Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş
 • yurtdışı eğitim

Amerika’da Community College’lerde Eğitim

Amerika’da Community College’lerde Eğitim

Amerika’nın en iyi 200 Üniversitesine kolay ve ekonomik girişe açılan kapı Community College’ler

Amerika’da Community College’lerde Eğitim

Amerika’nın en iyi 200 Üniversitesine kolay ve ekonomik girişe açılan kapı Community College’ler

Amerika’daki ‘Community College’ sistemi Türkiye’deki Meslek Yüksek Okulları ile karıştırılmamalıdır. ABD’de ‘Community College’ler yükseköğretime adım atmanın alternatiflerindendir. 4 yıllık üniversitelere göre daha küçük olan ‘Community College’lere kayıtların ve kabullerin daha kolay olması, daha uygun fiyatlı olmaları ve iki yıllık eğitimin ardından 4 yıllık üniversiteye geçiş yapma imkanının yüksek olmasından dolayı Türk öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.
Community College’ler Türk öğrencileri 4 yıllık üniversitelere hazırlar.

Türk öğrenciler iki yılını Community College’lerde tamamladıktan sonra 4 yıllık üniversiteye geçiş yaparak, okumak istediği bölüme dair dersleri almaya başlayabilir. Bu iki yıllık süre zarfında da ekonomik olarak tasarruf yapmış olur. Ayrıca; 4 yıllık üniversitelere giriş aşamasında istenen üniversite hazırlık dönemi ‘Community College’lerde tamamlanabilmektedir.

 

Amerika’da 4 Yıllık Üniversite  Masrafını Karşılayamam Diyenler için 2 Yıllık Community College’ler en iyi Amerikan Üniversitelerine geçiş için büyük fırsat…

 

Amerika’da ön lisans programları sonrası 4 yıllık üniversiteler geçiş son dönemde Türk öğrencilerden en çok ilgi gören programlar arasındadır. Amerika’da 4 yıllık eğitim harcamasını karşılayamayacak olanlar 2 yıllık ön lisans programlarını tercih edebilir. Amerika’da ön lisans eğitimi genelde üniversiteler bünyesinde verilmez. 2 yıllık “Community Colleges” lerde verilir.
Amerika Devlet-Eyalet sistemine bağlı olan “Community Colleges” lerde 2 yıllık ön lisans (Associate Degree) yapan öğrenciler, dilerlerse 2 yıllık eğitim sonrası kariyerlerine başlarlar veya bir devlet ya da özel üniversiteye 3. sınıftan transfer olup lisanslarını tamamlayarak üniversite mezunu olurlar. 

 

Amerika’da Community College Sistemi Nedir?

Amerikan vatandaşı olan öğrencilerin Yüzde 60’ı üniversite eğitim hayatlarında Community College sistemi üzerinden başlar. Amerika’da çok yaygın olan Community College’lerin sayısı neredeyse toplam üniversite sayısı kadardır. Amerika’da 1200 civarında Community College vardır. Bazı Community College’ler 2 yıl için mesleki eğitim verirken özellikle California, New York, Oregon gibi eyaletlerin Community College’leri Amerika’nın en iyi Üniversitelerine öğrencileri hazırlarlar.

 

 

Neden Amerika’da Community College’de Eğitim?

Amerika’da Community College’ler Üniversite eğitimine başlamanın büyük yararları vardır. Özellikle Türk öğrenciler direk 4 yıllık üniversitelere girmek yerine Community College seçmelidir… Nedenleri;

1-    Community College’ler Türk öğrencileri  sıfır İngilizce ile dahi kabul ederler. Yani Community College’lere girmek için İngilizce şartı yoktur. Eğer öğrenci 50 ve üzeri TOEFL IBT ‘ye sahip ise 1. Sınıftan eğitime başlar ve ek İngilizce dersleri alır. Ancak, eğer öğrenci daha düşük İngilizce seviyesinde ise direk ESL İngilizce kurslarına katılır ve seviyesi 50-60 Toefl IBT seviyesine geldiğinde akademik derslere başlar.  Ayrıca Amerika’nın en iyi ilk 200 üniversitesine girmek isteyen Türk öğrencilerden SAT yada ACT Sınavı istenirken Community College’e girişte bu sınavlar istenmez.

2-    Ekonomik olması; Amerika’da iyi bir üniversite yıllık 25-50 bin dolar arası iken Amerikan Community College fiyatları yıllık 8-15 bin dolar arasında değişir. Amerikan Community College’lerde ilk 2 yıl eğitim yapan bir Türk öğrenci yıllık 10-30 bin dolar arası tasarruf eder.

3-    Amerikan Community College’lerde eğitim yapan Türk öğrenciler ilk 2 yıldan sonra Amerika’nın en iyi 200 Üniversitesinde olan University of California Berkeley, University of California Los Angeles, University of California Santa Barbara, University of California San Diego, New York University vs pek çok üniversiteye rahatlıkla transfer olurlar. Adı geçen bu üniversitelere transfer olmak için genelde Community College’lerde alınan ilk 2 yıllık eğitimde 60 kredi ders alınmalı ve yüzde 70 başarı notu elde edilmelidir.

4-    Sınıfların küçük olması ve özel ilgi; Amerikan Community College’lerde sınıflar küçüktür ve Türk öğrencilere bire bir ilgi gösterilir. İlk 2 yıl öğrencilere temel derslerde kaliteli bir eğitim verilir ve öğrenci Amerika’nın en iyi üniversitelerine 3. Sınıftan devam edebilmeye hazır hale getirilir.

5-     Community College’lerde uluslararası öğrenci sayısı her geçen yıl artmaktadır dolayısıyla İngilizce hazırlık eğitimi ve ilk 2 yılını Community College’de tamamlayan Türk öğrenciler hem Amerikan hem de uluslararası öğrenciler ile birlikte yaşayarak Üniversite hayatına çok daha rahat uyum sağlarlar.

 

Community College’lerde İngilizce Dil Eğitimi ESL

 

Amerika Community College’lerinin pek çoğu İngilizce seviyesi Toefl IBT 50 ve altında olan Türk öğrencilere ESL- English as a Second Language İngilizce hazırlık kursları verir. Community College’ler 2-4-6-8 ay süren ESL- İngilizce hazırlık kursları verir ve öğrencileri akademik olarak 1. Sınıfa hazırlarlar . Toefl IBT 50 ve üzeri ingilizce seviyesine gelen Türk öğrenciler herhangi bir İngilizce yeterlilik sınavına girmeden direk 1. Sınıftan eğitime başlarlar. Community College ESL İngilizce kurslarına Ağustos, Ekim, Ocak, Mart ve Mayıs aylarında başlanabilir.

 

Community College Kabul şartları nelerdir?

Amerika Community College’lere Türk öğrencilerin girişi direk üniversitelere göre girişe göre çok kolaydır. Community College’lerde Toefl IBT, SAT, ACT gibi sınavlar istenmez. Sadece Lise son sınıf öğrencisi olmak yada mezun olmak yeterlidir. Öğrencinin İngilizce yeterlilik seviyesi 50 Toefl IBT ve üzeri değil ise Community College ESL İngilizce kurslarına katılabilirler.

Community College sistemine başvurmak isteyen öğrencinin hazırlaması gereken evraklar;

-        Lise son sınıfa kadarki not dokumu

-        Mezun ise lise not dokumu ve mezuniyet belgesi

-        Varsa Toefl IBT sonucu

-        Referans şart değildir ama olursa iyi olur.

 

Community College’ler için Toefl SAT istenir mi?

Community College’lere kabul için Türk öğrencilerden Toefl IBT yada SAT yad ACT istenmez. Amerika’nın en iyi 200 üniversitesi için Toefl IBT, SAT, ACT istenir iken Community College’lere kabul için bu sınavlara gerek yoktur.

 

Amerika Community College ile Amerika Üniversiteleri Karşılaştırması

 

Community College                              Amerikan Üniversiteleri

Eğitim Süresi                    2 yıl                                                     4 yıl

Yıllık Maliyet                     7,000-12,000 usd                                  15,000-50,000 usd

İngilizce Yeterlilik              Toefl 50 IELTS 4.5                                 Toefl 80 IELTS 6.0

Referans Mektubu             istenmez                                              istenir

SAT-ACT Sınavları             istenmez                                              en iyi 200 ister

Transfer Olanakları            2 yılın sonrası 3. Sınıftan transfer            transfer mümkün

 

 

Amerika Community College’lerde Kredi sistemi

Amerikan Üniversitelerinde kredi sistemi vardır. Normal bir üniversite sisteminde 4 yılda 180 kredi tamamlamak gerekir. İlk 2 yılını bir Community College’de tamamlayan bir Türk öğrenci en az toplam 60 kredi almalıdır. İdeali ise 2 yılda toplam 90 kredi almaktır. Her bir dönemde 15-20 kredi alınırsa bir akademik yılda 30-40 civarı kredi alınır. Yaz aylarında da kredi dersleri alınabilir. Her bir ders 4-5 kredi olarak hesaplarınır.

 

Amerika Community College’ler nasıl başvuru yapılır?

Amerika Community College’lere başvuru için lise son sınıf öğrencisi yada mezun olmak gerekir. Başvurular en az 3-4 ay önceden yapılmalıdır. Amerikan Community College’lerde İngilizce kurslarına her 2 ayda bir başlanabilir ancak akademik derslere genelde Ağustos yada Ocak ayında başlanabilir. Türk öğrenciler Amerikan Community College’lere sadece lise notları ile başvuru yapabilir.

 

Türkiye’de 2 yıllık yad a 4 yıllık Üniversite mezunları Amerika’daki Communiyet College’lerde Hangi programlara katılabilir?

Eğer Türkiye’de 2 yıllık bir ön lisans programından mezun iseniz aynen yeni mezun bir lise mezunu gibi Community College’lerin 2 yıllık programlarına başvuru yapabilirsiniz. Eğer Türkiye’de ki 2 yıllık eğitiminizden bazı dersleri saydırmak isterseniz mutlaka benzer bir bölümde eğitim yapmalısınız. Benzer bölümlerde eğitim yapan öğrenciler eğer Türkiye’deki dersleri okul tarafından kabul edilir ise Kredi olarak saydırabilir ve bazı derslerden muaf kalabilirler.

Eğer Türkiye’de 4 yıllık bir üniversite mezunu iseniz ya yeniden bir üniversite lisans programına başlayabilirsiniz yada bazı Community College’leri 1 yıllık sertifika yada diploma programları veriyor ise bu programlara katılabilirsiniz.

 

Amerika Community College’ler de çalışma hakkı var mı?

Community College’lerde eğitim yapan öğrenciler eğitimleri esnasında kolej kampüsü içerisinde part time çalışabilirler. Eğitimleri sonrasında ise eğer program OPT – Optional Practical Training hakkı veriyor ise 1 yıllık OPT hakkı kazanırlar. Community College mezuniyeti sonrası oturum veya çalışma hakkı verilmez.

 

 

Amerika Community College’ler ve YÖK denkliği

Community College’lerde ilk 2 yılını tamamlayan ve ön lisans diploması alan Türk öğrenciler eğer 4 yıllık üniversiteye geçiş yapmaz ve diplomalarına denklik almak ister ise tüm Community College’ler devlet üniversite sistemi içerisinde olduğu için rahatlıkla YÖK’den denklik alabilir. Eğer öğrenci 4 yıllık üniversiteye transfer olur ve başarı ile tamamlar ise yine aynı şekilde YÖK denkliği alabilir.

 

Amerika Community College’lerde Konaklama Seçenekleri

Amerika Community College’leri öğrencilerin konaklama konusunda yardımcı olurlar. Pek çok Community College kampüs içerisinde eğitim verir ve kampüs içinde konaklama olanakları vardır.

Community College Comunity Kampüs Konaklama

Kampüs içinde konaklama fırsatları genelde paylaşımlı odalarda yemekli yada yemeksiz olabilir. Aylık konaklama fiyatları tipine göre 800-1500 dolar arası değişir.

Özel Yurtlarda konaklama;

Bazı Community College’lerin yakınlarında özel yurtlar vardır. Bu özel yurtlar tek kişilik veya iki kişilik odalarda konaklama yemekli yada yemeksiz olabilir. Aylık konaklama fiyatları 1000-2000 dolar arası değişebilir.

Aile yanı Konaklama;

Bazı Amerika Community College’leri Amerikalı aileler yanında konaklama organize ederler. Amerika’lı aileler yanında konaklamanın avantajları; ekonomik olması, Amerikan kültürünü yakından tanıma fırsatı, İngilizce pratik yapabilme . Aile yanı konaklama fiyatları ayda 800-1200 dolar arası değişir.

Öğrenci Evleri Kiralama;

Amerika’da eğitim yapan pek çok Türk öğrenci kendi odasını yada studio dairesini ya tek başına yada bir arkadaşı ile kiralar. İlk aylarında aile yanı seçen öğrenciler 1-2 ay içinde edindiği arkadaşlar ile birlikte eve çıkmayı tercih eder. Oda veya ev kiraları tipine göre değişir. Örneğin Kaliforniya veya New York’da ayda 1000-2000 dolara ev bulmak mümkün iken iç eyaletlerde 700-1000 dolar arasın ev kiralama yapabilirler.

 

Amerika’da Türk Öğrencilerin Ev Kiralama yapabilecekleri bazı internet siteleri;

 

Amerika’da Hangi Eyaletlerde Community College seçilmeli?

Amerika’da toplam 1200 civarı Community College vardır. Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği Community College’ler ; Kaliforniya’da ;Santa Monica Community College, Santa Barbara Community College, Riverside Community College, Orange Coast Community College, De Anza Community College,  Oregan Eyaletinde; Green River Community College Washington Eyaletinde; Seattle Community College, Edmonds Community College, Florida’da Miami Dade Community College, Virginia’da Northern Virginia Community College, Maryland’da Montgomery Community College,  Texas’da Houston Community College,

 

Amerika’da Community College Fiyatları ne Kadar?

 

Amerika’da Community College fiyatları eyaletlere göre çok farklılık gösterir. Kaliforniya, New York gibi eyaletlerde yıllık Community College fiyatları 10-15 bin dolar arası iken iç eyaletlerde 8-13 bin dolar arası değişir.

 

 

Community College’lerde 2. Sınıf bitince hangi En iyi Amerikan Üniversitelerine transfer olunur?

 • University of California Los Angeles
 • University of California Berkeley
 • University of California San Diego
 • University of California Davis
 • University of California Irvine
 • University of California San Francisco
 • University of California Santa Barbara
 • University of California Riverside
 • University of California Santa Cruz
 • California State University Bakersfield
 • California State University Fresno
 • California State University Long Beach
 • California State University Los Angeles
 • California State University Northridge
 • California State University Monterey Bay
 • California State University Sacremonto
 • California State University San Jose
 • California State University San Marcos
 • California State University San Bernerdino
 • California State University San Diego
 • California State Univesity Chico
 • Brown Univesity
 • Cornell University
 • Indiana University
 • John Hopkins University
 • Ohio State University
 • Parson School of Design
 • Seattle University
 • Tufts University
 • Univesity of North Carolina Chapel Hill
 • Univesity of Michigan
 • University of Oregon
 • University of Pennsylvania
 • University of South California
 • University of Texas Austin
 • University of Virginia
 • University of Washington
 • University of Wisconsin
 • Washington State University
 • University of Maryland
 • Texas A&M University
 • Oregon State Univesity
 • Washington State University
 • Stanford University
 • Georgetown University
 • Georgia Institute of Technology University
 • University of Florida
 • University of Miami
 • University of Connecticut
 • Purdue University West Lafeyette
 • Michigan State University

 

 

Amerika’da Community College’ler ilk 2 yıl hangi bölümlerde eğitim verilir?

Architecture, Aviation, Business and/or Economics, Education, Engineering, Film/Video, Health Sciences, Hospitality, Humanities, Information Technology, Nursing, Science & Mathematics, Social Sciences, Aviation, Computer Sciences, IT, Dance, Design, Fashion, Digital Marketing, Arts and Humanities, Interior Design

 

 

Amerika’da Türk Öğrencilerin en çok tercih ettiği Community College’ler

 

Santa Monica Community College Kaliforniya

Santa Barbara City Community College Kaliforniya

Riverside City Community College Kaliforniya

Orange Coast Community College Kaliforniya

De Anza Community College Kaliforniya

Green River Community College Washington

Seattle Community College Washington

Edmonds Community College Washington

Miami Dade Community College Florida

Northern Virginia Community College Virginia

Montgomery Community College Pennsylvania

Houston Community College Texas

City College of New York  New York

Diobla Valley Community College Kaliforniya

Bunker Hill Community College Boston

Delaware County Community College Dalaware

Portland Community College  Oregon

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım