Bize Ulaşın
Duyurular
Kampanyalar
Başvuru Formları
Hemen bize ulaş

Bize Ulaşın

Whatsapp’dan
Ulaşın

Mesaj Atın

Sizi Bilgilendirelim

Ön Başvuru Whatsapp
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa
Global Visions International Education

Global Visions International Education tüm gün boyunca online ve ofis görüşmeleri ile sizlere hizmet vermektedir.


Yapmanız gereken tek şey online yada yüz yüze görüşmenizin randevusunu önceden oluşturmanız. Lütfen ofis görüşmeleriniz ya da online görüşmeleriniz için randevu oluşturunuz.


Ocak, Mayıs ve Eylül 2024 dönemi için ÇOK ÖZEL FİYATLARLA DIL OKULLARI, ÇALIŞMA İZİNLİ DİPLOMA PROGRAMLARI, WORK AND STUDY, WORK AND TRAVEL, MAAŞLI STAJ kayıtlarımız ve YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERİNİN ÖZEL TÜRKİYE BURSLARIYLA GÜZ 2024 AKADEMIK KAYITLARI devam etmektedir.


Uzman danışmanlarımız sizlere aşağıdaki numaralardan telefon veya WhatsApp yoluyla destek vermekte, hem ofiste yüz yüze görüşme hem de çevrimiçi video kanalları ile görüşme yapmaktadır.


Work and Study ve Akademik Programlar hakkında detaylı bilgi almak için yapmanız gereken tek şey ofis yada online randevusu oluşturmak yada aşağıdaki numaralardan uzman danışmanlarımıza telefon yada WhatsApp ile ulaşmak.


Danışmanlarımızın uzmanlık alanlarını ve GSM/Whatsapp numaralarını aşağıda bulabilirsiniz . Dilerseniz yüz yüze yada online görüşme yapmak için kendileri ile direk iletişime geçebilirsiniz.


Türkiye'nin Her Yerinden Ulaşabileceğiniz Santral : 0212 244 25 72
Merkez Santral Hattı: +90 212 249 1981
Merkez Santral CEP Hattı (Sadece Aramalar için): +90 533 747 64 21
Merkez Whatsapp Hattı (Sadece Whatsapp Yazışmaları için):
+90 535 643 31 81 


Çalışma İzinli Programlar – Work and Study – Akademik Programlar- Dil Okulları- Yaz Okuları- Work and Travel – Maaşlı Staj Tüm Departmanlar için Randevu oluşturabileceğiniz Direk Santral Numaralarımız


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


(İngiltere, Kanada, İrlanda, Malta, Amerika, Dubai, Avustralya Çalışmalı Diploma Programları, Work and Study , Dil Okulları , Yaz Okulları- İngiltere Childcare Programları)


GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Akademik Üniversite Departmanı

 

GSM & WhatsApp

+90 535 643 31 81 


Yurtdışı Lise Departmanı

Güler Taylan Akar : +90 533 276 58 82


Work and Travel Work and Study Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72

Evrak Hatti(Sadece WhatsApp) : +90 507 388 4405


Global Vize Departmanı

Merkez Santral: 0212 244 25 72


ŞUBELERİMİZ

Ankara Şube – +90 541 571 03 90

Izmir Şube – +90 530 774 46 01

Antalya Şube – +90 242 316 48 87

Bodrum İrtibat - +90 535 643 31 81
İngiltere İrtibat - +44 7908 577897

Toronto - +1 437 830 07 28


TURSAB A grubu seyahat acentemiz uçak biletleri için:

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Muhasebe Departmani

Erkut Sahin - erkutsahin@globalvizyon.com


Ayrica mail adresimizden ya da web sitemizde yer alan başvuru formumuzdan da bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.


E-mail : info@globalvizyon.com


Ön Başvuru Formu :globalvizyon.com/yurtdisi-egitim-ve-kariyer-programlari/
Hemen Bize Ulaş

Amerika'da Work & Travel ile İngilizceni Geliştir, Tatil Yap, Para KazanWORK AND TRAVEL NEDİR?

Work and Travel Programı, üniversite öğrencilerinin sadece yaz tatilleri dönemlerinde, en fazla 4 ay süre ile ABD’de hem çalışıp hem de seyahat edebilecekleri bir kültürel değişim programıdır. Bu program sayesinde katılımcılar yaşam masrafl arını kendileri karşılayarak farklı kültürle iç içe yasayıp kendilerini geliştirme, yeni arkadaşlıklar kurma ve İngilizce pratik yapma imkanı bulmaktadır. Amerika’da çok yaygın olan bu program sayesinde yılda yaklaşık 75.000 öğrenci yaz tatillerinde Amerika’ya giderek bu macerayı yaşamaktadır.

