Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi

Mimarlık, binaları ve diğer yapıları tasarlama ve inşa etme sanatıdır. Sanat ve bilim unsurlarını birleştiren popüler bir meslektir. Mimarlık alanında diploma almak zaman ve özveri gerektirir; eğitiminiz sırasında bir profesyonel olarak pratik yapmak için gerekli bilgi ve becerileri geliştirmeniz için özveri ile çalışmanız gerekir.

Mimarlık, fiziksel mekanları tasarlamak için sanatı, bilimi ve sosyal bilimleri birleştirir. Uzmanlık alanları arasında Kentsel Tasarım, Peyzaj Mimarlığı, Sürdürülebilir Mimarlık, İç Mimarlık ve Mimari Teknoloji yer almaktadır. Programlar mimarlık tarihini, çizimi, yapısal ilkeleri ve estetiği kapsar. Yaratıcılık, görselleştirme, analitik düşünme ve kişilerarası beceriler esastır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora da dahil olmak üzere her düzeyde yurt dışında mimarlık eğitimi almayı seçebileceğiniz birçok harika mimarlık programı vardır.

Mimarlık eğitimi uygulamalı bir eğitimdir ve tasarım projeleri mimarlık eğitiminin büyük bir bölümünü oluşturur, ancak müfredatın tam içeriği ve kapsamı üniversiteden üniversiteye değişecektir. Çalışmayı bekleyebileceğiniz konu ve modüllerden bazıları şunlardır:

 • Tasarım projeleri
 • Çizim ve modelleme
 • Mimarlık tarihi
 • Tasarım teknolojileri
 • Trigonometri ve cebir

Mimarlık programları kapsamları açısından farklılık gösterir ve bazı üniversiteler belirli yönlere diğerlerinden daha fazla odaklanır. Örneğin, bazıları inşaat ve teknik unsurlara daha fazla odaklanabilir, diğerleri ise yenilik ve tasarımla daha fazla ilgilenebilir. İlgi alanlarınıza uygun müfredatı olan bir program bulmak önemlidir.

Birçok program, öğrencilere mimarlık alnında gerçek dünya deneyimi sağlamak için saha gezileri, stüdyo çalışmaları veya stajlar içerebilir.

Yurt Dışında Mimarlık Okumanın Avantajları

 • Yurt dışında Mimarlık eğitimi almak, öğrencinin yabancı dilini geliştirmesini sağlar.
 • Mimarlık diplomanızı alırken aynı zamanda yeni bir ülke ve kültürü deneyimleyip öğrenirsiniz. 
 • Yurt dışında mimarlık eğitimi alarak en iyi üniversitelerde eğitim alma şansına sahip olursunuz.
 • Yurt dışında okumak sizi zorlukların üstesinden gelebilecek, değişimin üstesinden gelebilecek ve kalıpların dışında düşünebilen bir kişi haline getirir.
 • Yurtdışında eğitim almayı seçmek, farklı mimari tarzları deneyimlemenin ve farklı kültürlerin etraflarındaki mimariyle nasıl etkileşime girdiğini ilk elden görmenin harika bir yolu olabilir. Farklı kültürlerin etraflarındaki mimariyle nasıl etkileşime girdiğini ve toplumun ve tarihin mimarinin tarzını, estetiğini ve işlevselliğini nasıl etkilediğini görebileceksiniz. Bu yeni bakış açısı konuya ilişkin anlayışınızı genişletebilir ve size bu alanda avantaj sağlayabilir.
 • Farklı kültürlere ve mimari geleneklere maruz kalmak tasarım perspektifinizi zenginleştirebilir.
 • Yurt dışında Mimarlık okumak uluslararası alanda kariyer imkanları ve ülkemizdekinden daha fazla kazanma fırsatları sunar.
 • Avrupa Birliği ülkesinde okuyan öğrenci Schengen Vizesi’ne de sahip olmaktadır. Böylelikle diğer Avrupa ülkelerini vize olmadan, sınırsız bir şekilde ziyaret edebilmektedir.
 • Türkiye’de özel bir üniversitede Mimarlık eğitimi alınabilecek fiyatlara veya daha altına yurtdışında yüksek standartlarda Mimarlık eğitimi alabilme olanağı vardır.
 • YKS sınavında başarılı olunmasına gerek kalmaksızın lise diploması ile yurt dışındaki üniversitelerin bir kısmında Mimarlık eğitimi almak mümkündür.
 • Yurt dışında okumak kişisel gelişiminiz için önemlidir. Bağımsızlık, adaptasyon, karar verme, açık fikirlilik, iletişim gibi konularda gelişmenizi sağlar.
 • Yurt dışında eğitim almak uluslararası meslektaşlar ve arkadaşlar edinme yani uluslararası bir ağ edinme fırsatı sunar.

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi YÖK Denkliği

Yurt dışında Mimarlık okumak isteyen öğrenciler için en önemli hususlardan biri YÖK denkliğidir. Yabancı ülkelerdeki Mimarlık eğitimi veren üniversitelerin denkliğini öğrenmek isteyenler, e-Devlet üzerinden “okul tanıma” hizmetini kullanarak hangi üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını görebilir.

YÖK, tanıdığı üniversiteleri iki ayrı kategoriye ayırmaktadır. Dünya sıralamasında ilk 1000’de olan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin doğrudan denklik alma şansı olmaktadır. Eğer mezun olunan üniversite sıralamada ilk 1000’de değilse seviye tespit sınavına (STS) girilmesi ve 100 üzerinden en az 40 puan alınması gerekmektedir.

YÖK Denkliği kitapçığında “Yükseköğretim Kurulunun tescil yetkisi verdiği veya tescil yetkisini kabul ettiği uluslararası kalite güvencesi kuruluşları tarafından akredite edilen bir program ise, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen dünya üniversite sıralama kuruluşlarınca yapılan sıralamalarda, yine Kurul tarafından belirlenen sıralama dilimine giriyorsa, ÖSYS Kılavuzunda yer alan yurt dışı yükseköğretim kurumlarının ilgili programlarından, başka yükseköğretim kurumlarından ders transferi yapılmaksızın mezun olunmuş ise.” YÖK denkliği verileceği belirtilmiştir.

Denklik alabilmek için en temel kriter YÖK’ün tanıdığı üniversitelerden birinden mezun olmak olsa da, iyi not ortalaması, ders devamlılığı, uzaktan eğitim almış olmamak gibi denklik için gerekli başka kriterler olduğunu da unutmamak gerekir.

Yurt Dışı Mimarlık Fakültesi Kabul Şartları

Yurt dışında bir mimarlık programına kabul edilmek için her ülke ve üniversitenin giriş koşullarını farklılık gösterebilir. Lisans, Yüksek lisans veya doktora dereceleri için de farklı koşullar olması muhtemeldir. Ancak standart olarak istenen kabul şart, koşul ve belgelerini aşağıda görebilirsiniz:

 • Akademik dokümanlar. Ör.
  • Lise diploması (lisans eğitimi için)
  • Üniversite diploması (yüksek lisans ve doktora eğitimi için)
  • Transkript
  • Akademik başarılar
 • Dil yeterliliği (üniversiteye ve ülkeye göre ve lisans, yüksek lisans veya doktora programlarından hangisinin seçileceğine göre farklılık gösterir)
 • Mimarlık eğitimini finanse etmek için yeterli maddi kaynağa sahip olmak. (Öğrenci kredileri, sponsor ebeveynler veya başka sponsorlar, burslar veya diğer kaynaklar)
 • Üniversite mezuniyeti varsa; tavsiye mektubu
 • Motivasyon mektubu
 • Özgeçmiş (bazı lisansüstü ve doktora programları için)
 • Üniversite sınavı sonuçları (bazı üniversiteler için)
 • Geçerli bir pasaport ve vize
 • Mülakat (bazı üniversiteler için)
 • Portfolyo (özellikle yüksek lisans ve doktora programları için istenebilir ancak lisans için de istenebilmektedir)
 • Yetenek sınavı (bazı üniversiteler kendi yetenek sınavlarını uygulamaktadır.)

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi için Başvuru Tarihleri

Yurt dışında Mimarlık eğitimi almak için üniversite başvuru tarihleri ​​ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Gitmek istediğiniz ülke ve üniversite ile ilgili seçimleriniz ve başvuru tarihleri ile ilgili danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt Dışında Mimarlık Eğitim Süreleri

Teorik olarak, Amerika’da bir kişi, sınavların (ARE) hızlı bir şekilde tamamlanması koşuluyla, beş yıllık B.Arch ve üç yıllık AXP (okul sırasında başlayabilen bir staj programı) ile sekiz yıldan kısa bir sürede ABD mimarlık lisansı kazanabilir. Yüksek Lisans veya D.Arch derecesi alan mimarların uygulamaya başlaması biraz daha uzun sürebilir. Gerçekçi olmak gerekirse, Amerika’da mimarlık lisansına giden yol aslında çoğu insan için çok daha uzundur. Aslında NCARB, 2012 yılında ABD mimarlık lisansını alanların mimar lisansı alma süresinin ortalama 11 yıldan fazla olduğunu bildirmektedir.

İngiltere'de tam nitelikli bir mimar olmak, beş yıllık eğitimin ardından iki yıllık mesleki eğitim ve final sınavlarından önceki pratik çalışmanın birleşiminden oluşan yedi yıllık bir çalışmayı gerektirmektedir.

Kanada'da Mimarlık alanında profesyonel üniversite diploma programları genellikle beş ila yedi yıl sürer. Kanada'da Mimarlık alanında lisans derecesi 3-4 yıldır. Mimarlık alanında yüksek lisans derecesi, mezunların ilgi alanlarına göre Kanada'da Mimarlık'ın belirli yönlerinde uzmanlaşmasına yardımcı olur. Üniversiteye bağlı olarak iki-üç yıllık bir programdır.

Almanya'da bir Alman Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde Mimarlık Lisans derecesi minimum 3-4 yıl sürer. Mimarlık ofisinde 6 aylık pratik deneyim zorunludur. Alman ve Avusturya üniversitelerinde ardışık akademik çalışmalar (Lisans-Yüksek Lisans) 5-6 yıl sürmektedir.

Avustralya'da mimar olmak için beş yıllık yüksek öğrenim (3 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans derecesi) gerekir. Bu çalışma tamamlandıktan ve mesleki sınavlarınızı geçtikten sonra, Eyalet Mimarlar Kayıt Kurulu'na kaydolmak ve mimarlık mesleğini icra eden bir mimar olmak için Mimarlık Uygulama Sınavına başvurabilirsiniz.

Genel olarak Avrupa'da, bir lisans mimarlık derecesinin tamamlanması genellikle üç ila dört yıl sürer. Mezun olduktan sonra, lisansüstü düzeyde mimarlık eğitimi almadan önce bir yıllık pratik iş deneyimi yapmanız istenebilir. Bunun tamamlanması genellikle iki yıl sürecektir çünkü bunu bir yıl daha iş deneyimi takip edecektir.

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

Yurtdışında lisans programları ile ilgili bilgi almak için Yurt dışı Lisans Programları, yüksek lisans programları ile ilgili bilgi almak için Yurt dışı Yüksek Lisans Programları sayfalarımızı da inceleyebilirsiniz.

Amerika’da Mimarlık Eğitimi:

ABD'de 800'ün üzerinde kurum mimarlık ve ilgili alanlarda 1.800'ün üzerinde program sunmaktadır. Bu kadar çok seçenek varken, ABD'de mimarlık kurslarına devam etmeyi düşünürken potansiyel faydaları maliyet ve zaman taahhüdüne göre tartmak çok önemlidir.

ABD'deki çoğu mimarlık programı NAAB tarafından akredite edilmiştir. ABD, mimari araştırma ve yenilik için bir merkezdir. Pek çok çığır açıcı mimari konsept ve uygulama ABD'de ortaya çıkmış veya geliştirilmiş olup, en ileri araştırmalara katılma fırsatları sunmaktadır. ABD'deki mimarlık okulları genellikle iyi donanımlı stüdyolara, en son teknolojiye ve öğrencilerin tasarım projeleri üzerinde çalışmasına ve etkili bir şekilde araştırma yapmasına olanak tanıyan kaynaklara sahiptir. ABD'de bir mimarlık programından mezun olmak, ister ABD'de çalışma vizesiyle çalışmayı, ister kendi ülkenize dönmeyi planlıyor olun, çok çeşitli iş fırsatlarının kapılarını açabilir. Dünya çapında yetenekli mimarlara talep vardır ve ABD'den alınacak bir diploma sizi öne çıkarabilir. 

ABD'deki mimarlık eğitim programları, mimar olmak isteyen adaylara ve mimari tasarım alanına ilgi duyanlara kapsamlı bir eğitim sunmaktadır. Bunlar, sınıf dersleri ve uygulamalı tasarım stüdyolarının bir karışımını içerir. Mimarlık eğitimi genellikle ülkede lisanslı bir mimar olmak için gerekli olan Mimarlık Lisansı (B.Arch) (4 yıl) ve Mimarlık Yüksek Lisansı (M.Arch) (2-3 yıl) derecesini gerektirir. Eğitiminizin ABD'deki mesleki lisans gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu (NAAB) tarafından akredite edilmiş bir mimarlık programı seçmeniz önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde mimar olarak lisans almak ve mimar olabilmek için mezunların Stajyer Gelişim Programını (IDP) tamamlamaları ve Mimar Kayıt Sınavına girmeleri gerekmektedir. Stajyer Gelişim Programı kapsamında öğrencilerin lisanslı bir mimar gözetiminde mesleki deneyim kazanmaları gerekmektedir. Mezunlar tüm şartları yerine getirdikten sonra devlet lisansı için başvurabilirler.

Massachusetts Institute of Technology (MIT), Harvard Üniversitesi, University of California, Berkeley (UCB), Columbia Üniversitesi, Georgia Institute of Technology, University of California, Los Angeles (UCLA), Cornell Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, University of Michigan-Ann Arbor University of Pennsylvania, Princeton Üniversitesi Amerika’da Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Devamını Oku

Kanada’da Mimarlık Eğitimi:

Mimarlık çalışmaları uluslararası öğrenciler için en çok arzu edilen çalışma alanlarından birini oluşturmaktadır. Mimarlıkta ilerlemek için en iyi destinasyonlara gelince, Kanada her zaman öne çıkan bir ülke olmuştur. Kanada'nın önde gelen üniversitelerinden birçoğu mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. QS Sıralamasına göre 8 Kanada üniversitesi dünyanın en iyi 200 mimarlık enstitüsü arasında yer almaktadır.

Kanada dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden bazılarına sahiptir. Şehirlerin hızla büyümesi ve gelişmesi bölgedeki mimarlara olan talebi artırmaaktadır. Sonuç olarak ülkede mimarlara önemli bir ihtiyaç vardır ve Kanada'da Mimarlık eğitimi almak kariyer seçeneklerinizi genişletir.

Kanada'daki mimarlık programları RAIC (Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü) tarafından düzenlenmektedir ve bu alanda mezunlara derinlemesine bir öğrenme deneyimi sağlamaktadır. Ülkede mimarlık öğrencileri için çeşitli uzmanlıklar bulunmaktadır. Tanınmış ve üst sıralarda yer alan üniversiteler aynı zamanda adaylar için sahada deneyim, en son mimari yazılım bilgisi ve çok sayıda istihdam fırsatı sağlamaktadır.

Kanada'da Mimarlık alanında profesyonel üniversite diploma programları genellikle beş ila yedi yıl sürer. Kanada'da Mimarlık alanında lisans derecesi, Kanada'daki en iyi mimarlık okullarında sunulan 3-4 yıllık bir programdır. Mimarlık alanında yüksek lisans derecesi, mezunların ilgi alanlarına göre Kanada'da mimarlığın belirli yönlerinde uzmanlaşmasına yardımcı olur. Üniversiteye bağlı olarak iki-üç yıllık bir programdır.

Kanada'da sertifikalı veya lisanslı bir mimar olmak için, başvuru sahiplerinin Kanada Mimari Sertifikasyon Kurulu (CACB) akreditasyonlu bir programdan yüksek lisans derecesine sahip olmaları ve derecelerini tamamladıktan sonra Kanada'da lisanslı bir mimar olmak için denetimli bir iş deneyimi dönemini tamamlamaları gerekir. Bu genellikle bir staj veya işe yerleştirme programı aracılığıyla yapılır. Gerekli saatlerin tam sayısı bölgelere göre değişir, ancak genellikle 3.720 saat civarındadır. Bir sonraki adım Kanada'daki Mimarlar Sınavını (ExAC) geçmektir.

University of British Columbia, Toronto Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Waterloo Üniversitesi, Université de Montréal, Toronto Metropolitan University, Calgary Üniversitesi Kanada’da Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Devamını Oku

İngiltere’de Mimarlık Eğitimi:

Yapılı çevreye ilgi duyan öğrenciler Mimarlık okumak için en iyi yerin İngiltere olduğunu göreceklerdir. En etkileyici yapılardan bazılarına ve olağanüstü üniversitelere ev sahipliği yapmasıyla, ödüllendirici bir kariyerin temelini oluşturabilir. İngiltere'de mimarlık okumak kariyerinize başlamanın en iyi yollarından biridir. Buckingham Sarayı'ndan The Shard'a kadar dünyanın en ikonik binalarından bazılarına ev sahipliği yapan İngiltere, yüzyıllardır mimarlığın ön saflarında yer almıştır.

İngiltere dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. QS sıralamasına göre Birleşik Krallık en iyi 90 üniversiteye sahip ve dördü ilk 10 kategoride yer alıyor.

İngiltere’deki mimarlık fakültelerinin, beş yıllık eğitimin ardından iki yıllık mesleki eğitim ve final sınavlarından önceki pratik çalışmayı birleştiren, tam nitelikli bir mimar hazırlaması yedi yıl sürer. Öğrenciler, ilk üç yıllık lisans eğitimlerinin ardından ve B.Arch (Mimarlık Lisansı), M.Arch (Mimarlık Yüksek Lisansı) veya Doktora programlarına kaydolmadan önce, Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü olan RIBA'ya da üye olabilirler. RIBA mimaride mükemmelliği teşvik eden küresel bir profesyonel üyelik organıdır. İngiltere'de RIBA, lisanslama veya tescil kurumu değildir; bu işlev Mimarlar Kayıt Kurulu (ARB) tarafından yerine getirilir.

İngiltere'de mimar olmanın ilk adımı, Mimarlar Kayıt Kurulu'nun tanıdığı bir diplomayı almaktır. (BSc (Hons) Mimarlık lisans derecesi) Lisans eğitimi üç ila dört yıl sürer. Derecenizi tamamladıktan sonra bir mimarlık firmasında veya ortamında staj yaparak pratik deneyim kazanmanız gerekir. Çoğu durumda staj programı bir yıl sürer ve bu süre zarfında deneyimlerinizi Mesleki Deneyim Geliştirme Kaydı web sitesine kaydetmeniz gerekir. Ardından tekrar üniversite eğitimine dönerek yüksek lisans derecesi almanız iki yıl sürer.
Lisansüstü eğitiminizi tamamladıktan sonra iş deneyimini kazanmanız gerekmektedir. Nitelikli ve deneyimli bir mimarın gözetiminde çalıştığınız ve karmaşık projelerde yer aldığınız staj iki yıl sürer. Tüm bunların tamamlanmasının ardından yazılı ve sözlü bir sınavdan geçersiniz. Aynı zamanda önceki çalışmalarınız da bu aşamada değerlendirilir. Final sınavlarını geçerseniz, profesyonel bir mimarlık organizasyonuna kaydolup kendinize mimar diyebilirsiniz. Bu süreç 7 veya daha fazla yıl sürebilir.

UCL , Manchester School of Architecture, Cambridge Üniversitesi, The University of Sheffield, Cardiff Üniversitesi, Loughborough Üniversitesi, Newcastle Üviversitesi, Oxford Brookes Üniversitesi, The University of Edinburgh University of Bath University of Nottingham, University of Reading İngiltere’de Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Devamını Oku

Almanya’da Mimarlık Eğitimi:

Almanya'da etkileyici mimari yapılar, mükemmel bir yüksek öğrenim sistemi ve tüm eğitim seviyelerinde çeşitli mimarlık programları bulabilirsiniz.

Almanya'da mimarlık eğitimi almak isteyen herkes, ülkede uzun, çeşitli ve zengin bir mimarlık tarihi bulacaktır. Zengin mimari tarihi ve modern altyapısıyla tanınan Almanya, geleneksel ve çağdaş tasarım perspektiflerinin eşsiz bir karışımını sunmaktadır. Almanya'nın canlı kentsel peyzajı, kültürel çeşitliliği ve ünlü mimarları, gelecek vaat eden mimarlara ilham verici bir ortam yaratır.

Almanya'da bir mimarlık diploması, ülkedeki vasıflı profesyonellerin azlığı ve mimarlık mezunları arasındaki düşük işsizlik oranı nedeniyle size çok sayıda kariyer fırsatı sağlayacaktır.

Almanya'da İngilizce mimarlık lisans derecesi ve ardından Almanca ve İngilizce mimarlık yüksek lisans derecesi almak mümkündür, ancak bu dereceler çoğunlukla Almanca olarak verilmektedir.

Almanya'da mimar olmak için özel bir mesleki sınav yoktur, ancak Mimarlar Odası'na kaydolmadan önce en az üç yıllık lisans eğitimini tamamlamanız, ardından yüksek lisans derecesine (2 yıl) sahip olmanız ve ardından sertifikalı bir mimarın yanında çalışmak üzere işe girişmeniz gerekecektir.

Mimarlık Almanya'da korunan ve önem verilen bir meslektir. “Mimar” unvanını kullanmaya hak kazanabilmek için mesleki uygulama ve Mimarlar Odasına kayıt zorunludur.

Technische Universität Berlin (TU Berlin), Technical University of Munich, KIT, Karlsruhe Institute of Technology, RWTH Aachen University, Universität Stuttgart, Technische Universität Dresden, TU Dortmund University, Technical University of Darmstadt, Leibniz University Hannover Almanya’da Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Avustralya’da Mimarlık Eğitimi:

Avustralya birinci sınıf bir eğitim sistemine sahiptir ve nefes kesen binaları ve yapısıyla tanınmaktadır, bu da onu mimarlık eğitimi almak için mükemmel bir zemin haline getirmektedir. QS Dünya Sıralamasına göre, Avustralya'da mimarlık alanında yüksek eğitim sunan yaklaşık 80 üniversiteden dördü, mimarlık eğitimi veren en iyi 50 üniversite arasındadır ve yaklaşık on tanesi, Avustralya'daki en iyi 100 mimarlık okulu arasındadır.

Mimar olabilmek için öğrencilerin öncelikle Mimarlık Lisansı'na veya tamamlanması yaklaşık 3-4 yıl süren Tasarım Lisansı (Mimarlık) gibi ilgili bir alana kaydolmaları gerekir. Bir öğrenci Lisans derecesini tamamladıktan sonra, genellikle tamamlanması iki yıl süren bir Yüksek Lisans programına, yani Mimarlık Yüksek Lisansına kabul edilebilir. Avustralya'da birçok üniversite mimarlık alanında entegre programlar da sunmaktadır. Bu programlar hem lisans hem de yüksek lisans derecelerini içerir ve toplam 5 yıl sürer.

Öğrencilerin ayrıca Avustralya Mimarlar Akreditasyon Konseyi (AACA) ve Avustralya Mimarlar Enstitüsü (AIA) tarafından akredite edilen programlara kaydolmaları önerilir.

Avustralya'da mimar olarak yasal olarak çalışabilmek için öğrencinin öncelikle ilgili eyalet veya bölge mimar kayıt kuruluna kaydolması gerekir. Kayıt gereklilikleri bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Tipik olarak yalnızca eğitim, deneyim ve Mimarlık Uygulama Sınavının tamamlanmasının bir kombinasyonu gereklidir.

Melbourne Üniversitesi, RMIT ÜniversitesiThe University of Sydney, The University of New South Wales (UNSW Sydney), Curtin Üniversitesi, Queensland University of Technology (QUT)The University of Queensland, University of Technology SydneyDeakin Üniversitesi, Monash Üniversitesi The University of AdelaideThe University of Newcastle, Australia (UON) Avustralya’da Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi:

İtalya, öğrencilere sunulan kaliteli eğitim, düşük öğrenim ücretleri, burslar ve konaklama olanakları açısından Avrupa'nın en iyi seçeneklerinden biridir. Mimarlık, yurt dışından çok sayıda öğrenci kabul eden ve kaliteli üniversitelerde eğitim veren, ülkede en çok tercih edilen alanlardan biridir.

İtalya'da mimarlık eğitiminin tercih edilmesinin ve alınmasının en önemli nedeni ülkenin güzellikleri ve İtalya'da mimarlık eğitimi almanın avantajlarıdır. İtalya'nın dünyanın en çok ziyaret edilen 5. ülkesi olmasının nedenlerinden biri de İtalya'nın yüzyıllar boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapması ve zengin bir mirasa sahip olmasıdır. Roma İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan ve Vatikan dahil 55 UNESCO Dünya Mirası listesine sahip olan İtalya'da mimarlık okumak, mimarlığa gönül veren her öğrenciyi muhakkak ki cezbeder.

İtalya'da uluslararası öğrencilere yönelik çeşitli derecelerde dünyada öne çıkan mimarlık programları bulunmaktadır. Genel dünya sıralaması ve mimarlık özelinde ilk 50 sıralaması açısından, mimarlık eğitimi veren İtalyan üniversitelerinin bir kısmı dünya çapında en iyi 500 üniversite arasındadır.

İtalya'da eğitim için öğrenim ücreti diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında oldukça düşüktür. İtalya'daki üniversitelerin diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla imkana sahip olduğu ve daha iyi eğitim verdiği göz önüne alındığında İtalya'da eğitim oldukça caziptir.

İtalyanların yalnızca %30-35'inin İngilizce'yi yabancı dil olarak konuştuğunu fark edeceksiniz. Yani, İtalya'da İngilizce mimarlık eğitimi alabilirsiniz, ancak günlük hayatınızı sürdürmek için bu arada İtalyanca pratiği de yapmanız iyi olur.

İtalya'da mimarlık alanında lisans derecesine başvurmak için girmeniz gereken mimarlık sınavı, İtalya genelindeki kamu ve özel üniversitelerin lisans dereceli mimarlık programlarına ön giriş şartı olarak uygulanan bir sınavdır. Ancak İtalya'da mimarlık bölümüne kabul için ülke çapında bir sınav bulunmamaktadır. Üniversiteler sınavları kendileri uygularlar.

Mimarlık eğitimi programları, İtalya'da okumak isteyen öğrenciler için lisans eğitimi için 3 yıl, yüksek lisans eğitimi için 2 yıl sürmektedir. Eğitim dili genel olarak İtalyanca olmakla birlikte İngilizce eğitim almak isteyen öğrenciler için de fırsatlar bulunmaktadır. İtalya'da İngilizce öğretilen mimarlık programlarının miktarı bir miktar sınırlıdır. Çarpıcı bir şekilde, İtalya'da İngilizce mimarlık alanında yüksek lisans yapmak için lisans programlarından çok daha fazla fırsat vardır.

Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, Sapienza University of Rome, Università Iuav di Venezia, Alma Mater Studiorum - University of Bologna, University of Florence, University of Naples - Federico IIUniversità degli studi Roma Tre, Politecnico di Bari İtalya’da Mimarlık eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Aşağıda çeşitli ülkelerdeki Mimarlık eğitimi alabileceğiniz prestijli üniversiteler sıralanmıştır:

Hollanda: Delft University of Technology, Eindhoven University of Technology, Wageningen University & Research, University of Twente, Vrije Universiteit Amsterdam

İsviçre: ETH Zurich, EPFL – École polytechnique fédérale de Lausanne

Singapur: National University of Singapore (NUS), Nanyang Technological Üniversitesi, Singapore (NTU Singapore), Singapore University of Technology and Design

Çin: Tsinghua Üniversitesi , Tongji Üniversitesi , Tianjin Üniversitesi , Shanghai Jiao Tong Üniversitesi , Peking Üniversitesi , Zhejiang Üniversitesi , Chongqing Üniversitesi 

Hong Kong: The University of Hong Kong, The Hong Kong Polytechnic University, City University of Hong Kong, The Chinese University of Hong Kong (CUHK)

Japonya: The University of Tokyo, Tokyo Institute of Technology (Tokyo Tech), Kyoto Üniversitesi , Kyushu Üniversitesi , Tohoku Üniversitesi , Waseda Üniversitesi , Keio Üniversitesi 

İspanya: Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC), Universidad Politécnica de Madrid (UPM), Universitat Politecnica de Valencia, Universidad de Sevilla, University of Granada, University of Navarra

İsveç: KTH Royal Institute of Technology, Chalmers University of Technology, Lund Üniversitesi 

Güney Kore: Seoul National Üniversitesi , Yonsei University, Hanyang Üniversitesi, Korea Üniversitesi , Sungkyunkwan Üniversitesi (SKKU), Chung-Ang Üniversitesi (CAU)Kyung Hee Üniversitesi , University of Seoul

Belçika: KU Leuven, Gent Üniversitesi, Université catholique de Louvain (UCLouvain), Universite libre de Bruxelles, Vrije Universiteit Brussel (VUB)

Şili:Pontificia Universidad Católica de Chile (UC), Universidad de Chile, Universidad del Bío-Bío

Brezilya: Universidade de São Paulo, Universidade Estadual de Campinas (Unicamp), Universidade Federal do Rio de Janeiro, Universidade Federal de Santa Catarina, Universidade Federal de Minas Gerais

Finlandiya: Aalto Üniversitesi 

Norveç: Norwegian University of Science And Technology, Norwegian University of Science And Technology

Avusturya: Technische Universität Wien, Graz University of Technology

Yeni Zelanda: The University of Auckland, Massey Üniversitesi , Victoria University of Wellington

Meksika: Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM), Tecnológico de Monterrey, Universidad Autónoma Metropolitana (UAM)

Kolombiya:Universidad Nacional de Colombia, Universidad de los Andes, Pontificia Universidad Javeriana

Arjantin: Universidad de Buenos Aires (UBA)

Malezya: Universiti Teknologi Malaysia, Universiti Malaya (UM), Universiti Sains Malaysia (USM)Taylor's Üniversitesi, Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM), Universiti Putra Malaysia (UPM)

Danimarka: Aalborg Üniversitesi , Aarhus Üniversitesi, University of Copenhagen

Endonezya:Bandung Institute of Technology (ITB), Universitas Indonesia, Gadjah Mada Üniversitesi

Tayland:Chulalongkorn Üniversitesi

Tayvan:National Cheng Kung University (NCKU), National Taipei University of Technology, National Taiwan University of Science and Technology (Taiwan Tech)

Yunanistan: National Technical University of Athens, Aristotle University of Thessaloniki

İrlanda: University College Dublin

Güney Afrika: University of Cape Town, University of Pretoria, University of Witwatersrand

Portekiz: University of Lisbon, University of Porto, University of Coimbra, University of Minho

Macaristan: Budapest University of Technology and Economics

Mısır: Cairo Üniversitesi, Ain Shams University in Cairo (ASU, Cairo), Alexandria Üniversitesi

Hindistan: Indian Institute of Technology Madras (IITM), Indian Institute of Technology Kharagpur (IIT-KGP), Indian Institute of Technology Roorkee (IITR)

Rusya: St Petersburg State Üniversitesi

Fransa:Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, Université Paris-Est Créteil Val de Marne, Université Grenoble Alpes, Université PSL

Litvanya: Vilnius Gediminas Technical University (VILNIUS TECH)

Polonya: Warsaw University of Technology, Cracow University of Technology (Politechnika Krakowska), Gdańsk University of Technology

Çek Cumhuriyeti: Brno University of Technology, Czech Technical University in Prague

Norveç: Norwegian University of Science And Technology, Oslo School of Architecture

Peru: Pontificia Universidad Catolica del Peru

Hangi ülkenin mimarlık eğitimi almak için en iyi olduğunu bulmaya çalışırken dikkate alınması gereken birçok şey vardır. En iyi veya en yüksek dereceli programları istiyorsanız, ABD ve İngiltere öne çıkmaktadır.

Ayrıca Avrupa'nın başka yerlerinde de saygın mimarlık okulları vardır; Almanya, İspanya ve İtalya'nın hepsi üst sıralarda yer almaktadır. Asya ayrıca diğerlerinin yanı sıra Çin, Singapur ve Japonya'daki birçok üst düzey mimarlık programına da ev sahipliği yapmaktadır.

Modern mimariye ilginiz varsa Asya, dünyadaki en ileri görüşlü yeni binalardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. İspanya aynı zamanda eski ile yeniyi yan yana sergileyen harika bir lokasyondur. Klasik mimari için İtalya ve Avrupa'nın diğer bölgeleri karşı konulmaz bir seçenekler sunmaktadır.

Devamını Oku

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi Ücretleri

Yurt dışında diploma almanın maliyetinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olduğunu hatırlatmamız gerekir:

 • Kurum tipi ve coğrafi konumu 
 • Programın niteliği (kampüs içi veya çevrimiçi)
 • Çalışma düzeyi (Lisans, yüksek lisans veya doktora).
 • Programın uzmanlık alanı
 • Ulaşım, konaklama, yeme içme ve eğlence ücretleri gibi diğer faktörler.

Yurt dışında Mimarlık fakültesinde eğitim görmeyi düşünen öğrenciler için maliyet ülkeden ülkeye ve okuldan okula değişiklik gösterir. Mimarlık eğitimi almanın diğer derecelerde olmayan maliyetleri vardır. Kitapların yanı sıra yüzlerce hatta binlerce dolara mal olabilecek sanat malzemeleri, araçları ve yazılımları da satın almanız gerekebilir.

Amerika'da Mimarlık Lisansı 4 ila 5 yıllık bir programdır. Lisans programının yıllık öğrenim ücreti 20.000 $ ila 60.000 $ arasında değişmektedir.

Mimarlık alanında Lisans derecesi, İngiltere'de yıllık 18.000 £ ila 40.000 £ tutarındadır. Öte yandan Mimarlık Yüksek Lisansı yıllık 20.000 £ ile 39.000 £ arası bir maliyete sahip olabilir.

Kanada'da mimarlık eğitiminin maliyeti seçtiğiniz üniversiteye ve programa göre değişir. Kanada kolejlerinde ve üniversitelerinde bir mimarlık kursunun ortalama öğrenim ücreti yıllık 25.000 ila 59.000 Kanada Doları arasındadır.

Almanya'daki çoğu devlet üniversitesi, Mimarlık okuyanlar da dahil olmak üzere hem yerli hem de uluslararası öğrencilerden öğrenim ücreti almamaktadır. Ancak bazı özel üniversiteler Mimarlık programları için öğrenim ücreti talep edebilir. Özel üniversitelerdeki öğrenim ücretleri, belirli kurum ve programa bağlı olarak yıllık 5.000 € ile 20.000 € arasında değişebilir veya daha fazla olabilir.

Avustralya'daki mimarlık kurslarının yıllık öğrenim ücretleri 28.000 AUD ile 60.000 AUD arasında değişmektedir. Avustralya hükümeti, uluslararası öğrenciler için maliyetleri %30 ila %40 oranında azaltarak mali yardım da sağlamaktadır.

İtalya'da mimarlık eğitimi için ortalama bir fiyat verilecek olursak devlet üniversitelerine 150 ila 3500 Euro arasında öğrenim ücreti ödeniyor. Özel üniversitelerde bu rakam 7000 ile 13000 Euro arasında değişmektedir.

Work and travel yaparak eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabilir ve/veya eğitim ve yaşam masraflarınızı hafifletebilirsiniz. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilir veya Work and Study sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku
Twin English Centres Dublin Öğrenci Yorumları

Merhabalar, ben Deniz Ecemnur Sevinç. Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunuyum. Uzun bir bekleyişin ardından sonunda İrlanda vizeleri açıldı ve vakit kaybetmeden başvurdum. Danışmanım Merve Hanım’la birlikte Twin Okulu Genel İngilizce programına kaydımı gerçekleştirdim. Heyecanlı ve uzun bir bekleşin ardından 11’inci haftada vizemi aldım. Çok mutluyum! Bu süreçte bana her konuda titizlikle destek olan danışmanım Merve Ortakçı’ya ve tüm Global Vizyon ailesine çok teşekkür ederim.

Öğrenci
Öğrenci Yorumları

Merhaba, ben Cansu. İrlanda Dublin’deki eğitimimin dördüncü ayındayım, her şey çok güzel ilerliyor. Şu anda Starbucks’ta barista olarak çalışmaya devam ediyorum, saatlik kazancım ortalama 10.40 Euro. Haftada 20 saat çalışarak hem yaşam giderlerimi karşılıyor hem de İngilizce pratiği yapıyorum. Okulda öğrendiklerimi, iş hayatında pratiğe döküyorum. İrlanda’ya ekim ayında geldim ve gelir gelmez zorluk yaşamadan iş bulma şansım oldu. Bu noktada daima beni destekleyen, her sorumda bana yardımcı olan danışmanım Semra Esgün’e sonsuz teşekkür ederim. Sizler de hem eğitim alıp hem çalışmak istiyorsanız İrlanda bunun en muazzam yer. İnsanlar inanılmaz sevecen ve yardımsever, kesinlikle tavsiye ederim.

Öğrenci
Emerald Cultural Institute Dublin Öğrenci Yorumları

Merhaba, ben Zahid.Lisans eğitimim devam ederken bölümüm gereği yabancı dilimi geliştirmek için dil eğitimimi yurt dışında devam ettirme kararı aldım. Bu yolculuğa; IEFT Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Fuarı’nda, ilgi ve alakalarından memnun kaldığım Global Vizyon ile tanışarak başladım. Yurt dışına dil eğitimi için gitmeye kesin karar verdikten sonra Ankara Global Vizyon ofisinden Özge Hanım ile tanıştım. Birçok ülke hakkında bilgi aldıktan sonra benim için en doğru kararın İrlanda olduğunu anladım. Emerald Dil Okulu için İrlanda’ya gidiyorum. Vizeye başvuru sürecinden, vizemin geliş tarihine kadar her zaman desteğini ve yardımını esirgemeyen; her zaman yanımda olan başta Özge Hanım olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 

Öğrenci
Öğrenci Yorumları

Merhaba ben, Anıl. Eli Dil Okulu için İrlanda vizemi aldım ve yarın uçuyorum. Uzun zamandır hayalini kurduğum İrlanda eğitimi için, uzun uğraşlar ve meşakkatli süreç sonrası mutlu sonra ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başta Özge Hanım olmak üzere tüm Global Vizyon ailesine, bu süreçte yanımda oldukları için teşekkür ederim. 

Öğrenci
Öğrenci Yorumları

ELI Dublin Dil Okulu’na giden öğrencimiz Salih Demirci’den gelen bir fotoğraf. Öğrencimiz şu anda İrlanda’da, kendisine başarılı ve keyifli bir eğitim hayatı dileriz. İrlanda ELI Dublin okulunda çok sayıda öğrencimiz 25 hafta work and study programı yapmaktadır. Özellikle Cenker Ozan beyin Türk öğrencilere göstermiş olduğu çok önemli destekler nedeniyle Türk öğrenciler ELI İrlanda okullarına büyük ilgi gösterirler. 


Öğrenci

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt dışında Mimarlık okumak için YKS gerekli mi?
  Pek çok ülkedeki pek çok üniversitede sınavsız Mimarlık Fakültesine girme imkanı bulunmaktadır. Ancak bazı üniversiteler kendi yetenek sınavlarını yapmakta ve/veya adaylardan portfolyo talep etmektedir.
Dünyanın her hangi bir yerinde mimar olarak çalışabilir miyim?
  Mimarlar için mesleki gereksinimler bölgeden bölgeye farklılık gösterse de genellikle üç unsurdan oluşur: üniversite diploması veya ileri eğitim, bir ofiste staj veya eğitim süresi ve yetkili bir merciiye kayıt olabilmek için yapılan sınav.
Mimarlara en fazla talebin olduğu ülkeler hangileridir?
  İsviçre Singapur Japonya İngiltere Avustralya Norveç Birleşik Arap Emirlikleri Kanada
En iyi mimarlık üniversiteleri hangileridir?
  University College London - UCL (İngiltere) Massachusetts Institute of Technology - MIT (ABD) Delft University of Technology (Hollanda) ETH Zurich (İsviçre) Manchester School of Architecture (İngiltere) Harvard University (ABD) National University of Singapore - NUS Singapur) Tsinghua University (Çin) University of California, Berkeley - UCB (ABD) Politecnico di Milano (İtalya)
Mimar olmak için çizim yapmayı biliyor olmak gerekir mi?
  Mimarlık eğitimi almak için bir mimar gibi model yapmayı, eskiz yapmayı ve çizim yapmayı bilmenize gerek yoktur. Buradaki en önemli şey şudur; eğitiminiz boyunca bu becerileri edinirsiniz. Herhangi bir ön bilgiye ihtiyacınız yoktur ancak biraz bilgi sahibi olmak elbette sizin için avantajlı olacaktır.
Bizimle konuşun

Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi Projeniz için
Lütfen Bizimle İletişime Geçin.

Hemen Sizi Arayalım