Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi

Diş hekimliği, çeşitli fırsatlar sunan ve diş ve diş eti bölgelerinin bakımı ve bakımı etrafında dönen bir kariyerdir. Diş hekimliğinin rolünün yalnızca ağız sağlığı açısından değil, aynı zamanda genel sağlığa da katkıda bulunması açısından önemli olduğu unutulmamlıdır; potansiyel olarak daha ciddi rahatsızlıkların erken belirtileri genellikle ilk önce ağızda ortaya çıkar.

Diş hekimliği olarak da adlandırılan diş doktorluğu diploması, profesyonel diş hekimi olma yolunda ilk adımdır. Diş hekimliği programları size ağız sağlığıyla ilgili her şeyi öğretecek ve aynı zamanda cerrahi tekniklerin yanı sıra insani beceriler de edineceksiniz.

Diş hekimliği, insanlara yardım etmekle ilgilenen ve aynı zamanda elleriyle hassas işler yapmaktan hoşlanan öğrenciler için ödüllendirici bir kariyer yolu sağlar. Diş Halk Sağlığı, Endodonti, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız Diş Hekimliği ve Patoloji, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Ortodonti ve Dentofasiyal Ortopedi, Çocuk Diş Hekimliği, Periodontoloji ve Diş Hekimliği gibi çeşitli alt disiplinlerle tıbbın en kapsamlı alanlarından biridir. 

Diş hekimliği öğrencilerinin çoğunluğu diş hekimliği mesleğinde kariyer yapmayı, diş hekimi, cerrah veya hemşire olarak çalışmayı tercih etmektedir. Üniversiteyi bitirip diş hekimi olarak kariyer yapmamaya karar verenler için, yeterliliğinizin bir parçası olarak öğrenilen bilgileri kullanan birçok alternatif kariyer seçeneği de mevcuttur. Pek çok ilaç şirketi, özel diş tedavilerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için diş hekimliği diplomasına sahip araştırma görevlilerini veya satış temsilcilerini işe almaktadır. Bazı mezunlar diş hekimliği alanında kariyer yapmamaya ve tamamen başka bir alanı tercih etmeye karar veriyorlar. Diş hekimliği, sosyal hizmet çalışmalarından tıbbi yayıncılığa, gazetecilik, hukuk ve hatta öğretmenlik alanlarında kariyer yapmaya kadar çok çeşitli fırsatlar sunan bir konudur.

Yurtdışında eğitim almayı seçmek, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli en iyi diş hekimliği okullarında eğitim alma olanağına sahip olacağınız anlamına gelir. 

Yurt Dışında Diş Hekimliği Okumanın Avantajları

 • Yurt dışında Diş Hekimliği eğitimi almak, öğrencinin yabancı dilini geliştirmesini sağlar.
 • Diş Hekimliği diplomanızı alırken aynı zamanda yeni bir ülke ve kültürü deneyimleyip öğrenirsiniz. 
 • Yurt dışında okumak sizi zorlukların üstesinden gelebilecek, değişimin üstesinden gelebilecek ve kalıpların dışında düşünebilen bir kişi haline getirir. Sınıfta öğretilemeyen bazı pratik becerileri edinmenizi sağlar.
 • Yurtdışında diş hekimliği okumak, en iyi eğitim destinasyonlarında kullanılan örnek diş hekimliği uygulamalarını, tekniklerini ve ileri teknolojileri ilk elden deneyimlemenize ve özümsemenize olanak sağlayacaktır.
 • Yurt dışında diş hekimliği okumak uluslararası alanda kariyer ve staj imkanları sunar.
 • Avrupa Birliği ülkesinde okuyan öğrenci Schengen Vizesi’ne de sahip olmaktadır. Böylelikle diğer Avrupa ülkelerini vize olmadan, sınırsız bir şekilde ziyaret edebilmektedir.
 • Türkiye’de özel bir üniversitede Diş Hekimliği eğitimi alınabilecek fiyatlara veya daha altına yurtdışında yüksek standartlarda Diş Hekimliği eğitimi alabilme olanağı vardır.
 • YKS sınavında başarılı olunmasına gerek kalmaksızın lise diploması ile yurt dışındaki üniversitelerin bir kısmında Diş Hekimliği eğitimi almak mümkündür.
 • Yurt dışında okumak kişisel gelişiminiz için önemlidir. Bağımsızlık, adaptasyon, karar verme, açık fikirlilik, iletişim gibi konularda gelişmenizi sağlar.
 • Yurt dışında eğitim almak uluslararası meslektaşlar ve arkadaşlar edinme yani uluslararası bir ağ edinme fırsatı sunar.

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi YÖK Denkliği

Yurt dışında Diş Hekimliği okumak isteyen öğrencilerin merak ettiği ilk konulardan biri de YÖK denkliğidir. Yabancı ülkelerdeki Diş Hekimliği eğitimi veren üniversitelerin denkliğini öğrenmek isteyenler, e-Devlet üzerinden “okul tanıma” hizmetini kullanarak hangi üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını görebilir.

YÖk Denkliği kitapçığında “Diş hekimliği alanında denklik başvurularının değerlendirilebilmesi için başvuru sahibinin bir üniversitenin ilgili fakültesinin diş hekimliği programı altında, en az beş yıllık teorik ve klinik uygulama (pratik) eğitiminden oluşan diş hekimliği programından mezun olması ve ülkemizde diş hekimliğini icra edebilmesi için gerekli olan kazanımları sağlamış olması gerekir.” denmektedir.

YÖK, tanıdığı üniversiteleri iki ayrı kategoriye ayırmaktadır. Dünya sıralamasında ilk 1000’de olan üniversitelerden mezun olan öğrencilerin doğrudan denklik alma şansı olmaktadır. Eğer mezun olunan üniversite sıralamada ilk 1000’de değilse seviye tespit sınavına (STS) girilmesi ve 100 üzerinden en az 40 puan alınması gerekmektedir.

YÖk Denkliği kitapçığında “Sınavda başarılı olanlara, bünyesinde Diş hekimliği programı bulunan devlet üniversitelerimizden Kurul tarafından yerleştirilmesi uygun görülen birinde, Türk sağlık sistemine adaptasyonlarını sağlamak ve mesleki kazanımları gözlemlemek amacıyla ilgili uzman hekimlerin gözetmenliğinde, 6 ay süreyle klinik pratik uygulama eğitimi yaptırılır. Adayın bu dönemi başarıyla tamamlamasından sonra denklik işlemi yapılır.” denmektedir.

Denklik alabilmek için en temel kriter YÖK’ün tanıdığı üniversitelerden birinden mezun olmak olsa da, iyi not ortalaması, ders devamlılığı, uzaktan eğitim almış olmamak gibi denklik için gerekli başka kriterler olduğunu da unutmamak gerekir.

Yurt Dışı Diş Hekimliği Fakültesi Kabul Şartları

Yurtdışında Diş Hekimliği eğitimine kabul şartları seçtiğiniz üniversiteye, ülkeye ve eğitim seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak gereken kabul belgeleri ve koşulları aşağıda görülebilir:

 • Tüm akademik dokümanlar. Ör.
  • Lise diploması (lisans eğitimi için)
  • Üniversite diploması (yüksek lisans ve doktora eğitimi için)
  • Transkript
  • Akademik başarılar (varsa)
 • Dil yeterliliği (üniversiteye göre ve lisans, yüksek lisans veya doktora programlarından hangisinin seçileceğine göre farklılık gösterir)
 • Diş Hekimliği eğitimini finanse etmek için yeterli kaynağa sahip olmak. (Öğrenci kredileri, sponsor ebeveynler veya başka sponsorlar, burslar veya diğer kaynaklar)
 • Üniversite mezuniyeti varsa; tavsiye mektubu
 • Motivasyon mektubu
 • Özgeçmiş (bazı lisansüstü ve doktora programları için)
 • Üniversite sınavı sonuçları (bazı üniversiteler için)
 • Geçerli bir pasaport ve vize
 • Mülakat (bazı üniversiteler için)
 • Yazılı ve/veya sözlü sınav (bazı üniversiteler için)

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi için Başvuru Tarihleri

Yurt dışında Diş Hekimliği eğitimi almak için üniversite başvuru tarihleri ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Gitmek istediğiniz ülke ve üniversite ile ilgili seçimleriniz ve başvuru tarihleri ile ilgili danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitim Süreleri

Amerika'da Diş hekimliği eğitim süresi hangi alanda uzmanlaştığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte çoğu insanın diş hekimi olabilmesi için yedi ila sekiz yıllık bir eğitim gerekir. Öğrenciler önce bir lisans derecesi almak için çalışırlar (3 ila 4 yıl) ve ardından Diş Hekimliği bölümüne (4 yıl) başvururlar. Bazı kurumların birleşik lisans ve doktora programı tamamlama seçeneği de vardır, bu da eğitimi bitirmek için gereken toplam süreyi kısaltabilir. Lisans derecesi olarak Kimya, Fizik, Biyokimya veya Biyoloji alanlarını seçerek zaman çizelgenizi kısaltabilirsiniz, çünkü bu alanlar Diş Hekimliği fakültesinde daha az ders almanıza izin verebilecek tamamlayıcı bilgiler sağlar.

Amerika’da Diş Hekimliği okulunda, diş hekimliğinin belirli bir alanında uzmanlaşmayı seçebilirsiniz. Bu, uzmanlık türüne bağlı olarak ek eğitim gerektirebilir ve tamamlanması bir ila üç yıl daha sürebilir. Örneğin, ağız cerrahı olmak için altı yıllık bir program veya dört yıllık bir ihtisas şartı aranmaktadır.

İngiltere'de Diş Hekimliği eğitimi, öğrencilere diş hekimliği alanında kariyer için gerekli temel bilgileri ve pratik becerileri kazandıran bir lisans derecesidir. Program genellikle beş yıl sürer ve sıkı akademik dersleri uygulamalı klinik eğitimle birleştirir. Diş Hekimliği Yüksek Lisansı (MScD), Diş Hekimliği Lisansı derecesi sırasında edinilen temel bilgi ve beceriler üzerine kuruludur ve program süresi 1-2 yıldır.

Kanada'da Diş Hekimliği programının süresi, eğitim seviyesine bağlı olarak değişir. Bir lisans derecesinin tamamlanması genellikle üç-dört yıl sürer. Ancak öncesinde 2-4 yıllık bir fen bilimleri ya da tıp bilimleri eğitimi istenmektedir. Bir yüksek lisans derecesi ise genellikle yaklaşık iki ila dört yıl gerektirir.

Almanya'da diş hekimliği diplomasının tamamlanması dört ila altı yıl sürer. Diş hekimliği alanında yüksek lisans derecesi Almanya'da en az iki yıllık bir eğitim gerektirir.

Avustralya'da Diş Hekimliği eğitimi lisans programları, en az beş yıllık tam zamanlı eğitimle tamamlanabilir. Avustralya'da Diş Hekimliği Yüksek Lisansının tamamlanması ise, tam zamanlı olarak yapıldığında dört yıl sürer.

Avrupa’da Diş Hekimliği eğitim programı toplam beş yıl sürmektedir. 

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler ve Üniversiteler

Yurt dışında eğitim alabileceğiniz ülkeler ve üniversiteler ile ilgili detaylı bilgi almak için yurt dışı üniversite eğitimi hizmet sayfamızı ziyaret edebilir ve danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yurtdışında lisans programları ile ilgili bilgi almak için Yurt dışı lisans Programları, yüksek lisans programları ile ilgili bilgi almak için Yurt dışı Yüksek Lisans Programları sayfalarımızı da inceleyebilirsiniz.

Amerika’da Diş Hekimliği Eğitimi:

Amerika şüphesiz en son teknolojiyi kullanarak mükemmel kalitede eğitim veren dünyanın en iyi Diş Hekimliği fakültelerine ve bölümlerine sahiptir. Diş hekimliği, U.S. News & World Report'ta “En İyi 100 İş” olarak listelenmiştir. ABD üniversitelerinden alınan dereceler tüm dünyada tanınmaktadır. Ayrıca ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre istihdam artışı %7,6 olacak ve bu da 2028 yılına kadar 10.400 ek diş hekimi pozisyonuna yol açacaktır.

ABD'de diş hekimliği yüksek lisans derecesi olduğundan, öğrencilerin Dental Akreditasyon Komisyonu (CODA) tarafından akredite edilen DDS veya DMD programına kabul edilmeden önce fen bilimleri alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekmektedir.(2-4 yıl) Ayrıca, başvuru sürecinin bir parçası olarak, adayların Diş Hekimliği Yetenek Testine (DAT) girmelerini şart koşmaktadır. DAT, İngilizce olarak verilen çoktan seçmeli sorular içeren dört sınavdan oluşur.

University of Michigan-Ann Arbor, University of California, San Francisco, Harvard Üniversitesi, University of North Carolina at Chapel Hill, University of Pennsylvania, University of California, Los Angeles (UCLA), New York University (NYU), University of Washington, The Ohio State University, Tufts University, University of Iowa, Columbia Üniversitesi, University at Buffalo SUNY, Boston Üniversitesi, Oregon Health & Science University (OHSU) Amerika’da Diş Hekimliği eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Kanada’da Diş Hekimliği Eğitimi:

Kanada, yüksek eğitim kalitesi, çeşitli seçeneklerin mevcut olması ve son teknoloji araştırma fırsatları nedeniyle diş hekimliği programı için mükemmel bir seçenektir. Eğitiminizi ülkenin en iyi üniversitelerinden birinde tamamlamak, Kanada'da istikrarlı bir iş bulmanın en kolay yoludur.

Kanada'daki tüm Diş Hekimliği fakülteleri, uluslararası öğrencilerin seçebileceği çeşitli Diş Hekimliği programları sunmaktadır. Kanada dünyanın en iyi eğitim kurumlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. QS Dünya Üniversite Sıralaması 2024, en iyi 31 Kanada üniversitesini içermektedir.

Kanada'daki diş hekimliği okullarının çoğunun kabul koşulları oldukça rekabetçidir. Uluslararası başvuru sahipleri için kabul daha da zor olabilir. Diş Hekimliği bölümlerine kaydolmadan önce tamamlanması gereken bazı temel diş hekimliği öncesi eğitim programları (matematik ve fen bilimleri) tamamlanmalıdır.(2-4 yıl) Ancak ileri biyoloji ve fizik genellikle gerekli değildir. Bu gereksinimler okuldan okula farklılık göstermektedir. Kanada'daki tüm Diş Hekimliği okulları için en öenmli kabul şartının Diş Hekimliği Yetenek Testi (DAT)’ne girilmesi olduğunu bilmelisiniz. DAT, genel akademik yeteneği, bilimsel bilgilerin anlaşılmasını, iki ve üç boyutlu görsel algıyı ve el becerisini değerlendirmek amacıyla Kanada Diş Hekimleri Birliği (CDA) tarafından yönetilmektedir.

Kanada'daki üniversiteler ayrıca bir tıp programına katılmadan önce bilişsel olmayan becerilerinizi ve kişilerarası özelliklerinizi analiz eden CASPer testini geçmenizi de istemektedir.

Kanada'daki Diş Hekimliği dereceleri 2-4 yıllık fen- tıp bilimleri bölümlerinin üzerine 3 ila 4 yıllık lisans eğitimi ile elde edilir ve eğitim dili İngilizcedir.

Toronto Üniversitesi, British Columbia Üniversitesi, McGill Üniveristesi, Alberta Üniversitesi, Kanada’da Diş Hekimliği eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

İngiltere’de Diş Hekimliği Eğitimi:

İngiltere, yurtdışında eğitim için en iyi ve en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Dünyanın her yerinden sayısız öğrenci yüksek öğrenim için İngiltere'yi seçiyor. Ülke, en önde gelen eğitim merkezlerinden biridir ve kaliteli eğitim sağlama mirasıyla tanınmaktadır.

İngiltere’de Genel Diş Hekimliği Konseyi (GDC) tarafından akredite edilmiş yalnızca 18 Diş Hekimliği okulu bulunmaktadır, bu nedenle bu kurumlardan birine girmek çok fazla çalışma gerektirir ve rekabetçi bir süreçtir.

Eğer bir öğrenci orta öğretimini gerekli fen derslerini alarak tamamlamamışsa, bir hazırlık yılı (temel kurs) içeren standart girişli bir BDS programına katılmak zorundadır. Bu ekstra yıl öğrencilere BDS derecesi için gerekli bilimsel eğitimi verir. Birçok üniversite ayrıca uluslararası öğrencilerden Diş Hekimliği okullarına kabul edilmeden önce bir hazırlık yılını tamamlamalarını zaten istemektedir. Ayrıca İngiltere’de Diş Hekimliği diplomasına kabul için minimum yaş şartı, başvuru tarihinde 18 yaştır.

İngiltere’de neredeyse tüm Diş Hekimliği dereceleri, giriş koşullarının bir parçası olarak bir kabul sınavına girilmesini şart koşmaktadır. İki giriş sınavı vardır. Başvuru sahipleri, başvurularına dahil etmeyi düşündükleri Diş Hekimliği okullarına göre bu testlerin farklı kombinasyonlarına girebilirler. UCAT Diş Hekimliği okullarının çoğunluğu Üniversite Klinik Yetenek Testini veya UCAT'ı (eski adıyla UKCAT) kullanır. UCAT bilgisayar tabanlı bir testtir.

BMAT Leeds Dental School, Biyomedikal Kabul Testini veya BMAT'ı kullanır.

İngiltere’deki Diş Hekimliği lisans programları genellikle beş yıl sürer (bir hazırlık yılı gerekiyorsa altı yıl) ve hem akademik hem de teknik düzeyde diş hekimliği eğitimi zorludur.

King's College London , Queen Mary University of London , UCL , University of Birmingham , The University of Manchester , University of Leeds , Cardiff University , Newcastle Üniversitesi, The University of Sheffield İngiltere’de Diş Hekimliği eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Almanya’da Diş Hekimliği Eğitimi:

Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık alanlarında eğitim yalnızca Almanya'daki devlet üniversitelerinde verilmektedir. Almanya'daki devlet üniversiteleri, hem ulusal hem de uluslararası öğrencilere en iyi eğitim ve öğretimi sunma konusunda köklü bir geleneğe sahiptir ve üniversitelerin çoğu asırlık bir geçmişe sahiptir ve dünya çapında üst sıralarda yer almaktadır.

Almanya'da diş hekimliği programına kabul kolay değildir. Ülke, diş hekimliği alanında en iyi programlardan bazılarını sunmaktadır ve bu programlarda rekabet oldukça fazladır. 

Almanya'daki Diş Hekimliği programları öncelikle Almanca olarak verilse de, birkaç üniversite diş hekimliğinde İngilizce eğitimli uzmanlık programları sunmaktadır.

Alman Diş hekimliği okulları Diş Hekimliği alanında hem lisans hem de yüksek lisans programları sunmaktadır. Lisans programı on bir dönem uzunluğundadır (on dönem artı altı aylık iş deneyimi). Klinik öncesi aşama, doğa bilimleri, tıp ve dişçilik malzemelerinin yanı sıra bir ön diş muayenesine odaklanan beş yarıyıldan oluşur. Geriye kalan beş yarıyıl boyunca klinik araştırmalar konusunda dersler, seminerler ve uygulamalı eğitim alınır. Daha sonra ağız cerrahisi, ortodonti veya halk sağlığı konularında üç ila dört yıllık bir eğitim dönemi ile mesleki eğitim gerekebilir. Diğer tüm ülkelerdeki Diş Hekimliği eğitimine benzer ve bir devlet sınavıyla sona erer.

Albert-Ludwigs-Universitaet Freiburg, Goethe-University Frankfurt am Main, Ludwig-Maximilians-Universität München, Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn Almanya’da Diş Hekimliği eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Avustralya’da Diş Hekimliği Eğitimi:

Avustralya tıp okulları sürekli olarak dünyanın en iyi tıp okulları arasında en üst sıralarda yer almaktadır. Bu sizi şaşırtmamalı çünkü öğrencilere öğretme ve araştırmaya yönelik yenilikçi yaklaşımlar, birinci sınıf profesörler/eğitmenler ve harika gelecek beklentileri sunuyorlar.

Lisans düzeyinde diş hekimliği programına başvuruyorsanız, muhtemelen Üniversite Klinik Yetenek Testine (UCAT ANZ) girmeniz gerekecektir. UCAT ANZ iki saatlik, çoktan seçmeli, bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Çoğu üniversite mülakata da ihtiyaç duyar.

Diş hekimi olmak seçtiğiniz yola bağlı olarak beş veya daha fazla yıl sürebilir.

Avustralya'da diş hekimi olabilmek için asgari olarak diş hekimliği bilimi alanında lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Diş Hekimliği bilimi lisansı en yaygın seçimlerden biridir. Yarı zamanlı eğitim isteğe bağlı olmasına rağmen, bu beş yıllık tam zamanlı bir programdır. Bilim veya biyotıp lisansı gibi ilgili bir alanda diplomanız varsa, diş hekimliği alanında yüksek lisans programını tamamlayarak diş hekimi olabilirsiniz. Bu programlar genellikle dört yıllık tam zamanlı eğitim veya yarı zamanlı eşdeğerini gerektirir. Bu, lisansüstü giriş yolunu tamamlamanın en az yedi yıl süreceği anlamına gelir.

En son tahminlere göre Avustralya'daki bir diş hekimi yılda yaklaşık 200.000 Avustralya Doları kazanmaktadır. Bu nedenle diş hekimleri Avustralya'da en yüksek maaş alan çalışanlar arasında yer almaktadır.

Adelaide Üniversitesi, Melbourne Üniversitesi, The University of Queensland, The University of Sydney, The University of Western Australia Avustralya’da Diş Hekimliği eğitimi alabileceğiniz en prestijli üniversitelerdir.

Avrupa’da Diş Hekimliği Eğitimi:

Avrupa'daki bazı Diş Hekimliği bölümlerinin kabul oranın yüksek olması ve bazı üniversitelerinin düşük öğrenim ücretleri nedeniyle yurt dışında diş hekimliği eğitimi almak isteyenlerin büyük çoğunluğu Avrupa'da okumayı tercih etmektedir. Başlıca avantajı, eğer Avrupa'da Diş Hekimliği okursanız diplomanızın dünya çapında tanınacak olmasıdır. Bir Avrupa ülkesinde diş hekimliği öğrencisi olduğunuzda, Avrupa'nın her yerinde seyahat etme, kültürleri keşfetme ve gezi yerlerinin keyfini çıkarma şansınız da olur.

Avrupa’daki diş hekimliği bölümlerinde İngilizce eğitim alma şansı da bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti, Polonya, Gürcistan, Macaristan, İrlanda, Letonya ve Litvanya, İngilizce Diş Hekimliği programları sunan popüler AB ülkeleridir.

Avrupa'da Diş Hekimliği okumak istiyorsanız genellikle lise diplomanızda Biyoloji ve Kimya notlarının iyi olması gerekir. Ancak iyi not ortalamanız yoksa da girebileceğiniz üniversiteler mevcuttur. Üniversiteye bağlı olarak giriş sınavları olabilir ve zorluk seviyeleri farklılık gösterebilir.

Avrupa’da Diş Hekimliği fakültelerinin birçoğu lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır ve diş hekimliği derecesi 5 yılda alınmaktadır.

Aşağıda çeşitli ülkelerdeki Diş Hekimliği eğitimi alabileceğiniz prestijli üniversiteler sıralanmıştır:

İsveç: Karolinska Institutet, University of Gothenburg, Malmo Üniversitesi

İsviçre: Bern Üniversitesi, Zurich Üniversitesi, Geneva Üniversitesi, Basel Üniversitesi

Hollanda: Academic Centre for Dentistry Amsterdam (ACTA), Amsterdam the Netherlands, Radboud Üniversitesi

Japonya:Tokyo Medical and Dental University (TMDU), Niigata University,
Osaka University

Belçika: KU Leuven

Brezilya: Universidade de São Paulo, Universidade Estadual de Campinas (Unicamp), UNESP, Universidade Federal do Rio Grande Do Sul

İspanya: Complutense University of Madrid, Universitat Internacional de Catalunya

Çin: Sinchuan Üniversitesi, Peking Üniversitesi, Wuhan Üniversitesi, Shanghai Jiao Tong Üniversitesi 

Güney Kore: Yonsei Üniversitesi, Seoul National University

Singapur: National University of Singapore (NUS)

Hindistan:Saveetha Institute of Medical And Technical Sciences (SIMATS)

Suudi Arabistan:Imam Abdulrahman Bin Faisal University (IAU), King Saud Üniversitesi

Danimarka:University of Copenhagen, Aarhus University

Yeni Zelanda:Otago Üniversitesi

İtalya:Alma Mater Studiorum - University of Bologna

Mısır: Cairo Üniversitesi

Tayland: Chulalongkorn Üniversitesi

Şili:Universidad de Chile

İrlanda: Trinity College Dublin

Norveç: Oslo Üniversitesi

En iyi diş hekimliği okullarını arıyorsanız, Avrupa veya ABD'de eğitim almayı düşünmelisiniz. Avrupa, Hollanda, İsveç, İngiltere ve İsviçre'deki en iyi üniversitelerle birlikte dünyanın en saygın okullarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Tercih ettiğiniz destinasyon Asya ise, Hong Kong, Japonya ve Çin'in tümü saygın diş hekimliği programları sunmaktadır. Mezun olduktan sonra kazançlı bir kariyer istiyorsanız İspanya ve ABD diş hekimlerine en yüksek maaşları ödeme eğilimindedir ancak yurtdışında çalışmaya başlamadan önce doğru çalışma vizesine sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Devamını Oku

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi Ücretleri

Yurt dışında Diş Hekimliği fakültesinde eğitim görmeyi düşünen öğrenciler için maliyet ülkeden ülkeye ve okuldan okula değişiklik gösterir. Diş hekimi olmanın yalnızca öğrenim ücretleri değil, aynı zamanda alet, laboratuvar/ekipman, dişçilik malzemeleri maliyetleri ve çok daha fazlasını içeren çeşitli zorunlu maliyetleri de vardır. Bu ekstra maliyetlerin birikerek Diş Hekimliği okulunu gidilecek en pahalı profesyonel okullardan biri haline getirdiği unutulmamalıdır.

Amerika'da yaşamanın maliyeti nispeten yüksektir. Bu nedenle ABD'de diş hekimliği okuyan öğrencilerin yıllık ücretlerinin yanı sıra barınma ve yaşam masraflarını da karşılayacak yeterli maddi kaynağa sahip olduklarından emin olmaları gerekmektedir. Dişçilik kurslarının ücretleri, DDS veya DMD derecesi için yıllık 67.610 $ ila 94.783 $ arasında değişebilir.

İngiltere’de Diş Hekimliği alanında lisans derecesi için ortalama öğrenim ücreti yıllık 15.000 £ ile 35.000 £ arasındadır. İngiltere'de Diş Hekimliği Yüksek Lisansı 1-5 yıllık bir kurstur. Tam zamanlı bir kursun öğrenim ücreti yıllık 20.000 £ ile 53.000 £ arasında değişmektedir.

Kanada'da lisans programları BDS (Diş Cerrahisi Lisansı), DDS (Diş Cerrahisi Doktoru) veya DMD (Diş Hekimliğinde Tıp Doktoru veya Diş Hekimliği Doktoru) derecesidir. Dört yıllık olup ücretleri genellikle 22.000 ile 118.000 USD/yıl arasında değişmektedir.

Almanya'daki Diş Hekimliği programlarının uluslararası ücretleri Avrupa’daki pek çok popüler eğitim yerleriyle karşılaştırıldığında çok düşüktür. Genel olarak, Almanya'da devlet okullarında Diş Hekimliği okumanın maliyeti akademik yıl başına 1.500 € ile 3.500 € arasında değişmektedir, özel okullarda bu fiyatlar daha fazla olacaktır.

Diş Hekimliği Lisansı veya Diş Bilimi Lisansı Avustralya'nın en pahalı kurslarından biridir, ancak buna tamamen değer. Avustralya'da diş hekimliği bilimi lisans derslerinin öğrenim ücretleri, uluslararası öğrenciler için yıllık 50.000 AUD ile 80.000 AUD arasında değişmektedir.

Avrupa'da diş hekimliği eğitiminin öğrenim ücretleri akademik yıl başına 3.800 Euro ile 30.000 Euro arasında değişmektedir. Fiyatlardaki farklılık esas olarak ülkelerin ekonomik durumundan ve uyguladıkları çeşitli mali kurallardan kaynaklanmaktadır.

Work and travel yaparak eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabilir ve/veya eğitim ve yaşam masraflarınızı hafifletebilirsiniz. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilir veya Work and Study sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Devamını Oku
Twin English Centres Dublin Öğrenci Yorumları

Merhabalar, ben Deniz Ecemnur Sevinç. Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunuyum. Uzun bir bekleyişin ardından sonunda İrlanda vizeleri açıldı ve vakit kaybetmeden başvurdum. Danışmanım Merve Hanım’la birlikte Twin Okulu Genel İngilizce programına kaydımı gerçekleştirdim. Heyecanlı ve uzun bir bekleşin ardından 11’inci haftada vizemi aldım. Çok mutluyum! Bu süreçte bana her konuda titizlikle destek olan danışmanım Merve Ortakçı’ya ve tüm Global Vizyon ailesine çok teşekkür ederim.

Öğrenci
Öğrenci Yorumları

Merhaba, ben Cansu. İrlanda Dublin’deki eğitimimin dördüncü ayındayım, her şey çok güzel ilerliyor. Şu anda Starbucks’ta barista olarak çalışmaya devam ediyorum, saatlik kazancım ortalama 10.40 Euro. Haftada 20 saat çalışarak hem yaşam giderlerimi karşılıyor hem de İngilizce pratiği yapıyorum. Okulda öğrendiklerimi, iş hayatında pratiğe döküyorum. İrlanda’ya ekim ayında geldim ve gelir gelmez zorluk yaşamadan iş bulma şansım oldu. Bu noktada daima beni destekleyen, her sorumda bana yardımcı olan danışmanım Semra Esgün’e sonsuz teşekkür ederim. Sizler de hem eğitim alıp hem çalışmak istiyorsanız İrlanda bunun en muazzam yer. İnsanlar inanılmaz sevecen ve yardımsever, kesinlikle tavsiye ederim.

Öğrenci
Emerald Cultural Institute Dublin Öğrenci Yorumları

Merhaba, ben Zahid.Lisans eğitimim devam ederken bölümüm gereği yabancı dilimi geliştirmek için dil eğitimimi yurt dışında devam ettirme kararı aldım. Bu yolculuğa; IEFT Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Fuarı’nda, ilgi ve alakalarından memnun kaldığım Global Vizyon ile tanışarak başladım. Yurt dışına dil eğitimi için gitmeye kesin karar verdikten sonra Ankara Global Vizyon ofisinden Özge Hanım ile tanıştım. Birçok ülke hakkında bilgi aldıktan sonra benim için en doğru kararın İrlanda olduğunu anladım. Emerald Dil Okulu için İrlanda’ya gidiyorum. Vizeye başvuru sürecinden, vizemin geliş tarihine kadar her zaman desteğini ve yardımını esirgemeyen; her zaman yanımda olan başta Özge Hanım olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. 

Öğrenci
Öğrenci Yorumları

Merhaba ben, Anıl. Eli Dil Okulu için İrlanda vizemi aldım ve yarın uçuyorum. Uzun zamandır hayalini kurduğum İrlanda eğitimi için, uzun uğraşlar ve meşakkatli süreç sonrası mutlu sonra ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başta Özge Hanım olmak üzere tüm Global Vizyon ailesine, bu süreçte yanımda oldukları için teşekkür ederim. 

Öğrenci
Öğrenci Yorumları

ELI Dublin Dil Okulu’na giden öğrencimiz Salih Demirci’den gelen bir fotoğraf. Öğrencimiz şu anda İrlanda’da, kendisine başarılı ve keyifli bir eğitim hayatı dileriz. İrlanda ELI Dublin okulunda çok sayıda öğrencimiz 25 hafta work and study programı yapmaktadır. Özellikle Cenker Ozan beyin Türk öğrencilere göstermiş olduğu çok önemli destekler nedeniyle Türk öğrenciler ELI İrlanda okullarına büyük ilgi gösterirler. 


Öğrenci

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi ülkede ücretsiz veya uygun fiyatlı Diş Hekimliği okunur?
  Almanya'daki bazı devlet okulları tüm uluslararası öğrencilere ücretsizdir. Norveç'teki bazı devlet okulları tüm uluslararası öğrencilere ücretsizdir. Finlandiya, Danimarka ve İsveç'teki bazı devlet okulları AB/AEA öğrencileri için ücretsizdir. Bunlar en popüler seçenekler olsa da, diğer birçok ülkede ücretsiz veya ucuz dereceler bulabileceğinizi unutmayın.
Yurt dışında Diş Hekimliği okumak için YKS gerekli mi?
  Pek çok ülkedeki pek çok üniversitede sınavsız Diş Hekimliği Fakültesine girme imkanı bulunmaktadır.
En kolay Diş Hekimliği bölümü hangisidir?
  Çalışması ve uygulaması en kolay diş hekimliği uzmanlıklarından bazıları, bireysel tercihlere ve güçlü yönlere bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, genel olarak daha az karmaşık olduğu düşünülen bazı konular arasında diş halk sağlığı ve diş hijyeni yer almaktadır. Bu uzmanlıklar daha çok koruyucu bakım ve toplum eğitimine odaklanmaktadır.
Hangi Diş Hekimliği branşı en çok kazandırır?
  Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Ortodontist Endodontist Diş Anestezi Uzmanı Çocuk Diş Hekimi
Girmesi en kolay Diş Hekimliği fakülteleri hangi üniversitelerdedir?
  Lincoln Memorial University – 26.94% University of Utah – 25.73% New York University – 25.49% Oregon Health & Science University – 24.78% East Carolina University – 23.19% University of Detroit Mercy – 22.64% California Northstate University – 22.29%
Hangi ülkelerde uygun fiyatlı Diş Hekimliği eğitimi almak mümkündür?
  Meksika. Macaristan. Polonya. Çek Cumhuriyeti. Hindistan. Malezya. Filipinler.
Diş Hekimleri hangi ülkede daha çok kazanır?
  İsviçre: 216.679 $ Amerika Birleşik Devletleri: 209.142 $ Lüksemburg: 204.736 $ Singapur: 161.995 $ Avustralya: 161.522 $
Bizimle konuşun

Yurt Dışında Diş Hekimliği Eğitimi Projeniz için
Lütfen Bizimle İletişime Geçin.

Hemen Sizi Arayalım