Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş
 • yurtdışı eğitim

Avrupa Ülkelerinde Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Avrupa Ülkelerinde Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Almanya İtalya Hollanda İsveç Fransa Belçika İsviçre Danimarka Norveç İspanya Avusturya Finlandiya Macaristan

AVRUPA ÜLKELERİNDE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

 

Özellikle İngilizce eğitim veren Avrupa üniversitelerini öne çıkardığımız bu sayfalarda başta Hollanda olmak üzere, Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya, Fransa,  Belçika, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, İrlanda, Litvanya, Estonya, Polonya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Bulgaristan, Macaristan, Ukrayna, Gürcistan, Yunanistan ve Ermenistan’daki üniversite eğitim olanakları hakkında genel bilgiler verilmektedir.

 

Avrupa’daki üniversiteler çok kaliteli bir eğitimi ücretsiz veya düşük eğitim harçları ile vermektedir. Bu nedenle çok sayıda yabancı öğrenci Avrupa ülkelerine eğitim için başvuruda bulunmaktadır.

 

Avrupa ülkelerine yerleştirme hizmetimiz ağırlıklı olarak yüksek lisans seviyesinde olmasına rağmen, lisans seviyesinde de özellikle eğitim dili İngilizce olan bazı üniversitelere öğrenci yerleştirilmektedir. Avrupa’da, özellikle Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da lisans veya yüksek lisans eğitimi düşünen öğrenciler eğer yeterli dil seviyesine sahip değiller ise adı geçen ülkelerdeki dil kurslarında dil yeterlilik sınavlarını verdikten sonra, üniversite eğitimlerine başlamaktadırlar.

 

Hollanda’da Üniversite Eğitimi

 

Eskiden olduğu gibi günümüzde de geleneksel konukseverliğini ve eşsiz kültürünü koruyan Hollanda dünyadaki en gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır. Bu küçük ülke 16 milyonluk iyi eğitimli nüfusu ile dünyadaki en varlıklı 15 ülke arasındadır. Uzun yıllar Philips, Heineken, ING Bank, Shell ve KLM gibi çok uluslu firmalara Hollanda, ev sahipliği yapmıştır.

 

Birçok kültürü içerisinde barındıran Hollanda toplumu, güvenli ve modern bir toplumdur. Tarihi bağların bir sonucu olarak Hollanda kökenli olmayan birçok grup uzun yıllardır Hollanda’da yaşamaktadır. Bundan dolayı Hollandalılar dünyanın her tarafından insanlarla bir arada yaşamaya ve çalışmaya alışıktırlar. İngilizce Hollanda’da birçok kişi tarafından konuşulan bir dildir. Hollanda üniversiteleri, özellikle yüksek lisans düzeyinde, İngilizce dilinde eğitim vermektedir.

 

Hollanda, eğitim ve araştırma geleneğiyle önemli bir geçmişe sahiptir. Bugün yaklaşık 900 alanda İngilizce dilinde eğitim verilmektedir ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Hem sınıfta hem de günlük yaşamınızda çevrenizdekilerle İngilizce iletişim kurmanız mümkündür. Hollanda’nın ana dili İngilizce olmadığı halde, Avrupa’da eğitim dili İngilizce olan programlar sunmaya başlayan ilk ülkedir. Hollanda’daki yüksek öğrenim okullarında, tamamı İngilizce dilinde 1.300 uluslararası eğitim programı ve dersleri sunulmaktadır. Bu programlar, çok çeşitli eğitim dallarını kapsamaktadır. Eğitim müfredatı ileri seviyede yoğun ve pratiğe dayalı olarak her öğrencinin eğitimden beklentilerini karşılayacak şekilde gerçekleşmektedir.

 

Üniversiteler, kendi serbestlikleri içerisinde araştırmaya dayalı akademik ya da profesyonel temelli eğitimler sunar. Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri ise, öğrencileri doğrudan kariyerlerine hazırlayan, pratiğe dayalı eğitimler sunar. Uluslararası Eğitim Okulları, eğitimlerin küçük bir bölümünü kapsayıp, özellikle yabancı öğrenciler için hazırlanmış programlar verir. Pek çok eğitim programı, profesyonel bir unsur taşımasına rağmen bu okullarda temel olarak öğrencilere akademik öğrenim ve araştırmacılığa yönelik eğitim verilir. Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde (Hogescholen) eğitim programları, bilgide pratiğe dayalı bir eğitim sunar. Profesyonel eğitim programlarının önemli bir parçası sayılan staj olanağı ile pratik çalışma yeteneği kazanılır. Kişisel gelişim odaklı dersleri, küçük, çeşitli kültürlerden grupları ile bilgi alışverişine ve gelişmekte olan ülkelerde çalışmış deneyimli öğretmenlere dayalı bir eğitim sistemidir.

 

Staj programları ile teorik bilgi pratikle pekiştirilmektedir. Eğitim programlarının çoğu, lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarıyla birlikte diploma ya da sertifika sunmaktadır. Tüm bu özellikleriyle Hollanda, Avrupa kıtasında ön sıralarda yer almaktadır.

 

Hollanda’da üniversite eğitim ücretleri, diğer ülkelere göre oldukça ekonomiktir. Üniversite lisans programı ücretleri 2.500-3.000 Euro iken, yüksek lisans eğitim ücretleri 5.000-10.000 Euro arası değişmektedir. Başarılı öğrencilere tam veya kısmi burs sağlanabilir. Ayrıca öğrenciler yarı zamanlı olarak eğitimleri esnasında çalışabilirler.

 

Hollanda’da eğitimle ilgili daha fazla bilgi için lütfen Nuffic (Hollanda Yüksek Eğitimde İş Birliği Organizasyonu) tarafından sağlanan www.studyin.nl veya www.nuffic.nl web sitelerini ziyaret ediniz. Kayıtlar için ise ofisimize başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Danimarka’da Üniversite Eğitimi

 

Danimarka, Avrupa’da ücretsiz üniversite eğitimi veren ülkelerden birisidir. Son yıllarda Danimarka üniversiteleri yabancı öğrencilere kapılarını açmaya başlamıştır. Danimarka üniversiteleri, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden harç ücreti almaktadır. Harç ücretleri ise yıllık 7.000-12.000 Euro arasında okula göre değişmektedir.

 

Danimarka’da 17 civarında devlet üniversitesi, bir o kadar üniversite koleji ve 50 civarında araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Bazı üniversite ve kolejler eğitimlerini İngilizce dilinde vermektedir. Danimarka dilinde eğitim yapmak isteyen öğrenciler en az 1 yıl ülkenin dilinde eğitim yaptıktan sonra üniversiteye geçiş yapabilirler.

 

İngilizce eğitim veren üniversiteler genelde yüksek lisans seviyesinde programları İngilizce dilinde vermektedir. İngilizce dilinde verilen yüksek lisans programlarına kabul için en az 213 TOEFL veya 6.5 IELTS notu gerekir.

 

Norveç’te Üniversite Eğitimi

 

Norveç’te üniversite eğitimi 4 ulusal üniversite, 6 araştırma üniversitesi ve 26 devlet koleji tarafından verilir. Ayrıca 2 adet Ulusal Sanat Akademisi bulunur. Norveç’te eğitim ücretsizdir. Okul harcı söz konusu değildir. Fakat özel üniversiteler ücretlidir. Yaşam maliyetleri için de yıllık 6.000 Euro civarında bir para gerekir.

 

Norveç’te üniversite ve kolejlerin büyük kısmı lisans veya yüksek lisans seviyesine hem kendi dillerinde hem de İngilizce olarak eğitim verirler. Norveç’e gelen yabancı öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Yurtdışından gelen öğrencilerin büyük bölümü tüm üniversite hayatlarını ülkede geçirirler veya bir kısmı Sokrates Erasmus programı ile 1 yıllık değişim programlarına katılırlar. Türk öğrenciler için Sokrates Erasmus Programları hakkında detaylı bilgi için Ulusal Ajans internet sitesini ziyaret ediniz.  http://www.ua.gov.tr

 

Norveç’te üniversite başvuruları nerdeyse 1 yıl öncesinden başlar, genelde 1 Şubat son başvuru tarihi olarak görünmektedir. Başvurulmak istenen okul ve bölümle yaklaşık 1 yıl öncesinden irtibata geçmekte fayda vardır.

 

Norveç’teki bir üniversitede lisans okumak isteyen öğrencilerin Türkiye’de üniversite sınavında bir üniversiteye yerleşmiş olmaları şartı aranır. Bunun yanı sıra İngilizce testi IELTS’ten 5.0 veya muadili bir sınavdan geçer not getirmesi gerekir. Bu şartları yerine getiren öğrenci Norveççe dersleri takip edebilmesi için kabul edildiği üniversitenin hazırlık sınıfına başlar ve Norveççe öğrenir.

 

Norveç’te 170’den fazla İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans programı vardır. Yüksek lisans öğrenci alım prosedürü ise diğer ülkelerle aynıdır. Başvurular, doğrudan istenilen bölüme yapılır. Norveççe şartı aranmaz. Yüksek lisans programları 1.5-2 sene arası sürmektedir. Kabül kriterleri bölümden bölüme değişse bile akademik transkriptler ve İngilizce düzeyi önemli bir yere sahiptir. İngilizce sınavı IELTS’ten en az 6.0 puan almış olma şartı vardır.

 

Öğrenciler, oturma izinlerini almalarıyla beraber haftada 20 saati aşmamak üzere part-time çalışma hakkını da almış olurlar. Dönem tatillerinde ise tam zamanlı çalışabilirler.

İsveç’te Üniversite Eğitimi

 

İsveç, Avrupa’nın yüksek refah oranlarına sahip ülkelerinden birisidir. İsveç’te eğitime verilen önem ülkeyi dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi haline getirmiştir. İsveç’te üniversiteler devlet üniversitesidir. Ülkede 27 farklı üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir.

 

Tüm üniversitelerde eğitim, pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi AB vatandaşlarına ücretsizdir. 2011 Güz döneminden itibaren AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için eğitim ücreti alınmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda başvuru ücreti 96 Euro, eğitim ücreti ise 7.000-14.000 Euro civarı olarak belirlenmiştir. Yaşam maliyetleri için ise yılda 6.000–7.000 Euro civarında bir tutar gereklidir.

İsveç üniversiteleri özellikle yüksek lisans seviyesinde İngilizce olarak eğitim vermektedirler.

 

Tüm İsveç devlet üniversiteleri YÖK tarafından onaylıdırlar. Bu nedenle öğrencilerin almış oldukları diplomaları Türkiye’de geçerlidir. Ayrıca, İsveç üniversiteleri diplomaları dünya genelinde de geçerlidir.

 

Üniversiteler öğrenci kabulünde çok seçicidirler. İngilizce programlara katılacak öğrencilerin TOEFL sınavından en az 213, IELTS'ten ise en az 6.5 puan getirmeleri gerekiyor. Ayrıca, yüksek lisans eğitimi yapmak isteyenlerin üniversite not ortalaması en az 4 üzerinden 3 olmalıdır. Üniversite başvuruları eğitim yılı başlama tarihinden en az 6 ay önce yapılmalıdır.  Lisans ve yüksek lisans başvuruları yılda iki kez alınmakta olup başvurular resmi olarak şu siteden yapılmaktadır: https://www.studera.nu/studera/1374.html

 

İsveç’te eğitim hakkında kapsamlı bilgi için lütfen http://www.studyinsweden.se adresini ziyaret ediniz.

 

 

 

 

Finlandiya’da Üniversite Eğitimi

 

Finlandiya’nın Fince ve İsveççe olmak üzere iki ana dili vardır. Temel öğretimde ve ortaöğretim ikinci devrede öğrenim gören öğrencilerin yaklaşık olarak yüzde beşi öğrenim dilinin İsveççe olduğu okullarda okumaktadırlar. Her iki dil grubunun da yüksek öğrenim düzeyinde de öğretim kurumları bulunmaktadır. Buna ek olarak, tüm öğretimin ya da öğretimin bir kısmının genel olarak İngilizce dilinde verildiği bazı eğitim kurumları da mevcuttur. Bunun yanı sıra, Laponya’nın Saami dili konuşulan bölgelerinde yerel merciler aynı zamanda Saami dilinde eğitim de düzenlemektedirler. Her üç dilde ayrıca eğitim veren yüksek öğretim kurumları da mevcuttur. Romanlar ve diğer azınlıklara mensup olanların yanı sıra özel eğitime muhtaç olanlara da her türlü eğitim olanakları sunulmasına özen gösterilmektedir.

 

Yüksek öğretim, teknik okullar ve üniversiteler olmak üzere ikiye ayrılır. Üniversiteler bilimsel araştırma ve öğretime ağırlık verirken, teknik okullar daha çok uygulamaya yönelik mesleki bir eğitimi esas almaktadırlar. Finlandiya’daki üniversite giriş sınavı, yüksek öğretim için seçilebilirlik kriteri olarak kullanılmaktadır. Buna ek olarak, Finlandiya’da teknik okul derecesine sahip olanlar, ortaöğretim II. devre sonrası mesleki yeterliliklere sahip olanlar ve en az üç yıllık bir mesleki yeterliliğe sahip olanlar da üniversite eğitimi için seçme sınavına girebilmektedirler. Üniversiteler ayrıca yapılan sınavlara ek olarak başvurulara esas farklı yeterlik alanları belirleyebilir. Açılan programların alabileceği sayıdan daha fazla başvuru olması durumunda, üniversiteler farklı öğrenci seçme kriterlerine başvurabilmektedirler. Üniversiteye yerleşmede, üniversite giriş sınavı notu; enstitü, fakülte veya bölüm tarafından düzenlenen giriş sınav sonucu ve ortaöğretim ikinci devre bitirme belgeleri dikkate alınarak yerleştirmeler yapılmaktadır.

 

Yüksek öğretimdeki teknik okullara kayıt yaptırabilmek için genel ya da mesleki ortaöğretimi başarı ile tamamlamış olmak ve üniversite giriş sınavında başarılı olmak gerekir. Sanayi ve iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ara elaman ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmış yükseköğretim kurumu olan bu okullarda yetişkinlere de eğitim verilmektedir. Bu okullardan üç veya dört yıl süren eğitim süresince öğrenciler ilgili mesleğin çalışma alanına kabul edilirler.

 

Üniversitelerdeki derece sistemine göre düşük ya da daha yüksek seviyede akademik derece almak mümkündür. Daha düşük seviyedeki ya da lisans seviyesindeki derece (120 kredi) 3 yılda ve yüksek lisans derecesi (160-180 kredi) 5-6 yılda tamamlanabilmektedir. Buna ek olarak, üniversiteler bilimsel lisansüstü derecesi olan yüksek lisans ve doktora dereceleri vermektedirler. Bir teknik okul derecesi almak için gerekli eğitim, 3.5–4 yıl ya da 140–160 kredi gerektirmektedir.

 

Finlandiya’da bir akademik dönem yaşam maliyeti, 6.000 – 8.000 Euro arasıdır.

 

Fransa’da Üniversite Eğitimi

 

Fransa, toplam öğrenci nüfusunun %14’üne denk düşen, 260.000 yabancı öğrenci sayısıyla dünyada en çok yabancı öğrenci ağırlayan ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor. Fransa’da öğrenim gören 2.000’i aşkın Türk öğrenci var. Fransa’da yabancı öğrenciler hiçbir ayrıma tabi tutulmuyor. Yüksek öğretim kurumlarına kabul edilme şartları, kayıt ücretleri ve eğitim sonunda verilen diplomalar herkes için aynı. Eğitim sonunda verilen belge “ulusal diploma” olması durumunda, hangi kurumdan alınmış olursa olsun eşdeğerde. 

 

Fransa’da 87 devlet üniversitesi bulunur. En eskisi 1179’da kurulan dünyaca ünlü Sorbonne Üniversitesi’dir. Fransa’da lisans eğitimi 1 yıllık genel akademi hazırlık dahil olmak üzere 4 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıl devam eder. Üniversiteler haricinde Fransa’ya özgü Grandes Ecoles (Yüksek Okullar) eğitim kurumları devlet üniversitelerine paralel bir eğitim vermektedir. Çok seçici olan bu okullarda da lisans ve master eğitimi verilir. Ayrıca Grandes Ecoles for Engineering okullarında mühendislik, Grandes Ecoles for Business and Management okullarında İşletme lisans ve yüksek lisans eğitimi verilir. Bunlara paralel olarak çok sayıda, Sanat, Moda, Tasarım, Turizm ve Mimarlık alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitim veren okullar bulunmaktadır. Fransa üniversiteleri ve okullarında eğitim dili Fransızca olmasına rağmen pek çoğunda İngilizce dilinde eğitim verilen bölümler bulunmaktadır.

 

87 devlet üniversitesi, başvuran her 3 öğrenciden 2’sini eğitime kabul ediyor. Lise veya dengi ortaöğretim diplomasına sahip herkese açık olan üniversitelerde elemeler, eğitim süresince uygulanan sınavlarla yapılıyor. Öğrencilerin 3’te 2’si üniversitelerde öğrenim görüyor. Fransa’da doktora eğitimi yapan 66.500 öğrenciden %39’u yabancı uyruklu. Her eğitim kademesi sonucunda ulusal diploma veriliyor. Araştırma, üniversitelerin temel unsurlarından biri, 1.200 araştırma laboratuarıyla bağlantısı bulunan 300’den fazla doktora okulu araştırmaya yönelik eğitimler veriyor.

 

Tüm yabancı öğrenciler, Fransız öğrencilerle aynı statüde, devlet üniversitelerinde uygulanan düşük harç ücretlerinden faydalanıyorlar (160 Euro’dan 500 Euro’ya kadar). Eğitimlerin gerçek ücreti daha yüksek olup (yılda 6.000 ile 15.000 Euro arası) devlet tarafından karşılanıyor ki, buna “görünmez burs” deniyor. 2008-2009 eğitim öğretim yılı için karar verilen üniversite harçları şöyle: Lisans eğitimi için 169 Euro, yüksek lisans için 226 Euro, doktora için 342 Euro, mühendislik eğitimi için 380 Euro ve tıp bilimleri için 452 Euro. Bu belirlenen harç ücretlerine, özel hizmet nedeniyle veya bazı programlar için ilave ücretler eklenebiliyor. Yüksek okullar, özellikle Ticaret yüksek okulları için okul harç ücretleri daha yüksek (yıllık 3.800 Euro’dan 14.000 Euro’ya kadar değişmektedir). Yabancı öğrencilerin eğitimlerini finanse etmek için birçok olanakları mevcut: Avrupa Birliği bursları (Erasmus, Jean Monnet), Türkiye’deki Fransa Büyükelçiliği’nin sağladığı burslar (cotutelle doktora bursları), TEV vakfı işbirliği ile verilen yüksek lisans ve mühendislik bursları ve daha birçok değişik burslar mevcut. 

 

Belçika’da Üniversite Eğitimi

 

Belçika’da Hollandaca, Fransızca, Almanca ve Valon dilleri konuşulmaktadır. Belçika’nın Valon Bölgesindeki okullarda eğitim dili Fransızca’dır. Flaman Bölgesindeki okulların eğitim dili ise Flamanca’dır. Brüksel’de ise hem Fransızca hem de Flamanca dillerinde öğretim yapan okullar bulunmaktadır. Öğretim metotları ve ders saatleri bölgelere göre değişebilmektedir.

Belçika’da okullar devlet tarafından açıldığı gibi özerk kurum ve kuruluşlar tarafından da açılabilmektedir. Bu çerçevede okullar; Belediye Okulları, Devlet Okulları ve Katolik (Dini) Okulları olarak sınıflandırılabilir. Bütün okullarda genel anlamıyla aynı öğretim programı ve çalışma planı uygulanmakta olup, okullar devlet tarafından denetlenmektedir. Söz konusu okulların giderleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Belçika’da 18 üniversite bulunmaktadır. Bunlardan 9’u Belçika Valon Toplumu, diğer 9’u ise Belçika Flaman Toplumu bölümündedir. Ayrıca, 59 yüksekokulun 30’u Fransızca konuşulan, 29’u Flamanca konuşulan bölgelerde kurulmuştur.

Üniversite öğretimi üç kademeye ayrılabilir. İlk iki kademe önlisans ve lisans, üçüncü kademe ise lisansüstü öğrenim olarak isimlendirilebilir. İki veya üç yıl süreli üniversite birinci kademe eğitimi, yüksek öğretime geçiş hakkı veren lise diplomalı tüm öğrencilere açıktır. Bu eğitim kademesinde genel ve bölümle ilgili fen veya beşeri bilimlere giriş öğretimi verilir.

İkinci kademede ise ilk kademedeki 2-3 yıllık eğitimin üzerine en az iki en çok dört yıllık üniversite öğrenimini takiben alanlara göre öğretmen, mühendis, eczacı, tıp doktoru, veteriner vb. ünvanlar elde edilir. Bu öğretim kademesi bilimsel araştırmaya hazırlık olmak üzere hem uygulamalı hem de teorik çalışmaları da kapsar.

Üniversiteler, üniversite öğreniminin ikinci kademesinden -lisans- derecesi alanlara üçüncü kademe eğitimi sunmaktadır.

Bazı uzun süreli yüksekokullar da üçüncü kademe programları uygulamaktadır. Bu okulların bir yıllık lisansüstü programları, eğitim amaçları doğrultusunda, üniversitelere göre daha pratik ve uygulamaya yönelik eğitim verirler. Bunlar, daha önce görülen yüksekokul eğitiminin genişletilmesi veya alanlarındaki belli bir konuda uzmanlaşma eğitimi vermeye yönelik programlar olabilir. Söz konusu eğitimin üniversitelerin lisansüstü programlarıyla karşılaştırılması zordur. Bu programlar aynı zamanda üniversite -lisans- mezunlarına da açıktır.

Almanya’da Üniversite Eğitimi

 

Almanya’da yaklaşık 383 adet üniversite, yüksek okul ve enstitüde lisans ve yüksek lisans eğitimleri verilmektedir. Almanya üniversitelerinin çok büyük bölümünde eğitim dili Almanca’dır; ancak son zamanlarda pek çok üniversitede İngilizce dilinde yüksek lisans ve doktora programları verilmektedir. Ayrıca bazı özel üniversiteler İngilizce dilinde eğitim vermektedirler.

 

Alman üniversitelerin Bologna Süreciyle birlikte Bachelor, Master ve PhD şeklindeki basamaklı öğrenim sistemine geçmiş olmaları yabancı öğrenciler için çok büyük fırsatlar sunuyor; çünkü üniversitelerin bu uluslararası açılımla birlikte artık 700’ün üzerinde programın öğrenim dili İngilizce olarak yürütülüyor.

 

Almanya’yı tercih etmek için beş önemli gerekçe:

 

 1. Yabancı öğrencilere verilen özverili hizmet
 2. Geniş yelpazeli program / bölüm seçenekleri
 3. Araştırma olanakları ve yüksek öğrenimde mükemmellik
 4. Teori ve pratik uygulama arasındaki örtüşme
 5. Üniversitelerin uluslararası odaklı çalışmaları

 

Almanya genelinde 375 üniversite ve yüksek öğrenim kurumları bulunuyor ve bunlar ülke genelinde eşit bir dağılım sergiliyor. Bu üniversiteler içerisinde 239’u devlet üniversitesi, 95’i özel üniversite ve 41’i de kilise veya vakıf destekli yüksek öğretim kurumları olduğunu görüyoruz. Almanya’daki üniversite öğrenci sayısı ise 2010 yılında 2.119.485 olarak istatistiklere geçmiştir. Bunlardan 21.404’ü Türk öğrencileridir. Türkiye’den gidenlerin sayısı ise 6.711’dir ve Almanya’da okuyan yabancı öğrenci grubu olarak 5. sırada yer alıyorlar. Erasmus programlarındaki istatistikler incelendiğinde ise Türkiye’den giden öğrencilerin açık ara farkla ilk tercih ettikleri ülke Almanya oluyor. Son verilere göre bu programla 2007/2008 öğretim yılında Türkiye’den Almanya’ya giden öğrenci sayısı 1.184 ve Almanya’dan Türkiye’ye gelen öğrenci sayısı da 427 olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

 

Türkiye’den üniversite öğrenimi için başvuruda bulunmayı düşünenlerin Almanya’da üniversite öğrenimi konusunda ilk etapta yerine getirmesi gereken koşullar vardır. Bunlar:

 

- Türkiye’de ÖSYM tarafından örgün bir üniversite programına yerleştirilmiş olmak –yüksek lisans öğrenimi için dört yıllık bir lisans programından mezun olmak veya mezun olabilir durumda olmak-,

- ÖSYM Sınav Sonuç Belgesinde yerleştirildiğiniz alanda kalarak Almanya’daki bir üniversite programını belirlemek ve

- Dil yeterliliğinizi başvuruda bulunmayı düşündüğünüz programın belirlediği ölçüde geçerli bir sertifikayla kanıtlamaktır.

 

Dil yeterliliği konusunu biraz daha açacak olursak, Almanca için TestDaf – TDN 4, DSH - 2, DSD II, Alman Kültür Merkezlerinde yapılan Goethe- Zertifikat C1, Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Kleines veya Großes Deutsche Sprachdiplom dil sertifikalarından biriyle Almanca yeterliliğinizi kanıtlamış olmanız veya Studienkolleg’lerde yapılan Feststellungsprüfung’un Almanca bölümünü başarıyla tamamlamış olmanız bekleniyor.

 

Belirlenen bu genel koşullar dışında Almanya’daki yüksek öğrenim kurumlarının özerk, yani bağımsız bir yapısı olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Bu nedenle de yüksek öğrenim kurumları başvuru koşullarını kendileri belirleyebiliyor ve öğrencilerini de kendileri seçiyor. Dolaysıyla da başvuru dosyanız bu bağlamda önem kazanıyor. Kapsamlı bir başvuru dosyası içersinde yer alması gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

 • Başvuru Formu veya Online Başvuru Formu
 • Dil Yeterliliği (programın belirlediği ölçüde / yukarıda değinilen geçerli sertifikalar)
 • Lise Diploması
 • Bachelor / Lisans için: Lise Not Dökümü / Transkript
 • ÖSYM Sonuc Belgesi
 • Master / Yüksek Lisans için: Üniversite Transkript
 • Master / Yüksek Lisans için: Üniversite Diploması
 • Ayrıntılı CV / Özgeçmiş
 • Niyet Mektubu
 • Öğretmenlerden / üniversite hocalarından referans yazıları
 • Staj / sertifika / katılım belgeleri de eklemekte fayda var.

 

Bunların dışında başvurmayı düşündüğünüz okulların daha ayrıntılı belgeler isteyebileceklerini de göz önünde bulundurun ve mutlaka web sayfalarını inceleyin.

 

Almanya’da lisans programına transfer yapmak oldukça zordur. 2-3. sınıflardan yapılmak istenen transferlerde öğrencinin Türkiye’de izlediği dersler sayılmayabilir ve 1. sınıftan eğitime devam etmek zorunda kalabilir.

 

Almanya’da pek çok farklı alanda yüksek lisans programları İngilizce olarak verilmektedir. Ancak, lisans programları ağırlıklı olarak Almanca’dır.

 

Almanya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, ekstra 1 yıl oturum izni alır. Bu süre zarfında iş bulabilir ve çalışabilir ve dilerse oturumunu uzatabilir. Almanya kendi üniversitelerinde eğitim yapan öğrencilerin ülkede kalmalarını ve yararlı işlerde görev almalarını teşvik eder.  Öğrencilik esnasında haftada 10 veya 20 saat part-time çalışma izni verilir.

 

Alman üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans başvurularını doğrudan üniversitelere yapmalıdırlar. Başvurular kesinlikle internet üzerinden yapılamaz. Mutlaka, posta veya kargo ile üniversitelere gönderilmelidir. Sınırsız sayıda üniversiteye başvuru yapılabilir. Bazı üniversiteler 20-55 Euro arası başvuru ücreti talep edebilir.

 

Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalaması 2.5 ve üzeri olmalıdır. Ancak, önde gelen üniversiteler için 3.0 ve üzeri not ortalaması gerekir.

İngilizce yüksek lisans programlarında dil yeterlilik belgesi olarak TOEFL veya IELTS sonucu istenir. Bazı üniversiteler 173 ile kabul ederken bazıları 213 TOEFL veya 6.0 IELTS sonucu isterler.

 

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler mutlaka lisans eğitimi yapmış oldukları alanda bir master programı seçmelidir. Almanya’da yüksek lisans için alan değişikliği yapılamaz.

Alman üniversitelerine başvurulara cevaplar maksimum 6 haftada alınır. Alman üniversitelerine yüksek lisans başvuruları mutlaka en geç Nisan ayına kadar yapılmalıdır. Bazı üniversitelerde başvuruları Mart ayında tamamlanır. Çok nadir olarak Mayıs ayı sonuna kadar devam edebilir.

 

Yüksek lisans program ücretleri üniversiteden üniversiteye değişir. Yıllık harç ücreti 250 Euro ile 1300 Euro arası değişir. Hatta bazı üniversitelerin İngilizce dilinde verdiği yüksek lisans programlarına yıllık 10.000-15.000 Euro harç isteyebilir.

 

Almanya’da İngilizce yüksek lisans programı veren üniversitelere ve bölümlerine www.daad.de/idp adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sitede yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümü yazarak hangi üniversitelerde verildiğini ve giriş koşullarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru formlarına ulaşabilirsiniz.

 

Avusturya’da Üniversite Eğitimi

 

Avusturya, Türk öğrencilere parasız eğitim veren üniversitelere sahiptir. Türkiye’de herhangi bir 4 yıllık üniversite kazanmış öğrenciler Avusturya üniversitelerine geçiş yapabilirler. Ancak pek çok bölüm Almanca dilinde eğitim verdiği için öğrenciler Almanca dilinde yeterli düzeyde olmalıdırlar. Aksi takdirde en az 6-12 ay arası Almanca kursu yapmak zorundadırlar.

 

Avusturya’da yüksek lisans yapmak için ise Türkiye’de bir üniversitenin 4. sınıf öğrencisi olmak veya mezun durumda bulunmak gerekir.

 

Avusturya’da üniversite eğitimi hakkında kapsamlı bilgi için  http://www.studyguide.at adresini ziyaret ediniz.

 

İsviçre’de Üniversite Eğitimi

 

İsviçre, doğal kaynaklar bakımından zengin olmadığı için yatırımlarını eğitime ve bilgiye yöneltmiştir. İsviçre, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir. İsviçre ekonomisi yüksek kalifiye eleman ve iyi eğitilmiş çalışanlar üzerine kuruludur.

 

Eğitim ücretsizdir veya çok cüzi bir ücret talep edilir. Üniversitelere giriş, standart testlere göredir. Üniversitelerde eğitim dili genellikle Almancadır. Bazı enstitülerde ise eğitim dili Fransızcadır. 

 

Üniversitelerdeki eğitim sistemi Bologno Process sonrası 3 sene lisans ve 2 sene master olarak düzenlenmiştir.

 

İsviçre’de üniversiteye girebilmek için gereken şartlar şu şekilde:

-        ÖSS sınavı ile dört senelik bir okula kayıt yaptırmış olmak

-        Sonrasında Almanca, İngilizce, Matematik, Tarih, Coğrafya veya Fizik derslerinden oluşan bir hazırlık programına sekiz boyunca devam edip 6’lı not sisteminde ortalama 4 getirmek

-        Eğitim masraflarını karşılayacak birini göstermek

İrlanda’da Üniversite Eğitimi

 

İrlanda, Avrupa’nın son yıllarda büyük atılım gösteren ülkelerindendir. The Economist dergisinin yaptığı araştırmaya göre dünyanın en yaşanabilir ülkesi seçilmiştir. İrlanda üniversiteleri İngilizce dilinde eğitim vermektedir. İrlanda’da üniversite eğitimi genelde devlet üniversiteleri tarafından verilmektedir.

 

İrlanda üniversitelerinden alınan lisans veya yüksek lisans diploması tüm dünyada geçerlidir ve Türkiye’de YÖK tarafından onaylıdır. İrlanda’da eğitim ücretleri yıllık 8.000-10.000 Euro arasındadır. Yaşam maliyetleri ise 6.000 Euro civarındadır. Üniversiteler pek çok farklı alanda lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunarlar.

Bulgaristan’da Üniversite Eğitimi

 

Türkiye’de üniversiteye girebilmek için yıllarca sınava giren milyonlarca öğrenci için artık Bulgaristan'daki üniversiteler umut vaat ediyor. Özellikle Bulgaristan'daki okulların YÖK tarafından tanınıyor olması (denklik veriliyor anlamına gelmez), ülkemize olan coğrafi yakınlığı, eğitim ücretlerini ekonomik olması, yaşam şartlarının Türkiye'den çok daha ucuz olması ilgi çeken noktaları. Sadece Bulgaristan’ın en büyük üniversitesi olan Sofya Üniversitesi'nde (St. Kliment Ohridski) yaklaşık 26.000-27.000 öğrenci eğitim görmektedir. Türk öğrenciler, Bulgaristan'daki en büyük uluslararası öğrenci grubu olduğunu oluşturmaktadır.

 

Bulgaristan'daki 26 devlet üniversitesi, YGS - LYS şartı aramadan istediğiniz bölümde okuma imkanı sunuyor. Tıp, Otomotiv Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Elektrik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Avrupa Çalışmaları, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, İşletme, İngiliz Dili ve Edebiyatı gibi bölümler oldukça ilgi çekiyor.

 

Bulgaristan’da bir akademik yıl yaşam maliyeti 5000-7000 Euro civarı olarak ön görülmektedir. Lisans programlarının yıllık eğitim ücretleri ise 2.500 Euro ile 6.000 Euro arasında değişmektedir.

 

Bulgaristan'da okuyabilmek için Türkiye'de eğitim veren bir liseyi başarı ile bitirmiş olmak yeterlidir. Bulgaristan'daki üniversiteler, öğrencileri ÖSS sınavına girmeden sadece lise diploması ve lise not ortalamalarıyla kabul ediyor. Örneğin, lisede sayısal derslerinin ortalaması 3 olan bir öğrenci tıp fakültesine girebiliyor.

 

Başvuru süreci şu şekildedir:

 

1. Kişisel bilgileri ile adayın başvurduğu üniversite ve bölümlerin detaylarını içeren bir başvuru formu

2. Öğrencinin başvurduğu tam zamanlı eğitime göre (lisans veya yüksek lisans programı) daha önce aldığı derslerin detaylarını gösteren diplomasının mezun olduğu lise veya üniversite tarafından onaylanmış bir kopyası

3. Öğrencinin lise eğitimini tamamladığı ülkede üniversite eğitime hak kazandığını tasdik eden ve ayrıca yetkili bir kurum tarafından onaylanmış resmi belge

4. Akademik not dökümü, belli bir bölüme başvuran öğrenciler için şarttır.

5. Başvuru tarihinden bir ay önce alınmış ve kişinin başvuru yaptığı ülkedeki ilgili kurumlarca tasdik edilmiş bir sağlık raporu

6. Vatandaşlıklarından birisi Bulgaristan olan çifte vatandaşlığa sahip adaylar için vatandaşlık belgesinin bir kopyası

7. Pasaport kopyası

8. Bulgaristan'daki eğitim süreci boyunca öğrencinin yaşam masraflarının karşılanacağına dair ebeveynlerden alınan noter onaylı beyanname

9. Bulgaristan'daki eğitim süreci boyunca kullanılabilecek mali kaynak için bankadan alınacak banka hesap yazısı

10.  Tüm belgelerin, alındıkları ülke ile Bulgaristan arasındaki uluslararası anlaşmaların hükümleri uyarınca, Bulgarca tercümesi ve noter tasdiki (apostilli olacak); bunun yapılamadığı durumda belgelerin meşrulaştırılması, tercümesi ve tasdiki için genel işlemler ve diğer evraklar yürürlüğe girer.

11. 4 adet vesikalık fotoğraf

12. Uzun süreli vize "D Tipi Vize" çıkarma işlemleri uyarınca adayın ilgili üniversite tarafından tasdik edilmiş belgeleri, Eğitim ve Bilim Bakanlığı'na gönderilir. 

 

Son başvuru tarihi – 1 Ekim

Adayın kesin kaydı için son tarih – 1 Kasım

 

Başvuru kıstası:

 

Öğrencinin başvurduğu uzmanlık alanına karşılık gelen eğitiminde elde ettiği en düşük not ortalaması kıstasına göre, adayın lise not dökümündeki derslerin genel ortalaması (GPA), adayın lise diploması aldığı ülkedeki değerlendirme sisteminde %62'den daha düşük olamaz.

 

Eğitim harç ücreti, D tipi vize alındıktan sonra ödenir.

 

Estonya’da Üniversite Eğitimi

 

Avrupa’nın yükselen değeri Estonya’da, 9 üniversite bulunmaktadır.  Bunlardan 7’si uluslararası öğrencilere yönelik %100 İngilizce eğitim veren programlar yürütmekte. 

 

Ülke nüfusu yaklaşık 1,3 milyon olan Estonya’da, üniversitelerdeki toplam öğrenci sayısı yaklaşık olarak 69.000’dir.  Estonya, her geçen yıl yabancı öğrenciler için daha ilgi çekici bir ülke haline gelmektedir.  Üniversitelerde eğitim kalitesinin yüksek olması, yıllık eğitim ücretlerinin cazip, yaşam masraflarının da diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun olması nedeniyle, Estonya’da bulunan üniversitelerde yabancı öğrenci sayısı hızla artmaktadır.  Bu sayı yaklaşık olarak 1.300’dür.

 

Estonya’nın eğitim alanında sunmuş olduğu cazip olanaklardan haberdar olan Türk öğrenciler de hem lisans hem de yüksek lisans eğitimleri için Estonya’yı tercih etmektedir.  Aynı zamanda Estonya her yıl Erasmus aracılığıyla pek çok Türk öğrencisini ağırlamaktadır. Bugünlerde Estonya’da yüksek öğrenim amacıyla 28 Türk öğrenci bulunmaktadır.  Ayrıca Türkiye’den yaklaşık 70 Erasmus öğrencisi de Estonya’dadır.

 

Estonya üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde İşletme’den Endüstri Mühendisliği’ne, Hukuk’tan Uluslararası İlişkiler’e farklı alanlarda İngilizce eğitim verilmektedir.  Yukarıda sıralanan bölümlerin yanı sıra, henüz ülkemizde yüksek öğretim düzeyinde eğitimi yaygınlaşmayan Nükleer Enerji ve Nükleer Güvenlik, Sürdürülebilir Enerji Araçları ve Süreçleri gibi bölümler yabancı öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

 

Estonya’da eğitim ücretleri seçilen bölüme göre değişmektedir.  Lisans ve yüksek lisans düzeyinde ücretler yaklaşık olarak yıllık €1,880 ile €4,000 arasında değişmektedir.  1 yıllık yaşama maliyeti 5.000-6.000 Euro civarı olarak bildirilmektedir. Aynı zamanda Estonya üniversitelerinin sunmuş olduğu eğitim ve öğrenim bursları nedeniyle de bu ülke yabancı öğrencilerin dikkatini çekmektedir.  Estonya’da doktora eğitimi ise ücretsizdir.  Bazı doktora programı öğrencileri için ise devletin vermiş olduğu öğrenim bursları da vardır.

 

Estonya üniversitelerine giriş şartları seçilen bölüme göre değişir.  Örneğin sanat ağırlıklı bir programa başvuru yapılıyorsa, öğrencilerden portfolyo istenebilir.  Diğer bölümler için de sunulan akademik dokümanların yanı sıra okul yetkilileri, öğrencilerle online mülakat yapmak isteyebilir.  Lisans düzeyinde başvuru yapacak olan öğrencilerden ÖSS sonuç belgesi istenir.  Ayrıca tüm öğrencilerin, İngilizce seviyelerini IELTS / TOEFL sınavlarına girerek ya da başvurulan okulun seviye tespit sınavında başarılı olarak kanıtlamaları gerekmektedir. 

 

Litvanya’da Üniversite Eğitimi

 

1236’da bağımsız bir eyalet olarak kurulduğundan beri Litvanya, fırtınalı geçen politik bir tarihe ev sahipliği yapmıştır. 13. yüzyıl Avrupasının resmi olarak en büyük ve en güçlü ülkeleri arasında yer alan Litvanya, kurulmasından hemen sonra özgürlüğünü ve kültürel kimliğini korumak için sürekli bir mücadele içine girmiştir. 1990’da Litvanya, bağımsızlığını yeniden kazandı ve 2004’te AB’nin üye ülkeleri arasına girdi. Litvanya, şimdilerde hızlı bir ekonomik büyümenin keyfini çıkarıyor ve diğer eski SSCB ülkelerinden çok daha başarılı bir ekonomiye sahip.

 

Genel olarak Litvanya’da 2 tür yüksek öğrenim kurumu bulunmaktadır: üniversiteler ve yüksekokullar. Üniversite eğitimleri üç dönemden oluşmaktadır: ilk dönem (lisans) eğitimi, ikinci dönem (master, araştırma) eğitimi, üçüncü dönem (doktora, lisansüstü ve lisansüstü sanat) eğitimi. Yüksek eğitim veren toplamda 48 kurum bulunmaktadır ve bunlar şu şekilde sınıflandırılabilir: 15 devlet üniversitesi, 9 özel üniversite, 16 devlet yüksekokulu ve 11 özel yüksekokul.

 

Litvanya’da bir senelik eğitim ücreti 200-800 Euro arasında olup yaşam maliyeti 5.000- 7.000 Euro civarıdır.

 

Çek Cumhuriyeti’nde Üniversite Eğitimi

 

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkesidir. AB üyesi olan Çek Cumhuriyeti eğitim ve yaşam kalitesiyle öğrencilere çok iyi olanaklar sunmaktadır. 10 milyon nüfusa sahip olan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’tır.

Dünyanın en eski 3. üniversitesine sahip olan Çek Cumhuriyeti, özellikle Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği okumak isteyen öğrencilerin bütçelerini zorlamadan hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir ülkedir. Avrupa Birliği üyesi olan bu ülkede eğitim dili İngilizce olan programlar bulmak mümkün olup alınan diplomalar Türkiye ve Avrupa’da  geçerlidir.

Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Eğitimi en ekonomik olan özel üniversiteler, senelik 2.250-4.000 Euro civarındadır. Üniversite eğitim süresi 3 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisanstır. Hazırlık dil kursu süresi, 1 yıldır (ücreti 2.900 Euro), bu kurs aynı zamanda, üniversiteye giriş için yapılan sınav için hazırlık dersleri içerir. Hazırlıktan sonra 3 yıllık bir eğitimi vardır. Eğitim Çekçe olursa yıllık üniversite harcı 2.500 Euro, İngilizce eğitim ücreti ise 3.900 Euro civarındadır.Çek üniversiteleri için merkezi bir yerleştirme sınavı yoktur; fakat üniversiteye kayıt olmak için her üniversitenin kendi yaptığı sınavda başarılı olmak gereklidir. Bu nedenle bir yıl boyunca toplamda 600 saat hazırlık kursu görülür. Bu kurs aynı zamanda Matematik, Fizik, Sosyal Bilimler gibi sınav için hazırlık derslerini de içerir. Sınavda başarılı olan öğrenciler için eğitim ücretsizdir

Sağlık sigortası zorunlu olup yıllık sigorta masrafı kapsamına göre ortalama 300-350 Euro civarındadır. Aylık barınma, beslenme ve kişisel masraflar 400-550 Euro civarındadır. Aylık ulaşım masrafları öğrenci kartıyla 10 Euro civarındadır.

 

Polonya’da Üniversite Eğitimi

 

Polonya son yıllarda siyasi, ekonomik ve eğitim açısından Avrupa’nın en göze çarpan ülkelerinden biri haline gelmiştir. Polonya’da eğitim almayı çok avantajlı kılan en önemli neden ise ülkenin özellikle öğrenci yaşamı ve eğitim maliyetleri açısından birçok ülkeye kıyasla çok ekonomik olmasıdır. Öğrenciler birçok bölümde İngilizce ya da Lehçe dilinde eğitim alabilmektedirler. İngilizce eğitim veren bölümlerde yıllık öğrenim ücreti 3.000 – 9.000 Euro civarındayken, eğitimi Lehçe veren bölümlerde bu rakam 1.000-2.000 Euro seviyelerine kadar düşmektedir. Birçok üniversitede yabancı öğrenciler için Lehçe hazırlık eğitimi de verilmektedir.

Polonya üniversitelerinde eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için ÖSS şartı aranmıyor. Lise mezunu olan herkes Polonya’da üniversite eğitimi almak için başvuru yapabilir. Polonya Avrupa Birliği üyesi olduğundan, bu ülkeden alınan üniversite diplomaları YÖK tarafından tanınmakta ve denklik verilmektedir.

Üniversite yurtlarında konaklama aylık 50 – 150 Euro civarındadır. Yurtlar genellikle 3-4 kişilik odalara sahiptir. Bir öğrencinin yıllık konaklama, beslenme ve kişisel masrafları toplamı 4.500 – 5.000 Euro civarı olarak hesaplanmaktadır.

 

Slovakya’da Üniversite Eğitimi

 

Slovakya'da 19 üniversite bulunmaktadır. Bunların arasında ekonomi üniversiteleri, teknik üniversiteler, güzel sanatlar ve müzik akademileri ve genel üniversiteler yer almaktadır. Üniversiteler devlete bağlı olmakla beraber kendi içlerinde özerk bir yapıya sahiptirler. Her üniversitenin kendine ait şartları ve kuralları vardır. Üniversiteye giriş sınavı merkezi değildir. Her üniversite hatta her fakülte ayrı sınav yapar.

Üniversiteler lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verirler. Lisans eğitimi 3 yıl, mastır 2 yıl ve doktora 3 yıldır. Bazı üniversiteler lisans diploması vermeden 5 yıllık eğitimden sonra doğrudan yüksek lisans diploması verirler. Yabancı öğrencilerin ayrıca bir yıl hazırlık okumaları gerekmektedir. Üniversiteler yabancı öğrencilere ücretlidir. Yıllık eğitim ücreti 2.500 Euro ile 5.000 Euro arasında değişmektedir. 

 

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

 

Ukrayna’da eğitim görmek, Türkiye’de üniversite okumaktan çok daha ucuza gelmektedir.   Ukrayna’nın 92 üniversitesinden Y.Ö.K’ün tanıdığı, uluslararası akreditasyona sahip 22 devlet üniversitesinde okumak artık mümkün. Öne çıkan bölümler ise Uçak-Uzay Bilimleri, Tıp, Eczacılık, Ekonomi, Teknik Bilimler, Radyo Elektroniği, Sanat ve Tasarım. Ukrayna’da okuyan 44.082 yabancı öğrenciden 1.393’ü Türkiye vatandaşı. Bakanlığın verdiği bilgilere göre yabancı öğrenciler arasında 6.285 kişi ile Çin birinci sırada. Çin’in ardından Rusya (3886), Türkmenistan (3823), Hindistan (2852) ve Ürdün (2566) geliyor.

 

Yabancı öğrenciler en çok Kharkov, Kiev, Odessa, Lugansk ve Donetsk şehirlerinde okuyorlar. Kharkov’daki üniversitelerde 12.004, Kiev’de 7.983, Odessa’da 4.709, Lugansk’ta 3.340 ve Donetsk’te 2.333 yabancı öğrenci eğitim görüyor. Bunun yanısıra Kırım üniversitelerinde toplam 1.573 yabancı öğrenci eğitim görüyor.

 

Ukrayna Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre Ukrayna’nın 20 tıp fakültesinde 16.500 yabancı öğrenci okuyor, bu da Ukrayna’daki toplam yabancı öğrenci sayısının %38’ini oluşturuyor. Yabancı öğrenciler en çok Kharkov Tıp Fakültesi’nin yanısıra Eczacılık Fakültesi’ni, Kharkov Havacılık Fakültesi’ni, Kharkov Ekonomi Fakültesi’ni ve Kharkov Milli Politeknik Üniversitesi’ni tercih ediyorlar.

 

Eğitim ücretleri ise yıllık 1.500 ile 8.000 dolar arası değişmektedir.

 

Ukrayna’da yaşam, birçok Avrupa ülkesine göre çok daha ucuzdur. Özellikle öğrenci yurdunda kalan bir öğrenci için aylık yaşam gideri 100-400 dolardır. Öğrenciler isterse ev de kiralayabilir ya da bir ailenin yanında kalabilirler. Başkent Kiev’de kira ücretleri merkeze yakınlık ve uzaklığına göre ortalama 400 dolardan Kharkov’da 200 dolardan başlamaktadır. Diğer şehirlerde ise bu rakam daha da aşağıya inmektedir. Öğrenciler emlakçılar aracılığıyla ev kiralayabilirler.

 

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Kharkov, Rusya’ya 40 km uzaklıkta bulunan bir sınır şehri olup hem büyük bir sanayi şehri hem de çok önemli bir bilim ve kültür merkezidir. Şehirde 90′ın üzerinde üniversite ve enstitü vardır. Üniversite ve kültür şehri olarak bilinir.

 

Macaristan’da Üniversite Eğitimi

 

Macaristan, Orta Avrupa’da demokrasi ile yönetilen bir Avrupa Birliği üyesidir. Eğitim kurumlarından 14 Nobel ödüllü bilim adamı ve 169 olimpiyat şampiyonu çıkaran Macaristan, yüksek entelektüel potansiyeli ile hayatın her adımına tanıklık etmektedir. Dünya entelektüel mirasına ve gelişimine katkıda bulunan yenilikçi ve yaratıcı Macarların tarihe damga vurmuş buluşları arasında bilgisayar, kibrit, telefon, elektrikli motor, tükenmez kalem, hologram, Rubik küp ve saire sayabiliriz.

 

Köklü eğitim sistemi, tüm devlet üniversitelerinin YÖK denkliği, ÖSS şartı aranmaması, 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyeliği, Türkiye’ye sadece 1saat 45 dakika mesafede olması, çoğu üniversitenin eğitim dilinin İngilizce olması, ülkede Erasmus değişim programı ile gelenlerin dışında 10 bin yabancı öğrencinin eğitim alması, İngilizce ve akademik hazırlık kursları, uygun fiyatlar ile konaklama, güvenli, rahat, ucuz ve modern yaşam koşulları, düzenli ve hızlı toplu taşıma, 1100 yıllık köklü bir tarih, ortak tarihten gelen Türk sempatisi, Schengen vizesi ile eğitim hayatı boyunca Avrupa’da serbest dolaşım imkanı Macaristan’da eğitim almanın avantajları arasındadır.

 

Macaristan’da 72 üniversite ve kolej bulunuyor. Bunlarda 12’si düzenli olarak İngilizce program açmaktadır. Erasmus programına tüm üniversiteler katılmakta. En eski üniversitelerden Pecs Üniversitesi 1367’de kurulmuş olup Osmanlı hakimiyeti zamanında bir süre kapalı kalmakla birlikte faaliyetine bugüne dek 34.000 öğrenci ile devam etmekte.

 

Toplam öğrenci sayısı, kesin bir bilgi olmamakla birlikte 390.000-400.000 arası olarak tahmin edilmektedir. 2011/2012 öğretim yılı için 141.000 öğrenci yüksek eğitim için hak kazanmıştır.

 

Yabancı öğrenci sayısı 10.000 civarında, Avrupa Birliği ve denizaşırı ülkeler hariç Türkiye, İran ve Sırbistan’dan sonra en kalabalık öğrenci grubu yollayan ülkedir. Yabancı öğrencilerin en kalabalık olduğu üniversite, Debrecen Üniversitesi’dir, tüm yabancı öğrencilerin %19’u burada eğitim görmekte.

 

En çok tercih edilen bölümler arasında Tıp, Diş Hekimliği, Fizyoterapi, Yazılım, Makine, Elektronik Mühendislikleri gelmektedir. Macaristan’da eğitim kalitesi çok yüksek olan Psikoloji, Müzik ve Spor programları Türkiye’den henüz hakkettiği ilgiyi görmüyor.

 

Üniversitelerin senelik eğitim ücretleri 1.500 – 11.000 Euro arasında değişiyor. Macaristan’da bir senelik yaşam maliyeti 5.000- 7.000 Euro arası olarak belirtilmektedir.

 

Üniversitelere girişte ÖSS şartı aranmaz. Kimi üniversiteler İstanbul’da kendi organize ettikleri sınav ile öğrenci seçmekte, kimileri hazırlığa sınavsız, birinci sınıfa TOEFL,  IELTS sınav sonuç belgesi yok ise kendilerinin yaptığı İngilizce sınav ile öğrenci almakta. İstanbul’daki sınavlara alan dışı öğrenciler girebilir; performansı değerlendirilirken bu husus göz önünde tutulmaz, sadece bilgisi, motivasyonu ve davranışları ile İngilizcesi ölçülür. Tıp eğitimi için yaş sınırı 18 – 35 yaştır. Öbür dallarda yaş sınırı yoktur, ancak lise diploması şartı vardır.

 

Azerbaycan’da Üniversite EğitimiAzerbaycan’da 27’si devlete, 14’ü özel sektöre ait 41 üniversite bulunuyor. Ülkedeki üniversitelerin hepsinde bir yıllık hazırlık eğitimi zorunludur. Eğitimde iki dil seçeneği var: Azerice veya Rusça. Hazırlıkta bu iki dilden hangisini öğrenirseniz, seçtiğiniz bölüme o dilde devam ediyorsunuz. Eğitim, Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerden daha ucuz. Hazırlık sınıfı için 500-600, diğer sınıflarda ise bölüme göre 300-700 Dolar arası ücret isteniyor. Tıp eğitiminin yıllık eğitim ücreti 2.000 Dolar’dır. Azerbaycan’daki bir yıllık yaşam maliyeti 4.000-6.000 Euro civarıdır. Azerbaycan’ın en büyük avantajı, üniversite fiyatlarının düşük olmasıdır. Konaklama fiyatları ise o kadar düşük değildir. ÖSS sınavıyla girilebilen üniversitelerin YÖK denkliği bulunuyor.

 

Gürcistan’da Üniversite Eğitimi

 

Gürcistan toplam 4,4 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti Tiflis’dir ve yaklaşık 1,3 milyonluk nüfusuyla ülkenin insan yoğunluğu en fazla olan kentidir. Gürcistan'ın para birimi Lari’dir. 18 devlet üniversitesi, 6 özel üniversitesi bulunmaktadır. Yıllık eğitim ücretleri 1.200-2.500 Euro arası bölüme göre değişmektedir. Bir öğrencinin aylık tahmini kişisel masrafı 400-500 Dolar civarıdır.

 

Yabancı öğrencilerle ilgili birim öğrencilerin konaklama, banka hesabı açılması, vize ve sağlık sorunları gibi ihtiyaçlarında yardımcı olur. 

 

İtalya’da Üniversite Eğitimi

 

Eğitim diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İtalya'da da çok önemli bir konuma sahiptir. Eğitime daha bir yaşından başlamaları eğitime verdikleri önemin en açık göstergesidir. Öğrencilerin okuldan mümkün mertebe faydalanabilmesi için Cumartesi günlerinde de eğitim verilmesi doğrusu Türkiye’den buraya yeni gelen birisi için biraz alışılmamış bir durumdur.

 

İtalya’da üniversite eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise istenilen bölüme göre 1 veya 2 yıl sürüyor. Yıllık eğitim ücretleri 1.000 – 6.000 Euro arası değişmekte olup 1 senelik yaşam maliyeti 7.000-9.000 Euro civarıdır.

 

İtalya’da üniversite eğitimi görmek için ise bir takım koşulları yerine getirmek gerekiyor.

Türkiye’den İtalya’da bir devlet üniversitesine başvurmak isteyenlerin başvuruları ile İtalya Başkonsolosluğu ilgileniyor. İtalyan üniversitelerinde eğitim görmek isteyenler için ön kayıt tarihleri her sene Nisan-Mayıs aylarında yapılıyor.  

 

İspanya’da Üniversite Eğitimi

 

AB’nin gözde ülkelerinden olan İspanya, Avrupa’nın en iyi öğretim yapan üniversitelerine sahiptir. İspanya’da üniversite eğitimi alarak dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İspanyolca’yı da öğrenme şansına sahip olabilir, sıcak ve eğlenceli insanlarıyla üniversite yaşamınız çok keyifli bir hale gelebilir.

 

İspanya’da lisans eğitimi 3 yıl olup yüksek lisans 2 yıldır. İspanyolca bölümlere giriş için 1 yıl İspanyolca hazırlık okumak gereklidir. Yüksek lisansta ise İngilizce programlar açılmaktadır. Lisans için üniversite giriş sınavına girmek gerekmektedir. Türkiye’de üniversitenin birinci sınıfını okuyup İspanyolca yeterlik belgesi ile İspanya’daki üniversitelere geçiş yapmak mümkündür.

 

İspanya’daki devlet üniversitelerinin yıllık eğitim ücreti 1.000 Euro, özel üniversitelerin ise 9.000 Euro civarındadır. Aylık yaşam masrafı 650 Euro olarak öngörülmektedir. İngilizce yüksek lisans programlarının yıllık ücreti ise 6.000 Euro civarındadır.

Yunanistan’da Üniversite Eğitimi

 

Yunanistan, Klasik ve Helenistik Yunan dönemlerini, Roma,  Bizans ve Osmanlı imparatorluklarını kapsayan geçmişin büyük medeniyetlerinin merkezi olmuştur. Batı edebiyatı ve düşüncesinin  gelişiminde eski Yunan yazarlarının ve düşünürlerinin etkisi göz ardı edilemez.

 

Yunanistan’da bir öğrenci olarak, Batı düşüncesine bir temel oluşturmuş büyük düşünceleri tanıma olanağı bulacaksınız. Yunan yüksek öğrenim sistemi, üniversiteler ve Teknolojik Eğitim Enstitüleri olarak ikiye ayrılır ve devlet tarafından finanse edilir. Yunan Anayasası özel diploma veren yüksek öğrenim kurumlarının kurulmasını yasaklamıştır. Yunanistan’da eğitime verilen önem sayesinde iki devlet üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine girmiştir. Yunanistan’dan Atina Üniversitesi dünya çapında 221.  Avrupa çapında ise 85. sırada yer alırken; Selanik Aristotle Üniversitesi dünya çapında 301. , Avrupa çapında ise 124. sıraya yerleşmiştir.

 

Üniversite okumak isteyen lise mezunları ulusal çapta açılan sınavlara girerken, yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen öğrenciler genellikle, seçme işlemine tabi tutulurlar veya (sözlü/yazılı) sınav sonuçlarına göre belirlenirler. Bununla birlikte, bu eğitim programları temelde Yunan dilinde eğitim verir, ama birçok özel lisansüstü eğitim programı uluslar arası statüye sahiptir ve bu yüzden İngilizce eğitim verir. Buna ilaveten, bazı yüksek öğretim enstitüleri diğer ülkelerdeki üniversitelerle işbirliği yaparlar ve bunlar, birleşik diploma verirler. Yunan üniversiteleri aynı zamanda doktora programları da sunarlar. Başvuru şartları okuldan okula, programdan programa değiştiği için her zaman okulların web sayfalarını incelemekte ve ilgili bölümlere soruları iletmekte fayda vardır.

 

27’den fazla lisansüstü eğitim programı sunan Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi “2010 Güney Avrupa En Yaratıcı İşletme Okulu” seçilmiştir.

 

Tüm öğrenciler, ister lisans ister lisansüstü olsun, her türlü ücretsiz sağlık hizmetinden ve ücretsiz yemek hizmetinden faydalanabilirler. Tüm öğrenciler, müzelerde, tiyatrolarda, sanat galerilerinde ve özel sanatsal organizasyonlarda ve toplu taşımacılıkta indirim sağlayan öğrenci kartına sahiptirler.

 

Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı, lisans ve yüksek lisans alanlarında yabancı öğrencilere burs vermektedir. Burs başvuruları her sene Temmuz ayı sonuna kadar yapılabilmektedir.

 

 

 

Ermenistan’da Üniversite Eğitimi

 

Ermenistan %99 okur-yazar oranıyla eski SSCB cumhuriyetleri arasında en önde gelen bilimsel araştırma merkezlerinden biriydi. 3,2 milyon civarı nüfusu ile Ermenistan’da bugün binlerce yabancı öğrencinin eğitim gördüğü 18 devlet üniversitesi, 20’den fazla özel üniversite bulunmaktadır.

 

Ermenistan’da üniversite eğitimi 4 sene, lisansüstü programlar ise 2 sene sürer.  Ermenistan, lisans eğitimi düşünen öğrenci adaylarını giriş sınavı sonucuna göre alır. Ayrıca programların yapısı itibarı ile öğrencilerin Rusça ve Ermeni dilinden geçer not almaları gerekmektedir.

 

Bazı üniversiteler İngilizce dilinde yüksek lisans programları açmaktadır. Başvuru şartları üniversiteden üniversiteye değişebilmesine rağmen, adayın akademik geçmişi ve istenilen dilde getirdiği geçer düzeyde bir puan okula kabul edilmesinde önemli bir rol oynar.

 

Ermenistan’daki devlet üniversiteleri ücretsiz olup yabancı öğrencilerden yıllık 600-1.000 dolar arası eğitim ücreti talep edilebilir. Özel üniversiteler ise öğrencilerden 5.000-10.000 dolar arası yıllık eğitim ücreti isteyebilir.

 

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normal seyretmemesinden dolayı üniversiteler arası işbirliği maalesef yoktur.

 

 

 

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım