması ziyaretçiler için bir avantajdır. Dünyaca meşhur Canterbury Katedrali İngiltere Kilisesinin Merkezi bölgeye tarihi ve ruhani bir hava vermektedir. Katedral ortaçağ mimari harikası olarak binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Hastings “Normanlar” ın izlerine kolayca rastlanılabilecek yerlerden bir diğeri. Onlarca savaşa sahne olmuş, denize 1 kilometre yukarıdan bakan Hastings Kalesi (Hastings Castle) şehrin en ilgi çeken yeridir. Smuglers Adventure yeraltı kovukları yıllarca Kıta Avrupa’sı ile yasadışı ticaret yapan kaçakçıların merkezi olmuştur. Bu mağarayı gezerken yüzyıllar öncesinin İngiltere’sine gidip yanı başınızda bir kaçakçının gecenin sessizliğinde nasıl işlerini yürüttüğüne şahit olacaksınız.

Victoria döneminin en gözde tatil beldesi olan Eastbourne hem sahili hem de gece yaşamı ile öğrencilerin ilgi duyduğu şehirlerdendir. Sahildeki Londra unvanının sahibi Brighton, özellikle Londralıların en popüler tatil beldesidir. Gece yaşamı, antikacıları ve Oriental tarzındaki Royal Pavilion Sarayı (Royal Pavilion Palace) ile kendisine bahsedilen unvanı hak etmektedir.

Bölgeler; Doğu Sussex ve Batı Sussex (East&West Sussex), Kent, Surrey.

Okulların bulunduğu şehir, kasaba ve köyler: Bracknell Forest, Brighton and Hove , Isle of Wight, Luton, Medway, Milton Keynes, Portsmouth, Reading, Slough, Southampton, Southend, Thurrock, West Berkshire, Windsor and Maidenhead, Wokingham, Ramsgate, Hastings, Eastbourne, Folkstone, Guilford, Fareham, Dorking, Tunbridge Wells, 

Gezilebilecek yerler:
Chessington World of Adventures, Thorpe Park- Surrey, Wisley Gardens- Surrey, Leeds Castle- Kent, Dreamland Theme Park- Margate, Hastings Castle ve Smuglers’ caves.

Gastroloji: Jellied Eals, Potted Grab, Dover Sole, Small Shellfish, Whelks, Mussels

Aktiviteler: Panayır eğlenceleri, balığa çıkmak, yelkencilik, kum kalesi inşaatı

Bölge ve Eğitim: “South East Bölgesi” İngiltere’nin dil eğitim merkezi olarak tanımlanabilir. Onlarca dil okulunun bulunduğu bölgede bazı devlet üniversiteleri de bulunmaktadır. Bölge İngilizce dil eğitimi yapan özellikle Avrupa’lı öğrenciler için bir cennettir. İkliminin elverişli olması, pek çok aktivite olanakları yanı sıra yabancı öğrencilerle iyi diyalog kuran yerli halkı ve halkın konuştuğu İngilizcenin kolay anlaşılabilir olması yabancı öğrencileri bölgeye çeken önemli etkenlerdir. 

Bölgenin üniversiteleri ise özellikle Turizm ve İşletme gibi alanlarda oldukça iyi eğitim vermektedirler. Ayrıca Portsmouth ve Kent Üniversitesi gibi araştırma ağırlıklı üniversitelerde çok sayıda yabancı öğrenci kabul etmektedir.

Üniversiteler: Brighton Üniversitesi, Kent Üniversitesi, Canterbury Chris Church University , Portsmouth University, Southampton University, Southampton Institute, University of Sussex

Ramstage

Ramsgate İngiltere’nin Güney Doğusunda yer alan küçük ve şirin bir kasabadır. Bu kasabanın kendine has güzellikleri vardır. Yat limanı kasabaya ayrı bir hava verir. Yat limanı kafeler, barlar ve küçük restoranlarla çevrilmiştir. Yat limanının bu güzelliği tüm dünyadan birçok kişiyi buraya çekmektedir. Yat limanına iki dakikalık mesafede bulunan alışveriş merkezleri kasabaya gelenlerin kasabadan boş göndermeyen yegâne yerdir. Bunun yanında kasaba merkezine çok yakınlıkta bulunan aile plajıyla insana tatil huzurunun en doğal ve en iyi kalitede yaşatan bir yer olmasıyla birçok ziyaretçi Ramsgate’e hayran kalır. Kasabanın kumsalları ziyaretçilerine dinlenme ve eğlenme konusunda en büyük zevki tattırmaktadır. Buraya gelen kişi rahatlığın, sessizliğin ve huzurun zevkine vararak sanki dünyayı yukardan izleme hissine kapılır. Aileler ve gençler için nefis aktiviteler sunan bu kasaba yüzölçümü bakımından çok küçük olmasına karşın içine girildiğinde kasabanın büyüklüğü fark edilir. Ayrıca burada yapılan eğlence ve aktiviteler her yaştan insana göredir ve her insanın bu kasabada kendine pay çıkaracağı bir şeyler vardır.

Ramsgate ve Türkler: Ramsgate küçük bir sahil kasabası olmasına rağmen çok sayıda Türk öğrenciye kaliteli bir İngilizce Eğitimi sunan okullara sahiptir. Ramsgate’de bulunan Churchill House School of English okulunda bulunan ortalama 700 öğrenciden 30-40 civarı Türk öğrencilerden oluşmaktadır. Okulun verdiği kaliteli İngilizce programları yanı sıra ekonomik paket programlar sunması ve öğrencilerin konakladığı ailelerin okula yürüme mesafesinde olması Türk öğrencilere çok cazip gelmektedir. Okulda bulunan diğer öğrencilerin büyük çoğunluğu Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Ramsgate ciddi ve kaliteli İngilizce kurslarını çok ekonomik fiyatlarla izlemek isteyenler için çok idealdir.

Ramsgate Dil Kursu: Churchill House School of English

Canterbury

Dünyaca meşhur bir kilise, zengin bir miras, hiç bozulmamış deniz kenarı ve Canterbury bölgesinin meşhurluğuyla doğru orantılı süper bir kırsal alan…

Canterbury İngiltere’nin güneydoğusunda yer almaktadır. Bu kent birçok farklı kırsal ve sahil yerleşim bölgelerinden oluşmaktadır. Bu yerlerdeki tarihi ve doğal güzellikler çok zengin olup tüm dünyadan birçok insanın ilgisini çeker. Hristiyanlığın İngiltere’deki merkezi konumundaki Canterbury kentinin tarihi izleri çok eski zamanlara kadar ulaşmaktadır. Ünlü kilise hala herkesi bu kente çekmesine rağmen kentin bu ünlü kiliseden başka güzellikleri de vardır. Tarih ve miras zenginliği ile ağaçlık, çalılık ve nehir vadileri gibi birçok doğa güzelliklerinin birbirine karışmasıyla Canterbury kendine has bir güzelliğe bürünmektedir. Ayrıca kent sadece tarihten gelen özellikleriyle değil geleceğe yaptığı yatırımlarıyla da önemli bir yerdedir. Gelecek için tarihi zenginliği en iyi şekilde değerlendirerek günden güne gelişme göstermektedir. Bu gelişmenin en güzel örneği 40’a yakın yeni ve modern dükkânın açılması, 3 büyük alışveriş merkezinin faaliyete geçmesi, yeni merkezi evlerin yapılması ve büyük bir araba otoparkının kurulmasıdır.

Canterbury’nin sahil şeridinde birçok irili ufaklı yerleşim birimleri bulunmaktadır. Denizle iç içe olan sahil yerleşim yerleri yöreye ayrı bir hava katar ve buradaki halk genelde balıkçılıkla uğraşırlar. Whitstable and Herne Koylarının manzarası doyulmaz güzelliktedir ve birçok insanı kendisine hayran bıraktırır.

Canterbury ve Türkler: Canterbury İngiltere’nin ruhani ve tarih merkezidir. Türk öğrenciler bu şehri genelde yaz aylarında yoğun bir biçimde tercih ederler. Şehirde bulunan iki üniversite ve dil okulu yanı sıra Üniversiteye hazırlık eğitimi veren (Foundation Kursları) okullar bulunmaktadır.

Canterbury Dil Okulları: Stafford House International - CanterburySt. Peters School of English
Pilgrims English Language Courses

Canterbury Yaz Okulları: St Giles Junior Summer Course Canterbury
Embassy English: Canterbury, University of Kent (Junior)
Stafford House Summer - Canterbury (Junior)

Canterbury Üniversiteleri:
Kent Üniversitesi Canterbury
The King's School, Canterbury
Kent College Canterbury
St Edmund's School Canterbury

Canterbury Liseleri
The King's School, Canterbury
Kent College Canterbury
St Edmund's School Canterbury

Batı İngiltere 

Uzun sahil kenarı boyunca sıralanan Atlas Okyanusu dalgaları ile yıkanan altın kum plajları küçük koylar, kayalık burunlar ve muhteşem uçurumlar...

Çilek reçelini ya da donmuş kaymağı sever misiniz? Cevabınız ne olursa olsun soluğu burada almalısınız !!! Görkemli rengarenk taşları boyalı evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, antik katedralleri, abideleri ve altın kumsalları ile İngiltere‘nin en gözde sayfiye bölgelerindendir. Buradaki bahçeler ılıman iklimin hediyesidir insanlara.

Meşhur Cornwall Koy’u (Cornwall Bay) ressam, şair, ve yazarlar için bir buluşma noktası gibidir. Kayalıklı sahilleri, küçücük köyleri, rengarenk dağ evleri ve daracık sokakları ile Cornwall herkesin ilham kaynağı olmaya hazırdır. Devon yakınlarındaki Moor ve Dartmoor adlı göz kamaştırıcı ulusal parklar ziyaretçilere her zaman açıktır. Sayısız yeraltı mağarasına sahip Chedder Gorge, Somerset bölgenin diğer incileridir. Ilıman bir kış ve aşırı sıcak olmayan bir yaz iklimine sahip bölge “English Rivera”’sı olarak adlandırılır. Torquay ve Paignton tepelerine inşa edilmiş beyaz badanalı villalar, tropikal görünümüyle ilgi odağı olmaktadır. Paignton kasabasında bulunan İngilizce dil kurslarında kaliteli programlar çok ekonomik paket fiyatlarla sunulmaktadır.

Victorian dönemi mimarisinin en güzel örneklerini Ilfracombe’de bulabilirsiniz. Sevimli sahil kasabası Sidmouth‘un tek İngilizce okulunda İngilizce’nizi geliştirirken, farklı kültürlerden gelen arkadaşlarınız ile kaynaşıp denizin ve Sidmouth çevresinin tadına varabilirsiniz.

Büyüleyici bir tarihe sahip Exeter İngiltere’nin en eski şehirlerinden birisidir. İngiliz denizciliğinin önde gelen şehirlerinden Plymouth yatçıların uğrak yeridir. Roma hamamları ve Georgian mimarisinin eşsiz örneklerine sahip Bath tartışmasız bölgenin en çok ilgi çeken şehirlerindendir.

İller: Cornwall, Devon, Somerset, Wiltshire, Western Dorset, Isles of Scilly.

Bölge ve Eğitim: “West Country” İngilizce yaz okulları için ideal bir bölgedir. Yaz aylarında çok sayıda yaz okulunda etkinlikler ağırlıklı İngilizce dil eğitimi verilmektedir. Bölgede bulunan Exeter Üniversitesi ise İngiltere’nin en iyi üniversitelerinden birisidir. Araştırma ağırlıklı programlar sunan üniversitenin “distance online” eğitimi her geçen yıl İngiltere’den ve dünyanın pek çok ülkesinden ilgi görmektedir.

Üniversiteler: Exeter Üniversitesi, Plymouth Üniversitesi

Dil Okullarının Bulunduğu Şehirler: Torquay, Exeter, Plymouth, Paignton

İngiltere’nin Batısı ve Türk Öğrenciler

Bölge dil okulları açısından oldukça zengindir. Özellikle Exeter, Torbay, Torquay ve Paignton kasabalarında bir hayli dil okulu bulunmaktadır. Bu dil okullarına özellikle Avrupalı öğrenciler gelmektedir. Özellikle yaz aylarında çok sayıda İspanyol, İtalyan ve Fransız öğrenci bu bölgede dil eğitimi yapmaktadır. Gençlerin yoğun olarak tercih ettiği bölgede az sayıda da olsa Türk öğrenci bulunmaktadır. Türk öğrenciler genelde Exeter ve Paignton kasabalarını tercih etmektedir. Exeter Üniversitesi ve Paignton’da bulunan Torbay Language Centre dil okulu en çok tercih edilen okullardır. Bölgede öğrenciler için az da olsa part-time iş olanakları vardır ancak Türk öğrenciler için iş olanakları daha sınırlıdır. Bu bölge özellikle yaz aylarında kısa dönem bir dil kursu ya da kış dönemlerinde çok ekonomik fiyatlarla kaliteli bir dil eğitimi yapmak isteyen gençler ve yetişkinlere tavsiye edilir.

Kuzey Batı İngiltere

Birçok pamuk ve ipek fabrikası, restore edilmiş binaları ve müzelerde sergilenen endüstri mirasının yanında arkadaş canlısı insanlarıyla da tanınan bir bölgedir. Kuzey Batı İngiltere, çağdaş şehirlerinden tarihi pazar kasabalarına ve sakin köylere; District Doruğu'nun kayalık tepelerinden siyah ve beyaz malikaneleri ve kanal ağıyla Cheshire'ın dalgalı yokuşlu tarım alanlarına, tam bir tezatlar bölgesidir.

İngiltere sanayisinin kalbi olarak nitelendirilen bölge kendi içerisinde alt bölgelere, kültürlere ayırabilecek oranda farklılıkları içerisinde barındırır. Bu çeşitlilikler sadece kültürel anlamda değil coğrafik anlamda da söz konusudur. Modern şehirlerin hemen birkaç mil ötesinde tarihi küçük pazar kasabalarını bulmak mümkündür. Mesela, District Doruğu'nun kayalık tepelerindeki siyah ve beyaz malikanelerinden Cheshire’ın dalgalı yokuşlu tarım alanlarına gidilerek bu tezat daha yakından görülebilir. Yeşilin bin türlüsü ile Türkiye’mizin Karadeniz kıyılarını anımsatan bölge küçük sevimli köy ve kasabaları, Peak ve Lake District’i , siyah ve beyaz renklere boyanmış çiftlik evleri ile sorunlardan uzak bir ortam sağlar.

Bölgenin kuzeyinde yer alan Blackpool sahili ile ünlü olup binlerce yerli ve yabancı turistin gözde tatil yeri olmuştur. Işıklandırılmış Blackpool kalesi ve diğer önemli yerler şehre ayrı bir çekicilik kazandırmaktadır. Bu bölgede Blackpool’un yanı sıra birçok balıkçı kasabası ve kafa dinlenecek yerleşim yeri bulunmaktadır.

Kuzey batının başkenti sayılan Manchester sanayi, ticaret, moda, sanat, gençlik ve kültür merkezi olup futbol takımı ile herkes tarafından ismi çok anılan bir şehir olmuştur. Bir kuşağın idolleri olan, o dönemde gençlik çağlarını yaşamış binlercesinin vazgeçilmez pop grubu “The Beatles” nostaljisini yaşamak isteyenler Liverpool’ da hem Beatles izlerini hem de tarih ile modernitenin şaşırtıcı uyumunu yakalayabilirler. Bölgenin diğer şehirleri, küçük bir şehir olmasına rağmen ortaçağa ait tarihi özelliklerini ve ünlü Roma duvarlarını korumuş olan Chester ve Georgian stilindeki dar sokakları ve katedrali ile ünlü Lancaster şehridir.

Dil okullarının çoğunluğu Manchester şehrinde yoğunlaşmıştır. Fakat diğer şehirlerde ve kasabalarda özellikle yaz aylarında birçok kurs bulmak mümkündür. Manchester ve Liverpool Üniversiteleri İngiltere’nin gözde üniversitelerindendir.

İller: Cheshire, Lancashire, Merseyside & High Peak District of Derbyshire,

Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler: Blackpool Kalesi (Blackpool Tower), Chester Hayvanat Bahçesi (Chester Zoo), Granada Studiotour - Manchester, Mersey Ferries Leisure Cruises, Sea Life Centre - Blackpool

Bölgeye Özgü: İpek dokumacılığı - Macchesfield, Mum imalatı - Chester, Camcılık- St Helens Theme parkları, Cameloyt- Chorley, Gulliver’in Dünyası- Worrington, Vahşi batı - Morecome, Plea sahili- Blackpool.

Bölge ve Eğitim: İngiltere’nin sanayi bölgesi olan “North West” de özellikle mühendislik ve doğal bilimler üzerine uzman üniversiteler bulunmaktadır. Manchester Üniversitesi İngiltere’nin en ciddi eğitim kurumlarından birisi olarak kabul edilir. Yabancı öğrenciler bölgeyi özellikle üniversite eğitimi için tercih ederler. Az sayıda olan dil okulları ise Manchester şehri ve çevresinde yoğunlaşmıştır.

Dil Okulların Bulunduğu Şehir Kasaba ve Köyler: Blackpool, Preston, Burnley, Blackburn with Darwen, Manchester, Liverpool, Chester

Üniversiteler: Manchester Metropolitan University, Manchester University, Liverpool John Moores University, Liverpool University , University of Lancastershire, University of Derby

Manchester

İngiltere’nin ikinci büyük kenti olan Manchester ayrıca en dinamik ve kozmopolit İngiltere’nin kentlerinden birisidir. Manchester İngiltere’nin kuzey batısında bulunmaktadır. Endüstri devriminin doğduğu yer olan Manchester İngiltere’nin de Londra dışında en canlı ve en büyük kenti konumundadır. Manchester bu manada sanayi, ticaret, moda, sanat, gençlik ve kültür alanlarında büyük bir gelişme göstererek ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal yönden üst seviyede ve sağlam bir yapı kazanmıştır. Ayrıca spor alanında da dünyaca ünlü futbol takımı ile herkes tarafından ismi çok anılan bir şehir olmuştur.

Manchester’ın nüfusu 6 milyondan fazladır gün geçtikçe artmaktadır. Ayrıca eğitim yönünden dünyaca geçerli bir statüye sahiptir ve birçok öğrencinin ilgisini çekmektedir. Manchester’da birçok dil okulu bulunmakla beraber dil okullarının çoğu şehir merkezinde yoğunlaşmıştır. Özellikle yaz aylarında öğrenciler buradaki dil okullarına daha yoğun gelmektedir. Manchester Üniversitesi İngiltere’nin gözde üniversitelerindendir ve dünya çapında ün salmıştır.

Manchester ve Türkler: Manchester İngiltere’nin ikinci büyük ve sanayi ve ticaret şehri olduğu için yabancı öğrencilere cazip olanaklar sunmaktadır. Ancak Türk öğrenciler Manchester şehrini çok fazla tercih etmemektedir. Bunun nedeni ise; şehrin İngiltere’nin kuzeyinde olması nedeniyle soğuk olması ve bölge halkının İngilizce aksanının farklı olmasıdır. Bu olumsuzluklara rağmen özellikle Manchester’da bulunan iki üniversitede Türk öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimi yapmaktadırlar. Üniversite eğitimi yapan Türk öğrencilerin bir kısmı şehirde veya üniversite kampüsünde part-time işlerde çalışmaktadırlar.

Northhumbria Bölgesi

İngiltere’nin yerel karakteristiklerini belki de en iyi şekilde koruyabilmiş bölgelerden birisidir. Dağların arasına serpiştirilmiş geleneksel köylerinde iç huzurunuzu doğadan alacağınız esinle koruyarak İngilizce öğreniminin tadına varabilirsiniz. Bölge tarihi eserler açısından da oldukça zengindir; orta çağda kurulmuş dar sokaklı pazar kasabaları: Alnwich, Bamburgh, Workworth, Durham ve Rugby’nin tarihi ve görkemli kaleleri ve Romalılardan kalma Hadrian Duvarları (Hadrian Walls) bölgenin belli başlı arkeolojik ve tarihsel önemi olan yerleridir.

Bölgenin özgünlüklerinden bir diğeri de insanlarıdır. İngiltere’nin belki de en neşeli, esprili ve arkadaş canlısı insanları bu bölgede yaşamaktadır. Bölgede yerelliğin en bariz bir biçimde gözlemlendiği Newcastle “Georgies” lakaplı insanları, gemi tersaneleri, ünlü futbol takımıyla isim yapmıştır.

Newcastle’ dan kuzeye doğru yol aldığınızda, İngiltere’nin en güzel sahil kasaba ve köyleri ile karşılaşırsınız, insanlarının balıkçılık ve el sanatları ile uğraştığı bölge size sakin, stresten uzak, tertemiz bir ortam sunmaktadır. Bamburg Kalesi (Bamburg Castle) ve Roman Hadrian’s Walls (İngiltere, İskoçya sınırını belirleyen duvarlar) bölgenin görülmeye değer tarihi eserleridir.

Bölgenin diğer büyük şehirlerinden Durham, üniversite şehri olarak isim yapmıştır. Ayrıca Katedrali ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Bölgedeki okulların büyük kısmı hem yetişkinler için tüm-yıl hem de çocuklar ve gençler için yaz kursları düzenlemektedir. Okullar oldukça uygun programlar sunmaktadır. Bölge İngiltere‘nin yaşam koşullarının maliyetinin en düşük olduğu bölgelerdendir.

Northumbria Şehirleri: Cleveland, Durham, Tyne & Wear, Northumberland.

Gezilecek Yerler: Metroland, Gatesheat Beamish, Durham, Hancock müzesi- Newcastle, Cragside Country park, Housesteads Roman Fort.

Bölgeye Özgü Yemekler: Taze ıstakoz ve kabuklu deniz hayvanı, singin shinnies kekleri, wens leydal peyniri.

Aktiviteler: Balığa çıkmak, golf, yürüyüş, binicilik, rugby, kriket

Bölge ve Eğitim: İngiltere’nin Kuzeyinde bulunan Northumbria bölgesi özellikle bazı ciddi devlet üniversitelerine sahiptir. Newcastle Üniversitesi, Sunderland, Durham ve Nothhumbria Üniversiteleri kaliteli eğitim veren üniversitelerdir. Dil okulları açısından çok fazla zengin olmayan ve talep görmeyen bölgede yaz aylarında yaz okulları faaliyet gösterir. Bölgedeki dil okullarına coğrafik olarak yakın olduğu için özellikle İskandinav ülkelerinin öğrencileri ilgi gösterir.

Türk öğrencilerin sayısının çok az olduğu bölgede bazı Türk öğrenciler Üniversitelerde mastır eğitimi yapmaktadır.

Dil Okulların Bulunduğu Şehir, Kasaba ve Köyler: Newcastle, Sunderland, Durham, Middlesbrough, Darlington

Üniversiteler: Newcastle Üniversitesi, Sunderland Üniversitesi, Durham Üniversitesi, Northumbria Üniversitesi

Yorkshire & Humberside Bölgesi

Eski şatolar ve dokuma tezgâhları, sıcakkanlı yerlileri, vahşi bataklıkları, çeşitli kırsal alanlar, balıkçı kasabalar ve sanayi kentleri...

Yorkshire insanı bölgesinin doğal güzellikleri ile övünür. Arkadaş canlısı, esprili yaşam tarzları ile ünlüdürler. Bölge dünyanın dört bir yanından onlarca ünlü sanatçı, yazar ve yapımcı için ilham kaynağı olmaktadır. Tarihi kaleleri, şatoları, parkları ve orta çağda inşa edilmiş binaları ile Yorkshire bölgesi ziyaretçilerin belleklerinden daha fazlasının bulunduğu bir yerdir. 

Bölgenin en ünlü şehri York, Katedrali ve Howard Kalesi (Howard Castle) ile ünlüdür ve Avrupa, Amerika ve dünyanın diğer coğrafyalarından binlerce turistin uğrak yeridir. Bölgenin diğer önemli ve İngilizce kursları sunan okullara sahip şehirleri Harrogate başta olmak üzere, deniz kıyısında bulunan Whitby ve Scarborgh’dir. Ayrıca bölgenin sakin balıkçı köy ve kasabaları stressiz, gürültüsüz ve doğa ile iç içe İngilizce kursu almak ve farklı etkinliklere katılmak isteyenler için ideal yerleşim birimleridir.

Dağcılık, yürüyüş, mağaracılık, kano, yelken, golf, kriket gibi faaliyetler Yorkshire okullarının programlarında oldukça geniş yer tutmaktadır. Eğer İngiltere’nin en gözde sporlarından kriketi öğrenmek istiyorsanız Headingley’i, binicilik ile ilgili iseniz York tercih edilebilir. Bölge İngiltere tarihi sanayi devriminin öncüsü olma özelliğini bir yönü ile hala devam ettirmektedir.

Leeds, Bradford, Sheffield sanayi şehirleri olmakla birlikte eğlence, sanat ve alışveriş merkezi olma özelliklerine sahiptirler. Bölgede İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Sheffiled, Leeds, ve York devlet üniversiteleri yaz aylarında özellikle İngiltere’de yüksek öğrenim yapmak isteyen öğrencilere İngilizce ve lisans düzeyinde eğitim almak istedikleri alanlarda hazırlık kursları verirler.

Bölgeleri: Kuzey, Batı ve Güney Yorkshire (North, West & South Yorkshire) ve Humberside

Gezilebilecek Yerler: Flamingo Land-North Yorkshire, Jorvik Viking Centre- York, Lightwater Valley Theme Park- Ripon, Castle Museum- York, Natioanl Railway Museum- York

Gastroloji: Roast Beef and Yorkshire pudding, classic Sunday Lunch, fish and chips, Horrogate toffee, yerel biralar..

Bölgede Eğitim: Sanayi bölgesi olduğu için üniversiteler farklı endüstriler ile çok yakın ilişki içerisindedirler. Özellikle Tekstil fabrikalarının yoğun olmasından dolayı bazı üniversitelerde tekstil eğitimi büyük ilgi görmektedir.

Dil Okulların Bulunduğu Şehir, Kasaba ve Köyler: Whitby, Scarborough, Harrogate, York, Leeds, Sheffield, Hull.

Üniversiteler: York ÜniversitesiLeeds Üniversitesi, Hull Üniversitesi, Sheffield University, Sheffield Hallam University

Cumbria Bölgesi

İngiltere’nin en büyük tepesi olan Scafell Pike ve İngiltere’nin en büyük gölü ve aynı zamanda en büyük ulusal parkı olan Lake Windermere bu bölgedir. Bu bölge belleklerden silinemeyecek güzelliktedir. Bu iki harika yerde insanlar yürüyüş, dağcılık, bisiklete binme, balık tutma, göl gezintisi gibi birçok aktivite yapma fırsatı bulurlar. Bu bölgede ayrıca yıllardır düzenlenen güreş müsabakaları ve yayla yarışları gelenekselliğiyle bölgeye hayat verir.

Cumbria Şehirleri: Whitehaven, Ambleside, Grasmere

Global Vizyon İngiltere Eğitim Danışmanlığı

Global Vizyon, uzun yıllardır İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilere danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Global Vizyon danışmanları, öğrencilere İngiltere'deki eğitim olanakları hakkında detaylı bilgi verirken, onlara en uygun okul veya programı seçmelerinde yardımcı olur. Öğrencilerin vize başvuru süreci boyunca ihtiyaç duyabilecekleri rehberlik ve destek hizmetleri de sağlayarak, onların başvurularını kolaylaştırır. Global Vizyon, öğrencilerin akademik ve kişisel hedeflerine uygun olarak, kariyerlerini şekillendirmelerine yardımcı olurken, İngiltere'deki eğitim deneyimlerini en verimli şekilde geçirmelerini sağlamak için çaba göstermektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere eğitim sistemi dünyada kaçıncı sırada?
  İngiltere, eğitim sisteminin kaliteli olması nedeniyle 2. sırada yer almaktadır.
İngiltere’de okullar kaç ay?
  İngiltere’de ilkokul ve ortaokul eğitimleri 38 hafta sürmektedir.
İngiltere’de sınıfta kalma var mı?
  İngiltere’de sınıfta kalma yoktur.
İngiltere’de ev ödevi var mı?
  Evet, İngiltere’de ev ödevi vardır. Anaokulundan itibaren öğrencilere ev ödevi verilmektedir.
Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım