Hemen bize ulaş
Whatsapp’dan
Ulaşın
Mesaj Atın
Sizi Bilgilendirelim
Kişisel Bilgileriniz
Yurtdışı Eğitim Programları hakkında bilgilendirme maili almak istiyorum.
Lütfen Onay Kodunu Giriniz

Bilgilerinizin bize iletilmesi için Kullanıcı Veri Koruma Kanunu gereği numaralı telefonunuza SMS olarak gönderilen onay kodunu lütfen aşağıdaki kutucuğa giriniz:

Size En Yakın Zamanda Döneceğiz.

Global Vizyon Yurtdışı Eğitim'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Göndermiş olduğunuz bilgi formuna istinaden konusunda uzman danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Anasayfa
  • yurtdışı eğitim

Üniversite ve Kolejler Şehri Cambridge'de Eğitim Almak Ufkunuzu Açacak!

İngiltere Cambridge’de Eğitim, Dil Okulu ve Yaşam

İngiltere’de eğitim almak isteyen her öğrencinin incelemeye başladığı ilk şehirlerden biri Cambridge’dir. Londra’nın kuzey doğusunda bulunan Cambridge ülkenin en popüler şehirlerinden biridir. Adını dünyanın en iyi 5 üniversitesinden biri olan Cambridge Üniversitesi ile duyuran şehir; doğası ile kırsal hayatı yaşanmanıza izin verirken, aktif sosyal hayatıyla da büyük şehir özleminizi giderir. Uluslararası pek çok öğrencinin ilk tercihi olan Cambridge sınırları içerisinde bulunan kolejleri, üniversiteleri ve diğer eğitim kurumlarıyla kaliteli eğitimde zirve noktalardan kabul edilmektedir. Eğitimdeki kalitesiyle ön plana çıkan şehir her yıl uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Mimarisi, müzeleri, doğası, aktif sosyal hayatıyla Cambridge; öğrencilerin yaşamaktan keyif aldığı şehirlerdendir. Etnik çeşitliliği en yoğun eğitim kurumlarının bulunduğu Cambridge tam bir İngiliz şehri olarak, bu ülkenin kültürünü yakından incelemek isteyen öğrenciler için güzel bir gözlem alanıdır. Cambridge’e yaptığımız gezimizde karşılaştıklarımızı ve yaşadıklarımızı sizinle paylaşacağız. Umarız bu güzel şehri size en iyi şekilde tanıtabiliriz ve karar sürecinizde yardımcınız olabiliriz.

“Merhaba Cambridge Biz Geldik!”

İngiltere gezimizde sıra ülkenin en popüler şehrinden olan Cambridge’e geldiğinde bizi bir heyecan sardı. Özellikle bazı arkadaşlarımızın kesinlikle eğitim almak istediği şehirlerin başında gelen Cambridge gezimizde pek çok coşkulu an yaşadık. Cambridge’e nasıl ulaşacağınızı anlatmaya başlayacağız. Fakat öncesinden yurtdışına ilk kez çıkacak ve uçağa ilk kez binecek olanlar için küçük bilgilendirme yapalım…

Akıllarda Deli Sorular:

“Yurtdışına İlk Kez Çıkacağım Ne Yapmalıyım? Uçağa İlk Kez Bineceğim Ne Yapmalıyım?”

İlk kez yurtdışına çıkıyorsanız ve havalimanında neler yapacağınızı, gümrükte nelerle karşılaşabileceğinizi merak ediyorsanız kısaca anlatalım. Türkiye’de havalimanına gittiğinizde, biletinizi aldığınız uçuş şirketinin kontuarına gidip biletinizi almanız ve bagajınızı teslim etmeniz ilk işiniz. Sonrasında çeşitli güvenlik kontrollerinden geçip, gümrük kapısına geleceksiniz, burada memurdan aldığınız onay sonucunda uçağınızın kalkacağı gate’e doğru yol alınız. Bekleme alanında uçuş saatinizi bekleyin ve saat gelince uçağınıza gidip, koltuğunuzu bulup oturun. Uçağınız İngiltere’ye vardığında pasaport kontrolü için sıraya gireceksiniz. Uçaktan indikten sonra hosteslerin ve uçak kafilesinin yönlendirmesiyle pasaport kontrolüne varacaksınız. Sırada düzgün durmanızı ve sorun çıkaracak davranışlardan kaçınmanızı öneririz. Sıra size geldiğinde birkaç basit soru yöneltilecek. Bu sorulara en düzgün yanıtları veriniz. Örneğin ne için ülkeye giriş yaptığınızı, hangi okulda okuyacağınızı, ne kadar süre kalacağınıza dair soruların cevaplarını önceden kafanızda hazırlayın. Eğitim alacağınıza dair belgeleriniz yanınızda olsun. İngilizce seviyeniz yeterli değilse birkaç soruya önceden çalışmanızı öneririz. Bu basit soruları cevapladıktan sonra buyurunuz UK sınırlarına…

Cambridge’e Ulaşım

Evet İngiltere’ye vardınız peki ya Londra’dan Cambridge’e nasıl gidilir? Hemen onu da anlatalım. Aklınızda şehrin konumu hakkında bilginiz oluşması için bazı bölgeleri ve yakınlıklarını sayalım… Cambridge Londra arası mesafe yaklaşık 1 saattir. Stansted Havalimanı’ndan 30 dakika, Heathrow Havalimanı’ndan 90 dakikada, Gatwick Havalimanı’ndan ise 120 dakika uzaklıktadır. Cambridge’e Türkiye üzerinden direkt uçuş yoktur bu yüzden aktarma yapmanız gerekiyor. Londra’da 6 havalimanı bulunuyor. Heathrow, Gatwick ve Stansted Havalimanları Cambridge giderken aktarma yapabilecekleriniz. Stansted Havalimanı diğer havalimanlarına göre daha uygun fiyatlı uçuşlar bulacağınız havalimanıdır ve bu alan diğerlerine göre Cambridge’e daha yakındır. Havalimanında indiğinizde Cambridge’e kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Heathrow va Gatwick Havalimanlarından metro ile ulaşımda mümkündür fakat İngiltere’deki ilk gününüzde bu ülkenin gelişmiş ve karmaşık metro sistemini kullanmamanızı öneririz. Otobüs biraz daha uzun sürse de sizin için en güvenli ulaşım olacaktır. Cambridge şehir merkezine vardığınızda gideceğiniz yere otobüsle ulaşabilir, taksi tutabilir ya da yürüyerek gidebilirsiniz. Biz Cambridge’e gittiğimizde otobüs duraklarından sonra konaklayacağımız yurda yürüyerek gittik. İnternet kullanmadan harita indirip, gideceğiniz yeri bu haritadan bulabileceğiniz aplikasyonlar mevcut. İngiltere’ye gitmeden Mapsme, Sync gibi aplikasyonları indirirseniz kaybolma sorununuzu çözmüş olursunuz. Eğer ilk günümde ulaşımla uğraşmak istemiyorum ya da çekincelerim var derseniz başvuracağınız okulunuzdan havalimanı karşılaması ve transferi isteyebilirsiniz.

Cambridge Şehrinde Yaşam

Uluslararası Öğrencilerle Dolu Bir Şehirde Etkinlik Olmadan Olur mu?

İngiltere’nin Cambridge şehrinde yaşam hareketlidir. Uluslararası öğrencilerin eğitim almak için tercih ettiği şehirlerden olan Cambridge nüfusunun çoğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Bu öğrenci nüfusu şehre heyecan ve hareket katmaktadır. Canlı ve kültürel bir hayata sahip olan şehirde spordan kültür sanata kadar pek çok alanda aktivite alanı bulunmaktadır. Ekip olarak hayatımızda hareket olmasını seviyoruz. ‘Ya oraya yürümeyelim şimdi’ dediğimiz olmamıştır. Mümkün olduğunca her yere yürüyerek ya da bisikletle gidip gelmeyi tercih ediyoruz bu yüzden bir şehrin doğayla iç içe olması, yürüyüş ve bisiklet alanlarının bulunması bizi mutlu ediyor. Eğer siz de bizim gibiyseniz Cambridge’i çok seveceksiniz. Şehri yürüyerek ve gezerek keşfetmek kadar güzel bir deneyim olmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden Cambridge’deki parklar ve sokaklar bizim gezmekten en keyif aldığımız yerler.

Cambridge şehri hakkında size aktaracağımız pek çok bilgi var… Bunlar arasında en sevdiklerimizden biri; kaldığımız yurttan çıkıp Cam Nehrine kadar yürümek, nehirde ‘punting’ adı verilen eğlenceli aktiviteye katılmak oldu. Sırıkla itilen teknelere verilen ‘punt’ adından doğan bu aktivite nehirde tekneyle dolaşmak oluyor. Cam Nehri boyunca arkadaşlarınızla birlikte bindiğiniz teknelerde kendinizi sırıklarla iterek gezebilir, bu esnada nehir çevresine kurulmuş pek çok binayı görebilirsiniz. Özellikler kolej ve üniversiteleri tanımak için oldukça keyifli bir yöntem.

Şehirdeki parklar ve bahçeler en yürümeyi sevmeyen insana bile yürüyüş yaptırabilir. Asırlık ağaçlar, değişik bitki florası, bir ağaçtan diğerine koşturan sincapları izleyerek yapılan yürüyüş hayata olan bağlılığını artıracak. Yürüyüşün yanı sıra bisiklet kullanımının yoğun olduğu Cambridge’de bisikletler sürücülerine ayrılan yollar güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanızı dağlıyor. Bunun dışında Cambridge’deki üniversiteler, kolejler, müzeler ve sanat galeri uğrak mekanlarınız olabilir. Şehrin en bilindik müzelerinden olan Fitzwilliam Müzesi, Arkeoloji Müzesi, üniversitelerin müzeleri ve sanat galerileri ile İngiliz ve dünya kültür-sanatını yakından tanıyabileceksiniz. Üniversiteler ve kolejler ise bazı günlerde dışarıdan gelen ziyaretçilere açık oluyor, bu dönemlerde bu üniversiteleri gezmeniz geleceğinizi şekillendirmenizde de önemli bir dönüm noktası olabilir. Özellikle yurtdışında üniversite ve yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler bu önerimiz sizin için…

Cambridge tarihi bir şehir olduğundan gezilecek pek çok yeri bulunmakta. Siz zaten şehirde yaşadıkça yeni yerler keşfedecek ve kendini bizden daha hızlı şehri tanıyacaksınız fakat ilk günlerde elinizde bir liste olması için aşağıya şöyle birkaç yer bırakalım, gezerken belki bizi hatırlarsınız…

Cambridge’de Gezebileceğiniz Müzeler

Fitzwilliam Müzesi
Whipple Museum of the History of Science
University Museum of Zoology
Sedgwick Museum of Geology
Museum of Cambridge
Kettle’s Yard House and Gallery
Museum of Archaeology and Anthropology

Cambridge’de Görülmesi Gereken Parklar

The Backs
Parker’s Piece
Jesus Green
Milton Country Park
Sheep’s Green
Wandlebury Country Park and Natue Reserve
Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi

Cambridge’de Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Bölgeler

Castle Hill
Brige of Sighs
Mathematical Bridge
Market Square
Corpus Clock
All Saitns Church
University of Cambridge
St. John’s College
Queens’ College
Grantchester Village
Trninity College
Great St Mary’s Church
Trinity Hall
Hughes Hall

Cambridge’de pek çok pub ve restoran bulunmaktadır. İngiliz mutfağı çok zengin olmasa da yiyeceğiniz deniz mahsulleri ve İngilizlerin geleneksek yemeği ‘fish and chips’ favorilerinizden olacaktır. Damak tadınıza ve bütçeniz en uygun restoran ve kafeleri gezerek ve deneyimleyerek bulacaksınız hem sosyalleşme eğitiminizin önemli bir parçası olacak… Gezmekten, görmekten, soru sormaktan ve sohbet etmekten kaçınmayın. Cambrige’in tadını çıkarırken İngilizcenizin ne kadar hızlı geliştiğine inanamayacaksınız.

Bizimle konuşun

Dilediğiniz lisans projesini birlikte oluşturmaya başlayalım.

Hemen Sizi Arayalım