Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş
  • yurtdışı eğitim

Almanya Üniversitelerine Uni-Assist ile Lisans ve Yüksek Lisans Başvuruları

Almanya Üniversitelerine Uni-Assist ile Lisans ve Yüksek Lisans Başvuruları

Global Visions olarak Almanya Devlet Üniversitelerine lisans ve yüksek lisans başvurularınızı adım adım sizlerle beraber UNI-ASSIST üzerinden yapıyoruz. Almanya Devlet Üniversitelerine Lisans ve Yüksek Lisans başvurusu aslında çok kolaydır. Her ne kadar Almanya Devlet Üniversitelerine başvuru yapmak çok zor gibi algılanıyor olsa da eğer öğrenci istenilen kriterlere sahip ve evraklarını eksiksiz hazırlar ve Global Visions danışmanları ile zamanında ve eksiksiz UNI- ASSIST üzerinden yaparsa ÇOK KOLAYDIR.

Almanya Devlet Üniversitelerine Lisans Başvurusu için öncellikle en temel 3 kriterin yerine getirilmesi gerekir; 

1- YKS Sınavına girip mutlaka 4 yıllık bir eğitim programını kazanmış ve yerleşmiş olmanız gerekir. Örnek Almanya Devlet Üniversitelerinde Bilgisayar Mühendisliği okumak isteyen bir aday mutlaka YKS sonucu Türkiye’de bu alanda bir üniversitede okumaya hak kazanmalıdır. Eğer yakın bir bölüm örneğin Elektronik ya da Elektrik Mühendisliği kazanmış ise de bu bazı Almanya üniversiteleri tarafından kabul edilebilir. YKS’de yerleşme durum belgesi harici kesinlikle alınan puan ve kaç NET yapıldığının belgesi de sunulmak zorundadır. 

2- Almanya’da Lisans eğitimi yapmak isteyen öğrenci Uni Assist üzerinden Alman Devlet Üniversitelerinden direk kabul alabilmek için kesinlikle en az B1 Almanca ya da İngilizce dil belgesine sahip olmalıdırlar. Bu belge TESTAS yad IELTS veya Toefl IBT olabilir. Eğer Almanya Devlet Üniversitelerinden şartlı kabul alınması isteniyor ise kesinlikle öğrenci A1-A2 Almanca dil seviyesinde olmalıdır. Sıfır Almanca ile da UNI- ASSIST Üzerinden başvuru yapılabilir ancak şartlı kabul almak çok zor olabilir. Ayrıca Almanya öğrenci vizesi alabilmek içinde Almanya Konsoloslukları kesinlikle A1 hatta A2 Almanca dil belgesinin vize başvurusunda sunulmasını ister. Bu nedenle Almanya’da eğitim düşünen Türk öğrenciler hemen Türkiye’de bir Almanca dil kursuna kayıt olmalı ve en az A2 seviyesine kadar kurs takip etmeli ve bir sertifika almalıdır.

3- Almanya’da Lisans eğitimi yapmak isteyen öğrencilerin eğitimlerinin ilk yılında maddi durumlarının yeterli olduğunu belgelemek zorundadır. Bu belge bankadan alınacak bir “Bloke Hesap” yazısı ile ispatlanmak zorundadır. 12 aylık eğitim ve yaşam maliyeti için ayda yaklaşık 1000 Euro toplam yılda 12,000 Euro civarında bloke hesap açamayacak öğrenci ve velileri ne yazık ki Almanya Devlet Üniversitesi başvurusunda şartlı kabul alsalar bile kesinlikle vize alamazlar. 12,000 Euro’luk bloke hesap ilk yıl için geçerlidir. İkinci yıl öğrenci Almanya’da iken bloke hesap yerine öğrenci eğer part time çalışıyor ise işyerinden alacağı 3 aylık maaş bordrosu ile başvurunu yapar ve vizesini uzatabilir. Almanya devlet üniversitelerine kabul alan öğrenciler haftada 20 saat part-time çalışma hakkı elde ederler ve ayda 80 saat çalışan bir öğrenci 1000-1500 Euro arası maaş alır ve yaşamını idame ettirebilir. 

Yukarıdaki 3 kriteri yerine getiren ya da kesinlikle getirebilecek Lise son sınıf öğrencileri, mezunları ya da Türkiye’deki 4 yıllık üniversitelerin ilk ya da 2. senesinde okuyan öğrenciler Global Visions Almanya Devlet Üniversitesi Danışmanlarıyla UNI-ASSIST ile başvurularını 5 üniversiteye rahatlıkla yapabilirler. 

Ayrıca 2 yıllık ön lisans mezunu öğrencilerde yukarıdaki kriterleri yerine getirir ise başvuru yapabilirler. 

Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenciler yukarıdaki 2 ve 3. Maddelerdeki kriterleri yerine getirir iseler Uni Assist üzerinden Almanya Üniversitelerine Yüksek Lisans başvurusu yapabilirler. 

Uni-Assist Nedir?

Almanya’da 400’den fazla bağımsız devlet ve özel üniversite vardır. Almanya üniversitelerine uluslararası öğrenci başvurusu on binleri bulmaktadır. Bu nedenle Almanya üniversitelerine yapılan uluslararası öğrenci lisans ve yüksek lisans başvurularının incelenmesi için bu başvuruları değerlendirecek bir vakıf kurulması ihtiyacı doğmuştur. Uni-Assist bu ihtiyacı gidermek için kurulmuş bir vakıftır. 

Uni Assist 2003 yılında 41 Alman üniversitesinin iş birliğiyle kurulmuş ve başlangıçta DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst (Alman Akademik Değişim Servisi) tarafından desteklenmiştir.  Uni Assist Türkiye’deki ÖSYM benzeri üniversitelerin kabullerinin verildiği bir kurum değil aynen İngiltere’de bulunan UCAS benzeri bir kurumdur. Uni Assist’in görevi Almanya Üniversitlerinin bağlı bulunduğu eyaletlerin yasalarına uygun olarak üniversite başvurularının ön incelemesini yapan ve doğrulayan bir kurumdur. Almanya üniversitelerine lisans ve yüksek lisans bölümlerine kabulü üniversiteler kendisi karar verir. Uni Assist başvuruları inceler doğrular ve üniversitelere eksiksiz iletmek ile sorumludur.

Uni- Assist’in Almanya Üniversite başvurularında rolü nedir?

Uni-Assist’in asıl rolü, uluslararası lise veya üniversite bitirme diplomalarının değerlendirilmesi ve bunların Almanya eğitim standartlarına eşdeğerliğini saptamaktadır. Bu değerlendirme sistemi ile ilgili kurallar “Anabin” sitesinde yeralmaktadır.

Kısaca Uni-Assist şu işlemleri yapar;

Türkiye’deki lise ya da lisans diplomalarının Almanya’daki lisans ve yüksek lisans eğitimi için genel gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını değerlendirir. Bu süreç HZB olarak adlandırılır.

Almanya lisans ve yüksek lisans eğitimine başvuran adayın transkriptlerini Almanya not sistemine dönüştürür bu süreç VPD olarak adlandırılır.

Üye Alman üniversitelerin özel kabul kriterlerine öğrencinin uygunluğunu değerlendirir.

Almanya Eyaletleri üniversitelerinin kabul kriterlerine göre Türk aday öğrencilere üniversite seçeneklerini sunar.

Almanya Üniversitelerinin lisans ve yüksek lisans kabul işlemleri için gerekli tüm veri, bilgi ve belgeleri online sisteminde koru ve öğrencilerin bilgisine sunar.

Öğrencilere başvuru değerlendirme sonuçları hakkında düzenli bilgilendirir.

Uni-assist üzerinden Almanya üniversitelerine lisans ve yüksek lisans başvurusu yapmanın EN BÜYÜK AVANTAJI birden fazla üniversiteye aynı anda başvuru yapabilmelerini sağlamasıdır.

Almanya Devlet Üniversitelerine Lisans Eğitimi Başvurusu UNI-ASSIST üzerinden nasıl yapılır?

Yukarıdaki 3 kritere sahip olan ya da olacak öğrenciler öncellikle Global Visions danışmanlarıyla hangi Almanya üniversitelerinde, hangi bölümlere başvuracaklarına karar vermelidirler. Almanya’da 180 civarı devlet ve özel üniversitesine UNI ASSIST üzerinden başvuru yapılabilir. Bu üniversiteler öğrencilerin; akademik başarısı, dil yeterliliği ve kendisini tanıttığı kompozisyonu dikkate alarak direk kabul ya da şartlı kabul verir. Türkiye’de çok iyi örneğin; ODTU, İTU, Boğaziçi, Koç, Sabancı, Bilkent, Türk Alman Üniversitesinde yerleşmiş öğrenciler doğal olarak Almanya’nın ilk 20’sindeki Devlet üniversitelerine başvurabilirler. Örneğin; Yıldız Teknik, Marmara, Bahçeşehir, Özyeğin, Dokuz Eylül, Ankara, İstanbul Üniversitelerine yerleşmiş bir öğrenci bölümüne göre ilk 20’ye başvurabileceği gibi tavsiyemiz ilk 50 hatta 100’e yer alan üniversitelere başvurmasıdır. Yukarıdaki üniversiteler harici daha düşük YGS puanı ile girilen üniversitelere yerleşen öğrenciler ise tercihlerini çok daha geniş tutmalı ve üniversite ayrımı yapmadan kendisini kabul edecek bir Alman Devlet ya da Özel Üniversitesine başvurmalıdırlar.

Almanya Üniversitelerine Lisans başvurusu için gerekli evraklar;

1- Varsa Almanca veya İngilizce Dil yeterlilik belgesi – direk kabul için B1 Almanca ya da İngilizce gerekir. Şartlı kabul için tavsiye edilen seviye A1 hatta A2 seviyesi gerekir.  Direk kabul için varsa Almanca TestAS sonucunuz ya da İngilizce bölümler için Toefl IBT 80 yada IELTS 6.0 yada bazı üniversiteler için 6.5 IELTS gerekir. Eğer Almanca eğitim veren bir liseden mezun iseniz Almanca yeterlilik belgesi istenmeyebilir. Eğer İngilizce eğitim veren bir liseden mezun iseniz az sayıda Almanya Üniversitesi İngilizce lisans bölümlerine direk kabul verebilir.

2- YKS Sonuç belgeniz; Türkiye’de yerleşmiş olduğunuz üniversite ve bölümü gösteren belge yanı sıra YKS sonuç belgeniz ve özellikle kaç net yaptığınızı gösteren sonuç belgesi

3- Her ne kadar vize esnasında gerekli olsa da Bankada 12 bin Euro’luk Bloke Hesap olmadan üniversiteden kabul alsanız bile Almanya öğrenci vizesi alamazsınız.

Eğer Türkiye’de 4 yıllık bir lise ya da Anadolu Lisesi mezunu iseniz;

Lise Diplomanız- Noter onaylı ve apostilli sunulmalıdır.

Türkiye’de bir üniversitede 4 yıllık bir bölüme yerleşildiğinize dair OSYM yerleştirme sonucunuz. Bu belgede yerleşmiş olduğunuz üniversite, fakülte, bölüm ve aldığınız puan olmalıdır.  Bu belgede noter onaylı ve apostilli olmalıdır.

Lise not dökümünüz son 4 yılı kapsayacak şekilde her bir ders ve aldığınız not listelenmelidir. Bu belge de noter onaylı ve apostilli olmalıdır.

Eğer Türkiye’de Anadolu Teknik Lisesi ya da Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu iseniz;

Kesinlikle son 4 yılın yani 9-10-11-12. Sınıflarda aldığınız derslerin isimleri ve notlarınız sunulmak zorundadır. Bu belge de noter onaylı çevirili ve apostilli olmalıdır.

Eğer Türkiye’de Açık Öğretim Lisesi mezunu iseniz;

Son 4 yılın yani 9-10-11 ve 12 sınıfların aldığınız derslerin listesi ve notlarınız – belge Almanca çevirili, noter onaylı ve apostilli olmalıdır.

Eğer Açık Öğretim Lisesine Lise eğitiminiz son sınıfında geçmiş iseniz, öncellikle 9-10-11 sınıfları takip ettiğiniz lisenin ders listesi ve notlarını gösteren transkript’in Almanca çevirisi, noter onaylı ve apostilli olmalıdır. 12. sınıfın not dökümü ise Açık Öğretim Lisesinden aynı şekilde alınmalıdır.

Eğer Türkiye’de bir Ön Lisans programı tamamladıysanız;

Lise Diplomanızın Almanca çevirisi, noter onaylı ve apostilli olmalıdır.

Ayrıca Ön lisans Diplomasının Almanca çevirisi, noter onaylı ve apostilli olmalıdır.

Ön lisans eğitiminde aldığınız derslerin dökümü ve notlarınız yani GPA – Transkript – Almanca çevirisi, noter onaylı ve apostilli olmalıdır.

5- Varsa stajlarınızın belgesi mutlaka eklenmelidir.

6- Eğer Türkiye’de bir üniversitede okurken başvuru yapıyorsanız aldığınız derslerin transkript’leri eklenmelidir.

7- Mutlaka kurala uygun bir CV eklenmelidir.

8- Niçin Almanya’da Üniversite okumak isteğinizi anlatan, akademik, sportif ve kültürel başarılarınızı özetleyen bir kompozisyon.

9- En az 1 tercihen 2 adet referans mektubu- öğretmenler ya da profesörlerden alınmalıdır.

10- Pasaport fotokopisi sunulmalıdır.

11- Kurala uygun bir fotoğraf eklenmelidir.

12- Eğer başvuru yaptığınız bölüm için bir portföy istenir ise hazırlanmalı ve sunulmalıdır.

13- Bazı lisans programları için doktor raporu istenir. Eğer bölümünüz Doktor raporu ister ise sunulmak zorundadır.

14- Bazı bölümler özellikle sanat ile ilgili bölümler Aptitute Test yani Yetenek Sınavı isteyebilir.

Almanya'da lisans eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin!

Almanya Üniversitelerine Yüksek Lisans Eğitimi Başvurusu UNI ASSIST üzerinden nasıl yapılır?

Almanya Üniversitelerinde Yüksek Lisans başvurusu Uni -Assist üzerinden eğer öğrenci istenen kriterleri gerçekleştirir ve başvuru için gerekli evrakları eksiksiz hazırlar ise Global Visions Danışmanları tarafından 5 üniversite ye kadar rahatlıkla yapılır. Türkiye’de dünya genelinde tanınan üniversitelerden; Koç Üniversitesi, Sabancı, Bilkent, ODTU, Boğaziçi, İTÜ mezunları en iyi Almanya Devlet ve Özel Üniversitelerine başvuru yapabilirler. Eğer öğrenci daha ortalama üniversitelerden mezun ise kabul almanın kolay olduğu Alman Devlet ve Özel Üniversitelerine başvurması önerilir. 

Almanya Devlet ve Özel Üniversitelerine Yüksek Lisans Başvurusu

Almanya Üniversitelerine yüksek lisans başvurusu için varsa Almanca veya İngilizce Dil yeterlilik belgesi – direk kabul için B1 Almanca yada İngilizce gerekir. Şartlı kabul için tavsiye edilen seviye A1 hatta A2’dir. Direk kabul için varsa Almanca TestAS sonucunuz yada İngilizce bölümler için Toefl IBT 80 yada IELTS 6.0 yada bazı üniversiteler için 6.5 IELTS gerekir. Eğer Almanca eğitim veren bir üniversiteden mezun iseniz Almanca yeterlilik belgesi istenmeyebilir. Eğer İngilizce eğitim veren bir üniversiteden mezun iseniz Almanya Üniversiteleri İngilizce yüksek lisans bölümlerine direk kabul alınabilir. 

Almanya Devlet ve Özel Üniversitelerine Yüksek Lisans başvurusu için gerekli evraklar;

1- Her ne kadar vize esnasında gerekli olsa da Bankada 12 bin Euro’luk Bloke Hesap 

2- Üniversite mezuniyet diploması Almanca çevirisi noter onaylı ve apostilli

3- Üniversite not dökümü GPA bu belgede üniversiteden aldığınız tüm dersler gösterilmelidir. Noter onaylı Almanca çevirisi ve apostilli

4- Varsa stajlarınız belgesi mutlaka eklenmelidir

5- Almanya’da iyi üniversitelerde İşletme ve benzeri alanlarda İngilizce yüksek lisans yapmak isteyen Türk öğrencilerden GRE veya GMAT istenebilir. 

6- Mutlaka kurala uygun bir CV eklenmelidir

7- Niçin Almanya’da bir Üniversite de yüksek lisans yapmak isteğinizi anlatan, akademik, sportif ve kültürel başarılarınızı özetleyen bir kompozisyon

8- En az 2 adet referans mektubu- profesörlerden alınmalıdır

9- Pasaport fotokopisi sunulmalıdır

10- Kurala uygun bir fotoğraf eklenmelidir

11- Eğer başvuru yaptığınız bölüm bir portföy istenir ise hazırlanmalı ve sunulmalıdır

12- Bazı yüksek lisans programları için doktor raporu istenir. Eğer bölümünüz Doktor raporu ister ise sunulmak zorundadır

13- Bazı yüksek lisans bölümlerinde özellikle sanat ile ilgili bölümler Aptitute Test yani Yetenek Sınavı isteyebilir

Yukarıdaki evrakları eksiksiz hazırlayan ve eğer talep edilirse Almanca çevirilerini Noter onaylı ve apostilli sunan öğrencilerin başvuruları Uni Assist üzerinden yapılır. 

Almanya Üniversitelerine Başvuruda Apostil nedir?

Apostil, bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek onaylanması ve başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir. Apostil’in kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvensiyonuyla kurallara bağlanmıştır. Apostil belgesini ülkemizde Kaymakamlıklar vermektedir. Almanya Devlet Üniversitelerine başvuruda bazı belgelerin Apostilli onaylanması istenebilir.

Yukarıdaki kriterleri karşılayan ve istenen belgeleri eksiksiz hazırlayan Türk öğrenciler Almanya Üniversitelerine başvuru için artık hazırdırlar ve direk yada şartlı kabul almamak için bir neden yoktur.

ARTIK ALMANYA DEVLET ÜNİVERSİTELERİNE LİSANS VEYA YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSU İÇİN BİR ADIMINIZ KALDI . O ADIMI DA GLOBAL VISIONS VE UNI ASSIST BAŞVURU PLATFORMU İLE YAPABİLİRSİNİZ.

Adım adım UNI ASSIST ile Almanya Lisans ve Yüksek Lisans Başvurusu;

1- Uni Assist Almanya Üniversiteleri lisans ve yüksek lisans online başvuru platformunda adınıza hesap Global Visions danışmanlarında oluşturulur. 

2- Uni Assist online platformunda başvuru bilgileriniz ve eğitim bilgileriniz eksiksiz girilir

3- Daha önce Global Visions Danışmanlarınızla beraber karar verdiğiniz 5 üniversite ve bölüm için lisans ve yüksek lisans başvuru tercihleriniz yapılır

4- Yukarıda listesi verilen ve Global Visions Almanya Üniversiteleri Danışmanlarıyla hazırladığınız evraklar Uni Assist sistemine online olarak yüklenir.

5- Uni Assist tarafından istenen orijinal belgeler eğer talep edilir ise Uni Assist’e yada direk üniversiteye posta yada kargo ile gönderilir. 

6- Düzenli bir şekilde öğrenci ile beraber Uni Assist sistemi takip edilir ve alınan kabul ya da retler izlenir. 

Eğer Almanya Üniversitelerinden kabul alırsanız;

- Direk kabul alırsanız yapmanız gereken vize, konaklama vs başvurusuna hazırlanmanız gerekir

- Eğer şartlı kabul alırsanız özellikle dil yeterlilik nedeniyle; Almanca dil yeterlilik için Almanya’da 6-9 ay süren Üniversite hazırlık Almanca programlarında yada İngilizce eğitim veren bir bölümden şartlı kabul aldıysanız İngilizce dilinde eğitim veren bir hazırlık okuluna gitmeniz gerekir.

Almanya'da yüksek lisans eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edin!


Almanya Üniversitelerine ne zaman başvuru yapılmalıdır?

Almanya Üniversitelerine Uni Assist üzerinden yapılan başvuruların ilk değerlendirme sonuçları 4-6 hafta arasında gelir.

Almanya Üniversiteleri lisans veya yüksek lisans başvuruları Ekim veya Nisan başlangıç tarihi olarak yapılır. Ekim- Kış, Nisan ise Yaz dönemi olarak tanımlanır. Almanya’da Üniversitelerin önemli bir kısmı normal akademik yıl başlangıç olan 1 Ekim’de başlar ve 31 Mart’ta biter. Yaz dönemi ise 1 Nisan’da başlar ve 30 Eylül’de biter. 

Kış dönemi yani Ekim başlangıç tarihli lisans ve yüksek lisans başvuruları kesinlikle 15 Temmuz’a kadar yapılmalıdır.

Yaz dönemi yani Nisan başlangıç tarihli lisans ve yüksek lisans başvuruları kesinlikle 15 Ocak tarihine kadar yapılmalıdır. 

Almanya Üniversiteleri Türk öğrencilerin lisans ve yüksek lisans başvurularını son başvuru tarihinden en az 12 hafta önce yapılmasını ister.  Eğer başvuru yaptığınız Üniversite “Prelimanary Review Documentation” VPD- Türkiye’deki not ortalamanızın GPA’in Almanya sistemine eşdeğerliliğini talep ediyor ise çok daha erken başvuru yapmanız tavsiye edilir.

Almanya Üniversite Uni Assist başvuruları nasıl takip edilir?

Uni Assist hesabınız içerisinde “My Inbox” bölümünden başvurularınızı Global Vizyon danışmanları ile beraber takip edebilirsiniz. Ayrıca emailinize Uni Assist tarafından düzenli bilgilendirme yapılır.

Eğer Uni Assist başvurularında eksiklikler varsa ne yapılır?

Global Visions danışmanları ile eksiksiz hazırladığınız evraklar ve belgeler ile başvurularınız Uni Assist üzerinden yapıldığında genelde bir sorun olmaz ancak bazı durumlarda eksik evrak ya da yanlış evrak tespiti yapılırsa Uni Assist geri dönüş yapar ve eksikliklerin düzeltilmesini ister.

Uni Assist son başvuru tarihi öncesi değerlendirme yapar mı?

Almanya Üniversitelerine Uni Assist ile yapılan başvurular bir havuzda birikir ve üniversitelere uni assist tarafından dağıtılır. Uni assist tüm başvuruları eksiksiz üniversitelere göndermedikçe üniversiteler değerlendirmeye başlamazlar.

VPD- Vorprüfungsdokumentation- nedir ve nasıl işler?

“Vorprüfungsdokumentation- VPD” olarak adlandırılan bu belge Almanya Devlet veya Özel Üniversitelere başvuran Türk öğrencilerin lise yada üniversite okul bitirme notunu Almanya not sistemi ile karşılaştırılabilmesi için bir çevirme-dönüştürme işlemidir. VPD notların karşılaştırması sistemi ile sadece öğrencinin Almanya not sistemine çevrilmesi anlamına gelmiyor aynı zamanda Türkiye’de bitirilen lise yada üniversitedeki not ortalamasının Almanya’da lisans yada yüksek lisans eğitimine devam edilmesi için yeterli olup olmadığını ve hangi bölümlere başvuru yapılabileceğini de sorguluyor.

VPD Vorprüfungsdokumentation  değerlendirmesi bir tür diploma doğrulama ve denklik olarak değerlendirilebilir. VPD ile Türkiye’deki lise ya da üniversitede alınan notlar dönüştürülerek NC (Numerus Clausus) adlı bir sıralama sistemi ile öğrencinin değerlendirilmesi yapılır. Uni Assist üzerinden başvurulan Almanya üniversitelerinin tümü için  NC istenmeyebilir. Hangi üniversiteler ve bölümler için istendiği Uni-Assist ve üniversitelerin internet sitesinden kontrol edilebilir.

VPD “Vorprüfungsdokumentation” Prelimanary Review Documantation -Nasıl Hesaplanır?

Almanya liseleri ve üniversitelerinde not sistemi yani değerlendirme Türk sistemine göre farklıdır. Örneğin Türkiye’de en iyi derece 4 iken Almanya’da tam tersi 1 notu en yüksek nottur. Bizde 1 en düşük not iken Almanya lise ve üniversitelerinde 4 en düşük nottur.  Türk lise ve üniversitelerinden alınan notların Almanya sistemine uyarlanmasında yani VPD- NC ‘de Bavyera formülü kullanılır.

Lisans programına başvuruda VPD-NC hesaplaması;

Türkiye YKS Üniversite sonuç puanının Almanya’da ki eşdeğer not ortalaması  NC aşağıdaki Bavyera formül ise hesaplanabilir.

NC= (Nmax-Nd) / (Nmax – Nmin) x 3 + 1

Nmax: Alınabilecek en yüksek puan

Nmin: Geçebilmek için alınan en düşük puan

ND: Almanya sistemindeki puanınız

Örneklerle açıklarsak; Örneğin YKS’de 390 puan alındı ise ve Türkiye’de bir özel- vakıf üniversitesinin Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleşme hakkı elde edilmiş ise,  Almanya üniversite tercihini değerlendirmek için puan şu şekilde hesaplanır.

NC = ( 560 – 390 ) / ( 560 -180 ) x 3 + 1 ** YKS Max 560 Min 180 Puan alınabilir.

NC= 2,3

NC  2,3 olarak hesaplanır bu not Almanya Devlet Üniversiteleri için yüksek bir nottur ve Almanya’nın önde gelen üniversitelerinde aynı veya yakın bir alanda eğitim yapmak için yeterlidir.  Örneğin RWTH Aachen University 2020 yılında Almanya not sistemine göre 3,3 ile başvuruları kapatmıştır.

Eğer Almanya’da bir devlet üniversitesinde yüksek lisans başvurusu yapılır ise Türkiye’deki üniversiteden alınan GPA- not ortalaması NC ‘ye çevrilmesi aşağıdaki formül ile yapılır.

Örneğin Türkiye’deki üniversite not ortalamanız 3.2 ise;

NC = (4 – 3,2 ) / ( 4 -2 ) x 3 + 1 ** Bitirme Notunuz Max 4 Min 2 olabilir.

NC= 2,2

Almanya Devlet Üniversitelerinden Münih Teknik Üniversitesi web sitesi yüksek lisans için VPD hesaplamasını en güzel şekilde yapmaktadır.

tum.de/en/studies/application/application-info-portal/grade-conversion-formula-for-grades-earned-outside-germany

VPD -NC değerlendirmesine nasıl başvurulur?

Türkiye’deki lise veya üniversite not ortalamasının Almanya sistemine uyarlanması ve eşdeğerliliğinin alınması için başvuru Uni-Assist My Assist üzerinden yapılır.

Öncellikle Uni Assist üzerinde sisteme kayıt olunur. Başvuru bilgileri, eğitim geçmişi bilgileri girilir, Almanya’da okunmak istenen üniversite ve bölüm seçilir ve başvuru tamamlanır. Selection List kısmından ilgili sembol tıklanır ve başvuru otomatik olarak VPD- NC prosesine gider.

Başvuru esnasında Kredi kartı ile ilk başvuru yapılan üniversite için 75 Euro sonraki her bir üniversite için 35 Euro başvuru ücreti ödenir. Ücret ödendiği anda VPD prosesi başlar.

Uni Assist tarafından istenen tüm belgelerin Türkçesi ve çevirileri eklenmelidir. Eğer dokümanların orijinali Almanca veya İngilizce ise çevirilere gerek kalmayabilir.

Almanya Üniversitelerine Başvurularda DoSV Nedir?

Eğer Almanya üniversitelerine lisans başvurusu yapıyor iseniz bazı çok popüler üniversiteler ve bölümler için DoSV- Almanya Merkezi Üniversite yerleştirmeye tabi olmasıdır. Almanya’nın  ÖSYM’si olan - Hochschulstart- bazı programlara yoğun ilgi olması nedeniyle  başvuruların merkezi bir yerleştirme sistemi ile yapar.

Almanya Üniversitelerine Başvuruda HZB Nedir?

HZB “Hochschulzugangsberechtigung” Almanya’da üniversiteye  giriş yeterliliği anlamına gelir. Almanya’da üniversiteye başlamak için bir merkezi sınav yoktur. Gymnasium- Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler bu liselerde eğitim yapmak zorundadırlar. Gymnasium  lise eğitimini tamamlayan her Alman öğrencisi 4 yıllık üniversiteye gitme hakkına sahiptir.

Bazı Almanya üniversiteleri kontenjanları sınırlı olan programları için lise bitirme -Abitur-  notu sınırı koymaktadır. Abitur’da en yüksek not ortalaması olanlar bu popüler programlara kayıt yaptırabilirler. Bu programlar; Tıp , Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Hukuk vb. alanlardır.  Abitur’a göre yapılan sıralamay NC (Numerus Clausus ) adlandırılır. Bu değerlendirmeye de HZB Almanya Üniversite giriş yeterliliği-  denir.

Eğer öğrencinin uluslararası tanınır bir lise diploması varsa (A level, Abitur, Matura, Bakalorya, IB vb. ) diploma HZB yeterliliğini karşılıyor demektir.

Uni Assist ile Başvuru Yapılan Almanya Üniversiteleri

BADEN-WÜRTTEMBERG EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Freiburg University of Education Baden-Württemberg

Heidelberg University of Education (PH Heidelberg) Baden-Württemberg

HfWU Nuertingen-Geislingen University (Campus Geislingen) Baden-Württemberg

HfWU Nuertingen-Geislingen University (Campus Nürtingen) Baden-Württemberg

Ulm University (Ulm) Baden-Württemberg

University of Education Weingarten Baden-Württemberg

University of Konstanz Baden-Württemberg


BAVARIA EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Ansbach University of Applied Sciences Bavaria

Aschaffenburg University of Applied Sciences (UAS Aschaffenburg) Bavaria

Augsburg University of Applied Sciences Bavaria

Coburg University of Applied Sciences and Arts Bavaria

Evangelische Hochschule Nürnberg- University of Applied Sciences Bavaria

Hof University of Applied Sciences (Campus Hof) Bavaria

Katholische Stiftungsfachhochschule München- University of Applied Sciences (KSH) Bavaria

Kempten University of Applied Sciences Bavaria

Landshut University of Applied Sciences Bavaria

Media Design University for Design and Computer Science (MD.H Campus Munich) Bavaria

Munich University of Applied Sciences Bavaria

Neu-Ulm University of Applied Sciences (HNU) Bavaria

OTH Amberg-Weiden– Technical University of Applied Sciences Bavaria

Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg (OTH Regensburg) Bavaria

Technical University of Applied Sciences Würzburg-Schweinfurt Bavaria

Technical University of Munich (TUM) Bavaria

Technische Hochschule Ingolstadt (THI) - University of Applied Sciences Bavaria

Technische Hochschule Rosenheim Bavaria

University of Augsburg Bavaria

University of Passau Bavaria

University of Television and Film Munich (HFF München) Bavaria

Universität Bayreuth Bavaria

Weihenstephan-Triesdorf University of Applied Sciences Bavaria


BERLIN EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

BHT Berliner Hochschule für Technik Berlin

BSP Business and Law School Hochschule für Management und Recht Berlin

Berlin University of the Arts (Udk Berlin) Berlin

Charité Universitätsmedizin Berlin

Freie Universität Berlin (FU Berlin)

HMKW University of Applied Sciences for Media, Communication and Management Berlin

HTW Berlin- University of Applied Sciences (Campus Treskowallee)

HTW Berlin- University of Applied Sciences (Campus Wilhelminenhof)

Humboldt-Universität zu Berlin (HU Berlin)

International Psychoanalytic University Berlin (IPU)

Media Design University for Design and Computer Science (MD.H Campus Berlin)

Medical School Berlin

Technische Universität Berlin (TU Berlin)

The Berlin School of Economics and Law (BSEL Campus Lichtenberg)

The Berlin School of Economics and Law (BSEL Campus Schöneberg)

International University of Applied Sciences (formerly HWTK Berlin)


BRANDENBURG EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Brandenburg University of Applied Sciences Brandenburg

Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg (BTU Campus Cottbus) 

Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg (BTU Campus Senftenberg)

European University Viadrina Frankfurt (Oder) Brandenburg

Film University Babelsberg Konrad Wolf Brandenburg

HMU Health and Medical University Brandenburg

Technical University of Applied Sciences Wildau (TH Wildau) Brandenburg

University Potsdam-VPD Brandenburg

University of Applied Sciences Potsdam (FHP) Brandenburg

University of Applied Sciences for Sustainable Development Eberswalde (HNE Eberswalde) Brandenburg

University of Potsdam Brandenburg


BREMEN EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

APOLLON University of Health Management Bremen

Bremen University of Applied Sciences Bremen

University of Applied Sciences Bremerhaven Bremen

University of Bremen


HAMBURG EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

BSP Business and Law School – Campus Hamburg Hochschule für Management und Recht Hamburg

Bucerius Law School Hamburg

HafenCity University Hamburg (HCU Hamburg)

Hamburg University of Applied Sciences

Hamburger Fern-Hochschule - University of Applied Sciences (HFH)

MSH Medical School Hamburg (University of Applied Sciences and Medical University) Hamburg


HESSE EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Frankfurt University of Applied Sciences (Frankfurt UAS) Hesse

Fulda University of Applied Sciences Hesse

Geisenheim University (HGU) Hesse

Goethe University Frankfurt Hesse

Hochschule Darmstadt - University of Applied Sciences (hda) Hesse

Justus Liebig University (JLU Gießen) Hesse

Philipps-Universität Marburg Hesse

Rhine-Main University (Campus Rüsselsheim) Hesse

Rhine-Main University (Campus Wiesbaden) Hesse

THM - University of Applied Sciences Hesse

University of KasselHesse


LOWER SAXONY EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Braunschweig University of Art Lower Saxony

Carl von Ossietzky University of Oldenburg Lower Saxony

Hannover Medical School (MHH) Lower Saxony

Hochschule 21 Lower Saxony

Hochschule Emden/Leer - University of Applied Sciences (Campus Emden) Lower Saxony

Hochschule Emden/Leer - University of Applied Sciences (Campus Leer) Lower Saxony

Hochschule Hannover – University of Applied Sciences and Arts Lower Saxony

Jade University of Applied Sciences (Campus Elsfleth) Lower Saxony

Jade University of Applied Sciences (Campus Oldenburg) Lower Saxony

Jade University of Applied Sciences (Campus Wilhelmshaven) Lower Saxony

Leibniz Universität Hannover Lower Saxony

Leuphana University of Lüneburg Lower Saxony

Osnabrück University Lower Saxony

Osnabrück University of Applied Sciences Lower Saxony

Ostfalia University of Applied Sciences Lower Saxony

University of Hildesheim Foundation Lower Saxony

University of Veterinary Medicine Hannover, Foundation Lower Saxony


MECKLENBURG-WESTERN POMERANIA EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Hochschule Stralsund - University of Applied SciencesMecklenburg- Western Pomerania

Neubrandenburg University of Applied SciencesMecklenburg- Western Pomerania

University of GreifswaldMecklenburg- Western Pomerania

University of RostockMecklenburg- Western Pomerania


NORTH RHINE-WESTPHALIA EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Bielefeld University North Rhine-Westphalia

Bochum University of Applied Sciences North Rhine-Westphalia

Dortmund University of Applied Sciences and Arts North Rhine-Westphalia

Fachhochschule Aachen - University of Applied Sciences (FH Aachen) North Rhine-Westphalia

Fachhochschule of Bielefeld - University of Applied Sciences (FH Bielefeld) North Rhine-Westphalia

Gelsenkirchen University of Applied Sciences North Rhine-Westphalia

HMKW University of Applied Sciences for Media, Communication and Management (Campus Cologne) North Rhine-Westphalia

Heinrich Heine University Düsseldorf (HHU) North Rhine-Westphalia

Hochschule Düsseldorf - University of Applied Sciences (HSD) North Rhine-Westphalia

Hochschule Hamm-Lippstadt North Rhine-Westphalia

Hochschule Niederrhein - University of Applied Sciences (Campus Krefeld) North Rhine-Westphalia

Hochschule Niederrhein - University of Applied Sciences (Campus Mönchengladbach) North Rhine-Westphalia

Hochschule für Gesundheit - University of Applied Sciences North Rhine-Westphalia

IST-Hochschule für Management GmbH North Rhine-Westphalia

Mediadesign University for Design and Computer Science (MD.H Campus Düsseldorf) North Rhine-Westphalia

Ostwestfalen-Lippe University of Applied Sciences and Arts (Campus Detmold) North Rhine-Westphalia

Ostwestfalen-Lippe University of Applied Sciences and Arts (Campus Höxter) North Rhine-Westphalia

Ostwestfalen-Lippe University of Applied Sciences and Arts (Campus Lemgo) North Rhine-Westphalia

Paderborn University North Rhine-Westphalia

Protestant University of Applied Sciences Rhineland-Westphalia-Lippe North Rhine-Westphalia

Rheinische Fachhochschule Cologne (RFH Köln) North Rhine-Westphalia

Rhine-Waal University of Applied Sciences (Campus Kamp-Lintfort) North Rhine-Westphalia

Rhine-Waal University of Applied Sciences (Campus Kleve) North Rhine-Westphalia

Ruhr West University of Applied Sciences (HRW Campus Bottrop) North Rhine-Westphalia

Ruhr West University of Applied Sciences (HRW Campus Mühlheim) North Rhine-Westphalia

South Westphalia University of Applied Sciences (Campus Hagen) North Rhine-Westphalia

South Westphalia University of Applied Sciences (Campus Iserlohn) North Rhine-Westphalia

South Westphalia University of Applied Sciences (Campus Meschede) North Rhine-Westphalia

South Westphalia University of Applied Sciences (Campus Soest) North Rhine-Westphalia

TH Köln - University of Applied Sciences North Rhine-Westphalia

TU Dortmund University North Rhine-Westphalia

University of Cologne North Rhine-Westphalia

University of Cologne – VPD North Rhine-Westphalia

University of Duisburg-Essen (UDE Campus Duisburg) North Rhine-Westphalia

University of Duisburg-Essen (UDE Campus Essen) North Rhine-Westphalia

University of Wuppertal (BUW) North Rhine-Westphalia


RHINELAND-PALATINATE EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Hochschule Kaiserslautern - University of Applied Sciences (Campus Kaiserslautern) Rhineland-Palatinate

Hochschule Kaiserslautern - University of Applied Sciences (Campus Pirmasens) Rhineland-Palatinate

Hochschule Kaiserslautern - University of Applied Sciences (Campus Zweibrücken) Rhineland-Palatinate

Hochschule Mainz - University of Applied Sciences (School of Business) Rhineland-Palatinate

Hochschule Mainz - University of Applied Sciences (School of Design) Rhineland-Palatinate

Hochschule Mainz - University of Applied Sciences (School of Engineering) Rhineland-Palatinate

Koblenz University of Applied Sciences (Campus Höhr-Grenzhausen) Rhineland-Palatinate

Koblenz University of Applied Sciences (Campus Koblenz) Rhineland-Palatinate

Koblenz University of Applied Sciences (Campus Remagen) Rhineland-Palatinate

Mainz Catholic University of Applied Sciences Rhineland-Palatinate

Rheinland-Pfälzische Technische Universität Kaiserslautern-Landau Rhineland-Palatinate

Trier University of Applied Sciences (Campus Trier) Rhineland-Palatinate

Trier University of Applied Sciences (Environmental Campus Birkenfeld) Rhineland-Palatinate

University of Koblenz Rhineland-Palatinate


SAARLAND EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Hochschule der Bildenden Künste Saar Saarland

Saarland University Saarland

htw saar - University of Applied Sciences Saarland


SAXONY EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Chemnitz University of Technology (TU Chemnitz) Saxony

Dresden University of Applied Sciences (HTW Dresden) Saxony

Leipzig University Saxony

Leipzig University of Applied Sciences (HTWK Leipzig) Saxony

TU Bergakademie Freiberg - University of Resources Saxony

Technische Universität Dresden (TU Dresden) Saxony

Westsächsische Hochschule Zwickau - University of Applied Sciences Zwickau (WHZ)S axony


SAXONY-ANHALT EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Anhalt University of Applied Sciences (Campus Bernburg) Saxony-Anhalt

Anhalt University of Applied Sciences (Campus Dessau) Saxony-Anhalt

Anhalt University of Applied Sciences (Campus Köthen) Saxony-Anhalt

Burg Giebichenstein University of Art and Design Halle Saxony-Anhalt

Harz University of Applied Sciences (Campus Halberstadt) Saxony-Anhalt

Harz University of Applied Sciences (Campus Wernigerode) Saxony-Anhalt

HoMe — Merseburg University of Applied Sciences Saxony-Anhalt

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences (Campus Magdeburg) Saxony-Anhalt

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences (Campus Stendal) Saxony-Anhalt

Martin-Luther-University Halle-Wittenberg Saxony-Anhalt

Otto von Guericke University Magdeburg (OVGU Magdeburg) Saxony-Anhalt


SCHLESWIG-HOLSTEIN EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Flensburg University of Applied Sciences (FUAS) Schleswig-Holstein

Kiel University (CAU) Schleswig-Holstein

Kiel University of Applied Sciences Schleswig-Holstein

Muthesius University of Fine Arts and Design Schleswig-Holstein

TH Lübeck - University of Applied Sciences Schleswig-Holstein

University of Applied Sciences, Wedel Schleswig-Holstein

Universität zu Lübeck Schleswig-Holstein


THURINGIA EYALETİ ÜNİVERSİTELERİ

Bauhaus-Universität Weimar Thuringia

Jena University of Applied Sciences (EAH Jena) Thuringia

Nordhausen University of Applied Sciences Thuringia

University of Applied Sciences Erfurt (UAS Erfurt) Thuringia


OTHER

University of Applied Sciences Upper Austria Upper Austria

Global Visions ile Almanya’da İngilizce Eğitim veren Özel Üniversitelere Başvuru

Almanya Devlet üniversitelerinde eğitime kabul almak zordur ancak asıl konu üniversiteyi başarı ile tamamlamaktır. Pek çok uluslararası öğrenci Almanya Devlet üniversitelerinde derslerde çok zorlanmaktadır. Almanya Devlet üniversitelerinin ücretsiz olması nedeniyle Türk öğrencilerin ilk tercihi gerekirse Almanca öğrenip Alman Devlet üniversitelerinde eğitim yapmaktır. Ama önemli sayıda Türk öğrenci eğitime başladıklarında hem Almanca dilinde hem de derslerin zorluğu nedeniyle akademik olarak zorlanmaktadır.

Aslında Almanya’da çok sayıda özel üniversite vardır ve bu üniversitelerin büyük kısmı İngilizce dilinde akademik eğitim vermektedir. Bu özel Alman üniversiteleri de hem Almanya’da hem Avrupa Birliği’nde hem de Türkiye’de denkli sahibidir. Almanya özel üniversitelerinde eğitim yapmanın pek çok avantajı vardır;

- İngilizce dilinde eğitim verildiği için öğrenci daha rahat kabul alır ve eğitimini başarı ile tamamlar

- Türkiye, İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkelerin üniversitelerine göre Almanya özel üniversiteleri çok daha ekonomiktir. Örneğin yıllık lisans ya da yüksek lisans eğitimi 6,000 Euro’dan başlar.

- Almanya özel üniversitelerinde lisans veya yüksek lisans eğitimi yapan Türk öğrenciler eğitimleri esnasında part time eğitim sonrasında ise 2 yıla kadar full time oturum ve çalışma hakkı kazanırlar.

- Almanya özel üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans eğitimini İngilizce dilinde yapan Türk öğrenciler aynı zamanda Almanca dil dersleri alarak ikinci bir dil öğrenirler.

Hangi Almanya Özel Üniversitelerine Türk öğrencileri lisans veya yüksek lisans yapabilirler? 

Berlin School of Business and Innovation- BSBI Berlin

University of Europe for Applied Sciences –Berlin- Hamburg

SRH University Heidelberg

Jacobs University Bremen

Munih Business School

CBS International Business School- Aachen, Cologne, Mainz, Berlin


Almanya Üniversitelerine TestAS Hazırlık Almancası ve Üniversite Hazırlık eğitimi veren okullar;

Almanya’da Almanca dilinde lisans ve yüksek lisans eğitimi yapacak Türk öğrenciler Uni-Assist üzerinden şartlı kabul alırlar ise mutlaka Almanca dil seviyelerini üniversitelerin istediği düzeye getirmek zorundadırlar ve şartlı kabulün son gününe kadar Almanca dil yeterlilik belgelerini üniversiteye sunmak zorundadırlar. 

Uni-Assist üzerinden şartlı kabul alınan Türk öğrenciler aşağıdaki hazırlık okullarında Almanca hazırlık eğitimi yapabilirler;

Alpadia Language School, Berlin

Alpadia Language School, Freiburg

Sprachcaffe, Frankfurt

Sprachcaffe, Munich

Goethe-Institut- Berlin

Goethe-Institut, Bonn

Goethe-Institut,Bremen

Goethe-Institut, Dresden

Goethe-Institut, Dusseldorf

Goethe-Institut, Frankfurt

Goethe-Institut, Freiburg

Goethe-Institut, Gottingen

Goethe-Institut, Hamburg 1

Goethe-Institut, Heidelberg

Goethe-Institut, Manheim

Goethe-Institut, Munich

DID Deutsch-Institut, Munich

The Humboldt-Institut , Berlin-Mitte

The Humboldt-Institut , Constance

Sprachschule Aktiv, Augsburg,

Augsburger Deutschkurse, Augsburg

DID Deutsch-Institut, Berlin

F+U Academy of Languages, Berlin

GLS - German Language School, Berlin

Berlino Schule, Berlin

Steinke Institut, Bonn

TANDEM, Köln

BWS Germanlingua, Cologne,

Carl Duisberg Centrum, Cologne,

Kästner Kolleg, Dresden,

Unipark Institut, Dresden,

BEBAS Language and Culture Center, Dresden

DID Deutsch-Institut, Frankfurt

International Projects Junior Summer School, Hohensolms

TANDEM Hamburg

DID Deutsch-Institut, Hamburg

F+U Academy of Languages, Heidelberg

Alpha Aktiv, Heidelberg

Carl Duisberg Centrum, Munich

DID Deutsch-Institut, Munich

BWS Germanlingua, Munich

Sprachschule Creative, Munich

Sprachschule Aktiv , Munich

Sprachschule Aktiv Nürnberg, Nuremberg

Carl Duisberg Centrum, Radolfzell

Sprachschule Aktiv , Regensburg

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım