Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş
 • yurtdışı eğitim

Yurtdışında MBA ve İşletme Eğitimi

Yurtdışında MBA ve İşletme Eğitimi

Yurtdışında MBA -Master of Business Administration-İşletme Yüksek Lisansı

Yurtdışında MBA -Master of Business Administration-İşletme Yüksek Lisansı

Yurtdışında MBA ve İşletme Eğitimi 

Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %21‘i MBA eğitimi yapmıştır. Bu oran her geçen gün artmaktadır.

Yurtdışında en popüler master  programı MBA’dir. (Master of Business Administration- İşletme Yüksek Lisansı) İlk kez ABD’de geliştirilen bu programa herhangi bir disiplinden lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; akademik başarı, İngilizce seviyeleri, GMAT notu, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. Günümüzde, çalışma alanı ne olursa olsun, büyük ve orta ölçekli şirketler MBA derecesine büyük önem verirler.  MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-business, genel işletme ve insan kaynakları dersleri alınır. MBA programları genel işletme eğitimi olarak başlamış ancak son zamanlarda uzmanlık alanlarına ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan kaynakları veya E-ticaret gibi.  Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlarda bulunur. Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

Son zamanlarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. Ancak bu programlar henüz Türkiye’de YÖK tarafından tanınmamaktadır.  MBA programlarının maliyetleri yıllık 10,000 ile 50,000 USD arasında değişir. Bazı okullar sundukları ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler.

Örneğin: 36 kredi almak sureti ile MBA derecesine ulaşılan bir okulun kredi başına 500 USD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyeti 18,000 USD civarındadır.

 

MBA analiz ve karar verme yeteneklerinizi geliştirmekte, yöneticilik ve işletme alanında uzmanlaşmanızı sağlamaktadır. Profesyonel akademisyenler ve farklı iş deneyimlerinden gelen öğrencilerle paylaşacaklarınızla size yeni bakış açısı getirecektir. Birçok MBA öğrencisi öğrendiklerinin %50’sini paylaştıkları deneyimlerden kazandıklarını ifade etmektedirler.

 

MBA öğrencileri çoğunlukla genel müdürlük pozisyonunu hedefleyen, yöneticilik kariyerlerinde ilerlemeye başlamış kişilerdir. MBA bazı büyük şirketlere girebilmek için önşart durumundadır ve mezunlara yeni şirketlerde yeni kapılar ve fırsatlar doğuran bir eğitimdir.

Her ne kadar MBA kariyerinizde otomatik bir promosyon demek değilse de, sizi doğru yeteneklerle donatarak iş hayatınızdaki fırsatları arttıracaktır.

 

MBA eğitimi yüksek miktarda kişisel yatırımlarınızı gerektirirken, ardından yüksek maaş ve kariyer fırsatları sağlayabilmektedir.

 

MBA Birliğinin İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre, mezunların maaşlarının bekledikleri düzeyde yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

 

Bugün bankacılık veya diğer finans sektörlerinde MBA yapmak hemen hemen herkesin isteği ve hedefidir. 30’lu yaşlarında orta derece yöneticilik düzeyine gelmiş birçok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak artık daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadırlar.

 

Programı bitiren öğrencilerin bir kısmı kendi çalıştıkları şirkette üst seviyelere yükselirken, bir kısmı da başka şirketlerde daha iyi pozisyonlarda iş hayatlarına devam etmektedirler.

 

 

Yurtdışında MBA – İşletme Yüksek Lisans Tarihçesi

 

1960’larda ABD’deki yükselişinden sonra giderek yayılarak dünyanın en popüler yüksek lisans programı haline gelmiştir. Bu yıl sadece Avrupa’da 20,000, ABD’de 80,000 yeni MBA mezunu bu talebin ne kadar yüksek rakamlara ulaştığını göstermektedir.

 

20.yüzyılın başlarında ABD’de başlayan MBA programları, Avrupa’da 1960’larda ilk defa London University  ve Manchester Business School okullarında sunulmaya başlanmıştır.

 

Günümüzde binlerce üniversite ve kolej kişilerin isteklerine göre değişen tipte MBA eğitimi vermektedir. Tam zamanlı (full-time) olarak ABD’de iki yıl, Avrupa’da bir yıl içerisinde tamamlanabilen program, zaman içerisinde kişilerin değişen ihtiyaçları, teknoloji ve yaşam stillerindeki yenilikler ile yarı zamanlı ya da uzaktan öğrenim olarak takip edilebilir hale gelmiştir.

 

Programların bu çeşitliliğinin ve eğitim veren okulların belirli bir kalite standardında olması ve bunun korunması amacıyla MBA Birliği (The Association of MBA’s) kurulmuş ve 35  yıldan uzun zamandır hizmet vermektedir.

 

Yurtdışında MBA – İşletme Yüksek Lisans Maliyetleri

 

MBA ücretlerdeki farklılıklar kişinin seçimini biraz daha zorlaştırmaktadır. MBA Tuition Ücretlerinin düşüklüğü ya da yüksekliği kalitenin doğrudan bir göstergesi değildir. Üniversitenin veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, bulunduğu yer ve sunduğu sosyal ve aktivite olanakları ücretin artmasına neden olan faktörlerdir.

İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti £9000 ile £40000 arasında değişmektedir ve bu ücretlere  yaşam masrafları dahil değildir.

Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti $ 8000 ile $ 65000 arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için 16,000- 90,000 Dolar arası değişir.  

Kanada’da yıllık ücretler 15000-45000 Kanada Doları, Avustralya’da 18000-38000 Avustralya Doları  arasında farklılık gösterir.

Avrupa Üniversitelerinde ise 8,000-40,000 Euro aralığında değişmektedir.

 

Yurtdışında MBA – İşletme Yüksek Lisans Program İçeriği

 

MBA programı tam ve yarı zamanlı ya da uzaktan online öğrenim şeklinde takip edilebilir.

MBA eğitimi ilk olarak bir işletme organizasyonunun her aşamasını anlayabileceğiniz temel eğitimi verir: Muhasebe ve Finans, Kalite Analizi, İktisat, Pazarlama, Organizasyon, İnsan Kaynakları Yönetimi, E-Business, Lojistik, Bilgi Teknolojileri ve Strateji gibi.

İkinci aşamada ise kişinin planladığı kariyere ve uzmanlık alanına göre, kendi belirleyeceği seçimlik dersler izlenir.

 

Staj; MBA öğrencisi temel derslere başladığında veya tamamladığında eğitimin bir parçası olarak yaklaşık 2-3 ay süren bir staj yapar. Bazı MBA programlarında farklı bir ülkede MBA okulunda eğitime devam edebilir veya staj yapabilir.

 

Tez: Tezli MBA programlarında öğrenci program bittikten sonra 3-5 ay içerisinde 10-15 bin kelimelik bir tez yazmak zorundadır. Bazı MBA programları tezsiz verilmektedir.

 

Yurtdışında  Ne Tür MBA – İşletme Yüksek Lisans ?

İki yıllık  Full-Time MBA

İki yıllık Full-Time MBA programları genelde Amerika ve Kanada İşletme okullarında verimektedir.  En az 18 ay süren bu programlar iki veya 3 sömester olarak en az iki akademik yıl  devam eder. Ancak bazı okullarda yaz sömesterlerinde ders takip edilirse 1,5 yılda program tamamlanabilir.  2 yıllık bir MBA programı mezunu uluslararası şirketlerden daha fazla ilgi görmektedir.  Ancak son zamanlarda gerek zaman açısından gerekse maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı diğer bir yıllık MBA programlarına bir yönelme olmuştur. Bu nedenle pek çok Amerikan Üniversitesi 1 yıllık MBA programları vermeye başlamıştır.

Yurtdışında Bir Yıl Süren Full-Time MBA Programları

Özellikle İngiltere, Avrupa ve Avustralya Üniversitelerinde verilen MBA programları 1 yıl full-time olarak düzenlenir. Çok yoğun bir biçimde verilen bu tür MBA programının en büyük avantajı maliyet ve zaman tasarrufudur. Özellikle son yıllarda daha fazla ilgi gören 1 yıllık MBA programları sonrası öğrenciler rahatlıkla iş bulabilmektedir. Maliyet açısından büyük bir tasarruf elde edilmektedir. Örneğin; İngiltere’de ortalama bir MBA programı maliyeti yıllık 10,000 Sterlin iken aynı tarz bir MBA programı 2 yıl süren bir Amerikan Üniversitesinde toplam 50,000 Dolara mal olmaktadır.

Yurtdışında Part-Time MBA- İşletme Yüksek Lisans

Part-Time MBA programları dünya genelinde pek çok üniversite tarafından sunulur ve  çok büyük ilgi görmektedir. Özellikle Full-Time çalışan  insanlar için  düzenlenen ve yaş ortalamasının 32-35 olduğu bu tür programlarda eğitim suresi genelde 2-5 yıl arası sğürmektedir. İngiltere, Avrupa ve Avustralya’da ki üniversiteler genelde 2 yıl part-time MBA verirken Amerika ve Kanada’da ki üniversiteler bu süreyi 5 yıla kadar uzatabilmektedir.  Part-Time MBA yapmanın en büyük avantajı hem çalışmaya hem  de eğitime fırsat vermesidir. Part-Time MBA programları içerik olarak full-time programların aynıdır. Dersler hafta sonu veya akşamları izlenir. Ancak, Türk öğrenciler Part-Time MBA programlarına vize alamazlar veya vizelerini uzatamazlar. Sadece yurtdışında çalışma izni olan Türk öğrenciler Part-Time MBA yapabilirler.

Yurtdışında Online MBA- İşletme Yüksek Lisans

Son yıllarda çok yoğun ilgi görmeye başlayan bu tür MBA ‘ler de Avrupa, İngiltere ve Amerikan Üniversiteleri büyük ilerleme göstermişlerdir. Özellikle son 10 yılda internetin hızla gelişmesi nedeniyle pek çok üniversite veya kolej “Online MBA” programlarına yönelmektedir. Online MBA programlarına dünyanıın pek çok  farklı ülkesinden öğrenci katılır ve dersler, müzakereler, grup çalışmaları online olarak yapılır.

Yurtdışında Executive MBA - İşletme Yüksek Lisans

Executive MBA programları son yılların gözde MBA programlarındandır. Özellikle, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da orta ve büyük ölçekli şirketler çalışanlarını Executive MBA programlarına yönlendirmekte ve maliyetlerini karşılamaktadır. Ancak, Türkiye’de şirketler bu konuda çalışanlarına çok az destek vermektedirler. Executive MBA programı genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir.  Katılımcılar genelde kendi şirketlerinin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Bu programların ücretleri genelde katılımcının firması tarafından ödenir.  

Executive MBA programları genelde 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı üniversiteler 1 yıl devam eden programlar vermektedir. Bazı Part-Time  veya Online Executive MBA programları ise 2 yıldan fazla devam edebilir.

 

Yurtdışında MBA- İşletme Yüksek Lisans Kabul Koşulları

• İyi bir lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)

• Veya yüksek lisans diploması

• Veya profesyonel bir yeterlilik belgesi

• 2 adet referans

• Toefl en az 80, IELTS 6.5  

• Bazı üniversiteler GMAT testi sonucu ister. En az 550 GMAT puanı olmalıdır.

• Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı " essay"

• Pek Çok MBA programı kabul için En az 2 -3 yıllık iş deneyimi

 

Yurtdışında MBA - İşletme Yüksek Lisansı için  GMAT  

ABD ve Avrupa’daki pek çok üniversite GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavını MBA programlarına kabul için önkoşul olarak istemektedir. Ancak Avrupa’da bu sınav yerine, okula ait bir sınav alınabileceği gibi bazen GMAT sınav şartı aranmaz.

Öğrenciler, mutlaka MBA yapmayı düşündükleri üniversitenin GMAT sınavını isteyip istemediğini başvuru öncesi öğrenmelidir. GMAT istenmesi durumunda üniversiteler sonucun MBA programı başlamadan en az 4-5 ay öncesi kendilerine iletilmesini isterler.

GMAT sınavında gerekli olan skor okuldan okula değişmektedir. Örneğin, London Business School veya Harvard MBA için başvuran öğrencilerin ortalama skoru 600-650 arasında olmalıdır. Her bir okulun GMAT skor şartı internet sitelerinde bulunmaktadır.

 

Yurtdışında MBA Akreditasyon Kurumları

Akreditasyon kelimesi yetki vermek, resmen tanımak ve kabul etmek anlamlarına gelir.  Dünya genelinde bir çok üniversite ve eğitim kuruluşu farklı devlet veya özel kurumlar tarafından denetlenmekte ve akredite edilmektedir. Türkiye’de üniversitelerin YÖK denklik sahibi olması gibi yurtdışında da tüm üniversiteler denklik kurumları tarafından denetlenir ve yetki verilir.   MBA programları çok farklı akredite kurumları tarafından değerlendirilmektedir.  En çok bilinen MBA Akreditasyon kurumu AACSB (AACSB (The International Association for Management Education)‘dir. Ayrıca, İngiltere ve Avrupa’da MBA programı veren üniversite ve kolejleri denetleyen AMBA (Assocation of MBA) önemli bir akredite kurumudur. Bunların haricinde ASFOR, IACBE, ACBSP ve FIBAA gibi kuruluşlarda akreditasyon vermektedir.