WORK AND TRAVEL PROGRAMININ AVANTAJLARI

Yurtdışı eğitim programları arasındaki en düşük maliyete sahip Work and Travel programı ile

• Amerika’da macera dolu bir yaz geçirebilir, is deneyimi edinebilir ve seyahat edebilirsiniz.

• İngilizce seviyenizi geliştirebilirsiniz.

• Çok kültürlü bir ortamda yasayarak hem yeni kültürleri tanıyabilir hem de kendi kültürünüzü tanıtabilirsiniz.

• Dünyanın dört bir yanından Amerika’ya gelen öğrencilerle tanışarak uzun süreli dostluklar edinebilirsiniz.

• Kazandığınız para ile kendi masraflarınızı rahatça karşılayabilirsiniz.

• Özgeçmişinize uluslararası is deneyiminizi ve referanslarınızı ekleyebilirsiniz.

• Mezun olduktan sonra ABD’de yüksek lisans ve doktora programlarına katılmak isterseniz, Amerika’da çalışırken bu konuda araştırma yapabilirsiniz

KİMLER KATILABİLİR?

• Üniversitelerin hazırlık, 1, 2, 3 ve 4. sınıfı okuyan öğrencileri.

• Yüksek lisans hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri.

• Ön lisans hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri

• Genel not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’den yüksek, 100’lük sistemde 60 üzeri olan öğrenciler.

• İngilizce seviyesi orta ve üzeri olan öğrenciler. Bu şartları sağlayan öğrencilerde ayrıca programa uyum sağlayıp sağlayamayacağına dair ek kriterler de aranır.

KIMLER KATILAMAZ?

• Açık öğretim fakültesi öğrencileri.

• Ön lisans 2.sınıf öğrencileri

• İngilizce seviyesi ve not ortalaması düşük öğrenciler.

• 28 yasını doldurmuş öğrenciler

• Yüksek lisansta tez aşamasında olan öğrenciler ve doktora öğrencileri bu programa katılamazlar.

Uzman Danışmanlarımız ile Şimdi İletişime Geçin

Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Visions ön bilgi formunu doldurduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yurtdışı eğitim, çalışma ve vize programlarına son aylarda büyük talep olduğu için sizlere dönüş yapmakta bazen gecikmeler yaşanabiliyor. O nedenle sizden ricamız uygun bir zamanda mutlaka ofislerimize doğrudan ziyaret etmeniz olacaktır. Yüz yüze görüşmelere daha fazla zaman ayırabilmekteyiz. Yurtdışı eğitim ve çalışma vizeleri zaman alabilmekte ve özellikle maddi durumla ilgili belgeler konsolosluklar tarafından sorulmaktadır. Bu nedenle görüşmelere gelirken eğitim durumunuz, kariyer durumunuz ve bankada bulunan para miktarını gösteren belgeleri de sunarsanız, çok daha hızlı çözümler üretebiliriz.

Anasayfa

Öğrenci Yorumları

Merhaba ben, Anıl. Eli Dil Okulu için İrlanda vizemi aldım ve yarın uçuyorum. Uzun zamandır hayalini kurduğum İrlanda eğitimi için, uzun uğraşlar ve meşakkatli süreç sonrası mutlu sonra ulaşmanın mutluluğunu yaşıyorum. Başta Özge Hanım olmak üzere tüm Global Vizyon ailesine, bu süreçte yanımda oldukları için teşekkür ederim. 

Anıl Öz

ELI Dublin Dil Okulu’na giden öğrencimiz Salih Demirci’den gelen bir fotoğraf. Öğrencimiz şu anda İrlanda’da, kendisine başarılı ve keyifli bir eğitim hayatı dileriz. İrlanda ELI Dublin okulunda çok sayıda öğrencimiz 25 hafta work and study programı yapmaktadır. Özellikle Cenker Ozan beyin Türk öğrencilere göstermiş olduğu çok önemli destekler nedeniyle Türk öğrenciler ELI İrlanda okullarına büyük ilgi gösterirler. 


Salih Demirci

Merhabalar, ben Deniz Ecemnur Sevinç. Medipol Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunuyum. Uzun bir bekleyişin ardından sonunda İrlanda vizeleri açıldı ve vakit kaybetmeden başvurdum. Danışmanım Merve Hanım’la birlikte Twin Okulu Genel İngilizce programına kaydımı gerçekleştirdim. Heyecanlı ve uzun bir bekleşin ardından 11’inci haftada vizemi aldım. Çok mutluyum! Bu süreçte bana her konuda titizlikle destek olan danışmanım Merve Ortakçı’ya ve tüm Global Vizyon ailesine çok teşekkür ederim.

Deniz Ecemnur Sevinç

Merhaba, ben Cansu. İrlanda Dublin’deki eğitimimin dördüncü ayındayım, her şey çok güzel ilerliyor. Şu anda Starbucks’ta barista olarak çalışmaya devam ediyorum, saatlik kazancım ortalama 10.40 Euro. Haftada 20 saat çalışarak hem yaşam giderlerimi karşılıyor hem de İngilizce pratiği yapıyorum. Okulda öğrendiklerimi, iş hayatında pratiğe döküyorum. İrlanda’ya ekim ayında geldim ve gelir gelmez zorluk yaşamadan iş bulma şansım oldu. Bu noktada daima beni destekleyen, her sorumda bana yardımcı olan danışmanım Semra Esgün’e sonsuz teşekkür ederim. Sizler de hem eğitim alıp hem çalışmak istiyorsanız İrlanda bunun en muazzam yer. İnsanlar inanılmaz sevecen ve yardımsever, kesinlikle tavsiye ederim.

Gözde Işık

Kaplan Dublin’e giden öğrencimiz Erkin Ocak’tan gelen bir fotoğraf. Bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz. Umarız ki keyifli vakit geçiriyorsundur.

Erkin Ocak

Sıkça Sorulan Sorular

1. Programa ne zaman başvurmalıyım?

  Program başvuruları her yıl 1 Ağustosta başlar. İş alma, belge tamamlama ve vize işlemleri öğrenci için uzun bir süreçtir. Bu yüzden programa ne kadar erken başvurursanız hem süreci rahat geçirmek açısından hem de finansal açıdan sizin için o kadar iyi olacaktır. Başvurular Şubat ayı itibariyle biter ve bu süreden sonra kayıt yaptırmak isterseniz programa geç başvurduğunuz için işlemlerinizin aksayabileceğinin kabul ederek kayıt yaptırabilirsiniz.

4. Amerika'da çalışacağım işi ben seçebiliyor muyum?

  Seçebilirsiniz. Ancak iş fuarlarında ya da online olarak seçtiğiniz işin mülakatına girmeniz gereklidir. Sizi işe alıp almayacağına kara veren kişi işverendir. İşverenle görüşmeden önce AAG yetkilisi İngilizce seviyenizi ölçer ve seviyenize göre yapabileceğiniz işleri size söyler. Siz de danışmanınızla görüşerek istediğiniz işi seçebilirsiniz. Eğer erken kayıt olduysanız iş seçenekleri çok olduğu için işinizi daha rahat seçebileceğinizi de unutmayın.

3. Başka bir şehirden kayıt yaptırabilir miyim?

  Evet. Başvuru için gerekli evrakları e-posta yoluyla danışmanınıza ileterek Türkiye'deki her şehirden başvurunuzu yapabilirsiniz.

2. Başvuru için ne yapmalıyım?

  Work and Travel'a kayıt olmak için ilk olarak ofisimizle irtibata geçebilirsiniz (444 1 287). Gerekli formları doldurmak ve ön kayıt ücretini (300 USD) yatırarak programa resmen kayıt olursunuz. Bu işlemi ofislerimize gelerek ya da danışmanlarımızla telefon ile irtibata geçerek gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Bursa ofislerimizden kayıt olabilirsiniz.

5. Arkadaşlarımla aynı işte çalışabilir miyim?

  Programa başvuran arkadaş gruplarının yüzde doksanı aynı işte çalışabiliyor. Eğer arkadaşınızla İngilizce seviyeleriniz yakınsa aynı iş yerinde çalışabilirsiniz. Aranızda seviye farkı varsa aynı iş yerinin farklı departmanlarında görevlendirilirsiniz. Örneğin biriniz cankurtaran biriniz park görevlisi olarak çalışabilir. İşveren ile yaptığınız mülakatta işverene arkadaş olduğunuzu belirtebilirsiniz.

6. Çalışma vizemi Amerika'dayken uzatabilir miyim?

  Hayır. Work and Travel Programının vizesi özel bir vizedir. Çalışma vizesi sadece DS-2019 formunda yazan süreyi kapsar ve bu tarihler 15 Mayıs - 1 Ekim arasında olmak zorundadır. Bu J1 vizesinin kuralıdır ve çalışma izninizin süresini uzatamazsınız. Sponsor şirketin katılımcısı olarak program tarihi sona erdiğinde ülkeye geri dönüş yapmayı kabul ederek Amerika'ya gidiyorsunuz. Yasal olmayan yollarla Amerika'da kalıp çalışırsanız tutuklanıp sınır dışı edilirsiniz ve bir daha Amerika'ya giriş yapamazsınız.

7. Vizemin bitiş tarihi çalışma iznimin bittiği gün ile aynı, iş bittikten sonra Amerika'da gezemeyecek miyim?

  Work and Travel Programı ile vize alan her öğrencinin vizesi DS-2019 formundaki çalışma bitiş tarihinde son bulur. Ancak vizenizin geçerlilik süresi Amerika’daki yasal kalış izninizin süresini belirlememektedir. Vizenizin bitiş tarihinden sonraki 30 gün Amerika'da seyahat etme hakkınız vardır. Örneğin vizenizin bitiş tarihi 15 Eylül ise ABD'de 15 Ekim tarihine kadar seyahat etme hakkınız vardır. Bu süreden daha uzun kalma durumunuz gelecekteki Amerika vize başvurularınızı olumsuz olarak etkileyebilir.

8. Giderken nelere dikkat etmeliyim ve yanımda neler götürmeliyim?

  Öncelikle valizinize çok fazla eşya koymayın. Hem valizinizi seyahatleriniz boyunca yanınızda taşıyacaksınız hem de kazandığınız parayla Amerika'dan çok sayıda şey satın alacaksınız. Bu nedenle yanınıza size en gerekecek eşyaları almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Küçük bir ihtimal de olsa bazen valizler aktarma sırasında kaybolabilir. Bu sebeple değerli eşyalarınızı ve ekstra birkaç kıyafetinizi el bagajına koymanız daha iyi olacaktır. Unutmayın ki günlük kullanacağınız ürünleri (Diş macunu, şampuan, sabun vb.) Amerika'dan da alabilirsiniz.

9. I-94 formu nedir?

  I-94 formu Amerika gümrük ve sınır güvenliğinin (Cumstoms and Border Protection - CBP) ABD'ye giriş yapan yolculardan aldığı bir kayıt formudur. Daha önce el ile doldurulan bu form 2013 yılından sonra elektronik doldurulabilir hale getirilmiştir. ABD'ye girdiğinizde gümrük memuru verdiğiniz bilgilerle bu formu doldurur ve giriş - çıkış tarihinizi pasaportunuza damgalar. ABD'den çıkış tarihiniz bu damgadan önce olmalıdır. Sosyal Güvenlik Kartınızı alırken gerekeceğinden https://i94.cbp.dhs.gov/I94/request.html sitesinden formu doldurarak çıktısını alabilirsiniz.

29. Amerika'daki seyahat sürecinde danışmanlık yapıyor musunuz?

  Amerika'ya gitmeden ya da oradayken danışmanınıza seyahat planınızla ilgili danışmanınızla konuşabilirsiniz ama seyahat planını siz yaparsınız. Danışmanınız seyahatiniz ile ilgili tavsiyeler verebilir. Amerika çok büyük olduğu için seyahat planınızı önceden yapmanızı öneririz. Çalışırken tatil günlerinizde bulunduğunuz eyalette günübirlik ya da gece konaklayarak diğer şehirlere gidebilirsiniz. Seyahat sürecinde kendiniz de gezebilirsiniz, Amerika'nın belirli bölgelerine götüren Tours4Fun gibi turlara da katılabilirsiniz. Turlar kişi sayısı arttıkça ucuzlar. Genel olarak kişi başı 300 - 450 dolar arası değişen turlar Batı, Doğu ya da Orta Amerika turlarıdır.

10. Uçaktan indim, sonra ne olacak?

  Öğrencilerin -özellikle ilk defa yurt dışına çıkanların- en büyük korkusu uçaktan indikten sonra ne yapacağını bilmemesidir. Bu durumu en iyi şekilde atlatmak için gitmeden önce hava alanından konaklayacağınız yere tam olarak nasıl gideceğinizi öğrenmelisiniz. Öncelikle iş sözleşmenizden ve danışmanınızdan konaklayacağınız yerin adresini öğrenmelisiniz. İş sözleşmesinde uçaktan indikten sonra konaklayacağınız yere nasıl gideceğinize dair bilgi mevcuttur, bunun yanı sıra oryantasyonlarda da anlatılacaktır. Yapacağınız diğer şey ise konaklama yapacağınız yere geleceğiniz tarihi bildirdiğinizde hava alanından nasıl gideceğinizi sorabilirsiniz (E-posta adresi ve telefonu iş sözleşmenizde yazar). Bazı konaklama yerleri belirli bir noktadan sonra sizi alabilir. Bu bilgiler de yine iş sözleşmesinde yazar. Gideceğiniz yerin adresini, nasıl gideceğinizi hangi otobüs, tren ya da servis ile gideceğinizi ve iletişim kuracağınız kişinin iletişim bilgilerini lütfen yanınıza alın. Bunun dışında aynı iş yerine ve konaklamaya sizinle birlikte gidecek birçok öğrenci olacaktır, danışmanınızdan bu kişilerin bilgisini alabilir ve aynı uçakla birlikte gidebilirsiniz. Gitmeden önce Amerika'ya vardıktan sonra yapmanız gereken her şeyin yazdığı "AAG Participant Handbook" kitapçığını almayı unutmayın.

11- ABD'ye varışımı sponsor firmaya bildirmeli miyim?

  Evet. ABD'ye vardıktan sonra çalışma izninizde yazan iş başlangıç tarihinden itibaren ilk 3 gün içerisinde AAG profilinize girerek SEVIS Check In işlemini yapmalısınız. Bu işlemi yaparken iş yerinin değil, ABD'de konakladığınız yerin adresini girmeniz gereklidir. Otel ya da apartman dairesinde kalıyorsanız lütfen kapı numaranızı yazmayı unutmayın.

12- ABD'ye varışımı işverenime bildirmeli miyim?

  Evet. İş yerinizde iletişim kuracağınız kişinin bilgileri Job Offer'da yazar. Bu kişiye geldiğinizi e-posta yoluyla bildirin, böylece geldiğinizi bilecekler ve iş yerine ne zaman ve nasıl gitmeniz gerektiğini size söyleyecekler.

13. İş yeri ve bölge ile ilgili bilgileri nereden alabilirim?

  a. Danışman: Programa gitmeden önce size en detaylı bilgiyi verecek kişi Work and Travel danışmanınızdır. Danışmanınızdan gelecek her e-postaları takip ederek sürece daha rahat uyum sağlayabilir, aklınıza takılan soruları e-posta ve telefon yoluyla danışmanınıza sorabilirsiniz. b. Internet: İnternette sınırsız bilgi mevcuttur. Çalışacağınız iş yeri, konaklayacağınız yer, gideceğiniz şehir ve eyalet hakkında her türlü bilgiyi internetten rahatlıkla bulabilirsiniz. c. AAG: AAG Amerika'ya gittiğinizde sizden sorumlu taraftır. AAG'nin Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını takip ederek bulunduğunuz bölgedeki etkinliklerden haberdar olabilirsiniz. d. AAG Outreach Coordinator: ABD'de size en çok yardımcı olacak kişi AAG danışmanınızdır. Amerika'ya gitmeden yaklaşık 1 ay önce sizinle iletişime geçecek bu kişi size yapmanız gereken her şeyi anlatır ve karşılaşacağınız sorunlarla kendisiyle irtibata geçmenizi bekler. Haftanın 7 gün 24 saati ulaşabileceğiniz AAG danışmanı acil durumlarda hemen döner, değilse en yakın iş gününde sorularınızı yanıtlar. e. Turist Büroları ve Üniversiteler: Gittiğiniz yerdeki yerel Ticaret ve Turizm Bürolarının internet sitesine giderek bulunduğunuz yerdeki faaliyetlere bakabilirsiniz. Bölgedeki üniversitelerin de birçok etkinliği olur ve birçoğuna katılabilirsiniz.

14. İşverenden beklentilerim ne olmalıdır?

  Adil Ücret: İşvereniniz size iş sözleşmesinde yazan saatlik ücreti temin etmelidir. Yaptığınız iş için asgari ücret ya da biraz daha fazlasını alırsınız. ABD'de eyaletten eyalete değişen bu miktar en az 7.25 en fazla 9.00 USD'dir. Bazı iş yerleri sezon sonunda tam saatinizi doldurduğunuz için ya da iyi çalıştığınız için size prim ödemesi yapabilirler. İş sözleşmenizde saatlik ücretiniz, priminiz, mesai ücretiniz ve ödeme şeklini yazar. Eğer garson olarak çalışıyorsanız saatlik ücretiniz 2.15 olur; ancak bahşiş sistemi Amerika'da zorunlu olduğu için saatlik ücretiniz 9 - 10 dolara çıkar. Eğer yeterli bahşiş alınmazsa iş yeri maaşınızı asgari ücretten hesaplayarak verir. Ödemeler nakit olmaz. Maaşınız haftada bir ya da iki haftada bir paycheck şeklinde size verilir ve bunu bankada bozdurabilirsiniz. Maaş almak ve bozdurabilmek için Social Security Card'ınızın olması gereklidir. Sağlıklı ve Güvenli bir İş Ortamı: İşveren çalışanına güvenli, temiz ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamalıdır. Eşit Muamele: Bir çalışan olarak iş yerinde cinsiyetiniz, ırkınız, milliyetiniz, renginiz, dininiz ve herhangi bir engelinizden dolayı farklı ve kötü muamele görmeme hakkına sahipsiniz.

15. Çalıştığım yerde işverenimden kaynaklanan bir sorun varsa ne yapmalıyım?

  Eğer işvereniniz bir önceki sayfadaki haklarınızı ihlal eden bir davranışta bulunduysa durumu derhal AAG danışmanınıza bildirin. Bu konuda hemen destek alacaksınız. Eğer sorununuz daha farklıysa varsa lütfen iş yerini hemen terk etmeyin ya da haklıyken haksız duruma düşebileceğiniz davranışlarda bulunmayın. Sabırlı olun ve danışmanınıza bildirerek size göstereceği adımları takip edin.

16. İş yerimden erken ayrılırsam ne olur?

  İş yerinizden kimseye bir şey söylemeden ayrılırsanız iş vizenizin iptal olmasına sebep olursunuz. Bu da bir sonraki ABD'ye girişinizi olumsuz etkiler. İş yerinizde iyi bir performans gösterirseniz normal süreden birkaç hafta önce çıkmanız bir genelde sorun yaratmaz. İş yerinen çok erken çıkmanız durumunda işvereninize ve sponsora ayrılma durumunuzun gerçekten ciddi bir durumdan kaynaklandığına dair bir kanıt sunmanız gereklidir.

17. Acil bir durumda Türkiye'ye dönebilir miyim?

  Evet. Dönüşünüzün acil bir durumdan kaynaklandığını işverene ve AAG danışmanınıza bildirdiğiniz takdirde Türkiye'ye dönebilirsiniz.

18. İkinci bir işte çalışabilir miyim?

  Evet. Önceki işinizi etkilemediği takdirde ikinci bir işte çalışabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yapacağınız işi AAG koordinatörünüze danışıp onayını almaktır. Bunun nedeni J1 vizenizin her türlü işi yapmanıza izin vermemesidir. Su parkı, eğlence parkı, restoran, cafe vb. yerlerde bulacağınız bir ikinci iş, vizeniz açısından sorun çıkarmayacaktır.

19. İşimi ya da bulunduğum ortamı beğenmediysem ne yapmalıyım?

  Work and Travel programı özellikle daha önce iş deneyimi olmayan öğrenciler için kolay bir program değildir. Çalışacağınız işte ilk birkaç hafta size zor gelebilir, bunun nedeni uyum sürecidir. Ülkenizden uzakta olmanız, ana dilinizin konuşamamanız ve iş disiplini size en başlarda çok zor gelecektir. Böyle bir durumda etrafınızdaki her şey size yabancı geleceği için bulunduğunuz yeri ve çalıştığınız iş yerini en başlarda sevmeyebilir ve her şeyi kusurlu bulabilirsiniz. Sizinle birlikte aynı iş yerinde çalışan hem Amerikalı hem de birçok Work and Travel katılımcısı olduğunu unutmayın. Ancak ilk birkaç haftadan sonra işveren ve işten kaynaklanan ciddi sorunlar varsa hemen AAG danışmanınıza durumu bildirin ve sabırlı bir şekilde sizi yönlendirmesini bekleyin. ABD'deki ve Türkiye'deki danışmanınızla iletişim kurmadan fevri bir karar vermeniz programınız açısından sorun olabilir.

20. Amerika'dayken ailem bana para gönderebilir mi?

  Evet. Aileniz Western Union yoluyla siz rahatça para yollayabilir, yollanan parayı 15 dakika içerisinde en yakın Western Union ofisinden alabilirsiniz. Para yollanırken Western Union bir miktar işletim ücreti alır. Size en yakın Western Union ofisini 1-800-325-6000 ücretsiz hattından ya da internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

21. Amerika'da banka hesabı açabilir miyim?

  Evet. Yanınızda nakit taşımak hırsızlık olayları açısından tehlikeli olabilir. Bu sebeple Social Security Kartınızı aldıktan sonra bir banka hesabı açmanızı öneririz. Size en yakın banka şubesine pasaport, I-94 formu, DS-2019, Sponsor Mektubu, Social Security Card, fotoğraflı kimliğiniz ve adresinizle giderek bir banka hesabı açabilirsiniz. İşvereninize hesap açtırdığınız banka bilgilerini verdiğiniz takdirde maaşınızı doğrudan bu bankaya yatırırlar. Bu yüzden hesap açtırmadan önce işvereninize hangi bankadan hesap açtırmanın onlar için daha iyi olabileceğini sorabilirsiniz.

22. Amerika'da kredi kartı kullanabilir miyim?

  Evet. Amerika'da neredeyse her yerde kredi kartı kullanılır. Araba kiralama, ev kiralama, seyahat sürecinde otel ve uçak rezervasyonu gibi durumlarda her zaman kredi kartı istenir. Türkiye'de kullandığınız herhangi bir Visa ya da Master kartını Amerika'da kullanabilirsiniz. Hatta ailenizden para istemek yerine ekstra harcamalarınızı bu kredi kartından yapabilir böylece fazla nakit taşıma riskinden de kurtulmuş olursunuz. Programa katılan her öğrenciye giderken yanına bir kredi kartı almasını tavsiye ediyoruz.

23. Banka hesabım yok maaş çekimi yine de bozdurabilir miyim?

  Evet. Bunun için tek yapmanız gereken maaş çekinizin üzerinde yazan bankaya pasaportunuzla gitmektir. Bu şekilde paranızı çekebilirsiniz. Ancak gerçekleşebilecek herhangi bir hırsızlık durumuna karşı her zaman bir banka hesabı açmanızı öneririz.

24. Satın aldığım ürünlere vergi veriyor muyum?

  Evet. Amerika'daki herhangi bir ürünün etiket fiyatı vergi eklenmeden gösterilir. Yani aldığınız ürüne kasaya gittiğinizde ortalama %5-9 arası vergi eklenir, vergiler eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Örneğin 1 dolara aldığınız bir ürüne kasada 1.08 dolar verirsiniz. Ürünlere eklenen bu vergilerin geri iadesi yoktur.

25. Aldığım hizmetin karşılığında bahşiş vermeli miyim?

  Amerika'da bahşiş sistemi Türkiye'dekine göre daha katıdır. Garsonlar gibi bazı çalışanlar maaşlarını sadece bahşişler üzerinden alırlar restoran ve cafelerde %15-20 arası bahşiş alınır ve hesaba eklenir. Taksi şoförleri, barmeneler ve kuaförler de yine bahşiş ile çalışırlar ve ortalama %10-20 bahşiş alırlar.

26. Amerika'dayken Türkiye'yi nasıl ararım?

  Amerika'da neredeyse her yerde Wifi yani kablosuz ağ bağlantısı vardır. Akıllı telefonunuza Whatsapp, Skype gibi uygulamaları yükleyerek uluslararası aramalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında AT&T, Verizone gibi telefon operatörlerinden Amerika'dayken kullanabileceğiniz geçici hatlar da alabilirsiniz.

27. Amerika'da önemli evraklarımı kaybedersem ya da çaldırırsam ne yapmalıyım?

  Pasaportun çalınması veya kaybolması durumunda: Hemen en yakın Türk konsolosluğunu arayın (kitapçığın sonunda bilgileri vardır) ve kayıp çalıntı durumunu bildirin. Gitmenize yakın bir tarihte tekrar bir pasaport çıkarmanız vakit alacağından size sadece Türkiye'ye giriş yapmanızı sağlayan bir belge verirler. Daha önce kaybederseniz yeni bir paasport için başvurabilirsiniz. Türkiye'ye girdiğinizde hava alanı polisine pasaportunuzu nasıl kaybettiğinize dair kısa bir ifade vermeniz istenecektir. Bu gibi durumlar için lütfen kimlik ve pasaportunuzun kopyalarını ayrı yerlerde barındırın. DS-2019 | Çalışma İzninin kaybolması veya çalınması: AAG'ye durumunuzu hemen bildirin, size yeni bir çalışma izni basılacaktır. Yeni form için 100 USD ödeme talep edilecektir. Sosyal Güvenlik Kartı: Bu durumda en yakın Sosyal Güvenlik Ofisine gidip kayıp kart başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu durumda yine diğer gerekli belgeleri ofise götürmeniz gerekir. Tüm belgelerin kayıp çalıntı durumunda Lokal Koordinatörünüzle irtibata geçiniz. Bu tür sorunların çok rahatsızlık verici olduğunu biliyoruz. Böyle bir durumda Lokal Koordinatörünüz size yapmanız gerekenleri anlatacaktır, gerekli işlemleri yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

28. Amerika içi ve dışı seyahat edebilir miyim?

  Çalışma vizeniz bittikten sonra ABD dışına seyahat edip tekrar ABD'ye geri dönemezsiniz. Eğer ABD dışında bir yere gidecekseniz dönüşünüzü gittiğiniz ülkeden yapmak zorunda kalırsınız. Gideceğiniz birçok ülke için de vize almanız gerektiğini unutmayın. Çalışma vizenizin süresi dolmadan ABD dışında bir yere gitmek isterseniz: • Gitmek istediğiniz ülkenin vizesine başvurmalısınız. • J1 vizenizin çok girişli (multiple entry) olup olmadığına dikkat edin. J-1 vizenizde "Entries" yazan kısmın altında "M" işareti varsa ABD'ye tekrar giriş yapabilirsiniz. • Çalıştığınız yerden çıkışınıza dair izin yazısı almalısınız. • Ds-2019 formunuzun altında yer alan "Travel Validation Section" kısmını AAG görevlisine imzalatmalısınız. İmzalatmak için de seyahat planınızdan 3 hafta önce AAG'nin Texas'da bulunan merkezine aşağıdaki belgeleri posta yoluyla göndermeniz gerekir: - Üzerinde adresinizin yazılı olduğu mühürlü adınıza bir zarf (DS formunun geri gönderilmesinde kullanılır) - Yolculuk planınızı, gideceğiniz ve döneceğiniz tarihleri ve seyahat sebebini anlatan bir yazı. - Telefon numaranız ve e-posta adresiniz. - Orijinal DS-2019 formu - İşvereninizden aldığınız izin yazısı.

30. Amerika'da nasıl yolculuk yapabilirim?

  Amerika çok büyük bir ülke olduğu için şehir ve eyaletler arası mesafeler oldukça uzaktır. Toplu taşıma büyük şehirlerde bile çok yaygın değildir. Bu sebeple Amerika içinde seyahat etmeden önce ulaşım planınızı önceden yapmanızı öneririz. Araba: Araba ile seyahat etmek için öncelikle Türkiye'deki geçerli ehliyetiniz olmalıdır. Aynı zamanda kullandığınız arabanın sigortası olmalıdır. Birçok öğrenci bir araya gelerek uygun fiyata bir araba alır. Araba Kiralama: Amerika'da araba kiralayabilmek için en az 25 yaşında olunmalıdır. Bazı kiralama şirketleri 21 yaşından büyüklere de belirli bir ücret karşılığı araba kiralar. Kredi kartı olmadan araba kiralayamazsınız. Amerika'da trafik kuralları çok katıdır ve her eyaletin kendi kuralı vardır. Bu kurallara uymamak can güvenliğiniz için tehlike oluşturur. Bu konuda kendinize güvenmiyorsanız araba almanızı ya da kiralamanızı tavsiye etmiyoruz. Bisiklet: Amerika'da bisiklet kullanımı özellikle küçük şehirlerde çok yaygındır. Birçok Work and Travel öğrencisi işe bisikletle gidip gelir. Bisiklet kullanırken kask takmayı ve kurallara uymayı unutmayın. Hava Yolu: En çok kullanılan ulaşım şekli hava yoludur. Ülke içinde uçakla seyahat etmek hem uygun hem de rahattır. Amerika'da uçakla seyahat etmek için www.expedia.com ya da www.travelocity.com sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Otobüs: Kısa mesafe gidecekseniz en uygun yöntem otobüstür. Öğrenciler Amerika'ya ilk vardıklarında varacakları yere genelde otobüsle giderler. Amerika'nın en büyük ve en yaygın otobüs firması Greyhound Şrketidir (www.greyhound.com). Tren: Tren ile her gelişmiş ülkede olduğu gibi Amerika'da da oldukça rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Tren ile yolculuk için www.amtrak.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Otostop çekmek hem çok tehlikeli hem de yasa dışıdır.