Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa

Yurtdışı Üniversite Yüksek Lisans Programı

Yüksek Lisans Programı

Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

Yurtdışında Üniversitelerde Yüksek Lisans Eğitiminizi Global Vizyon danışmanlığı ile alın, dünyanın en gözde üniversitelerinde okuma fırsatını yakalayın. Günümüz dünyasında iyi bir gelecek kurabilmenin yolu mesleğinizde iyi bir konumda olmanızdan geçmekte. İyi bir iş bulmak ise rekabetçi iş dünyasında bir hayli zorlaştı… İyi bir iş bulabilmenin yolu; onlarca CV arasında fark edilebilir olmak ve cazip gözükmekten geçiyor. Yurtdışında yüksek lisans yapmış bireyler işverenler gözünde fark yaratıyor, yurtdışında eğitim, kişiyi görünür ve cazip kılıyor. Yurtdışında yüksek lisans yapanlar bunun verdiği referans ile hayallerindeki işe sahip olabiliyor. Siz de yüksek lisansını yurtdışında yapmak istiyor fakat izleyeceğiniz yolun ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazıyı okumanızı öneriyoruz. Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, rekabetin günden günde arttığı iş dünyasından iyi bir iş bulabilmek, yeterli mesleki donanıma kavuşabilmek, iş hayatında basamakları daha hızlı tırmanmak isteyenlerin ilk tercihidir.

Devamını Oku
Ülke Seçimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler genellikle Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkeleri tercih etmektedir. Son dönemde Çin, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkeler de sundukları cazip imkanlarla öğrencilerin ilgisini çekmeye başladı. Amerika, İngiltere ve Kanada köklü geçmişe sahip üniversiteleri ve eğitim kurumları, Avustralya ve Yeni Zelanda kaliteli ve yüksek yaşam standartları, Çin ise dünya ticaretini domine eden konumu nedenleriyle öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Avrupa’da bulunan ülkeler ise Türkiye’ye olan yakın konumları ve spesifik alanlarda uzmanlaşmalarıyla tercih edilmektedir.

Bölüm Seçimi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi yapmaya karar verdikten sonra en önemli konu hangi bölümde okuyacağınızı seçmek olacaktır. Bu noktada kararınızı etkileyecek pek çok faktör bulunmaktadır. Yurtdışında yüksek lisansınızı akademik kariyeriniz için mi yoksa iş hayatında daha hızlı yol almak için mi yapacağınız önemli bir detaydır. Lisans eğitiminiz boyunca eğitim aldığınız alan sizi tatmin etti mi yoksa hayatınıza bambaşka bir yön verip yeni bir alana mı yönelmek istiyorsunuz? Kariyer beklentileriniz neler, yaşadığınız ülkede hangi alanlarda potansiyel mevcut? Bu gibi sorular milyonlarca seçeneği sizin için daraltacak ve Yurtdışında yüksek lisans eğitimi konusunda uzman Global Vizyon eğitim danışmanları, beklentinize en uygun seçenekleri size sunacaktır.

Yurtdışında Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Türkiye’de YÖK tarafından tanınan devlet ya da özel üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrenciler, yurtdışındaki master programlarına başvuru yapabilmektedir. Mezun olunan üniversitenin sıralaması ya da bilinirliği bu noktada problem teşkil etmemektedir. YÖK tarafından tanınan 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak, yurtdışında yüksek lisans başvurusu yapmak için yeterlidir.

Yurtdışında yüksek lisans programlarına başvuru için her üniversitenin kendi özel şartları olsa bile genel başvurada aradıkları nitelikler hemen hemen aynıdır:

4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak.

Lisans not ortalaması 4 üzerinden en az 2.2 ve üzeri olmalı.

Yurtdışında master yapmak istenen bölümün eğitim dilinde yeterliliğin bir belge ile kanıtlaması. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir, ancak eğitim başlamadan yeterlilik belgesinin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerden mezun olanlardan resmi TOEFL veya IELTS belgesi istenmeyebilir. 

Yurtdışında başvuru yapmak istediğiniz ülkeye karar verdikten sonra Global Vizyon eğitim danışmanları ile bir araya gelerek başvuru şartları hakkında merak ettiklerinizi sorabilir, daha detaylı bilgi alabilir, kendi şartlarınıza uygun üniversiteleri araştırabilirsiniz.

Yurtdışında Yüksek Lisans Süresi

Yurtdışında yüksek lisans eğitimi, lisans eğitimi tamamlandıktan sonra ülkelere göre tezli ya da tezsiz olarak 1, 1.5 veya 2 yıl devam etmektedir. Yurtdışında yüksek lisans programları “Tam Zamanlı” ve “Yarı Zamanlı” olarak ayrılmaktadır. Yurtdışında yüksek lisans eğitimine başvuran Türk öğrenciler genelde tam zamanlı programlara katılmaktadır. Yarı zamanlı programlar, Türk öğrencilerin başvuracakları ülkede oturum izni ya da çalışma iznine sahip olmasını isterler. Bu sebeple Türk öğrenciler için en doğru ve en problemsiz seçenek tam zamanlı programlardır.

Yurtdışında Master ve Doktora Ünvanları

PGDip - Postgraduate Diploma (Master öncesi bir akademik yıl süren diploma programı olup genelde kendi lisans alanı dışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin yapabileceği bir programdır.)
PG Certificate
MA - Master of Arts (Her konuda verilen yüksek lisans programları MA olarak listelenebilir. Akademik ve pratik bilginin dengeli bir şekilde izlendiği programlardır. İşletme, Medya, Siyaset Bilimi, IT, Bilgisayar gibi pek çok alanda olabilir)
MSc - Master of Science (Pek çok konuda genel yüksek lisans programlarında kullanılır. Araştırma ağırlıklıdır)
MBA - Master of Business Administration (İşletme yüksek lisansı)
Executive MBA (Üst Düzey Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisansı)
LLM - Master of Laws (Hukuk Yüksek Lisansı)
MArch - Master of Architecture (Mimarlık Yüksek Lisansı)
MPA - Master in Public Administration (Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı)
MEd - Master of Education (Eğitim Yüksek Lisansı)
MEng - Master of Engineering (Mühendislik Yüksek Lisansı)
MFA - Master of Fine Art (Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı)
MLitt - Master of Letters (Edebiyat ve Yazım Yüksek Lisansı)
MMus - Master of Music (Müzik Yüksek Lisansı)
MPharm - Master of Pharmacy (Eczacılık Yüksek Lisansı)
MPhil - Master of Philosophy  (Doktora programları öncesi araştırma programı)
MRes - Master of Research (Araştırma Yüksek Lisansı- başarılı olanlar PhD’ye devam ederler)
MTh - Master of Theology (İlahiyat Yüksek Lisansı)
MMed- Master of Medicine (Tıp Yüksek Lisansı)
MS - Master of Surgery (Cerrahi Tıp Yüksek Lisansı)
MClinDent - Master of Clinical Dentistry (Diş Hekimliği Yüksek Lisansı)
PhD -Doctor of Philosophy (Çeşitli Alanlarda Doktora Programı)
DBA- Doctor of Business Administration (İşletme Doktorası)
MD - Doctor of Medicine (Tıp Doktorası)
EngD - Doctor in Engineering (Mühendislik Doktorası)
DClinPsy - Doctor in Clinical Psychology (Klinik Psikoloji Doktorası)
DEdPsy - Doctor in Educational Psychology (Eğitim Psikolojisi Doktorası)
DPsy - Doctor in Psychotherapy (Psikoterapi Doktorası) 

Devamını Oku

Yüksek Lisans için Girilmesi Gereken Sınavlar

Üniversitelere kabul alabilmek için çeşitli sınavlardan geçerlilik almanız gerekebilir. Bunların en başında gelenler GMAT, GRE, TOEFL, IELTS… gibi sınavlardır. İşletme yüksek lisansı yapacaksanız GMAT adlı sınavdan başarılı bir sonuç almanız, mühendislik eğitimi alacaksanız GRE adlı sınavdan başarılı sonuçlar almanız beklenebilir. Sınavlardan alınan sonuçlar üniversite kabullerinde oldukça etkilidir.
Üniversiteler genellikle dil yeterliliği istemektedir. Bu yeterliliğinizi TEOFL ve IELTS gibi sınavlardan alacağınız neticelerle kanıtlayabilirsiniz.
Yüksek Lisans Programlarına Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Mezun adaylardan iyi derecede bir lisans diploması (4. sınıf öğrencileri Haziran döneminde mezun olacak ise başvuru yapabilmektedir)
Not dökümü- Transkript
İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL 213 (550) - IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin eğitim dilinde bir yeterlilik belgesi
2 adet referans
Niyet mektubu “Statement of Purpose”
Eğer iş deneyimi varsa CV (özgeçmiş)

Devamını Oku
Neden Global Vizyon?

Global Vizyon 1996’dan bu yana Türkiye’deki gençlere yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Her yıl binlerce öğrenci Global Vizyon’un yönlendirmeleriyle yurtdışında eğitim almaktadır. Global Vizyon; öğrencilerin kendileri için en doğru kararı almasını sağlayan eğitim danışmanlarına sahip, en kaliteli eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde olan, akreditasyona sahip güvenilir kurumlarla çalışan, öğrencilerine en uygun fiyatı sunan köklü bir eğitim danışmanlığı şirketidir. Geleceğini kurgularken en doğru kararı vermek isteyenler için Global Vizyon en doğru adres olacaktır.

1
Global Vizyon