Amerika’da MBA - İşletme Yüksek Lisans

MBA Programları ilk kez Amerikan Üniversitelerinde verilmeye başlanmıştır. Amerikan Üniversiteleri MBA programlarının öncüsü olmuşlardır. Bu nedenle MBA denildiğinde ilk akla gelen ülke Amerika olmaktadır. Amerika’da binlerce üniversite, kolej ve ensitütü farklı MBA programları vermektedir.  Her yıl yaklaşık 80,000 kişi Amerika’da MBA programlarına katılmaktadır.

Amerika’da MBA programına yoğun ilgi olmasının temel nedenlerinden bir diğeri ise Amerikan İşletme kültürünün ve şirketlerinin  dünya genelinde kabul görmesidir. Amerika’nın finans, üretim ve teknoloji konusunda ileri olması nedeniyle pek çok yabancı öğrenci Amerikayı tercih etmektedir.

Amerikan Üniversitelerinde MBA programları 2 yıl devam eder. Ancak bazı üniversitelerde 1 yıllık MBA programları vardır. Ücretler ise okuldan okula büyük farklılıklar gösterir. Bir yanda Harvard, Yale gibi okulların MBA programlarına 40,000 USD ödenirken, diğer yanda bazı devlet üniversitelerinde 8,000-10,000 USD yıllık ücretlerle MBA yapılabilir. Yıllık yaşam maliyetleri ise 10,000-25,000 USD arası değişir. 

Amerika’da yapılan MBA programı esnasında veya sonrasında iş bulmak daha kolaydır. Özellikle büyük şehirlerde MBA yapan öğrencilerin uygun iş bulmaları söz konusudur.  Hemen hemen tüm MBA programı veren okulların mezunlarına iş bulmada yardımcı olan ofisleri vardır.

Amerikan okulları farklı MBA programları konusunda oldukça yaratıcıdırlar. Örneğin genel MBA yanında, pazarlama, finans, uluslararası işletme, insan kaynakları ve e-ticaret gibi konularda uzmanlık alanlarına yönelten MBA programları vardır.

Amerika’da çok sayıda MBA programı olduğu için uygun MBA programı bulmak için uzun sure araştırma yapılması gerekir. Amerika’da MBA yapmak isteyenler ve uygun okul seçmede zorluk çekenler özellikle aşağıdaki kriterler üzerine düşünmelidir.

-        Ne tarz bir MBA programı – Genel MBA, Pazarlama, insan kaynakları, e-ticaret, finans ağırlıklı, 1 veya 2 yıllık

-        Amerika’nın hangi Eyalet veya Şehrinde- büyük şehir, küçük şehir, popular bir Eyalet veya iç eyaletler gibi

-        Ne tür bir üniversitede- Büyük bir kampüs üniversitesi, şehir merkezi üniversitesi, devlet veya özel üniversite

-        Ne kadar bütçeniz var? Devlet üniversitesi ile özel üniversiteler arasında büyük bir fiyat farkı vardır.

-        İngilizce dil bilgisi, akademik yeterliğiniz hangi üniversitelerin kriterlerine uygundur?

Kanada’da MBA- İşletme Yüksek Lisans

Kanada okulları MBA programlarına Amerikan okullarından  sonra başlamasına  rağmen çok kaliteli MBA programlarını ekonomik ücretlerle vermektedirler.

Örneğin pek çok Kanada üniversitesinde MBA ücretleri yıllık 12000 Kanada Dolarından başlamaktadır. Mc Gill Üniversitesi Kanada’nın en iyi üniversitelerinden birisidir. Yıllık ücreti 58,000 CND civarındadır. Mc Gill en pahalı MBA programlarından birisidir.  Toronto Üniversitesi ise yabancı öğrencilerden 45,000 CND civarı eğitim ücreti almaktadır. Okullar arasında fiyat farkı olmasının nedeni kesinlikle eğitim seviyesi ile ilgili değildir.  Kanada üniversitelerinde verilen MBA programlarının Amerikan veya İngiliz üniversitelerinde verilen programlardan ve derslerden çok fazla bir farkı yoktur.

Kanada kuşkusuz dünyanın en yüksek yaşam standardına sahip ülkedir. Ayrıca doğal güzellikleri ve huzurlu ve sakin ortamı ve barışsever insanlarıyla MBA eğitimi için ideal bir ortam sunmaktadır. Kanada’nın özellikle Toronto, Montreal, Vancouever ve Ottawa şehirlerinde MBA programı yapanlar Kanada’nın iş yaşamanını ve şirketlerini yakından tanıma fırsatı bulabilirler.

Kanada’da pek çok üniversite büyük şehirlere birkaç saat uzaklıkta kampus içerisinde bulunur. Örneğin; St. Mary’s University Halifax yakınlarında, Queen’s University –Toronto yakınlarında, British Columbia University ise Vancouver yakınlarında bulunur. Victoria University ise Victoria şehir merkezine 30 dakika uzaklıktadır.

İngiltere’de MBA - İşletme Yüksek Lisans

İngiltere üniversitelerinin MBA programları son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Özellikle King’s College London, London Business School, Manchester Business School, City University, Cranfield Business School, LSE MBA, Oxford MBA gibi okullar büyük ilgi görmektedir.  İngiltere’de MBA yapan öğrencilerin yaklaşık yarısı diğer Avrupa ülkeleri, Uzak Doğu ve Kuzey Amerika ülkelerinden gelmektedirler.

İngiltere’de MBA programları full-time olarak 1 yıl, Part-Time olarak 2 yıl sürer. Full-Time MBA programlarında katılımcı 8 ay derslere katılır ve 3- 6 ay arası bir sürede tez hazırlar.

 

İngiliz üniversitelerinin MBA programları ilk 2 ayda genel bir işletme eğitimi verirken daha sonraki dönemlerde belirli bir alanda uzmanlaşmaya gidilir. Uzmanlaşma alanları finans, pazarlama, stratejik yönetim, insan kaynakları, lojistik ya da e-ticaret olabilir.

İngiltere üniversitelerinin MBA programlarına özellikle Avrupa Ülkelerinden büyük ilgi olmaktadır. Avrupanın büyük ve global şirketleri çok sayıda personelini İngiliz Üniversitelerinde MBA programlarına teşvik etmekte ve mali açıdan desteklemektedir. İngiltere’de MBA programlarının bir yıl sürmesi nedeniyle şirketler özellikle uzun bir dönem işgücü kaybetmemek için  ve bir yıl devam eden MBA programının Amerika’da ki 2 yıllık programlara göre ekonomik olması nedeniyle tercih etmektedirler. İngiltere’de 1 yıllık MBA programının eğitim ücreti ortalam 9000-45,000  Sterlin arası değişir.

İngiltere’de bulunan ve MBA veren üniversitelerin büyük kısmı İngiliz devlet üniversiteleridir ve YÖK tarafından onaylıdır. Sadece Londra’da bazı özel üniversiteler ve kolejler bulunur ve bu üniversiteler tarafından verilen MBA programları genelde YÖK tarafından onaylı olmayabilir.

 

İngiltere’de Türk öğrenciler genelde Londra’da MBA eğitimi yapmayı tercih etmektedirler. Bunun temel nedenleri; Londra’da farklı alanlarda MBA veren üniversitelerin olmasıdır. Örneğin City Üniversitesi MBA programları finans üzerine dünya genelinde kabul gören programlardır ve bu okulda MBA yapan öğrenciler genelde dünyanın en büyük finans merkezi olan Londra’da iş bulmada zorluk çekmezler. Ayrıca London Business School MBA programları özellikle orta ve üst düzey yöneticiler için en iyilerdendir ve mezunları önde gelen global şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmaktadırlar.  Ayrıca; Londra Üniversitesi, Westminster Üniversitesi, London South Bank Universitesi, Brunel Üniversitesi, Greenwich University   gibi üniversitelerin farklı uzmanlık alanlarına yönlendiren MBA programları bulunmaktadır.

 

İngiltere’de MBA yapan bir kişi mezuniyet sonrası 2 yıl süre ile full-time çalışma yapma hakkına sahiptir. Bu staj sonrası şirketle iyi bir ilişki kurmuş ise şirket tarafından çalışma izni alınır ve dilerse o şirkette çalışmaya devam eder.

İngiltere’de MBA yapmak için temel koşullardan birisi İngilizcenin yeterli olmasıdır. İngilizce yeterlilik belgesi olarak IELTS, TOEFL veya Cambridge Advanced veya Proficiency sınavlarından başarılı olmak gerekir. Ayrıca akademik olarak başarılı bir öğrenci olmak temel şarttır. İngiliz Üniversite sisteminde grup çalışmaları, sunu yapabilmek ve rapor hazırlamak eğitimin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle başarılı bir öğrenci olmak İngiltere’de MBA için temel şarttır.

İngiliz Üniversitelerine MBA başvurusu doğrudan okulların “Business School”larına yapılır. Başvurular genelde program başlamadan 8-9 ay önce başlar. Gözde üniversitelerin programlarına başvurular Mart-Nisan aylarında sona ererken, diğer üniversitelerde Temmuz- Ağustos aylarına kadar devam edebilir.

İngiliz Üniversitelerinde MBA eğitimine Eylül ayında başlanır ve genelde Haziran ayında dersler tamamlanıp tez yazma aşamasına geçilir. Ocak ayında MBA programı başlatan bazı üniversiteler bulunmaktadır.

Avrupa’da MBA - İşletme Yüksek Lisans

Amerikan Üniversitelerinde başlayan MBA programları önce İngiltere üniversitelerinde arkasından da doğal olarak Avrupa Üniversitelerinde verilemeye başlanmıştır. Avrupa Üniversiteleri dünya standartlarında MBA programları ile son zamanlarda sadece Avrupa’dan değil, Uzak Doğu ve hatta Amerika’dan pek çok öğrencinin tercih ettiği üniversiteler olmuşlardır.

Avrupa MBA programlarında genelde Pan-European bir içerik ilk anda göze çarpar. AB ülkelerinin öğrencilerinin ağırlıklı olması ve AB ‘nin hızla öneminin artması Avrupa Üniversitelerinde muazzam bir Pan-European  anlayış ortaya çıkarmış ve MBA programlarına damgasını vurmuştur. Programlarda örnek olay çalışmaları ve grup çalışmaları genelde Avrupa Şirketleri üzerine yapılır.

Avrupa Üniversitelerinde MBA programları İngiltere gibi 1 yıl devam eder. 8 aylık eğiitm sonrası 3-4 ay devam eden bir tez aşaması söz konusudur.

Avrupa Üniversitelerinin önemli bir kısmında MBA programları kendi dillerinde verilirken bazılarında sadece İngilizce bazılarında ise iki hatta üç dilde eğitim verilebilebilmektedir.

Avrupa’da bulunan ve dünya genelinde bir üne sahip olan bazı MBA okulları ; INSEAD Fransa,  HEC MBA Program Fransa, , SDA Bocconi İtalya, Rotterdam School of Management -Hollanda,  ESADE İspanya,  IESE İspanya ve  IMD İsviçre.

Avustralya’da MBA- İşletme Yüksek Lisans

Avustralya’da MBA eğitimi yapanları motive eden iki temel neden şunlardır;

- Avustralya üniversiteleri dünya genelinde kabul gören uluslararası bir içeriğe sahip MBA programları sunmaktadır.

- Avustralya yabancı öğrencilere part-time çalışma hakkı vermekte ve üniversite ücretleri çok ekonomik tutulmaktadır.

Avustralya eğitim sistemi İngiltere’den alınmıştır ve bu nedenle oldukça köklü
bir üniversite sistemi oluşturulmuştur. Avustralya üniversiteleri günümüzde uluslararası kabul gören ve yüksek standartlarda eğitim veren araştırma üniversiteleridir.

Avustralya Üniversitelerinde MBA programı 16 –24 ay arası devam eder. Üniversitelerde çok sayıda yabancı öğrenci bulunmaktadır. Özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika ülkelerinde yaklaşık 30 milletten öğrenci üniversitelerde MBA yapmaktadır.

Avustralya’nın en gözde MBA okulları şunlardır; University of Sydney, University of New South Wales, La Trobe University, The University of Adelaide, Deakin University, The University of Queensland, The University of Tasmania The University of Western Australia, the University of Wollongong.

Avustralya’da MBA yapmanın diğer avantajları ise;

Avustralya çoğrafik, politik, kültürel ve iş yaşamı olarak Asya ve Pasifik arasında köprü vazifesi görmektedir. Bu nedenle Avustralya’da MBA yapan bir öğrenci hem Asya iş kültürünü hem de Batı Ülkeleri iş kültürünü öğrenecektir.

Avustralya’da MBA programları oldukça ekonomiktir. Yıllık 12,000-20,000 AUD ortalama okul ücretleri için ödenirken yaklaşık 7-8,000 AUD ise yaşam maliyetleri için ödenir. Avustralya’da part-time yasal çalışma izni olduğu için özellikle Sydney ve Melbourne şehirlerinde MBA yapan öğrenciler farklı öğrenci işlerinde çalışarak yaşam malyetlerini karşılabilirler.

Avustralya dünyanın çevre açısından en temiz ülkesidir. Ayrıca, yumuşak bir iklime ve muhteşem doğal güzelliklere  sahip olması  pek çok yabancı öğrenci için tercih edilmesine  neden olur.

Yeni Zelanda Üniversitelerinde MBA programları ise Avustralya tarzına yakındır. Özellikle University of Canterbury, University of Otago, University of Waikato, University of Victoria MBA  okulları tercih edilen programlardır.

Asya Ülkelerinde MBA - İşletme Yüksek Lisans

Asya Ülkelerinde özellikle Japonya, Singapur ve Tayland üniversitelerinde İngilizce MBA programları verilmektedir. Bu üniversitelerin büyük kısmı özel üniversitelerdir.  Japon üniversitelerinden “International University of Japan, Waseda Universitesi en popülerleridir.

Son yıllarda Çin Üniversitelerinde İşletme Master programları düzenlenmektedir. Çin Devlet Üniversiteleri tarafından verilen bu master programlarında eğitim dili Çince’dir. Ancak Hong Kong’da bulunan ve İngilizce MBA programı veren 4 üniversite bulunmaktadır.

Yurtdışında MBA’e Alternatif Programlar

MBA programlarına bazı Üniversiteler iş deneyiminiz olmadan kabul edebilir, ancak, çoğunluğu 3-5 yıllık bir iş deneyimine sahip olunmasını önkoşul olarak istemektedir. Pek çok işverenler deneyimsiz ve genç bir MBA mezununu yetiştirilecek eleman pozisyonu için fazla donanımlı bulmaktadır ve daha üst pozisyonlar için de deneyimli mezunları tercih etmektedir. Bu nedenle yeni mezunların MBA programlarına katılması kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca, yaş ortalaması 27 olan ciddi MBA programlarına 22 -23 yaşında katılan bir kişi ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Eğer üniversite eğitiminizin ardından hemen bir yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız mutlaka MBA programlarında alternatif olarak kabul edilen ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden mezunlarında tercih ettiği diğer İşletme veya Yönetim Master programlarını tercih ediniz.

MBA Programı genelde 2-3 yıllık bir iş deneyimi sonrası iş yaşamına yönelik orta veya üst düzey yönetici yetiştirmeye yönelik genel işletme konusuna ağırlık veren programlardır. Pek çok Üniversitede MBA programları genel MBA olarak verilmesine rağmen bazı Üniversitelerde MBA in Finance, MBA in Marketing, MBA in Human Resources, MBA in IT gibi spesifik programlarda verilmektedir. Ciddi bir üniversitede MBA programlarına girmek için, en az 2-3 yıl iş deneyimi yanısıra, çok ciddi bir bütçe gerekir. Bu nedenle özellikle Üniversiteden yeni mezun öğrenciler ve hatta aktif  iş yaşamı içerisinden gelenler, son yıllarda, MBA programlarına alternatif olan programlara yönelmektedir. Bu programlar, öğrenciyi belirli bir alanda uzmanlığa yöneltirken aynı zamanda MBA programlarına göre hem giriş hemde programı başarıyla tamamlama açısından önemli bir avantaj teşkil eder.

Yurtdışında MBA Alternatifi Programlar;

MSc in Business Management

MSc in Marketing

MSc in International Human Resources Management

MSc in Strategic Supply Chain Management

MSc in Strategic Information Systems

MSc in International Accounting and Financial Management

Business - Research, MPhil/PhD

Business, MA by Research

Doctorate in Business Administration (Leadership and Management), DBA

E-Logistics and Supply Chain Management, MA

International Business in China, MA

International Business, MA

Management Studies, PGDip

Management, MA

Masters in Public Administration (Public Services) MPA

Project Management for Logistics, MSc

Small and Medium Enterprise Management, MBA

Strategic Management, MA by Research

Transport and Logistics Management, MA/PGDip

Professional Services Marketing, MA

Strategic Marketing (Executive Track), MA

Strategic Marketing Communications, MA

Strategic Marketing, MA

Real Estate MSc

International Accounting & Strategy for Consulting MSc
International Accounting and Financial Management MSc
International Banking and Financial Services MSc
International Business and Economic Development MSc
International Business and Finance MSc
International Business MSc
International Economic Development MSc
International Law and World Order LLM
International Management and Accounting MSc
International Management and Strategy for Consulting MSc
International Management MSc
International Relations MA(Research)/MA

 

Doctor of Business Administration (DBA)

Entrepreneurship

Financial Services Management

Food Management

Health Care Management

Human Resource Management

International Business Management

International Financial Management

International Hotel Management

International Marketing Management

International Retail Marketing

Management

Management Information Systems

Marketing Management

Master of Business Administration (MBA)

Master of Business Administration (MBA) Hospitality

Master of Business Administration (MBA) Retail

Master of Business Administration (MBA) Tourism

Retail Management

Tourism Development

Tourism Management

Tourism Marketing

Two-year MSc Pathway

 

 

Yurtdışında Pre-MBA ve Yüksek Lisans programları

 

Yurtdışında MBA programlarına katılmak isteyen ancak GMAT veya TOEFL sınav sonuçları yeterli olmayan kişiler en az 4 hafta en çok 9 ay süren MBA hazırlık (Pre-MBA) programlarına gidebilirler.

Pre-MBA programları veren en iyi okullar; San Diego State University, Kaplan Colleges, Reading University, University of London SOAS gibi üniversite ve kolejlerdir.

Yurtdışında Pre-MBA veya Master programlarına katılan öğrenciler GMAT ve TOEFL sınavlarından çok iyi netice alabilir ve dünya sıralamasında çok yukarıda olan üniversitelere giriş şanslarını diğer öğrencilere göre yüksek tutabilirler.

 

Yurtdışında MBA ve MBA alternatif programlar veren Üniversiteler

İngiltere’de MBA ve Diğer İşletme Yüksek Lisans Programı veren Üniversiteler;

 • Bristol University  www.bristol.ac.uk   ranking 10th
 • Southampton University  www.southampton.ac.uk  ranking 26th
 • East Anglia University  www.uea.ac.uk  ranking 33th
 • Reading University www.reading.ac.uk  ranking 39th
 • University of Sussex-Brighton www.sussex.ac.uk ranking37th
 • Lancaster University www.lancaster.ac ranking 30th
 • Exeter University www.exeter.ac.uk  ranking 34th
 • University London Queen Mary  www.qmw.ac.uk ranking 44th
 • Brunel University- London www.brunel.ac.uk  ranking 43th 
 • Oxford Brookes University www.oxfordbrookes.ac.uk ranking 53
 • Swansea University www.swansea.ac.uk ranking 42
 • Kent University  www.kent.ac.uk ranking 46
 • Surrey University  www.surrey.ac.uk  ranking 45th
 • Bournemouth University www.bournemouth.ac.uk  ranking 85
 • Nottingham Trent University www.nottinghamtrent.ac.uk  ranking 64
 • Roehampton University  www.roehampton.ac.uk  ranking 70th
 • Anglia Ruskin University www.anglia.ac.uk ranking 94th
 • Glamorgan, University of www.glam.ac.uk  ranking 71th
 • University of Greenwich www.gre.ac.uk ranking 97th
 • Coventry University www.coventry.ac.uk ranking 88th 
 • Leeds Metropolitan University www.lmu.ac.uk  ranking 90th
 • Southbank University www.sbu.ac.uk ranking 95th
 • Wolverhampton University www.wlv.ac.uk ranking 84th
 • European Business School www.regents.ac.uk
 • Holborn College www.holborncoll.co.uk
 • Regent's Business School www.regents.ac.uk

 
Amerika’da MBA ve Diğer İşletme Yüksek Lisans Programı veren Üniversiteler;

 
Kanada’da
MBA ve Diğer İşletme Yüksek Lisans Programı veren Üniversiteler;

 

Avustralya’da MBA ve Diğer İşletme Yüksek Lisans Programı veren Üniversiteler;

 

 

Yeni Zelanda’da MBA ve Diğer İşletme Yüksek Lisans Programı veren Üniversiteler;

 

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım